Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

discus comportament ciudat
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 11:32 am    Post subject: Reply with quote

Eu iti doresc,sa nu prea ai ocazia de a incerca:)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 11:50 am    Post subject: Reply with quote

Nu o am pentru ca-i arunc daca se inbolnavesc si nu-s deosebit de importanti pentru reproducere. Iar daca-s importanti le incalzesc apa. Foarte rar am avut esecuri cu metoda asta. Ca-i arunc inseamna ca-i anesteziez si le maresc doza pe urma pana mor. Am chiar acum unul de care am nevoie si a inceput sa manance dupa doua luni. N-a reactionat pozitiv nici la medicament si nici la tratament termic. Aseara l-am vazut mancand.
Din fericire e o femela foarte robusta, care a suportat fara urme aceasta perioada.
E vorba de ea, cea cu liniile mai late.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 12:07 pm    Post subject: Reply with quote

despre brillantul de dincoace?frumosi exemplari
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 12:12 pm    Post subject: Reply with quote

Incalzitorul este acesta http://www.zooplus.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/389-incalzitoare-termometre-hidrometre/2758-incalzitor-eheim-jager-150-w.html
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 12:15 pm    Post subject: Reply with quote

Aha, icon_biggrin , bravo, buna alegere. Inca o data, nu-l fixa de tot sub apa, si ai grija sa nu arunce piatra de aer apa pe el. Unele rezista, altele nu, dar nu merita sa risti. Mare atentie la reglaj!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Sun Jan 11, 2009 12:21 pm; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 12:17 pm    Post subject: Reply with quote

Deci este bun,acum leam dat la pestii artemia....si cel presupus bolnav papa de numa....nu mai stiu ce sa cred,dar hrana uscata nici nu vrea sa bage in gura.
Termometru am asa ceva http://www.zooplus.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/223-accesorii-pentru-curatare/3273-magnet-sera-glass-clear-t6-cu-termometru-digital.html si asa ceva http://www.zooplus.ro/produse/21-acvaristica/385-echipamente-pentru-acvaristica/389-incalzitoare-termometre-hidrometre/592-termometru-sera-precision.html pe cel analog imi arata 30 si pe cel digital 29


Last edited by robert18 on Sun Jan 11, 2009 12:20 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 12:20 pm    Post subject: Reply with quote

Asta nu le place multora. Unii, cei mai multi se obisnuiesc cu ea, dar mai sunt si unii incapatanati care prefera sa crape de foame decat sa manance uscaturi.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 12:21 pm    Post subject: Reply with quote

Si fecalele albe sunt de la artmenia oare atunci ,ce sa incerc sa le mai dau,larve,am rosii si albe.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 12:27 pm    Post subject: Reply with quote

Fecalele alba sunt semnele Hexamitozei.Incalzaste-ti apa repede si baga-l sera Flagelol,pana nu e tarziu.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 12:54 pm    Post subject: Reply with quote

Fecalele albe n-au nimic de a face cu Artemia.
Daca exista hrana care favorizeaza inmultirea daunatoare a flagelatelor, atunci aceea este grasimea si tendoanele din carnea curatata insuficient. Dar si rezistenta scazuta a pestelui la boli, mostenita sau dobandita, poate fi cauza.
robert18 wrote:
pe cel analog imi arata 30 si pe cel digital 29
E clar ce numesc ei "Precision"?
Daca mai cumperi vreo 3 o sa-ti poti alege temperatura de care ai nevoie in acvariu fara s-o mai reglezi din incalzitor.
Pur si simplu folosesti termometrul care indica temperatura pe care o doresti. icon_lol
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 1:16 pm    Post subject: Reply with quote

Daca spui ca mananca cu pofta artemia congelata nu cred ca e neaparat necesara madicatia in acest moment. Poate insotita de o crestere a temperaturii la 31-32gr. C o perioada ar fi benefica pentru ca stimuleaza si apetitul. Daca nu vezi imbunatatiri semnificative in viitorul apropiat(desi ar trebui sa-si revina daca mananca consistent), iar cresterea e inceata poti sa incerci sa le administrezi Metronidazol in hrana (mixtura) 1-1.5% substanta activa. Sa incerci sa le mai oferi si altceva pe langa artemia dupa ce-si mai da drumul la mancat.

Sa fii atent cu ies excrementele in urmatoarea perioada. Cand situatia se apropie de normal fecalele ar trebui sa aiba ca si la ceilalti o consistenta solida fara intercalari cu zone transparente.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 6:13 pm    Post subject: Reply with quote

Am inteles,maine voi ridica treptat temperatura,si vedem ce se intampla.Sper sa isi revin.multumesc!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Mon Jan 12, 2009 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

Buna tuturor azi am cumparat sera flagellol.Pe prospect scrie ca sa opresc filtru dar eu am mutat filtru intrun bidon de 40 l pt a nu il decicla iar in acvariu am pui un burete bolborositor (buretele de pe admisia filtrului,presupun ca e ciclat nu de alta) legat la o pompa de aer,ce ziceti pana acuma e bine?
Dupa cum vam spus,azi mia ajuns incalzitorul lam bagat merge.....lam setat la 33 de grade,voi adauga medicamentul si astept.
In bidonul in care am mutat filtru nu am incalzitor ,este problema?in acvariu ajunge 3-4 zile acel burete presupus ciclat?Ceva sfaturi inca?Multumesc anticipat!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Mon Jan 12, 2009 8:46 pm    Post subject: Reply with quote

dupa pererea mea e foarte bine.ai grija,sa nu le dai mult de mancat,fiindca,daca buretele e nou,nu sunt in ea bacteriile denitrificatoare,si se duce repede apa.daca pestii sunt infectati de flagelate,peste 24 de ore o sa traga dupa ei fecale albe,mucoase lungi.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Mon Jan 12, 2009 8:53 pm    Post subject: Reply with quote

Sa speram ca totul va fi bine,maine voi face teste de apa sa vad cum e ....oricum.......orice fac ,va anunt si va cer parerea.Numai bine si inca o data multumesc
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group