Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Realitatile din tara. Probleme, cauze si eventuale solutii
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 5:38 pm    Post subject: Reply with quote

La urma urmei tot consumatorii sunt vinovati de faptul ca-si permit oganele de control sa ascunda rezultatele analizelor. Daca s-ar initia o actiune a cetatenilor care sa ceara informatii exacte nu si-ar mai putea bate nimeni joc de ei. Dar suntem prea delasatori. Apa minerala este totusi o alternativa pe care multi sunt dispusi s-o plateasca, atata timp cat nu pot cere sa fie livrata la robinet.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 6:20 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
La urma urmei tot consumatorii sunt vinovati de faptul ca-si permit oganele de control sa ascunda rezultatele analizelor.

Asa am fost invatati sa "gandim" - inca o mostenire a comunistilor. Si cred ca stii si tu bine acest lucru. Din pacate mai avem f mult pana sa ajungem sa ne disciplinam si sa ne maturizam.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 7:09 pm    Post subject: Reply with quote

Mostenire????
Scuze de off-topic, dar nu pot sa ma abtin.
Sintem in Iunie 2009.... si eu am 34 ani...adica in 1989 aveam... 14!
Si NU reprezint generatia „tinara” a Romaniei!
Deci, ce as fi putut „mosteni” eu de la comunisti?
Faptul ca-l votez pe Base si clica de umflati? Ca Bunicuta a disparut destul de demult, ca sa zici ceva de mostenire, nu?
Base, care ani buni de zile a fost ministrul transporturilor, alti ani buni a fost primarul capitalei si alti ani buni presedintele tarii asteia cu ape murdare? Iar Timisoara, cel mai tare oras din Vest, nu are pina in 2009 centura rutiera? Sa nu mai vorbesc de drumurile din tara asta...
Hai sa incercam sa nu fim penibili, si sa recunoastem ca sintem PROSTI, si ca votam un maimutoi cu bereta de marinar si cu o fiica buna de p***, plina de BOTox! Tocmai marinarul asta (care a vindut flota Romaniei) ar trebui sa cunosca valoarea apei, mai ales in perspectiva noilor conditii, aratate atit de clar in zeci de documentare despre Planeta Albastra icon_neutral
Iar faptul ca maestrul discusar Ioan sta in Deutschland nu trebuie sa ne faca sa-i cintam in struna. Sint sigur ca a plecat acolo din alte cauze decit... apa si „mostenirea” icon_razz
De ce nu te intorci Ioane, dupa 20 ani? icon_mrgreen Lasa ca stim noi bine, am vazut io diferenta. Germania nu-i Romania, cu mostenire sau fara ea icon_frown
Desteapta-te romane... dar putem sa cintam noi cit vrem... hai sa ne uitam la minunatele rezultate ale alegerilor de acum. Mi-e rau icon_eek , sincer! Cit naiba vom mai da vina pe comunisti?
Inca o data, scuze de off-topic, dar cind aud fraza asta de rahat, prin care incercam sa ne justificam tot timpul de 2 decenii incoace, mi se zbirleste parul... icon_rolleyes
Puneti mina si schimbati ceva, fratilor!
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 7:15 pm    Post subject: Reply with quote

goamanu esti prea patimas,nu ca nu ai avea dreptate,dar nu poti schimba nimic ,baietii si-au luat toate masurile de protectie.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 7:19 pm    Post subject: Reply with quote

si eu am fost in germania de doua ori mai mult timp si stiu de ce nu se intoarce ioan sau altii care si-au facut un rost acolo ,nu mi se pare corect sa judeci pe cineva de ce nu se intoarce dar totusi tu ai facut ceva sa schimbi situatia inainte sa arunci in altii cu vorbe grele?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 7:25 pm    Post subject: Reply with quote

Da, sint patimas... si, sincer, mi-as dori sa fie toti asa icon_frown
Poate tocmai in blazare sta problema romanului, prea sintem OI ! Si credeti-ma, nu e vina lu raposatu. Cel putin pe vremea lui nu erau manele, curve, politicieni si afaceristi, etc. Sau, ma rog, nu erau intr-asa o cantitate, erau doar citiva.
Eu inca astept sa se trezeasca poporul asta, ca de mult puteam (si pot) sa sterg putina...
Si stiti ce e culmea? Ca aia care inainte era dusi la canal, azi ajung mari patroni. Iar aia care inainte erau sus, acum sint si mai sus. Iar romanul de conditie medie tace si... voteaza... ca oaia!
@ovidiualin, nu ai inteles deloc ce am zis. Eu nu il acuz pe Ioan, departe de mine gindul asta! Dimpotriva! Eu il inteleg perfect si ii acuz pe RESTUL romanilor, care fac din Romania ceea ce este.
Unde sint vorbele grele????
P.S.
Ah, DA, am facut ceva sa schimb situatia! Dar stiti ce e culmea??? icon_mrgreen Ca de unul singur n-am reusit! icon_rolleyes
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)


Last edited by goamanu on Tue Jun 09, 2009 10:23 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 7:31 pm    Post subject: Reply with quote

@goamanu ... se vede ca esti prea tanar. Si prea patimas si si degeaba. No comment.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 7:33 pm    Post subject: Reply with quote

DA @Hans, sint prea tinar pentru a arunca vina pe comunisti...
Probabil ca tu nu esti asa de „tinar”! icon_frown
Eu m-am legat tocmai de fraza ta „asa am fost invatati sa „gindim””, o fraza complet falsa, dupa parerea mea.

Intrebare:
Te poate invata cineva CUM SA GINDESTI? MAI ALES DUPA 20 ANI?
Raspuns: Numai daca esti PROST!

(nu ma refer la nimeni de pe aici)
Inca o data, scuze de off-topic. Dar, uneori, undeva, cindva, simt eu ca trebuie rostite niste cuvinte...
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
MailMan
New entry
New entry


Joined: 03 May 2008
Posts: 13
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 8:11 pm    Post subject: ape murdare Reply with quote

Rezonez intr-u tot cu ceea ce a spus goamanu!
Tara asta continua sa existe contra firii si a naturii,iar cliseul asta cu "mostenirea comunista" are termenul de valabilitate expirat.
Explicatia trebuie cautata in "mostenirea genetica" a rumanului.....
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 8:16 pm    Post subject: Reply with quote

daca la80% din romani le merge bine si cei 20% se chinuie sa traiasca de pe azi pe maine crezi ca cei mai multi vor face ceva?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 8:19 pm    Post subject: Reply with quote

goamanu wrote:
Inca o data, scuze de off-topic.
Nu esti off toppic. Ia vezi mai sus:"Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere"
Poate ca nu aici,...
goamanu wrote:
...dar uneori, undeva, cindva, simt eu ca trebuie rostite niste cuvinte...
ar fi un inceput bun, dar mai lipseste cate ceva.
ovidiuaylin wrote:
daca la80% din romani le merge bine si cei 20% se chinuie sa traiasca de pe azi pe maine crezi ca cei mai multi vor face ceva?
Am vazut azi un reportaj din jungla Amazonului. Intr-o coliba din care urla foamea si saracia declara o mama a catorva copii ca e fericita cu viata ei. Daca 80% din romani se bucura ca nu le merge si mai rau, ceilalti 20% care-s multumiti cu ce au vor face ceva ca sa le mearga mai bine?
Daca m-as fi plans ca platesc un sfert din leafa pentru incalzirea centrala pe care-o puteam folosi iarna ca frigider, ma ascundeau tovarasii urgent si nu ma mai vedea familia decat in poze cu casa poporului sau canalul Dunare-Marea Neagra. Voua de cine va e teama? De controlorii de la apa?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 8:47 pm    Post subject: Reply with quote

ovidiuaylin wrote:
daca la80% din romani le merge bine si cei 20% se chinuie sa traiasca de pe azi pe maine crezi ca cei mai multi vor face ceva?



Cine sint cei 80%?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 9:09 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Voua de cine va e teama? De controlorii de la apa?

lol01
Corect!
Quote:
ar fi un inceput bun, dar mai lipseste cate ceva

Si mai corect! Dar macar e un inceput!
Quote:
Explicatia trebuie cautata in "mostenirea genetica" a rumanului...

Foarte corect! Am fost si raminem o natie de... iobagi. Stiati ca nu am avut Renastere in Tarile Romanesti? Nu existau pe atunci intelectuali NEAOSI. Primii 'intelectuali' pe scara larga i-au 'produs' comunistii!
Quote:
daca la80% din romani le merge bine si cei 20% se chinuie sa traiasca de pe azi pe maine crezi ca cei mai multi vor face ceva?

Chiar asa, cine sint cei 80%? Poate invers!
Iar daca tinem cont ca Romania este UL-TI-MA din Europa dpdv nivel de trai si salariu mediu!!!!!! (cititi Capital si ziare financiare, nu va uitati la Inima de tigan), am fost intrecuti de Bulgaria (de mult), tara e JEFUITA de straini si de clica conducatoare, atunci ajungem la concluzia fireasca:
Quote:
Tara asta continua sa existe contra firii si a naturii

asa cum bine s-a exprimat @mailman.
Sa mai pomenim de desavirsitul JAF al resurselor naturale din interior SI din exterior?
E foarte simplu sa strigam 'Comunistii sint de vina!'
Vai de viata noastra (a celor 80%)!
Sa va povestesc reactia mea cind m-am intors din Danemarca (unde am stat 2 saptamini) in Romania acum 2 ani? Cind drumul DK-GE-AU-HU a durat cit drumul Cenad-Bucuresti? Sau cind am adormit in Germania si m-am trezit la vama Cenad... si imi venea sa ma cobor din autobuz si sa alerg ca Forest Gump inapoi???? icon_arrow

P.S.
M-am uitat luna asta la zeci de documentare BBC (si nu numai) despre Planeta Pamint si despre flora si fauna. Ati constientizat vreodata ca:
!!!!!!!!!!!!!!! Romania este una dintre FOARTE PUTINELE tari care dispune de TOATE formele de relief si are TOATE resursele naturale ??????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Daca nu, e timpul sa constientizati asta (si sa va dati seama CIT SINTEM DE PROSTI) ! icon_cry
Din pacate, ma includ si pe mine in aceasta tagma, din cauza conjuncturii nefericite, si imi crapa obrazul de rusine. Mi-e rusine pentru cum a ajuns aceasta tara bogata si frumoasa, siluita de tigani si de bogatani smecheri! IMI ESTE RUSINE ca sint roman, o declar cu tarie si convingere, dar NU imi este rusine ca am onoarea sa traiesc in Romania, ca nu merg mii de kilometri pentru un izvor sau niste copaci si ca pot vedea atitea.
Tare as fi vrut sa fiu sirb sau austriac sau orice altceva mai cu coloana vertebrala!
_________________
Ce misto is pestii aia mari si rotunzi, dati-mi vreo 10! Asa scumpi!? Atunci vreau numai o pereche... dar cum le zice?
(Discus market made in Romania)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 10:07 pm    Post subject: Omul are dreptate! Reply with quote

goamanu are dreptate!
Eu am 36 ani si gandesc la fel.
Sa ne fie RUSINE ca suntem romani si ca avem asa clasa politica.
Ungurii au manifestat saptamani pentru ca premierul lor I-A MINTIT!
Pai noi ce ar trebui sa le facem astora?!
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jun 09, 2009 10:15 pm    Post subject: Reply with quote

Ar mai fi multe de spus. Cand se incing asemenea discutii nu mai iau sfarsit. Nu-i aici locul in care se rezolva asemenea probleme. Dezbina si stapaneste e deviza care face toata situatia asta posibila. Oamenii sunt prea dezbinati. Fiecare se multumeste cu un pic de libertate, atat de adorata. Oare vedem noi lucrurile prea in negru?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group