It is currently Sun Apr 28, 2024 10:40 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Porcu wrote:
Ciprian Marcu wrote:
Se adapteaza baietii, nu vad de ce nu. Adaptare in sensul de obisnuire la noul mediu nu ca ar suferi transformari evidente. Acum fiecare vietate are o plaja de toleranta la diferiti factori de mediu. Tolerante mai mult sau mai putin cunoscute si care depind si de fiecare individ in parte. Cat timp tolerantele nu sunt fortate o sa traiasca. Asta nu inseamna ca noul mediu reprezinta un optim ci ca e satisfacator.

Va mai amintiti (cei mai batrini :mrgreen: ) de frigu' din apartamente in sezonu' rece pe vremuri? Ne-am "adaptat" ca n-aveam ce face. Oamenii mincau si se reproduceau da' asta nu inseamna ca le placeau temperaturile respective :mrgreen: , de asemenea nu ne simtim bine nici in verile prea calduroase cu 40 C ....... si totusi oamenii maninca si fac copii ....... nu cred ca daca un discus maninca intr-un acvariu cu 1W/litru putem trage concluzia ca s-a adaptat sau ca e multumit, inseamna doar ca-i e foame.


Spermatozoizii sunt mai mobili la temperaturi mai scazute. Stia Ceausescu ceva. :mrgreen: S-o fi sfatuit cu savanta de renume mondial. [smiley=happy_lol02]

Iar 1W/litru? :mrgreen: Cred ca doar o mica parte din discusi au parte de iluminat de felul asta. Restul daca au jumatate avand in vedere ca "Watt-ul" provine de la tuburi T8 cu lumina "obisnuita" si lumea are capace(fara pretentii) de firma la acvarii.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:56 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 26, 2010 8:53 am
Posts: 8
Location: Baia Mare
Ciprian Marcu wrote:
Iar 1W/litru? :mrgreen:

Reformulez: 0,5-1 W/litru :mrgreen: :P .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:57 pm 
Offline

Joined: Sat Mar 06, 2010 9:47 am
Posts: 3
Ce mai,dizertatie in toata puterea cuvantului! Dar oricum tot mi se pare ca masuram temperatura apei cu buricu` degetului! :mrgreen: Sincer stiti bine ca discusi stresati se vad foarte usor,iar daca lumina i-ar deranja atat pe cat sustin uni dintre noi,sigur am sesiza in comportamentul lor.Altfel spus sunt destui discusi achizitionati si introdusi in bazinele noastre cu ceea ce se cheama "lumina optima amazoniana"si sunt stresati ,nu se adapteaza etc.Deci intreb unde e problema,sau care e problema reala?De ce nu e o problema acolo unde discusi sunt crescuti la greu cu apa de la robinet,spre dura si spre alcalina(avandu-se grija sa fie adaptati o ora la trecerea la acvariul de reprodus :D ,asta probabil fiind pe placul discusilor! :mrgreen: )...Stim bine cu totii ca acest peste nu se lasa pacalit cu una cu doua deci daca e deranjat de ceva nu ezita sa-ti arate , uneori chiar si cu pretul vietii lui,ambitiile astea ale lui il face sa fie iubit si cautat de pasionatii de discus,pe langa gama variata de culori...
Pe de alta parte "obisnuinta este a doua natura!"
Ma uit in acvariul meu(cu multa lumina) si imi vad discusii:se joaca sunt mancaciosi(mai putin unul,pesemne din cauza luiminii),au miscari naturale placute,se dezvolta ok,ii hranesc din mana,fiecare cu temperamentul lui...aproape ca ma lasa sa-i mangai,deci de ce as cauta sa modific aspectul acvariului,cand acvariul e de la sine un totunitar?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Apr 04, 2010 11:09 pm
Posts: 376
Location: Baia Mare
Observatie personala : in foarte multe poze cu discusi in acvarii plantate , acei pesti au dungile vizibile...De ce oare ? Printre alte cauze n-o fi si lumina?
Observatie persoana din propriul acvariu, momentan : am un bec economic intr-un capat , de-asupra anubiasului, pentru ca in rest am vrut sa le ofer pe cat posibil intuneric pana se adapteaza complet la noul acvariu. Ghici care parte a acvariului o prefera ? Cea cu lumina (desi e si aia foarte slaba) sau cea fara lumina ?

_________________
Until you find someone worth dying for, you never really live.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:58 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Dungile de stress nu sunt neaparat un indicator de indispozitie. In acvariul meu (plantat!) dungile cand sunt, cand nu, fara legatura cu iluminarea.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 5:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 pm
Posts: 139
Location: Sibiu
total de acord... sunt cazuri si cazuri depinzand si de peste. nu cred ca e o regula.

am observat in plantatul meu unul din discusii mei putin inchis si cu dungile la vedere cand statea la umbra(sub umbra plantelor de suprafata unde e aproape bezna) si pot sa spun ca e cel mai mancacios de-mi mananca si degetele. cand iese la lumina ii dispar dungile si-s revine... eu zic ca nu e bolnav... icon_smile. oricum el se manifesta putin mai aparte fata de ceilalti. este cred al 3-lea in ierarhie si tot timpul se cearta cu cel de-al doilea si cel de-al patrulea momente in care devine foarte inchis si foarte colorat si-s scoate "sabiile la vedere". ceilalti in schimb cand se cearta nu se inchid si nici nu le ies culorile in evidenta...

ps: pestele la care fac referinta e un brown turquoise si e singurul de acest fel la mine in acvariu. in rest blue diamond - checkerboard turquoise si blue cobalts... checkerboardul la mine in plantat are momente in care i se vad dungile si momente in care nu se vad chiar daca este sub lumina destul de puternica... acesti timpi fiind impartiti zic eu 50/50...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 6:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 pm
Posts: 139
Location: Sibiu

:o :o :o


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 6:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
Hai ca postez si eu cateca acvarii biotop de pe net:










_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 6:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
Nu stiu daca se poate intitula biotop in toata puterea cuvantului dar mi-a placut mult bazinul asta:



http://www.youtube.com/watch?v=Gk0FdGzzwbQ

Ce nu imi place totusi la el sunt discusii red(pigeoni), rup toata armonia(parerea mea).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariu biotop cu discusi
PostPosted: Mon Apr 19, 2010 6:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Cand intra cate un pigeon in cadru, devine kitsch. In rest e foarte frumos.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group