It is currently Tue May 14, 2024 11:15 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Sat Jul 05, 2014 8:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Ioan C. wrote:
Duritatea generala, GH, se numeste generala pentru ca se constituie din duritatea permanenta, generata de calciu si magneziu si din cea carbonica, generata de carbonati, KH, care este variabila, insumate.
Aparent, in cazul tau, 2=1+2!
Asta nu-i exclus, dar foarte putin probabil. Se pare ca ceva nu-i cum trebuie la duritate sau la masuratoare.
Era bine daca te informai inainte cu ce pesti vei avea de-a face.


Ioan... cred ca le-am invalmasit umpic duritatile....

In ansamblu ai dreptate, numai ca "suma" da DT (duritatea totala), adica Duritatea permanenta (GH) adunata cu Duritatea temporara (KH).

@ AdrianT: In general (sau optim) este cand Duritatea generala (GH) este dubla decat Duritatea carbonatilor (KH)... de aceea iti spunea Ioan ca ceva nu e in regula.
Asta imi sarise si mie in ochi: la GH 10... Kh-ul ar trebui sa fie jumate!

Doar in conditiile in care apa este puternic oxigenata se explica asta (si Ph-ul marit)... sau poate masuratorile au fost facute la o temperatura a apei scazuta....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Sat Jul 05, 2014 10:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Nimeni wrote:
Ioan C. wrote:
Duritatea generala, GH, se numeste generala pentru ca se constituie din duritatea permanenta, generata de calciu si magneziu si din cea carbonica, generata de carbonati, KH, care este variabila, insumate.

In ansamblu ai dreptate, numai ca "suma" da DT (duritatea totala), adica Duritatea permanenta (GH) adunata cu Duritatea temporara (KH).
Mie mi se pare corect ce a scris Ioan, adica, duritatea generala/totala (gH) reprezinta suma dintre duritatea permanenta (sa-i spunem dp) si duritatea temporara/carbonica (kH).


Nimeni wrote:
cred ca le-am invalmasit umpic duritatile....
Aici ai tu dreptate, chiar daca "umpic" se scrie altfel :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Sat Jul 05, 2014 2:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nimeni wrote:
Ioan... cred ca le-am invalmasit umpic duritatile....
Nu-i bai, te iertam, toti gresim. ;) :D
Nimeni wrote:
... "suma" da DT (duritatea totala), adica Duritatea permanenta (GH) adunata cu Duritatea temporara (KH).
DGH nu este doar duritatea permanenta, adica cea data de calciu si magneziu, ci duritatea intreaga, totala, data de ambele duritati: permanenta+temporara.
In cele mai multe cazuri, cand dizolva apa de ploaie saruri din straturile de sol prin care trece, duritatea carbonica reprezinta ca. 2/3 din duritatea totala.
In cazuri rare, speciale, se poate masura o dKH mai mare decat dGH, cu toate ca pare absurd.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Sat Jul 05, 2014 5:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Nu o fac pe desteptul... si nici nu am chef sa ii stric topicul colegului... dar explicati-mi si mie asta:

"Se deosebesc urmãtoare tipuri de duritate a apei:
- duritatea temporarã (dt), determinatã de prezenta bicarbonatilor de calciu si magneziu. Acesti compusi sunt termic instabili, descompunându-se la încãlzire, în carbonatii corespunzãtori care au produse de solubilitate mai mici si se depun, conform reactiilor:
- duritate permanentã (dp), conferitã de sulfati, cloruri, azotati de calciu si magneziu, care persistã în apã si dupã fierbere.
- duritate totalã (dT) egalã cu suma duritatilor temporarã si permanentã.
Valoarea duritatii totale permite urmãtoare clasificarea a apelor, importantã pentru utilizãrile industriale:
- ape foarte moi, cu duritate sub1 d°
- ape moi, cu duritate 4 – 5 d°
- ape mijlocii, cu duritate 8 – 12 d°
- ape dure, cu duritate 12 – 30 d°
- ape foarte dure, cu duritate peste 30 d°"

Din cate stiu... testele din comert sunt, sau scrie mare pe ele: GH - KH... acum, intrebare ptr "cunoscatori": eu ce dracu masor cu ele? Care e gH si care kH? si ce inseamna dH?

Sau.... daca ar fi sa ma iau dupa voi: "masor GH-ul si aflu ambele valori?"
Sau.... cunoasterea valorii KH-lui este inutila?

Asa se pare... din moment ce NICI UNUL nu l-ati intrebat despre asta (duritatea carbonica), in schimb dam sfaturi despre scaderea ph-lui cu frunze de loboda cand avem KH 10 sau 15!!!

PS: Ce a vrut Ioan sa spuna am inteles, numai ca era vorba de simbolistica.... Iar greseala de ortografie am facut-o intentionat, dar am uitat de ghilimele intradevar.

O zi buna tuturor

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Sat Jul 05, 2014 6:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Nimeni wrote:
ce inseamna dH?
dH este o abreviere a Deutsche Härte (duritate germana) adica unitatea de masura a duritatii apei in grade germane! Cu alte cuvinte, dH in engleza = gH (general hardness). Posibil sa ma insel... :)
Scuze Ioan ca ti-am rapit bucuria de a raspunde chiar tu la intrebarile despre nemti :D
Mai departe nu ma mai bag... devine galceava.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Sat Jul 05, 2014 8:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
adrian t wrote:
In urma analizarii apei am urmatoatele valori
NH3 0.05mg/l
O2 10 mg/l
PO4 0.03mg/l
GH cca 10
Kh cca 15
Ph 8
Cl 0 mg/l


O ultima intrebare ptr Adrian:

Cum / cu ce ai masurat oxigenul?

@ Orinoco: da, stiu.. si cam aici voiam sa ajung: "noi romanii" folosim gradele germane ca referinta (1.0) ptr duritatea totala.
Si de acolo rezulta formula: dH = gH + kH ;) (sau: d= dP + dT)

Material de studiu ptr Adrian (ca sa inteleaga ce zic)... pana nu imi da "Ignore":

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ap%C4%83_dur%C4%83

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Sat Jul 05, 2014 11:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Stati ca nu mai intelegem nimic.
Deci, duritatea totala este suma duritatii generale sau permanente si a duritatii temporare. Duritatea totala NU are simbolul gH, dH sau kH si nu face obiectul masuratorilor in acvaristica deoarece rezulta dintr-o adunare simpla a valorii dH plus kH dar repet, nu ne intereseaza deoarece pentru asa ceva exista alte masuratori mult mai precise, ppm sau conductibilitatea.
Duritatea generala sau permanenta are simbolul gH sau dH daca unitatea de masura sunt gradele germane. Aceasta duritate are influenta mica asupra pH-ul.
Duritatea temporara sau duritatea carbonatilor are simbolul kH, este volatila si este tamponul pentru pH deci are influenta majora asupra stabilitatii parametrilor apei. Valoarea minima care este si valoarea stabila sub care nu poate cobora este jumatate din valoarea dH-ului. In sus se poate duce oricat de mult daca accidental sau voit se introduc carbonati in apa tragand dupa el si pH-ul dar in acest caz dH-ul ramane la aceeasi valoare. Asa se explica si valorile extrem de mari ale kH-ului in raport cu dH-ul.

Catalin (drdiscus) are dreptate cand spune ca se pot creste discusi sanatosi in apa cu dH=20 cu o conditie. Aceea ca kH-ul sa nu depaseasca jumatate din valoarea dH-ului, caz in care putem spune ca avem o apa stabila fara riscul unor fluctuatii de pH. Dar nu acelasi lucru se poate spune despre o apa cu dH=10 si kH=10 sau mai mare.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Sun Jul 06, 2014 1:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
mariusvlad wrote:
Duritatea temporara sau duritatea carbonatilor are simbolul kH, este volatila si este tamponul pentru pH deci are influenta majora asupra stabilitatii parametrilor apei. Valoarea minima care este si valoarea stabila sub care nu poate cobora este jumatate din valoarea dH-ului. In sus se poate duce oricat de mult daca accidental sau voit se introduc carbonati in apa tragand dupa el si pH-ul dar in acest caz dH-ul ramane la aceeasi valoare. Asa se explica si valorile extrem de mari ale kH-ului in raport cu dH-ul.

¨
"Finaly"... un raspuns pe "placul meu".
Aici tot am batut eu "toba" cu colegul nostru prin alte parti, pana a hotarat sa imi "dea ignore"...
Remarca mea la Ioan era doar ca ptr cine nu stie... e usor de indus in eroare titulatura GH... nimic mai mult: in rest are totala dreptate asupra explicatiei oferite, important este sa aiba cine o intelege.

Am tot subliniat kH-ul deoarece valoarea oxigenului este 10... iar pH-ul 8... asta inseamna "oxigenare puternica"... iar cum Marius amintea: la oxigenare puternica kh-ul creste... si implicit Ph-ul....

Pe alte forumuri, multi colegi i-au atras atentia deja asupra faptului ca "in Bucuresti" nu prea gasesti valori de astea la Ph si Kh in retea... dar se pare ca (virgula) colegul e multumit de raspunsurile primite si poate baga CO2 dupa placul inimii....

Ps: pun pariu ca testele prezentate sunt facute cu "betisoare".... teste despre care va las pe voi sa va expuneti parerile asupra faptului "cat de exacte sunt".

Ma opresc aici: seara lina!

PS2:
mariusvlad wrote:
Stati ca nu mai intelegem nimic.
Deci, duritatea totala este suma duritatii generale sau permanente si a duritatii temporare[/u].

Ok Marius.... dar eu ce sa inteleg de aici:

Ioan C. wrote:
Duritatea generala, GH, se numeste generala pentru ca se constituie din duritatea permanenta, generata de calciu si magneziu si din cea carbonica, generata de carbonati, KH, care este variabila, insumate.


Am stabilit ca "general" = gH si "temporar" = kH.... suma lor inseamna "total" = dH....
Dar din explicatia lui Ioan.... "general"= gH+kH ... + "temporar"= kH....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Sun Jul 06, 2014 2:14 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nimeni wrote:
Din cate stiu... testele din comert sunt, sau scrie mare pe ele: GH - KH... acum, intrebare ptr "cunoscatori": eu ce dracu masor cu ele? Care e gH si care kH? si ce inseamna dH?
GH=duritate totala. KH=duritate carbonica.
Nimeni wrote:
Sau.... daca ar fi sa ma iau dupa voi: "masor GH-ul si aflu ambele valori?"
Daca masori GH afli suma data de duritatea permanenta si cea temporara.
Nimeni wrote:
Sau.... cunoasterea valorii KH-lui este inutila?
Depinde de ce esti interesat sa afli.
Nimeni wrote:
Dar din explicatia lui Ioan.... "general"= gH+kH ... + "temporar"= kH....
N-am scris eu asa ceva niciodata.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: modificare valoare ph
PostPosted: Sun Jul 06, 2014 2:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Ioan C. wrote:
Nimeni wrote:
Dar din explicatia lui Ioan.... "general"= gH+kH ... + "temporar"= kH....
N-am scris eu asa ceva niciodata.


Scuze Ioan... dar asa se intelege, cel putin eu de aceea am intervenit, uite postarea ta (ca sa incheiem cu duritatea) :

Ioan C. wrote:
Duritatea generala, GH, se numeste generala pentru ca se constituie din duritatea permanenta, generata de calciu si magneziu si din cea carbonica, generata de carbonati, KH, care este variabila, insumate.
Aparent, in cazul tau, 2=1+2!
Asta nu-i exclus, dar foarte putin probabil. Se pare ca ceva nu-i cum trebuie la duritate sau la masuratoare.
Era bine daca te informai inainte cu ce pesti vei avea de-a face.


Deci ca sa aflam duritatea GENERALA/ PERMANENTA... trebuie sa insumam gH+kH... iar ca sa aflam apoi Duritatea totala.... dupa cum bine spui: adunam General + Temporara. Adica: general= gH+kH insumat... la care adaugam duritatea TEMPORARA (kH)... inca odata!

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group