It is currently Sun May 12, 2024 12:27 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Noul meu setup
PostPosted: Tue May 18, 2010 3:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Apr 04, 2010 11:09 pm
Posts: 376
Location: Baia Mare
S-au invatat si ai mei cu lumina in 2 zile...deci se vor invata si ai tai cred. Mai da-le ceva timp ...sau poti incerca ideea scrisa de Puiutu daca nu sunt probleme la el.

_________________
Until you find someone worth dying for, you never really live.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Noul meu setup
PostPosted: Thu May 20, 2010 12:26 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Frumosi pescuti...sa-ti traiasca mult! Si eu vreau sa-mi fac acvariul steril, acum il am semi plantat...ma tot documentez cum sa arate mai bine un steril. Mult succes!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Noul meu setup
PostPosted: Thu May 20, 2010 12:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Apr 04, 2010 11:09 pm
Posts: 376
Location: Baia Mare
Diverse combinatii intre lemne si plante care se prind pe ele...ceva de genul asta de exemplu(fara pietris/nisip daca nu il doresti) : http://www.colley.org/images/IMG_4945-smaller.JPG

_________________
Until you find someone worth dying for, you never really live.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Noul meu setup
PostPosted: Thu May 20, 2010 10:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Sticla-apa-pesti nu va arata niciodata bine.Poza pusa de @Rebella este sugestiva despre cum arata un acvariu frumos fara multe plante si batai de cap.La aceasta concluzie am ajuns si eu cu toate bazinele mele in care am discusi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Noul meu setup
PostPosted: Thu May 20, 2010 10:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Pai...tocmai aici e problema, sau mai bine zis dilema cu care se confrunta multi iubitori ai discusului. Beny ii are acum in plantat si s-a cam saturat de probleme. Baiatul si-a dat seama la timp ce vrea.
Si a ales discusii in detrimentul plantelor. Peste cativa ani cand va capata experienta poate isi va face si un plantat, caci drumul e in ambele sensuri dar inceputul pentru invingatori are un singur punct de plecare si anume sterilul. Altfel costa, bani sau timp pierdut, dar asa cum spun americanii..."time is monney", deci tot la bani ajungem.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Noul meu setup
PostPosted: Thu May 20, 2010 11:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Intradevar , Rebella, e f frumos bazinul care l-ai postat...dar cred ca discusul e destul de frumos incat sa nu-mi mai fac plantat de nici un fel...doresc sa-mi tin vreo 8 in 240 L si ma gandesc sa fie cat mai mult spatiu...asadar oricat de mult mi-ar placea plantele in detrimentul discusului renunt la ele. Vb lui Marius poate peste cativa ani, o sa-mi fac si un plantat cu adevarat, nu cum am acum. Dar momentan raman la idea de sticla -apa -peste, pt ca vreau discusi frumosi , mari si sanatosi...dupa ce mai capat niste experienta mai vb.Numai bune sa aveti!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Noul meu setup
PostPosted: Thu May 20, 2010 1:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:02 pm
Posts: 88
Location: Bucuresti - Ion Berindei
Beny, crescatorii folosesc bazine fara substrat din motive practice.
Cine vrea sa-si creasca discusii sanatosi pana la varsta maturitatii trebuie sa-i tina in steril.
Acvariul biotop cu discusi se preteaza la discusi salbatici, nu la varietatile existente in bazinele noastre.
Eu zic ca sticla+apa+pesti+filtrare buna+lumina putina+buturugi subtiri si frumoase care sa mai lase ceva tanin si sa coloreze apa este suficient pentru a te mandri ca ai un acvariu cu discusi.

_________________
Galeria mea


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Noul meu setup
PostPosted: Thu May 20, 2010 1:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 4:10 pm
Posts: 191
Location: Brasov Racadau
Ai dreptate, Bogdan. Doar ca in acesta discutie intervin gusturile fiecaruia...multora li se pare urat un acvariu neplantat...altii il agreaza... Eu din motive practice si pt ca ador discusii o sa raman la steril. Pescuti sanatosi si frumosi!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Noul meu setup
PostPosted: Thu May 20, 2010 2:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Apr 04, 2010 11:09 pm
Posts: 376
Location: Baia Mare
Steril e si cel care are doar buturugi sau crengi cu ceva anubiasi, moss, etc ... pe ele. Fara substrat. Pe tine asta te intereseaza....lipsa substratului sa nu aiba unde sa se mai inmulteasca intrusii, sa nu ramana mancare sau fecale neaspirate,etc. Si arata si de un infinit de ori mai bine un astfel de acvariu fata de unul in care ai doar sticla si pesti si echipamente(total de acord cu tine DrDiscus). Plus ca nu trebuie sa fie asa mult lemn si asa multe plante ca in poza pusa de mine ;)

_________________
Until you find someone worth dying for, you never really live.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Noul meu setup
PostPosted: Thu May 20, 2010 6:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Dar ce plante rezista la tratamentul termic sau la cel cu sare? Si ca sa scoti discusi odata la 3 luni din acvariu pentru a-i muta in altul ca sa poti face tratamentul termic profilactic...e cam nasol, nu? Sau daca aplici tratamentul cu sare in afara acvariului comun, ai toate sansele sa-l stresezi si sa dea in alte boli.
E o alegere dificila, dar e cruciala si trebuie sa sti de la inceput cu ce te vei confrunta, caci odata ce ai plecat pe un drum e greu sa o cotesti.
Plantatul e frumos, dar are discusul nevoie de decor pentru a iesi in evidenta?
Eu mi-as face un acvariu olandez dar numai de dragul aquascapingului dar discusul ar sta tot in steril.
In acvariile cu discusi am scos si background-ul care avea desenat plante. Pentru mine discusul e o icoana in acvariu si nu are nevoie de podoabe.
Gata ca o iau razna...

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group