It is currently Sat May 18, 2024 6:33 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: APA VERDE
PostPosted: Thu Jul 26, 2012 8:00 am 
Offline

Joined: Tue Feb 14, 2012 7:23 pm
Posts: 33
Location: sibiu
Salut
Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea problema.
De doua luni ma chinui sa scap de apa verde din acvariu.Am incercat cu schimburi de apa, am oprit lumina, am cumparat si niste substante pt alge si tot nimica.
Acvariul are 220 litri de apa pompa interna si externa 11 discusi in acvariu.Nu intra nici o lumina externa ca sa zic ca asta e cauza.Lumina din acvariu este de 60 w.
Astept si alte solutii


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: APA VERDE
PostPosted: Thu Jul 26, 2012 8:57 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Cea mai bună soluţie este achiziţionarea unei lămpi UV, care te va scăpa de probleme.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: APA VERDE
PostPosted: Thu Jul 26, 2012 3:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
"Blackout" total timp de 4-5 zile (nefunctionarea luminii deloc si chiar incercarea acoperirii / invelirii bazinului complet astfel incat sa nu patrunda lumina) timp in care lasi o lampa UV sa functioneze.

Ps: Asta ar fi solutia.... dar cel mai bine este de gasit "sursa" ;) Spor

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: APA VERDE
PostPosted: Wed Aug 01, 2012 10:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Intr-un fel sau altul si eu am probleme cu algele,doar ca la mine e plantat acvariul si se pun pe plante.Ei,eu as intreba ce fac cu pestii daca aplic metoda "blackout",cum se hranesc,ce se intampla cu plantele in acest timp? Daca voi folosi CO2 ma va ajuta sa scap de alge sau se accentueaza problema?

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: APA VERDE
PostPosted: Thu Aug 02, 2012 3:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
- depinde de pesti.... daca e vorba de discusi... ups! dar nu cred ca strica uneori o "dieta" (insemnand mese mai rare: 1-2 ori pe zi)
- depinde f. mult si de ce alge vorbesti.... fiecare categorie de alge au un tratament "dedicat"...
- daca aplici "black-out".... (in fond e un termen folosit de "gradinari".... ptr a denumi actiunea de intrerupere a iluminatului cu neoane) nu tii acvariul propriu-zis in bezna totala, ci tai lumina care ajuta la cresterea plantelor si stopezi programul ales (4+4 sau... cum il ai). Au fost cazuri ale colegilor acvaristi care au testat acoperirea propriuzisa a bazinului dar.... din mai multe motive: volum mare de apa, pozitionarea acvariului aproape de lumina solara (= alge) si din dorinta de a accelera procesul. Cert este ca.... la un volum de 450L a reusit sa scape de "apa verde" in 4 zile cu o lampa UV de 9W si o filtrare buna. Acum sa nu se inteleaga ca.... daca pui lampa UV la o pompa de 2000L scapi intr-o zi de alge =)) Debitul apei la o lampa UV ca sa isi faca treaba cum trebuie.... trebuie sa fie relativ mic: 400-600L /h...
- Plantele in acest timp? "Stagneaza" din crestere, nimic mai mult, sau depinde de situatia din acvariu! Mereu am mers pe principiul: Studiaza si indentifica CAUZA si remediaz-o.... nu cauta solutii de eliminare a problemei... ptr ca problema va reapare daca cauza persista!

Din partea mea.... daca ma intreaba cineva: Cum scap de alge? eu raspund:
- fa curatenie! (sifoneaza bine!)
- fa teste
- RESPECTA PROGRAMELE TOATE (de ILUMINARE, de HRANIRE, de SCHIMB DE APA)
- AFLA CAUZA si.... fa acvaristica "ca la carte": cu caietel de notite, nu cu: lasa ca schimb maine....
- daca respecti regulile de mai sus.... in general algele dispar singure.

Ps: Daca vei folosi CO2..... vei avea si mai multe probleme. Pe scurt:
- detinand un plantat.... deja trebuia sa stii rolul CO2 si scopul lui in acvariu si.... ciclul de fotosinteza: CO2-ul merge in paralel cu iluminarea: nu ai iluminare.... plantele nu iti vor consuma "neam" CO2... (de aceea si "recomandarea" unora.... in cazul in care nu ai controler.... sa scazi aditia de CO2 pe timpul noptii: ptr ca plantele nu il consuma!
- in schimb..... CO2-ul eliberat in apa.... iti va scadea si Ph-ul.... iar dimineata... nu cred ca vrei sa ai surprize ;)

De ajutat "sa scapi" de alge.... te ajuta:
- indentificarea lor (ce fel de? de ce apar? tratament impotriva lor? Nu toate sunt la fel.. si fiecare au diferite moduri de manifestare si tratare, precum si cauze ale aparitiei) Noi aici vorbim de "apa verde" care este o chestie relativ usoara aparuta datorita iluminarii excesice sau unui acvariu la inceput de ciclare....
- eliminarea sursei aparitiei (algele nu apar din senin sau "degeaba")
- aplicarea tratamentului studiind sau informandu-te si din experientele altor colegi care..... deja le-au aplicat.
- evitarea de a mai cauta "scuze" pe viitor ptr aparitia lor =)) (au aparut din cauza X sau Y... in fond: apar din cauza noastra)
Spor la "indentificarea".... BBA, GDA, GSA etc.... sunt multe a`dreacului =))=))=))

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group