It is currently Fri May 17, 2024 5:30 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Apa si temperatura ei
PostPosted: Fri Oct 22, 2010 3:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Oct 16, 2010 4:09 pm
Posts: 61
Location: Iasi
Nu cred ca mai este vreun acvarist care nu stie ce temperatura prefera discusul. Cu toate astea, cati crescatori(as putea spune) atatea temperaturi!
Am prieteni care ii cresc in 33 de gradeC si cunosc persoane(chiar proprietari de pet shop) ce ii tine in 26 de gr si se jura ca nu au avut niciodata probleme din cauza asta...
Voi ce temperatura aveti in acvariile cu discusi?( stiut faptul ca multi tin pestii in acvarii plantate,fiind "coltul viu"al casei, iar plante ce tolereaza 30 grC MAI RAR...)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Fri Oct 22, 2010 3:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:17 pm
Posts: 386
Location: Bucuresti
Mda,
asa arata un acvariu plantat cu temperatura constanta 30 grade.
Image

_________________
google "problemefiat"
Discusii mei
acvariu


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Fri Oct 22, 2010 3:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Temperaturile pot fi diferite.
Eu incerc sa-i tin la 29-30 grade.
Am tinut si la 27-28.
Tratamente am facut si la 35-36.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Fri Oct 22, 2010 5:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Eu ii tin in plantat la 29 gr constant...si am multe feluri de plante dintre care unele destul de pretentioase. Treaba cu fiertul planteleor la 30 grade nu trebuie luata ca atare. Daca ai un substrat de bun simt, o fertilizare rezonabila si aditie de CO2, si o iluminare corespunzatoare poti tine fara probleme la 30 gr plante de care multi fug... Bine, e adevarat ca la aromatica de exemplu, varfurile ar putea sa fie mai rosii, dar astea deja sunt detalii care nu cred ca tin doar de temperatura.
In concluzie:

Image

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Fri Oct 22, 2010 5:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Temperatura poate varia intre 28-30 grade. Orice grad in plus sau in minus este un compromis facut pentru atingerea unui scop.
De exemplu putem sa ii tinem la temperaturi sub 28 grade daca vrem sa impacam si capra si varza (capra fiind discusul iar varza, plantele sau alte specii care prefera o temperatura mai joasa), sau ii tinem peste 30 de grade pentru a le creste metabolismul si a trece cu bine peste o perioada dificila (boli, lipsa poftei de mancare).
Eu ii tin la 29 de grade dar nu ezit sa le mai fac un dus rece la cate un schimb de apa (26 grade) sau sa le bag apa mult mai calda (33 grade), tot la schimbul de apa. Lucrul acesta nu il fac deloc intamplator, deoarece prin aceste metode scot in evidenta un inceput de boala sau pot face selectie riguroasa alegand exemplarele (ma refer la puiet) care se comporta normal la temperatura de 26 grade.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 8:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Oct 16, 2010 4:09 pm
Posts: 61
Location: Iasi
asadar,investitii serioase in acvariile cu discusi daca vrem verdeata sanatoasa:uzina CO2-ului, iluminat HQI, aditivarea substratului,solutii de fertilizare, zeci de teste...sute de roni! Sa mai spuna cineva ca nu-i prohibitiva ramura asta a acvaristicii...; un prieten stabilit in Milano,acvarist cu vechi pasiuni acum 10 ani in tara, s-a apucat zilele astea iar de acvaristica. Primul pas, cumpararea acvariului, un Trigon de la Juwel de 350l; Acum sta plantat,la ciclat; locatarii vor fi din specia discus-ului,un peste cu care nu a mai avut de a face. Asa ca mi-a pus intrebarea:ce ma fac cu plantutele la 30grC, ca nu vreau sa-mi moara... Acum am sa-i dau si raspunsul, si toate sunt noutati"noi" pentru el,pt ca multe s-au mai inventat in pauza de 10 ani pe care a facut-o...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 12:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Treaba cu investitia e discutabila. Eu spuneam doar ca, daca se doreste, se pot pastra plante foarte pretentioase in 30 gr...Asta este optional. Se poate oricand recurge la plante mai rezistente (valinseria, echinodorus etc) care nu au nevoie nici de co2, nici de fertilizanti, ci eventual de un substrat si o iluminare decenta. Pana la urma fiecare are gusturile sale in materie de plante....:) pe care le plateste in conseciinta.

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 1:06 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
La momentul actual discusii mei sint tinuti la 29-30C asta pentru ca sint toti salbatici dar cind am avut domestici i-am tinut la 25-26C ani de zile fara nici o problema si i-am si inmultit tot la aceeasi temperatura

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 3:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
arabu1973 wrote:
......cind am avut domesatici i-am tinut la 25-26C ani de zile fara nici o problema si i-am si inmultit tot la aceeasi temperatura


De acord ca pot fi tinuti la aceasta temperatura daca ii obisnuiesti lent cu ea sau daca sunt crescuti la temperaturi mai scazute .Daca iei un discus tinut la 30 de grade si il bagi direct la 25-26 de grade fara sa ii lasi o perioada de acomodare destul de lunga probabil ca nu va fi prea fericit .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Apa si temperatura ei
PostPosted: Sat Oct 23, 2010 5:11 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
dragos wrote:
De acord ca pot fi tinuti la aceasta temperatura daca ii obisnuiesti lent cu ea sau daca sunt crescuti la temperaturi mai scazute .Daca iei un discus tinut la 30 de grade si il bagi direct la 25-26 de grade fara sa ii lasi o perioada de acomodare destul de lunga probabil ca nu va fi prea fericit .

Bineinteles ca nu ai pui de la 30C la 26C fara acomodare, eu scadeam 1 grad la luna iar pe pui ai cresteam la 26C

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group