Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cum scap de melci ???
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
whitesnake
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Feb 2009
Posts: 48
Location: Campia Turzii

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 3:25 pm    Post subject: Cum scap de melci ??? Reply with quote

In urma cu 2 saptamani am plantat niste plante in acvariu,iar acum e plin de melci.I-am adunat pe toti, iar acum au inceput sa apara din nou.
Cum scap de ei cel mai rpd?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 3:43 pm    Post subject: Reply with quote

Puai f rapid scapi cu ceva chimicale - dar or sa-ti cam dea ecosistemul peste cap. Poti scapa de ei punand o capcana cu un castravete sau o foaie de salata. In 12 ore o sa fie plina de melci. Dar asa nu o sa scapi de toti ci de marea majoritate. Dar nu vad de ce sa nu ai melci in acvariu.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 3:44 pm    Post subject: salut Reply with quote

Cu solutii speciale contra melcilor dar luate de la firme producatoare serioase.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
seicul
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jan 2008
Posts: 98
Location: C-TURZII ;CLUJ

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 5:23 pm    Post subject: Reply with quote

cu oodinopur de la sera in 3 zile ai scapat de toti melcii
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 5:27 pm    Post subject: Reply with quote

si eu am acum cativa melci mici si negrii... dar nu ma stresez cu ei ... cand vad ca se plimba mai spre suprafata apei bag mana in acvariu si il fac prieten apropiat cu geamul acvariului, nu pot sa spun ca ii cea mai buna metoda dar pot sa spun ca ii tin sub control
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
seicul
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jan 2008
Posts: 98
Location: C-TURZII ;CLUJ

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 5:29 pm    Post subject: Reply with quote

daca ii strivesti cu mana ,discusii ii consuma cu placere ,doar ca de la un timp nu-i mai poti tine sub control astfel si ajung sa fie atat de multi incit o sa ai impresia ca ai un acvariu pentru melci ,nu pentru pesti .
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 7:06 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu am problema asta si m-am hotarat sa "cer ajutorul" unor anetome helena icon_mrgreen
Sper sa fac rost de iei in cateva zile - abia astept sa vad cat de harnici sunt.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 7:09 pm    Post subject: Reply with quote

eu caut helene de o luna si nu am gasit
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 8:00 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am comandat melci asasini de pe alt forum de la baieti din IASI am luat 10buc si am fost foarte multumit de ei inca ii mai am si sint adevarati vinatori.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 8:06 pm    Post subject: Reply with quote

poti sa-mi dai un nr.de telefon pe privat?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
izetserghiun
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 17 Feb 2008
Posts: 123
Location: constanta

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 8:25 pm    Post subject: Reply with quote

Ai PM.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 8:48 pm    Post subject: Reply with quote

in bazinul comun am scapat de melci cu botia dar in bazinul cu creveti nu pot sa-i pun ca raman si fara creveti
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 8:55 pm    Post subject: Reply with quote

Botia macrachanta . Numai ca daca ai foarte multi melci e posibil sa manince pina crapa .Parca-s timpiti....
Am de citeva luni 2 botia in acvariul cu discusii si nu mai exista melci decit prin filtre . Cum prind cite unu si il arunc in acvariu dungatii il miros de la o posta si in maxim 2 minute mai ramine doar o cochilie goala .Partea buna e ca ii tolereaza totusi pe melcii pomacea si doar foarte rar (de obiceoi cind sunt plecat de acasa o zi sau doua si urla foamea in ei) li se pune pata pe cite un pomacea si il maninca . Deasemenea rezista la temperaturile la care rezista si discusii (34 grade fara probleme )si nu ii deranjeaza pe discusi .
Iti garantez ca daca vei lua un botia in maxim o saptamina nu vei mai avea melci in acvariu decit in locurile inaccesibile acestui peste .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 8:59 pm    Post subject: Reply with quote

la mine in bazin sapau in substrat dupa melci ca si niste rinoceri
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Tue Jun 02, 2009 8:05 am    Post subject: Re: Cum scap de melci ??? Reply with quote

whitesnake wrote:
In urma cu 2 saptamani am plantat niste plante in acvariu,iar acum e plin de melci.I-am adunat pe toti, iar acum au inceput sa apara din nou.
Io zic sa-i lasi in pace pe melci, daca nu se inmultesc peste masura sint benefici. Daca se obraznicesc nu-i mare lucru sa-i raresti.

Daca nu ma crezi prinde vreo 10 melci si pune-i cu un pic de apa intr-o galeata alba cu niste apa. Dupa citeva ore spune-ne ce observi in galeata ....... nu-ti spun ce, te las pe tine sa tragi concluzia icon_mrgreen .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group