It is currently Sun May 12, 2024 1:39 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 47 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Home-Made 140 litri
PostPosted: Tue Jul 24, 2012 10:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 25, 2012 1:10 am
Posts: 63
Location: Brad jud. HD
Am facut si un mic filmuletz cu discusi ...

_________________
Acestea au fost aranjamentele acvariului meu
http://imageshack.us/photo/my-images/39/sistemedeviataintrunacv.jpg/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Home-Made 140 litri
PostPosted: Tue Jul 31, 2012 10:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 25, 2012 1:10 am
Posts: 63
Location: Brad jud. HD
vreau sa imi dati cateva sfaturi ... cred ca discusi mei sunt gata de depunere, dar nu stiu care cu care o sa se cupleze ... ce stiu sigur este ca cel mare si galben este femela (asta o stiu de la cel de la care i-am cumparat), dar de ceilalti nu pot sa va spun nimik pentru ca toata ziua se bat intre ei, doar cel galben fiind neutru ... dar cel mai bine este sa va las pe voi sa vizionati filmul si sa va dati seama si pe urma daca doriti sa imi spuneti si mie cum sta treaba ... ca eu unul nu mai stiu ce sa cred ...
http://www.youtube.com/watch?v=YVf5qq-W4_w&feature=youtu.be
P.S. Imi cer scuze dar se pare ca nu pot sa pun filmul sa mearga direct din forum, sau nu mai stiu eu, daca poate un admin sau un moderator sa repare , ii multumesc de pe acuma.

_________________
Acestea au fost aranjamentele acvariului meu
http://imageshack.us/photo/my-images/39/sistemedeviataintrunacv.jpg/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Home-Made 140 litri
PostPosted: Wed Sep 05, 2012 3:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 25, 2012 1:10 am
Posts: 63
Location: Brad jud. HD
Dragi colegi,
Incepand cu ziua de astazi (02-09-2012) acest topic se va numi "Biotop Home-Made 140 litri"
Acvariul :
- Lungime - L - 104 cm
- latime - l - 30 cm
- inaltime - h - 46 cm
- volum - V - 143 litri
- grosime sticla 10 mm
- lipit cu silicon alb
Suport Acvariu :
- mobila din sufragerie confectionata din pal melaminat de 18 mm
- placa de izoflor de 5 mm asezata sub acvariu
Capac si Iluminare :
- capacul este acelasi pe care l-am avut si pana acum confectionat din lambriu PDF de 8 mm
- iluminarea este asigurata de 3 becuri spoat de 20 de w (aici cred ca o sa mai renunt la inca unul, pentru ca este prea iluminat acvariul)
Echipamente si Aparatura :
- filtrarea este asigurata de aceleasi filtre pe care le-am avut si pana acum
- externul Hailea H-12 de 1200 l/h
- internul Aquael 1000 UNI+UV de 1000 l/h
Flora :
- inexistenta cu desavarsire
Fauna:
- 8 Cory panda
- 3 ancistrusi
- 12 neoni simpli
- 10 exemplare de scalari marmorati voalati

Am sa va las in continuare sa imi admirati acvariul ...
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

_________________
Acestea au fost aranjamentele acvariului meu
http://imageshack.us/photo/my-images/39/sistemedeviataintrunacv.jpg/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Home-Made 140 litri
PostPosted: Wed Sep 05, 2012 4:19 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
Arata bine , desi personal as fi ales scalari clasici , mai ales in biotop . multa bafta .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Home-Made 140 litri
PostPosted: Wed Sep 05, 2012 5:06 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
si eu tot dungati as fi bagat.
daca spoturile alea sunt alimentate la 220V, poti monta in circuitul lor un variator si vei regla nivelul de iluminare cum vrei. cu lumina asta vei avea multe alge. daca nu ma insel si cele pentru 12V pot fi legate la variatorul asta, dar numai daca sunt alimentate prin transformator clasic (nu cutiuta aia cu electronice in ea). variatorul ala il pui in serie cu becurile (ca si cum ai pune un intrerupator la ele). in caz ca nu te pricepi, apelezi la cineva care stie ce face. oricum, montarea lui e destul de simpla (ca regula principala - deconectezi instalatia de la retea sa nu te vedem la stirile de la 5 :lol: )


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Home-Made 140 litri
PostPosted: Wed Sep 05, 2012 5:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
6 bruni de min 10-12cm cu 6 scalari silver ar da foarte bine acolo.Daca bagi vreun Pigeon si cu scalarii negrii pe care-i ai deja, nu mai are rost sa arati poze.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Home-Made 140 litri
PostPosted: Wed Sep 05, 2012 6:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
In privinta spoturilor, nu iti este frica de 220V sub capac, luand in considerare condensul ce se va crea din cauza caldurii becurilor? Din cate am vazut, majoritatea celor care au folosit astfel de becuri aveau bazine Open top(fara capac), deoarece nu stiu sa existe niste socluri hidroizolante pentru spoturi. Chiar si caldura de la aceste becuri este una foarte mare...atentie la temp apei...
Aranjamentul arata foarte bine, in privinta scalarilor si eu as fi optat cei clasici dungati, cat mai apropiati ca si culoare, forma de altumi...

Ai putea folosi niste frunze de stejar in aranjament, acestea avand si rolul de a "inegri" un pic apa, cat sa si scada un pic ph-ul, cel ce detinea bazinul din video facea si un fel de ceai din frunze de stejar pe care il adauga la fiecare schimb de apa... ar arata cam asa:

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Home-Made 140 litri
PostPosted: Thu Sep 06, 2012 1:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 25, 2012 1:10 am
Posts: 63
Location: Brad jud. HD
Taz wrote:
Arata bine , desi personal as fi ales scalari clasici , mai ales in biotop . multa bafta .

Multumesc frumos de apreciere
Scalari clasici sunt greu de gasit. Iar astia au fost la indemana, plus de asta nevasta mea este inebunita dupa ei, si atunci ca sa impac si "capra si varza" m-am ales cu ei.

dj_ando_83 wrote:
si eu tot dungati as fi bagat.
daca spoturile alea sunt alimentate la 220V, poti monta in circuitul lor un variator si vei regla nivelul de iluminare cum vrei. cu lumina asta vei avea multe alge. daca nu ma insel si cele pentru 12V pot fi legate la variatorul asta, dar numai daca sunt alimentate prin transformator clasic (nu cutiuta aia cu electronice in ea). variatorul ala il pui in serie cu becurile (ca si cum ai pune un intrerupator la ele). in caz ca nu te pricepi, apelezi la cineva care stie ce face. oricum, montarea lui e destul de simpla (ca regula principala - deconectezi instalatia de la retea sa nu te vedem la stirile de la 5 :lol: )

Multumesc frumos de sfaturi si de aprecieri.
In privinta scalarilor, am raspuns cologului "Taz" despre ce si cum.
Spoturile sunt pentru 220V si am incercat sa le protejez cat mai bine si mai eficient. Nu vreau sa ma complic cu variatoare si alte cele. Nu zic ca nu este bune ideea si ca nu as putea sa o fac, dar nu vreau sa mai ii fac altceva. Eu sunt foarte multumit de ce am realizat si ori cum ele nu functioneaza toata ziua, pentru ca au program de lumina de 10 ore.

drdiscus wrote:
6 bruni de min 10-12cm cu 6 scalari silver ar da foarte bine acolo.Daca bagi vreun Pigeon si cu scalarii negrii pe care-i ai deja, nu mai are rost sa arati poze.

Da te cred ... dar sa nu uitam ca acvariul are doar 140 de litri ...

Mustang wrote:
In privinta spoturilor, nu iti este frica de 220V sub capac, luand in considerare condensul ce se va crea din cauza caldurii becurilor? Din cate am vazut, majoritatea celor care au folosit astfel de becuri aveau bazine Open top(fara capac), deoarece nu stiu sa existe niste socluri hidroizolante pentru spoturi. Chiar si caldura de la aceste becuri este una foarte mare...atentie la temp apei...
Aranjamentul arata foarte bine, in privinta scalarilor si eu as fi optat cei clasici dungati, cat mai apropiati ca si culoare, forma de altumi...

Ai putea folosi niste frunze de stejar in aranjament, acestea avand si rolul de a "inegri" un pic apa, cat sa si scada un pic ph-ul, cel ce detinea bazinul din video facea si un fel de ceai din frunze de stejar pe care il adauga la fiecare schimb de apa... ar arata cam asa:


M-am obisnuit cu senzatia de permanent pericol, inainte am avut acvariul plantat si am avut 4 neoane T8 de 30w fara socluri izolante, doar cu riglete de curent in capatul pinilor de la neoane iar distanta pana la luciul apei nu era mai mare de 1 cm. Pe urma am trecut pe T5 si tot asa am facut ...
Cu scalari cred ca am lamurit mai sus situatia ...
Frunzele de stejar sunt in proiecte de cand l-am amenajat, dar accesul meu la salbaticiia padurilor din zona mea este restrictionat pana in week-end, atunci o sa pot sa imi procur cateva si o sa le bag acolo in acvariu

_________________
Acestea au fost aranjamentele acvariului meu
http://imageshack.us/photo/my-images/39/sistemedeviataintrunacv.jpg/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Home-Made 140 litri
PostPosted: Thu Sep 06, 2012 1:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Totusi nu ai inteles un aspect, tensiunea ajunsa in tuburile de neon este mult mai mica, eu din inconstienta chiar am bagat mana in acvariu cand un neon a cazut in acesta, si inca mai lumina, dupa ce l-am scos am realizat ca nu a curentat si de riscul la care m-am supus... In cazul neoanelor 220V intra doar in transformator/droser/balast(cum vrei sa ii spui), dar spoturile sunt alimentate direct cu 220V, inafara riscului sa se faca un scurt de la condens in capac...sare siguranta din tablou, dar daca vei fi si tu cu o mana prin apa cand asta se va intampla, tot curentul se va descarca in tine(Doamne fereste, dar e mai bine sa fii precaut). Recomand sa treci pe 12v, unde pericolul este mai mic, iar transormatorul sa il tii inafara capacului, sau sa amplasezi spoturile inafara bazinului.
Stiu ca nu e treaba mea de riscul care si-l asuma fiecare, dar stiu persoane care au patit-o si simt ca e datoria mea morala sa iti mai spun inca odata.
Ape limpezi.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Home-Made 140 litri
PostPosted: Thu Sep 06, 2012 9:58 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ai dreptate, pentru un incepator 6 discusi de 12cm in 140l este mult.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 47 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group