It is currently Sat May 18, 2024 6:08 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Crestere PH inexplicabila
PostPosted: Sun Jun 26, 2011 11:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Oct 03, 2010 11:06 pm
Posts: 391
Location: Constanta
In ultimul timp am observat o crestere a PH-ului in bazin, apa de la retea vine cu PH 7,3-7,5 iar dupa cel mult 24 de ore ajunge undeva la 8,3-8,4. Mai mult de atat nu creste chiar daca nu fac schimbul de apa o saptamana. Ce pot masura momentan este TDS-ul si KH-ul apei. Valorile sunt : TDS - 640 iar KG - 18. Discusi nu par deranjati de aceasta crestere de PH dar totusi o valoare asa mare nu cred ca ii face nici fericiti. Aveti idee ce se poate afla in apa de la retea ?

PS : A mai observat cineva din Constanta lucrul asta ?

Cu stima, Costin.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Crestere PH inexplicabila
PostPosted: Mon Jun 27, 2011 6:37 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Nu cunava ai bagat vreo doua pietricele sau scoici luate din mare in bazin ?

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Crestere PH inexplicabila
PostPosted: Mon Jun 27, 2011 7:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Oct 03, 2010 11:06 pm
Posts: 391
Location: Constanta
Nu am bagat nimic in bazin, in afara de un con de la JBL. Am observat asta cam acum 1 luna dupa schimbul de apa, am crezut ca a fost ceva de moment cu apa de la retea, dar vad ca aceasta problema continua.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Crestere PH inexplicabila
PostPosted: Mon Jun 27, 2011 12:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Asa il am si eu cateodata.Pentru crestere nu-i problema.De vina este KH-ul mare.Nu incerca sa-l scazi ca nu merita riscul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Crestere PH inexplicabila
PostPosted: Mon Jun 27, 2011 1:03 pm 
Offline

Joined: Fri May 14, 2010 8:48 pm
Posts: 59
Location: Ploiesti
@costinbbu Te duci frumusel in fata oglinzii si te uiti cu atentie. O sa vezi ca scrie ceva pe tine. Daca nu iti dai seama te ajut eu cu un indiciu, incepe cu osmo si se termina cu zor. ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Crestere PH inexplicabila
PostPosted: Mon Jun 27, 2011 1:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
scifficus wrote:
@costinbbu Te duci frumusel in fata oglinzii si te uiti cu atentie. O sa vezi ca scrie ceva pe tine. Daca nu iti dai seama te ajut eu cu un indiciu, incepe cu osmo si se termina cu zor. ;)

Ai sa te duci si tu in fata oglinzii si ai sa vezi un chip mirat dupa ce iti da raspunsul Costin.Apa de la osmozor la mine are pH tot in jur de 8.Asa este apa in Constanta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Crestere PH inexplicabila
PostPosted: Mon Jun 27, 2011 2:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Oct 03, 2010 11:06 pm
Posts: 391
Location: Constanta
scifficus wrote:
@costinbbu Te duci frumusel in fata oglinzii si te uiti cu atentie. O sa vezi ca scrie ceva pe tine. Daca nu iti dai seama te ajut eu cu un indiciu, incepe cu osmo si se termina cu zor. ;)


Probabil este o varianta osmozorul, dar sa il folosesc tot timpul, nu doar la perechi nu prea este cea mai optima varianta. Cat de curand vrea sa iau buletin de analiza al apei de la furnizorul de apa sa vad mai exact ce contine, poate asa depistez si cauza cresterii PH-ului.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Crestere PH inexplicabila
PostPosted: Mon Jun 27, 2011 8:52 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 8:25 pm
Posts: 899
Location: CONSTANTA
Nu te stresa prea tare cu apa, asa eram si eu la inceput faceam tot timpul teste si cum nu era ceva in regula luam masuri. Vreau sa zic ca apa noastra asa cum este merge foarte bine la cresterea discusilor mai putin la reproducerea lor. Eu folosesc osmozorul doar la reproducere si dupa ce pui incep sa iasa la zbor folosesc direct apa de la robinet si sa vezi ce bine le merge. Daca vrei sa cresti doar discusi iti recomand schimburi dese de apa iar daca te apuci de reprodus trebuie neaparat osmozor, Succes mai departe.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Crestere PH inexplicabila
PostPosted: Tue Jun 28, 2011 10:43 am 
Offline

Joined: Fri May 14, 2010 8:48 pm
Posts: 59
Location: Ploiesti
drdiscus wrote:
Ai sa te duci si tu in fata oglinzii si ai sa vezi un chip mirat dupa ce iti da raspunsul Costin.Apa de la osmozor la mine are pH tot in jur de 8.Asa este apa in Constanta.



:o Nici nu am ajuns la oglinda. Totusi, am cauta destul de multa informatie pe net plus ce mai stiu si eu nitica chimie, deh - in liceu am mancat-o pe paine, fiind profilul la care am ajuns, e normal ca apa pura sa aiba un ph de 7. Dar peste tot unde am citit apa rezultata de la osmozoare avea un ph intre 4,5 si 5,8 cu mici tolerante spre 6,8 chiar 7. La mine cel putin, in urma catorva teste am un ph la apa de osmoza in plaja 4,6 - 5,4, imediat dupa recoltare. Pastrata in vas inchis timp de o saptamana ajungea la 6- 6,2 iar in vas deschis tot dupa o saptamana ajungea la maxim 6,5.

Ideea era nu neaprat sa tina un ph scazut cum le place discusilor, dar cel putin mai scadea din duritate si poate si ph la o valoare mai acceptabila, de exemplu un maxim de 7,5.


Iar partea si mai ciudata e ca ii da un TDS de 640 la un kh de 18, adica prea mult. Din cate stiu rare sunt cazurile in care la robinet kh este mai mare fata de gh, cu mai mult de o treime. Cel putin in constanta sigur nu va fi cazul. Si dupa un scurt calcul ar insemna ca gh este de ordinul sutelor, asta daca nu sunt in cantitati mari ale saruri de K si/sau electroliti de dau o citire asa de mare la TDS, bineinteles vinovati, presupun, de un ph mare chiar si dupa o instalatie de osmoza.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Crestere PH inexplicabila
PostPosted: Tue Jun 28, 2011 11:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Oct 03, 2010 11:06 pm
Posts: 391
Location: Constanta
Ca o concluzie generala, ca am nevoie de un osmozor pentru reproducere dar azi dimineata am masurat presiunea apei la robinet si este de 2,5 bari, am sanse sa functioneze vreun osmozor in conditile astea ?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group