It is currently Wed May 01, 2024 8:48 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:34 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Apr 04, 2010 11:09 pm
Posts: 376
Location: Baia Mare
Cum arata acvariul si daca e steril sau plantat(sau semi ?) sau biotop e alegerea fiecaruia si tine de gust(preferinte persoanale) , finante , lene , etc. Nu asta e foare important. Ci sanatatea discusilor , buna lor dezvoltare si inmultirea lor cu succes , daca se doreste si asta. Mie personal de exemplu nu-mi plac deloc acvariile biotop , nici cele sterile , dar am ales sa fac ce stiu ca ii avantajeaza pe discusi pana ajung la maturitate. Si atunci voi incerca ceva de genul semi-plantat sau chiar plantat insa low cost. Asta nu inseamna ca nu sunt de acord si cu ce zice Porcu. Pe cat posibil as prefera sa le ofer discusilor ce stiu sigur ca li se potriveste si nu sa incerc sa-i fac sa se adapteze la lumina puternica si alte chestii care nu le plac in general. Dar...of , ce frumoase sunt plantatele totusi :cry: Ce pacat ca nu-s foarte compatibile cu cresterea discusilor...

_________________
Until you find someone worth dying for, you never really live.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 1:15 am
Posts: 200
Location: Bucuresti , Militari
narcis nu trebuie sa te simti lezat in vreun fel ,uite mie imi plac toate setup-urile tale dar si aici in acest hobby -cresterea discusului suntem impartiti in mai multe categorii ,unii prefera acvarii plantate cu amenajari ce tin de gustul fiecarui acvarist din aceasta categorie ,toata admiratia mea pt ei deoarece stiu ca e chinuiala mare sa impaci si capra si varza, si mai sunt cei cu sterilele ,pentru ei conteaza mult mai mult ce inoata inauntru nu cum arata bazinul dpdv estetic. si eu am facut parte din prima categorie dar am trecut in tabara adversa . :mrgreen: nu cred ca te condamna cineva pentru setupurile tale [smilie=happy0030.gif] dar noi ceilalti stim de ce preferam sterilele [smilie=happy0034.gif]

_________________
Octavian : 0740 175 805
Image
*****Quality not Quantity*****


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Despre adevaratii iubitori de discus e mult de discutat dar de retinut ar fi ca pe fiecare il preocupa diferite aspecte care nu le exclude neaparat pe celelalte. Unul din aspecte ar fi si acvariul biotop bineinteles. Si mie mi-ar place asa ceva. E bine ca exista varietate de optiuni, varietate pe care cei ce s-au ocupat de discusi in perioada mai de pionierat sa zicem nu au avut-o si daca nu se schimba nimic de atunci acum probabil ca nu ar fi existat forumul asta unde sa stam de povesti.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:36 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Am o intrebre pentru cei care admira "biotopul" (si eu sunt printre ei icon_razz):

Sunteti pregatiti sa renuntati la "spotted", rosu aprins (provenit din pigeon) etc, in favoarea unui brun, turquoise, red-turquoise (asta, presupunand ca salbatici sadea, e mai greu de procurat / intretinut)?. Intreb asta pentru ca oricat de reusit ar fi un decor "biotop", daca nu are si pestii care-i trebuie, tot un "chici" risca sa devina.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:37 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:53 am
Posts: 8
Location: Baia Mare
narcis.b wrote:
Sa inteleg de aici ca setupurile mele sunt exemplele negative din lumea discus hobby :mrgreen:
Da :mrgreen: , da' nu-ti fa probleme, am trecut si io prin faze d-astea. Intentia mea nu e sa-i blamez pe cei care-o fac, nu-i treaba mea.

narcis.b wrote:
In alta ordine de idei majoritatea discusilor nostri s-au nascut captivi intr-un cadru pe care l-am ales noi si pe care incercam sa-l facem propice dezvoltarii lor in bune conditii, dar, sunt doar incercari de a imita natura
Oare au stat suficient de mult in acvarii incit sa-si fi modificat suficient genele?
A baga discusi la 1W/litru nu mi se pare o incercare de a imita natura, cred ca odata cu evolutia noastra ca acvaristi ar trebui sa ne indreptam spre imitarea naturii odata cu intelegerea ei.
Ce ne opreste sa avem doua acvarii? Unu' cu plante si unu' cu discusi.

narcis.b wrote:
Atunci sa revin la discusareala,sa-i dam inainte toti cu acvarii maron si lemne multe...oare cat de variate vor fi intre ele?
Io cred c-ar putea fi suficient de variate.

Imi sustin parerea cu nenumaratele exemple in care acvaristii au avut parte de esecuri totale in incercarile lor de-a creste discusi si plante. Sint pline forumurile cu dovezi. Bineinteles ca sint si citiva care au reusit ....... da' majoritatea au esuat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Sincer, din totdeauna mi-am dorit un bazin bine plantat cu discusi.Dar niciodata nu am putut tine plantele.Rezultatul?Un bazin bine plantat cu cioturi de plante(eventual cu alge pe ele) si cu discusi.Atunci, in urma cu 1 an am trecut la semiplantat, adica pe o buturuga am legat cu ata de pescuit niste Anubias.Rezultatul este satisfacator.Dar de cand am vazut biotopurile expuse recent pe forum abia astept sa ma las si de ultima frunza din bazin.Sunt superbe!Problema apare la procurarea acelor radacini.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Porcu wrote:
Ce ne opreste sa avem doua acvarii? Unu' cu plante si unu' cu discusi.


Spatiul? :lol: Ca sa fim realisti un acvariu biotop de tipul asta ar trebui sa aiba niste sute de litri cel putin ca sa fie ceva reusit si sa fie ceva mai usor de intretinut. Daca se mai introduc si alte specii, unele destul de mari ca dimensiuni, cu atat mai mare ar trebui sa fie bazinul.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Cum arata biotopurile discusilor, si de cate feluri sunt?
Cele din pozele expuse in postul urmator reprezinta cel mult o incercare de a imita o fractiune infima a unuia dintre biotopuri!
Dupa ce gasim raspunsul la intrebarea asta avem un inceput de drum, spre acvarii care sa semene cu biotopuri din natura. Nicidecum biotopuri in acvarii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:40 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:53 am
Posts: 8
Location: Baia Mare
Ioan wrote:
Cele din pozele de la inceputul topicului reprezinta cel mult o incercare de a imita o fractiune infima a unuia dintre biotopuri

Cind vorbim de un acvariu biotop cu discusi ma gindesc la o incercare de reproducere a conditiilor din natura: apa moale, pH mic, lumina putina, crengi dupa posibilitati. Accentu' cred ca trebe sa cada pe proprietatile apei (pH, T, duritate ........ ). Aspectu' si "reliefu" mi se par imposibil de reprodus intr-un acvariu dintr-un apartament din cauza spatiului minuscul.

Ideea pe care o sustin e ca in evolutia noastra din punct de vedere acvaristic trebuie sa ne orientam spre reproducerea cit mai fidela in acvariu a conditiilor din natura, nicidecum nu trebuie sa ne orientam spre a forta adaptarea pestilor la conditii cit mai diferite de cele din apele de origine. Cred ca adevarata performanta in acvaristica consta in "imitarea" naturii nu in reusita adaptarii pestilor la posibilitatile noastre. Depinde de cita pasiune, mentalitate si posibilitati are fiecare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Daca e sa fim cinstiti si sa vorbim de adaptabilitatea discusilor din acvariile noastre si biotopul lor ar insemna ca toti sa avem acvarii sterile.90% din discusii din acvariile noastre s-au nascut si au crescut in bazine sterile.Parerea mea este ca am fi niste snobi sa ne batem cu pumnii in piept ca facem un bazin reproducand biotopul natural sa se simta discusii ca la ei acasa.Astia din acvariile noastre habar nu au cum este la ei "acasa".Noi ne facem bazinele dupa cum ne bucura ochiul, ne pricepem, dupa bani si mai ales dupa ce gasim la noi in tara iar discusii se adapteaza(nu toti).


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group