It is currently Sat May 18, 2024 8:13 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Probleme cu apa
PostPosted: Sun Jun 10, 2012 7:09 pm 
Offline

Joined: Sat May 07, 2011 11:39 pm
Posts: 66
Location: Oradea
Salut!
Am mutat pestii de la acvariu de 400 l la acvariu de 1000 litri.In prima zi am umplut bazinul la jumate si in urmatoarele zile tot am clompletat.in urmatoarele 3 zile am umplut bazinul full.Am bagat conditioner Easy life si apa direct de la retea.Problema este in felul urmator:
Apa din acvariu tot timpul este tulbure.Se mai limpezeste uneori, dar apoi tot tulbure se face.Oare mi s-a deciclat filtrul?Care este problema?Folosec filtru Fluval FX5 cu 3 kg de Zeolite si eheim substat pro tot 3 kg.Tin sa mentionez ca am schimbat 50 % din apa.Am un discus care inoata destul de ciudat(cumva cu capul in jos,dar nu tot timpul) de cateva zile si parca are cataracta la ochi iar restul discusilor manaca mucusul de pe el.Cand ma apropiu cu manacare de acvariu vine si el si manaca, moment in care inoata bine, dar apoi revine la starea initiala.
Nu reusesc sa identific problema.
Ph, No3, no2 si cl, kh si gh sunt in norme ok.Temperatura este 29 de grade.
Astept pareri.
Multumesc anticipat!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa
PostPosted: Sun Jun 10, 2012 7:27 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 8:25 pm
Posts: 899
Location: CONSTANTA
Sigur sa deciclat filtrul, cel cu cataracta la ochi a facut soc de ph si are o problema si la vezicz inotatoare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa
PostPosted: Sun Jun 10, 2012 8:41 pm 
Offline

Joined: Sat May 07, 2011 11:39 pm
Posts: 66
Location: Oradea
Salut!
Soc de ph, in ce sens?Ph-ul e cam la fel ca si in acvariul vechi, adica 6.8 - 7.0.In acvariu de 1000 l apa ar trebui sa fie mult mai stabila.am masurat ph-ul zilnic.nu au fost fluctuatii.
Si solutia care e?
Astept raspuns.
Multumesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa
PostPosted: Sun Jun 10, 2012 11:03 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Vezi aici pozele cu cataracta. Daca seamana cu vreuna de acolo, natura ei este una patogena. O discutie pe acest subiect s-a mai purtat aici. Urmareste toate link-urile din topicul respectiv. Problema nu este deloc simpla.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa
PostPosted: Sun Jun 10, 2012 11:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 05, 2010 11:38 pm
Posts: 389
Location: IASI
am avut si eu trei discusi cu aceeasi problema cu albeata la ochi!
singura problema e ca tre sa ai rabdare si timp fara sa ii neglijezi si sa ii ungi cu asocilin!
trece intr0 o sapt doua
eu i0am salvat pe toti trei , numia ca la unul a fost mai grav si a ramas chioara de un ochi!
asa ca pune mana si ungei cat mai repede ca altfel,,,

_________________
Inteligenţa este aroganţă educată! -Aristotel
http://www.youtube.com/watch?v=2vR2Wt7H ... ature=plcp


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa
PostPosted: Mon Jun 11, 2012 11:35 am 
Offline

Joined: Sat May 07, 2011 11:39 pm
Posts: 66
Location: Oradea
Am pus omnipur si tetraciclina.Acuma o sa vedem ce va fi.

Daca pun tetra aqua safe stat in acvariul mare ma ajuta cu ceva?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa
PostPosted: Mon Jun 11, 2012 12:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Din cauza deciclarii ai apa tulbure.O sa se limpezeasca in cateva zile.Da-le mai putin de mancare pana devine limpede iar pe cel cu proleme la echilibru, scoate-l in alt bazin si fa-i un tratament de lunga durata cu Furanol 2 pana isi tine echilibrul bine.Poate dura si 1-2 saptamani.Nu mai baga medicamente in bazin, ca nu ai de ce.Fa schimburi de 40-50% din apa cu apa direct de la retea, dar cu aceeasi temperatura.Clorul iti va mai omora din infuzori.Poti face acest lucru la 3-4 zile, dar da-le jumatate din cantitatea de hrana pe care o dai de obicei pana devine apa limpede.Este posibil ca cel cu probleme de echilibru sa fie asa si din cauza opacitatii ochilor.Observa-l si daca vezi ca sta mai mult in partea cu ochiul bun, o face pentru ca vede doar cu acel ochi si este o pozitie normala.Ochiul isi va reveni in cateva zile.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa
PostPosted: Mon Jun 11, 2012 1:40 pm 
Offline

Joined: Sat May 07, 2011 11:39 pm
Posts: 66
Location: Oradea
Nu e chiar asa de usor.Treaba cu schimburile de apa de 2 saptamani le fac.diferenta intre mine si tine e ca am bagat coditioner easy life si fara folos.apa este tot tulbure.M-am exprimat incorect.Pestele afectat este in carantina separat.Cu furanol 2 o sa incep de maine, dupa 100% schimb de apa.In acvariul mare nu am bagat medicamente si nici nu am de gand.La volumul asta mare de pa cred ca este greu sa se cilceze filtrul odata deciclat.Am sa incerc sa fac schimburi mai mici de apa.In legatura cu mancarea am dat mai putin.tot nu ajuta.Trebuie sa astept pana se va cilcla filtrul dar caliatea de apa este mare si dureaza.Atceva nu mai stiu...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa
PostPosted: Mon Jun 11, 2012 7:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
king wrote:
Trebuie sa astept pana se va cilcla filtrul dar cantitatea de apa este mare si dureaza.Atceva nu mai stiu...

O sticluta de JBL Start cu bacterii (direct in filtru) te poate ajuta.... sau o aditie de Denitrol in masa apei.... "zic si eu"... Ape limpezi

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Probleme cu apa
PostPosted: Tue Jun 12, 2012 1:26 pm 
Offline

Joined: Sat May 07, 2011 11:39 pm
Posts: 66
Location: Oradea
ok thanx :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group