It is currently Fri Mar 29, 2024 10:06 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
Author Message
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 9:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Poti sa pui orice varietate de discusi in plantat, dar atunci nu mai e biotop pentru ca biotopul asta are o definitie.
De fapt plantatul e plantat si biotopul e alta mancare de peste.
Oare ce ai zice daca ai merge la o piesa de teatru, de exemplu Romeo si Julieta, iar actorii si-ar etala ceasurile de la mana?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 4:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Marius, referitor la acvariul biotop, esti pe aceeasi lungime de unda cu mine.
Hai sa-ti spun ce vreau eu sa fac:
Momentan acvariul meu de 180l este gol(am vandut plantele si discusii mari - cu exceptia perechii).
Intentionez sa achizitionez vreo 4-5 Discusi Leopard SE, sa pun, cum am zis mai sus, nisip, o buturuga si niste frunze de Catappa.
Dar nu o sa-l intitulez niciodata biotop, pana cand nu vor fi acolo niste wild(sau macar cross) si nu discusi domestici!
Ce zici, am dreptate, sau nu? ;)

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Tue Apr 20, 2010 9:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 9:21 pm
Posts: 94
Location: Bucuresti
puiutu asteptai raspuns de la Marius, insa lasa-ma sa ma bag eu. BIOTOP - Prin biotop se desemnează totalitatea factorilor abiotici (lipsiţi de viaţă): vânt, precipitaţii, umiditate, căldură etc.

Daca am niste papagali si-i vreau intr-un biotop amazonian, ala tot biotop ramane, chiar daca plin de pesti inexistenti in natura. Cu asta inchei parerea mea despre biotop.

Ce s-a incercat mai sus in intreg acest topic este de apreciat sau nu. Ca tinem un LSS inexistent si el in natura in steril sau plantat sau intr-un acvariu amenajat asemanator biotopului caracteristic predecesorilor sai nu li se schimba denumirea din acest motiv - un steril tot steril va ramane.

Cine are posibilitate si mai mult de atat cunostintele necesare sa tina intr-un acvariu biotop si niste salbatici.... Bravo! Sa fie Iubit. Insa cine nu-i are eu as fi gata sa va incurajez dati-le ce le-ar place cel mai mult. (Lumina mai putina si un mediu asemanator celui din care au fost adusi)

_________________
The journey gives us true pleasure, not the destination!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Wed Apr 21, 2010 1:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Puiutu... :good:
Vladic...hai sa ne imaginam o poza cu LSS intr-un acvariu biotop. Si acum vine intrebarea: cum ar trebui sa se numeasca fotografia? "Acvariu biotop amazonian" sau "LSS in biotop amazonian"? E tot una? Mie nu mi se pare. Daca mergem mai departe si intindem putin coarda, am putea sa-l mai ornam putim si sa-l denumim "scafandru de plastic si scoica bolborositoare in biotop amazonian"
Nu cred ca LSS-ul se simte bine intr-un biotop. El se simte bine acolo unde sa nascut si crescut altfel ne-am fi simtit si noi bine in pestera, ca doar stramosii nostrii de acolo provin.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Fri Apr 23, 2010 2:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
puiutu wrote:
Ce zici, am dreptate, sau nu? ;)
Toti avem un pic de dreptate. Puiutule, fa tu biotopul, ca pestii se schimba ei cu timpul si experienta de la sine. Nu cred ca vei avea acolo mult timp pesti care nu se potrivesc cu ce vrei tu sa obtii. Toate la timpul lor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Wed Apr 28, 2010 12:34 am 
Offline

Joined: Tue Feb 23, 2010 2:02 am
Posts: 34
Location: Rm Valcea
interesanta discutie.
am citit argumente pro si contra biotop/plantat. personal prefer plantatul.
ca sa rupi un colt din amazon si sa il transformi in ceva asemantor biotopului respectiv in acvariu mi se pare exact cum s-a spus si mai sus...sa ne jucam de-a mama natura. nu e imposibil. ba chiar deloc. e mult mai putin costisitor sa faci asta decat un plantat cu 0,5w-1w pe litru. avem aparatura disponibila pentru tot. dar tot artificial va fi. primul lucru la care ma gandesc e raul in sine. cam am si eu idee ce curge prin raul ala...Rio Negro...doar de aia se cheama "Negro"...nu o sa iti placa in veci asa ceva in casa. pur si simplu "pute". turbiditatea e imensa, acidul humic e in exces si astfel miroase...a baltoaca. eu ca simplu acvarist caruia nu ii plac capacele la un acvariu, pentru simplul fapt ca balta nu e oala, sa miros o apa din aia nu mi-ar conveni. unde mai pui ca are si cascade si turbioane puternice. pe langa asta sunt o gramada de goange si lighioane care plutesc pe-acolo. a pune o lumina slaba, niste colorant in apa, nisip alb si buturugi nu seamana atat cat sa insemne biotop. nici macar nu se compara cu un lighean de apa de acolo. ca vrem noi sa redam conditiile de acolo...fix pix. egal zero. nu putem sa comparam un acvariu "biotop cu discusi" nici macar cu un iaz in care tinem 3-4 crapi, care tot artificial e, mai are si nuferi si mai are si filtru si ceva bacterii si uv si toate aparaturile. natura e natura. punct. are miliarde de ani de evolutie. ce unim noi armonios (lumina, nisip, culoare apa, calitate apa-mai putin- si buturugi) se cheama aquascaping. iar cele reusite le denumim noi "asta da biotop" . kitsch. cele nereusite se cheama acvarii cu discusi. si atat. nici macar anubiasul sau feriga de java nu face parte din baltoaca lor. sa nu mai vorbesc de ph...care e de la 4,5 in jos...catre 3,9. are cineva valorile astea acasa in vreun acvariu??? nu cred...sau mai stii...cred ca daca ati vedea 4 la ph v-ar sta inima. ei bine discusul se simte perfect acolo. vegetatie nu exista...sau daca lemnele in putrefactie (hrana principala a plecostomilor) vi se par ca sunt buruieni...cati din noi folosim busteni care putrezesc in apa? mopani, mangrove, vita de vie, crengi de mar, samd pe deasupra tratate, coapte sau mai stiu eu ce, care nu putrezesc si mai elimina o farama de tanin nici macar nu sunt de pe acelasi continent. scuzati mangrova, care e de apa sarata...si creste si pe malurile americii. din punctul meu de vedere ca sa ai o farama de rau pentru discus, trebuie sa locuiesti acolo. nu in romania, nu in europa, nu in asia si nici in africa. ci exact acolo unde se uneste rio negro cu rio solimoes, si se formeaza amazonul... sau macar in brazilia, undeva pe aproape. nu mai trebuie sa ridicati "biotopul de discus" pe un piedestal. pentru ca pur si simplu nu e. deasemenea nici sa coborati la treapta de jos plantatele cu 1w/litru. pentru ca nu sunt. nici macar nu se pot compara. indiferent din ce punct de vedere privit. sunt incomparabile si atat. de fapt gresesc. sunt niste kitsch-uri, amandoua. nici macar unul din ele nu face ce ar trebui sa faca. tot chinuit sta pestele in el. nici macar unul nu-i alina durerea. se poate face referire la 2 lucruri...discusul si acvariul. indiferent de culoarea lui si indiferent de tipul acvariului. mie imi plac plantele cu lumina multa, altuia ii plac cioatele in intuneric.
sper sa nu va suparati pe mine. postul asta a fost o remarca :)

P.S. nu uitati! marimea conteaza!! atat a acvariului cat si a discusului!!! :)
ape limpezi! nu ca in rio negro... :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Sat May 01, 2010 10:00 pm 
Offline

Joined: Sat May 01, 2010 9:52 pm
Posts: 10
Hello all,

I'm sorry but I don't understand Romanian so I have to write in English.
I have had several (on my web based photoalbum) hits from your website pointing at this thread. My photos of the Heckel & Altum tank is posted on the first page in the thread. I'm deeply honored to have my photos on your forum. :D

I would like to show my other tank with wild Discus from Nhamundá.

Image

Image

All photos http://www.flickr.com/photos/ouscazz/se ... 641064177/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discus
PostPosted: Sat May 01, 2010 11:39 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Hello Ouscazz and :welcome:

Thank you for joining us. Your picture gallery have a great worth indeed (and the "wilds" are so beautiful... :D ). From my point of view the images are a lesson about how should an Amazon biotope looks like.

p.s. This forum has an English section where I posted a duplicate of your introduction and I hope to find out there, more about your techniques in discus fish keeping. Also we will be happy to find your discus album in our discus gallery :viannen:

Thank you!

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discus
PostPosted: Thu Jul 08, 2010 10:39 am 
Offline

Joined: Tue Jun 29, 2010 10:16 am
Posts: 7
Location: bucuresti
hy Ouscazz....nice aquarium&fish...some details about set up?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group