It is currently Sun May 12, 2024 4:30 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 6:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Dupa parerea mea, cel mai dificil in realizarea unor acvarii biotop cu discusi, sunt... pestii.
Ca doar nu vom pune Pigeoni, BD sau LSS in acvarii biotop :negative: :crazy:
In rest, buturugi, un nisip alb si frunze de Cattapa sau stejar avem fiecare pe acasa sau putem face rost...
Dar "salbaticii"...
Santarem, Belgia sau Germania sunt variantele cele mai la indemana.
Dar cati dintre noi se incumeta sa dea banii pe un wild, si mai ales sa fie in stare sa in intretina?
Cred ca ii numeri pe degetele de la o mana sau doua.
Eu inca nu am ajuns la stadiul asta.

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 7:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
De ce nu am pune Pigeoni in acvariu biotop?Din snobism sau de ce?Eu unul nu am vazut pana acum discusi urati ca si culoare.Noi inca pasim timizi in discusarit, cu o mana de oameni in tara asta care reproduc cu adevarat discusi (nu ocazional) si deja avem varietati "fumate"?Nu spun ca nu este bine sa tindem spre varietati sofisticate facute de altii in ani de reproduceri controlate genetic dar sa nu uitam ca noi inca punem intrebari banale despre discusi si aici nu fac referire la absolut nimeni in mod special.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 7:16 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
drdiscus wrote:
Nu spun ca nu este bine sa tindem spre varietati sofisticate facute de altii in ani de reproduceri controlate genetic...

Pai tocmai asta e problema, ca nici ei nu merg :lol:
Acum pe bune, chiar nu ai inteles despre ce este vorba? Tocmai "prelucratii" nu dau bine in bazinele biotop! In general, in acvariul biotop, pui ce se gaseste in acel biotop (sau macar ce seamana), nu ce este mai "trendy". Cu pigeonul, povestea e ca el reprezinta "un accident" (genetic) petrecut pe langa casa omului... deci nici el nu face trimitere la Amazon(ia)...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 7:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Daca privim din punctul asta de vedere, de acord cu tine @ADX.Inseamna ca nu trebuie sa ne mai chinuim cu biotopul daca nu avem discusi salbatici.Din punctul meu de vedere toti discusii de pe piata de la noi sunt "accidente genetice".Dar sunt accidente frumoase.In natura nu gasim Red marlboro, Tangerinne..... .Sunt "accidente genetice" produse in laboratoarele asiaticilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 7:52 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Red marlboro si Tangerine sunt pigeoni! ...deci s-a facut vorbire despre ei mai sus :)

uite ce spuneam in pagina a doua a acestui topic (topic ce ar fi bine de recitit cap-coada):

ADX wrote:
Am o intrebre pentru cei care admira "biotopul" (si eu sunt printre ei icon_razz):

Sunteti pregatiti sa renuntati la "spotted", rosu aprins (provenit din pigeon) etc, in favoarea unui brun, turquoise, red-turquoise (asta, presupunand ca salbatici sadea, e mai greu de procurat / intretinut)?.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 7:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Corect.Dar mai avem ceva ani de "discusarit" pana acolo.Recunosc ca nu am citit tot topicul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 9:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Vad ca a fost dezgropat topicul si nu pot sa ma abtin si postez cateva filmulete.



Unul in care apare si ceva pigeon ;)









Ce parere aveti despre acesta?


_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 11:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Imi cer scuze daca nu s-a inteles prea bine...
Nu am nimic impotriva Pigeonilor, Blue Diamond sau LSS!
Chiar imi doresc si eu niste LSS(acum am leoparzi normali)...
Dar ideea mea era ca la un acvariu biotop nu merg DECAT discusi salbatci.

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 9:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Nu te poate opri nimeni sa introduci pigeoni intr-un acvariu care este amenajat ca fiind un acvariu biotop si nici nu te poate opri nimeni sa il numesti asa, dar conditia de baza la un acvariu biotop este ca el sa respecte cu sfintenie flora si fauna din acea zona.
Daca faci un biotop, il faci pentru tine, pentru sufletul tau si poti sa te lauzi cu el doar la cunoscatori care de altfel sunt putini. Daca vrei admiratia celor multi atunci vei face un plantat in care vei tine pigeoni si leoparzi.
Biotopul cu pigeoni nu va atrage admiratia nici uneia din categoriile mai sus enumerate, mai rau, va fi ca rolexul rusesc sau ca un rolls-royce chinezesc.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 9:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 9:21 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti
Imi cer scuze scuze ca pun o intrebare care deja este clar explicata mai sus... Insa nu inteleg de ce putem pune PB, LSS, BD in acvarii plantate. Raspunsul e simplu ca atle optiuni nu avem decat plantatul sau celsteril, nu?

Pai si atata timp cat tinem niste pesti existenti doar in natura acvariilor celor pasionati, de ce nu le putem crea niste conditii ca acasa?

Sper ca nu vorbeati mai sus de biotopul pentru concurs

_________________
The journey gives us true pleasure, not the destination!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group