It is currently Wed May 01, 2024 1:18 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Poveste fara sfarsit...
PostPosted: Thu Nov 20, 2014 5:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 20, 2014 2:27 am
Posts: 11
Location: bistrita
Sper sa nu plictisesc dar as vrea sa stie si alti ceea ce am facut si ceea ce vreau sa mai fac in continuare in legatura cu boala pe care o am si anume discus.
In primul rand sunt nou in ale acvaristici (3ani) si astept sfaturile si parerile voastre.
Sunt din bistrita am 27 de ani si acum 3 ani am ajuns acasa cu un microb in sange, (lucrez in Germania 6 luni pe an in domeniul livrarilor intr o fabrica) si anume VREAU ACVARIU IN CASA. ok., si asa a inceput totul, am cumparat un acvariu nou de 180 litri, piatra albastra si rosie, plante de plastic, pesti de vreo 500 aprox. 600 de lei, fara sa ma consult care cu care sunt compatibili, nu am inceput bine ca au inceput si problemele si anume decese in randul pestilor, apa murdara, acvariu suprapopulat, dispariti bizare peste noapte, dar in tot raul si un bine, femelele de guppy nasteau intro veselie. Dupa vreo doua luni de dute vina, schimba apa(numai galeti in toata casa si vase), cumpara pesti, nui buna pompa, trebuie alt burete, cumpara pompa de aer, e prea mic incalzitoru, etc, ma m hotarat renunt. Gata nu se mai poate tot timpu ba mutam plantele ba aranjam si in ceea mai mare parte schimbam apa toata ziua.
Gata ma m hotarat renunt nu mai vreau acvariu si nici sa mai aud de pesti si alte aceesori pentru acvaristica.
Intre timp cei de la fan curier care imi aduceau accesorile pe care le cumparam de pe emag, erau acum prieteni buni cu mine, veneau aproape toata ziua stateam la cafea dupa care achitam coletu si plecau si din nou tot asa.

DAR surpriza, printr un prieten am descoperit pe cineva care avea discusii, ok am mers sa vad cum anume ii amenajat acvariu, am ramas fara cuvinte, totul era dus spre cat mai natural si asa a inceput din nou si mai mare microbul discus, intrand in sange, faza finala.
Am ajuns acasa mi am pus mainile in cap si am strigat tuloaie (la noi in ardeal ar fi ajutor), ce am facut eu si ce am vazut la George cel cu acvariu cu discusi, din greseala cautand diverse pe internet am vazut acvarii plantate sau sterile cu discusi dar nu ma atras nimic pana ce nu am vazut cu ochii mei acel colt de rai a lui George.
Toate faine si frumoase :D , am inceput o noua Aventura:(toti pestisori din acvariu de 180 de litri i am donat pe la prieteni si cunostinte) fuga iute in bucuresti pe Aleea Fizicienilor si am cumparat un acvariu second hand de 280 de litri gasit pe tocmai. L am adus acasa: fai masa de sustinere la comanda, adu piatra, umbla dupa plante, cumpara neoane, dispersoare, repara capacu, vai are zgarieturi ce ma fac, plus multe altele.
In final sarind peste multe, dupa o ciclare de aprox. 2 saptamani am cumparat pestii, discus 7 bucati, 100 de lei care erau mai mari si 50 care erau mai mici, na la Bistrita toti cand aud de discus te umfla fie ca merita sau nu bani pestele respectiv, niste neoni, 2 ancistrusi si vreo 4 panda de curatenie si asa a inceput totul.

Image

M am bucurat vreo 2 luni de el tot invatand ce trebuie in mare pentru cresterea discusilor de pe discus club urmarind foarte multe discuti pana in ziua de astazi ce am hotarat ca ar fi momentul sa imi fac si eu un cont pentru ca nu o sa scap niciodata de acesta boala cu discusii care e in faza finala.
Am plecat in germania cu sotia 6 luni, lasand pesti in grija parintilor acasa, scriind intr-o agenda si dandu-le explicatiiiiiiiiiiiiiiiiii multeeeeeee prin telefon cu hranirea, schimbarea apei ,adaugarea de sare, dezinfectarea apei cu albastru de metil si multe altele. ok la telefon toate faine si frumoase, mama zicea: toti sunt bine si frumosi, dragu mami, dar numai ce am zis eu nu au facut parinti mei, ok, iar in octombrie cand am ajuns acasa AUOLEOOOOOOOO MAMA CE AI FACUT.
Lipseau din discusi, unde sunt :( poi sa vezi unu sa speriat si sa lovit si nui, altu nu a mancat, poi celalat numai l am gasit......., poi nu am avut timp sa schimb apa o data pe saptamana 20%, le am dat 2 cuburi de mixtura pe zi chiar si 3, am mai uitat becurile aprinse peste noapte si tot asa dar nu am vrut sa te supar dragu mami si nu am ti am zis nimic la telefon din cele intamplate.
Ok, am reparat mult dupa mama iar datorita raufacatorilor si persoanelor invidioase care atentau la bunurile casei am montat pe exteriorul casei un sistem performant cu supravegere de la distanta prin internet din care o camera cu zoom in livingul unde se afla acvariul ca sa imi pot supraveghea discusi si parinti cat timp plec din nou in germania, dandu le parintilor explicatii ce sa faca cu discusii mei tot prin telefon, dar urmarind in timp real ce face mama cu ei.

Toate faine si frumoase totul a evoluat spre bine nemaiavand decese si dispariti.

Image

Anul acesta ajuns acasa si tot studiind pe internet, am inceput sa am pretenti tot mai mari si am inceput incet sa mi le satisfac dar cu incetul, deoarece sotia nu mai vroia sa auda de acvarii, poampe, discus, fan curier, material filtrant, plante, pietris, deoarece facea crize pentru ca transformam casa intrun atelier numai scule si accesori de acvaristica.

Primul pas dupa multe documentari a fost achizitionarea unui acvariu nou de la emag si anume un Juwel Rio 350 complect pretul final ajung la 3000 de lei, filtru de substrat conectat la o pompa externa tetratec 700 pe care o foloseam la acvariul vechi, prize programabile pentru neoane, material filtrante, cirax, porax, carbine active, plus materialele filtrante care le am primit cu achizitionarea acvariului, cumpararea unui filtru de un micron cu carbine active care l am legat pe sistemul de alimentare cu apa a casei(va explic mai tarziu ce am facut) multa bataie de cap si umblatura pe la vale(apa) dupa cioate :lol: , fuga la cluj si cumpara plante dupa care a inceput aventura si cearta in casa cu sotia,
a urmat montarea noului acvariu cu filtru de substrat plus un substrat fertile de la jbl, urmand pietris si 2 saptamani nimic, numai ciclare, introducerea plantelor si realizarea instalatiei de schimbare a apei cu apa direct de la retea conectata la un boiler electric dintr o baie de serviciu apropiata de living si evacuarea apei schimbate direct in canalizare realizata cu ajutorul unui prieten.
Aceasta schimbare o fac cu ajutorul pompei externe tetratec 700 conectata la retea pe iesire si montarea unui regularizator de presiune inainte de robinetul de alimentare cu apa in acvariu.
Dupa multe gauri prin peretii si conducte trase prin camerile casei, a inceput scandalul cu sotia MAREEEEEEEEEEEEE.
IN FINAL TOTUL FAIN SI FRUMOS, PE O URECHE INTRA SI PE ALTA IESE...........principalu e ca tuturei lui tata sa se simta bine(asa ma m obisnuit sa imi denumesc discusii).
Am dorit mascarea cat mai bine a tuturor elementelor care se puteau si intrun final am cam reusit, iar schimbarea apei o fac cu ajutorul a doi robineti.

Acum dupa toate acestea sa intamplat un lucru, discusi mei au inceput sa formeze perechi si chiar sa depuna icre in plantat dar pui nu rezista din cauza neonilor care stau in sir indian la panda. Poate mai tarziu o sa reusesc sa ii mut intr un acvariu steril si sa I inmultesc dar trebuie sa primesc aprobarea sotiei. De stiam nu ma casatoream, glumesc.

Image

Chiar daca poate uni o sa zica ca nu e bine ce am facut sau ca nui frumos eu sunt mandru de ce am realizat petrecand foarte mult timp privind acest acvariu si nu regret nici o clipa cata bataie de cap am avut si cati nervi si multe altele care nu sau zis.
Ar fi multe de spus dar am punctat lucrurile si faptele mai importante in realitate au fost mai multe dar astept pareri si idei de la cei experimentati, o sa mai postez poze cu evolutia pe parcurs, instalatia de schimbare a apei daca o sa mi se ceara.
Au mai urmat multe teste de apa,tratamente pentru flagellate etc...

Va multumesc pentru timpul acordat si scuzati greselile de ortografie.


asa cum am zis niste poze.......

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
[img]https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10252059_651306891648651_8413282791380894526_n.jpg?oh=c9392899610531225805d3bd86551d0b&oe=54E059E7&__gda__=1423034463_312741b7a7420cb84da520d3453027fe[/img

Pe curand.

_________________
Lucrul cel mai impor­tant este să nu înce­tezi să pui între­bări. Curi­o­zi­ta­tea are pro­pria rațiune de a exista. - Albert Ein­stein


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Poveste fara sfarsit............
PostPosted: Thu Nov 20, 2014 8:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Bine ai venit printre noi!
Frumoasă poveste, mulţi dintre noi se regăsesc cu siguranţă, în cele scrise de tine.
Văzând elanul şi ambiţia ta, aştept să-ţi văd următorul pas.
Numai bine!

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Poveste fara sfarsit............
PostPosted: Thu Nov 20, 2014 11:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
:welcome:
Tudore te-ai reindragostit si nu e bine :twisted: ...dar lasa ca maine, poimaine devii nas si poate iti speli pacatele povestirii fara sfarsit!

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Poveste fara sfarsit............
PostPosted: Thu Nov 20, 2014 2:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Bine ai venit, chiar esti infectat rau cu microbul, in rest in timp se mai aseaza lucrurille mai citesti lucruri noi (daca te pasioneaza)despre filtrare ,substrat, decor , apropo inca vre-o radacina si niste plante mari in fundal ar da bine chiar daca pui tot valisneria gigantea - deci de plante mai e loc in bazin, spor in continuare


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Poveste fara sfarsit............
PostPosted: Thu Nov 20, 2014 7:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Bine ai venit!
Frumoasa prezentare, frumos acvariul, bafta!

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Poveste fara sfarsit............
PostPosted: Thu Nov 20, 2014 8:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
:welcome:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Poveste fara sfarsit............
PostPosted: Thu Nov 20, 2014 9:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 20, 2014 2:27 am
Posts: 11
Location: bistrita
multumesc pentru primire, apreciere si sfaturi. orice sfat e bine venit, iar tot ce am facut e cu ajutorul forumului discus club.

_________________
Lucrul cel mai impor­tant este să nu înce­tezi să pui între­bări. Curi­o­zi­ta­tea are pro­pria rațiune de a exista. - Albert Ein­stein


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Poveste fara sfarsit............
PostPosted: Thu Nov 20, 2014 10:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Sep 10, 2011 7:42 pm
Posts: 560
Location: Craiova
Bun venit!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Poveste fara sfarsit............
PostPosted: Fri Nov 21, 2014 2:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Tulai ma Tudore da mult graiesti.
Mie mi-o placut aia cu montatu' la camera sa-ti urmaresti parintii. :lol:
Dai bice ca vad ca pasiune ai.
Aaa... bine ai venit printre noi!

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Poveste fara sfarsit............
PostPosted: Fri Nov 21, 2014 8:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Nov 20, 2014 2:27 am
Posts: 11
Location: bistrita
Ar fi fost mai multe de povestit dar mam rezumat la un 70% din povestea fara sfarsit.
Multumesc petru primirea in randul vostru.

_________________
Lucrul cel mai impor­tant este să nu înce­tezi să pui între­bări. Curi­o­zi­ta­tea are pro­pria rațiune de a exista. - Albert Ein­stein


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group