Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

green spot algae
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Thu Jan 08, 2009 7:29 pm    Post subject: green spot algae Reply with quote

Am si eu o problema cu Green Spot Algae.Mi au aparut pe geamul din fata si nu inteleg de ce.Pina acum nu am avut ci au aparut dupa ce mi am luat un UV de 18W.Ma poate ajuta si pe mine cineva poate fi lumina de vina?Am 2x30w daylight la 180 litri(Adica dotarea standard a acvariului) lumina de la 9 dimineata la 21 seara.
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jan 08, 2009 11:33 pm    Post subject: Reply with quote

Pai in primul rand durata iluminarii e cam mare. Incearca sa o reduci la cel mult 10ore/zi. Schimba ceva mai des apa si fii atent cu cantitatea de hrana. Verifica debitul filtrului sa nu fie foarte scazut (infundat). Sa razuiesti algele inainte de schimbul de apa.

Astea ar trebui sa ajute in buna masura.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Fri Jan 09, 2009 12:57 am    Post subject: alge Reply with quote

Schimburile de apa le fac cam la 3-4 zile , debitul parea ok la ultimul schimb.Ramine sa reduc lumina si sa razuiesc bine algele.Mersi de sfaturi. stima.
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Jan 09, 2009 8:10 am    Post subject: Reply with quote

Prezenta algelor (mai ales a celor verzi) indica de fapt constituirea unui ecosistem (artificial, evident). Sunt plante inferioare si se vor dezvolta atunci cand gasesc conditii propice, care sunt practic aceleasi cu cele ale plantelor superioare, pe care dam o gramada de bani si le rasfatam cu tot soiul de fertilizanti, iluminari speciale etc.
Echilibrul plante/alge este destul de fragil si inclina in favoarea primelor atunci cand plantele nu au stare activa de vegetatie, limitand astfel sursele nutritive.
Un razuit al geamurilor saptamanal nu inseamna invazie de alge. Te poti ajuta cu SAE, ancistrusi (mai ales pui), melci (neritinele mi se par mai eficiente decat pomacea).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Fri Jan 09, 2009 1:40 pm    Post subject: alge Reply with quote

nu gasesc neritide...am pleco si pomacea dar nu ajuta cu nimic din cite vad.Acum nu stiu cum se impaca neritidele cu discusii, pleco si pomacea...
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Sat Jan 10, 2009 4:39 pm    Post subject: Reply with quote

Plecostomus sunt puturosi ca "razuitori". Plus ca, din proprie ezperienta, nu-i recomand discusarilor. Imposibil sa nu gasesti in Bucuresri SAE si ancistrusi. Plus celelate recomandari. Algele au o anumita ciclicitate in evolutia populationala, asa ca e posibil ca dupa ce te sacaie 4-6 saptamani sa intre in "bezna".
Dar, repet, daca nu ai alge verzi de loc, ai o problema grava in acvariu (asemanatoare cu mortea in masa a melcilor).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sat Jan 10, 2009 6:23 pm    Post subject: discus Reply with quote

da ai dreptate.O sa incerc sa dau pleco si sa iau SAE sau ancistrusi.
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sun May 03, 2009 11:02 pm    Post subject: green spot Reply with quote

dupa ce scapasem de green spot acum m au invadat dublu.Am acvariu steril si s au format puncte si pe fundul acvariului ....nu stiu ce sa fac sint disperat nu am cum sa le razui pe toate ca sint o gramada si mi ia o saptamina....Vreau un sfat pentru ca trebuie sa ma mut si cu ocazia asta mut si acvariu si ma gindeam ca as putea scapa de ele daca tot il golesc si l tin 2 zile la intuneric.Se poate scapa de ele asa ??? -daca nu mai e apa in el si sta la intuneric?Va rog am nevoie de sfaturi.Stima
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun May 03, 2009 11:35 pm    Post subject: Reply with quote

Daca tot il golesti, lasa-l sa se usuce si ca sa fii sigur ca scapi de ele, spala-l cu vreun acid concentrat. Dar vor aparea din nou daca le vei oferii conditiile pe care le aveau la aparitia precedenta.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Mon May 04, 2009 9:59 am    Post subject: Reply with quote

la ce te referi prin acid concentrat?

si dupa ce l spal cum fac sa curat rezidurile de acid de pe pereti sa nu dau in alceva....
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Mon May 04, 2009 10:33 am    Post subject: Re: green spot Reply with quote

alecsblondu wrote:
dupa ce scapasem de green spot acum m au invadat dublu.Am acvariu steril si s au format puncte si pe fundul acvariului ....nu stiu ce sa fac sint disperat nu am cum sa le razui pe toate ca sint o gramada si mi ia o saptamina....

Si-n acvariile mele sterile mai apar. De cind m-am plictisit sa le curat am constatat ca nu ma deranjeaza.
Cindva le curatam c-o lama de cutter noua, cu atentie sa nu stric lipitura.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Mon May 04, 2009 10:39 am    Post subject: alge Reply with quote

pai si nu se zgirie geamul cu lama de cater?

inca astept raspunsul tau ioan in legatura cu "acidul"
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Mon May 04, 2009 10:41 am    Post subject: Reply with quote

Nu se zgirie happy0034 .
Daca dupa ce afli raspunsu' legat de acid constati ca n-ai de unde-l procura, poti incerca cu spirt sanitar: le omoara da' nu le dezlipeste de pe geam.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Mon May 04, 2009 10:45 am    Post subject: Reply with quote

pai pe mine ma intereseaza sa le dezlipeasca oricum scot apa si l las si 2 zile la intuneric
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue May 12, 2009 5:24 pm    Post subject: H2O2 Reply with quote

Pe alte forum-uri am vazut ca se recomanda apa oxigenata - o doza de 10ml la 20l apa.
Bineinteles, asta pentru tratarea efectului...
Cauzele sunt iluminarea defectuoasa, lipsa fertilizarii sau aplicarea ei dupa ureche, lipsa CO2, etc...
Are cineva experienta in folosirea H2O2 in acvariile cu discusi?
A incercat cineva?
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group