Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

discus comportament ciudat
Goto page Previous  1, 2, 3
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mita_mtu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Mar 2008
Posts: 57
Location: satu mare

PostPosted: Mon Jan 12, 2009 10:40 pm    Post subject: Reply with quote

Am observat ca nici discusi mei nu tare se dezvolta desi mananca granule artemia si larve le dau mancare de 3 -4 ori pe zi, as aplica si eu acelas tratament ca si robi18 oare mar ajuta la ceva? Am 7 discu intru-n bazin de 250 litri .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Tue Jan 13, 2009 6:35 pm    Post subject: Reply with quote

Acum am observat ca pe un blue diamond sunt ceva pete albe,dar nu se vad numai daca te uiti din laterat.Ce poate fi?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Tue Jan 13, 2009 7:03 pm    Post subject: Reply with quote

pe care sectiune al corpului?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Tue Jan 13, 2009 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

in partea de jos .nu cu mult peste inotatoare si pe coada un pic
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Tue Jan 13, 2009 7:27 pm    Post subject: Reply with quote

daca petele astia ar fi pe regiunea capului,ar fi tot semne de hexamitoza si spirunucleoza.Da ca sunt pe alte regiuni,ori stam in fata cu o alta boala,ori s-au asociat si alti germeni.
Propun,ca daca deja ai inceput tratamentul contra hexamitelor,sa ramai la asta,supraveghind aceste puncte.Daca cumva arat crestere sau inmultire,baga-l in apa formol,1 ml la 100 l apa.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Tue Jan 13, 2009 7:29 pm    Post subject: Reply with quote

formol unde pot gasi?poimaine trebuie sa fac un schimb de apa cca 80 %,asa scrie pe prospect,dupa aceea sa vedem da de dispar....sper
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Tue Jan 13, 2009 7:30 pm    Post subject: Reply with quote

In primul rand,cat mai urgent adauga-l sera Fishtamin,un preparat vitaminic,care stimuleaza sistemul imunitar.
am mai citit si despre pete albe,care erau cauzate de lipsa de vitamina.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Tue Jan 13, 2009 7:38 pm    Post subject: Reply with quote

Am adaugat.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Jan 13, 2009 9:15 pm    Post subject: Reply with quote

robert18 wrote:
formol unde pot gasi?
Daca-i preparat de mult timp sau a stat prea rece si a format depuneri mai degraba omori pestii cu el decat ii vindeci. Daca nu au pielea intacta, sau daca se freaca de ceva in timpul tratamentului si se zgarie risti sa-i intoxici cu formolul. In locul pe unde patrunde formolul in piele aceasta se innegreste. Pestele respectiv trebuie scos imediat din solutie si pus in apa curata. Nu-i lasa nesupravegheati in timp ce-s in formol. Discusii suporta fara daune (daca nu au leziuni ale pielii) tratamentul cu solutie de 35-37%formol, 10ml/100L-12 ore, cu aerare ceva mai intensa decat cea obisnuita. Tratamentul decimeaza toti viermii din branchii si de pe piele (Dactylogyrus si Gyrodactylus) dar nu si ouale acestora.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Thu Jan 15, 2009 9:49 pm    Post subject: Reply with quote

Am terminat tratamentul cu flagellol,azi am facut un schimb de cca 80% din apa,dar la cel mic nu vad schimbare ,tot nu vrea sa manance granule,artemia mananca cu pofta ,fecalele dupa cum vad sunt maro,apoi nu mai stiu ce sa cred.... , voi tine apa la 34 de grade inca un timp sa vedem ce iese.Cat despre acele pete albe,au disparut fara sa fac nimic.Nu stiu un lucru , un filtru ciclat daca este pus in apa de la robinet ,se decicleaza acel filtru,mor bacteriile?
Numai bine si pesti sanatosi!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Jan 15, 2009 11:28 pm    Post subject: Reply with quote

Daca maninca artemia si fecalele sunt ok inseamna ca a scapat de flagelate . Granule nu maninca pt ca probabil nu ii plac . Am si eu care nu maninca decit mixtura sau alta hrana congelata dar de granule nu de atinge decit cind e foarte flamind .

In privinta filtrului:
Daca ai pus apa de la robinet intr-un recipient si dupa ai bagat acolo buretele si ai asigurat trecerea apei prin el cu un vibrator sau ceva probabil ca nu au murit toate bacteriile. Daca ai pus buretele in chiuveta sa curga apa pe el a.i. sa ramina umed probabil ca majoritatea bacteriilor sunt moarte mai ales daca s-a intimplat chestia asta timp de citeva zile. Tura viitoare cind mai vrei sa pastrezi un burete cu bacterii baga buretele intr-o galeata cu apa din acvariu si pune un vibrator a. i. sa asiguri un flux de apa prin burete .Daca tii in acest fel buretele mai multe zile e bine sa pui in galeata si niste hrana pt pesti.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Thu Jan 15, 2009 11:40 pm    Post subject: Reply with quote

Am bagat filtru extern intr-un bidon de 40 de litrii in care am pus 80 % apa de la robinet,sper ca bacteriile din filtru nu au fost afectati.Dar deja azi filtru este legat la acvariu,apa e limpede.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Jan 16, 2009 1:03 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am inteles din ce ai scris tu ca ai acoperit filtrul extern, deci o canistra, cu apa din bidon. E asa, sau am inteles eu gresit? Eu am facut asa ceva cu o canistra in care era turba. Candva, dupa vreo doi ani, a intrat apa printr-o fisura a masei cu care era acoperit motorul pompei si a ajuns la bobinaj. Era un "Sacem-Marathon".
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Fri Jan 16, 2009 5:33 pm    Post subject: Reply with quote

Nu mam exprimat eu bine,am am mutat doar turu si returu intrun bidon icon_cool ca sa nu stea oprit,si in bidon era mai mult apa de la robinet cca 80%
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Jan 17, 2009 12:44 am    Post subject: Reply with quote

robert18 wrote:
Nu mam exprimat eu bine,am am mutat doar turu si returu intrun bidon icon_cool ca sa nu stea oprit,si in bidon era mai mult apa de la robinet cca 80%

Daca era proaspata,nu apa declorinata ai deciclat filtrul.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group