It is currently Wed May 01, 2024 9:36 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Proiect acvariu 160x55x55
PostPosted: Fri Apr 03, 2015 10:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Acvariul o sa aiba 55 si coloana de apa undeva la 50. Nu pot mai mult sub nici o forma. Din pacate. Plus ca la bloc nu m-as risca cu un acvariu mai inalt nici sa il primesc moca.
O sa incerc sa scot maxim din cat am si mai mult ca sigur o sa iasa bine.
Daca o sa vad ca altumii sunt chinuiti o sa ii dau. Cu discusii in schimb nu am emotii.
Aia care sunt prezentati in topicul "Cu desen si fara" sunt crescuti intr-un acvariu in care coloana de apa e de 40 cm.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 160x55x55
PostPosted: Fri Apr 03, 2015 2:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Din ce material este facuta piesa in care se infileteaza suruburile picioarelor?
Pe unde intra apa in sump?
Spartura de lava are suprafata totala mai mare cu cat este mai marunta, dar sub 6-8 mm incepe sa fie prea mica, pentru ca se colmateaza. Ideal: 65%-9mm+35%-12mm.
Sub picioare poti sa lipesti bucati de piele de 3-4mm, ca sa nu preseze metalul punctual pe gresie, iar sub piele, ca sa nu se lipeasca de gresie (crede-ma c-o va face) poti sa pui folie mai groasa de polietilena.
Asa mi-as face eu acum un sump.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Proiect acvariu 160x55x55
PostPosted: Fri Apr 03, 2015 4:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Atat piesa in care se infileteaza suruburile cat si talpa sunt facute din otel. M-am gandit si eu la faptul ca poate se rupe buza pe care sta raftul, dar am intrebat din nou inginerii si mi-au spus ca pot sa stau linistit.

Apa in sump o sa intre prin compartimentul din spatele buretilor si o sa treaca de jos in sus prin ei in asa fel incat mizeria multa sa ramana tot timpul sub bureti. Intr-adevar varianta care ai postat-o tu era mai eficienta, dar e cam tarziu pentru asta. Oricum la final o sa pun poze cu toata instalatia in functiune.

Materialul filtrant e de 2 feluri dupa cum se vede si din poze. Piatra ponce are dimensiunile pe care le zici tu, in schimb lava e mai mare, dar dupa ce mai bag si siporax eu zic ca o sa fie suficient material filtrant, care sa compenseze faptul ca lava e cam mare.

Si in final, sub picioare am lipit deja pasla neagra de 5 mm. Se gaseste in comert in magazinele cu accesori de mobilier sau la Ambient(eu de acolo am luat-o) si e super buna. Are un autocolant pe una din parti, si poti sa o tai usor cu foarfeca cum vrei.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group