It is currently Wed May 01, 2024 4:27 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: discusii mei... acvariu 540 litri
PostPosted: Wed Dec 17, 2014 12:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
Salutare! va prezint noul meu acvariu home made construit personal de la taierea sticlei si pana in stadiul in care il vedeti acum, nu este finalizat , mai am ceva de lucru la el si aici ma refer la capac , iluminare , decoruri , filtrare , si apoi la o selectie a discusilor.Momentan bazinul este dotat cu filtrare undergravel (3 lifturi de apa actionate de pompa de aer) si filtrare biologica model D.M.T (prima camera burete grosier, intermediar , fin , a doua camera 5 litri siporax , super pro hexagonal quart glass =2 litri ,a treia camera 1 litru jbl cermec , 2 litri micromec , pasla si vata de perlon, a patra camera este cea de retur cu o pompa de 3000 l/h).In linkul de mai jos gasiti poze cu bazinul si pestii.Apelez la cunostintele voastre si astept pareri , sfaturi, idei, critici care vor fi constructive si binevenite.
http://dadanel85.sunphoto.ro/discusi_540_litri
link acvariu:
http://dadanel85.sunphoto.ro/bazin_540_litri_homemade
scuze pentru claritatea pozelor....

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusii mei... acvariu 540 litri
PostPosted: Wed Dec 17, 2014 1:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Furtunele care iti ies din tevile gratarului sunt cumva pentru aer?Banuiesc ca da, pentru ca asa era desenat pe cutie.Sa nu-ti imaginezi ca gratarul va merge pe baza de bule de oxigen.Scoate piatra din teava si pune un cap de pompa in locul ei, cum am eu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusii mei... acvariu 540 litri
PostPosted: Wed Dec 17, 2014 1:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
Catalin , ce putere ar trebui sa aiba capul de pompa, trebuie sa pun la toate cele 3 tevi?acvariul are 2 metri lungime, 50 cm latime si 60cm inaltime.

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusii mei... acvariu 540 litri
PostPosted: Wed Dec 17, 2014 4:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
2 capete de pompa de 1200-1300l/h puse in cele doua capete ale acvariului, pe lungime.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusii mei... acvariu 540 litri
PostPosted: Thu Dec 18, 2014 3:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
Multumesc Catalin! despre filtrarea biologica model D.M.T (DISCUS MANIA TEAM)puteti sa imi spuneti cate ceva,cu mediile filtrante pe care eu le-am introdus in cele 3 camere si pompa de 3000l/h, reusesc sa am o apa care sa corespunda necesitatii discusului? foloseste cineva aceasta filtrare?

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusii mei... acvariu 540 litri
PostPosted: Sat Dec 20, 2014 12:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Salut, consider ca atata timp cat apa tranziteaza uniform mediile filtrante, ar trebui sa fie un filtru cu randament. Totusi acea pompa de 3000l/h nu face "taifun" prin bazin? Eu am folosit in trecut la un bazin de 150*50*60 o pompa de 2400l pe cand era plantat si cu greu imi stateau plantele in substrat...am renuntat repede la ea. Daca vei folosi si acele filtre de substrat cu pompe de apa in paralele cu acest filtru DMT ...va fi ok.
In cazul acestui tip de filtru, DMT, va trebui sa ai grija la cat timp vor dura schimburile de apa pentru a nu ramane foarte mult timp materialul filtrant fara apa, sa se usuce.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: discusii mei... acvariu 540 litri
PostPosted: Mon Dec 22, 2014 4:40 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun May 06, 2012 3:53 pm
Posts: 137
Location: constanta
Mustang wrote:
Totusi acea pompa de 3000l/h nu face "taifun" prin bazin?

Nu face "taifun" in acvariu deoarece teava de la pompa prin care baga apa in acvariu este la suprafata apei si in capatul ei i-am pus un burete cu porozitate mare pentru dispersia apei...discusii nu par a fi deranjati de curentii produsi.Materialul filtrant nu are cum sa ramana fara apa ,exceptie facand prima camera unde sunt buretii.Chiar daca as scoate toata apa din bazin a doua si a treia camera vor ramane pline cu apa deoarece despartiturile sunt facute din sticla si lipite cu silicon.
Multumesc pentru parere!

_________________
Cu stima,
BOGDAN-GABRIEL
CONACHE


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group