Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cum construim panza pt gazon?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ronnabog
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 31 Jul 2008
Posts: 36
Location: iasi

PostPosted: Thu Jan 08, 2009 12:58 pm    Post subject: Cum construim panza pt gazon? Reply with quote

Cine are asa ceva facut in acvariu il rog sa impartaseasca experienta aici si poate vine si cu ceva poze.
Vreau sa fac asa ceva intr-un acvariu de 250L ,insa nu stiu riccia in ce fel de panza se poate monta si fixa pe substrat ......astept idei

Multumesc
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jan 08, 2009 1:06 pm    Post subject: Re: Cum construim panza pt gazon? Reply with quote

ronnabog wrote:
...insa nu stiu riccia in ce fel de panza se poate monta si fixa pe substrat ......astept idei

Multumesc



Gratar de inox ar fi o varianta.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jan 08, 2009 3:06 pm    Post subject: Reply with quote

Saculetii de la "amonia remover" - alta varianta
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Jan 08, 2009 3:16 pm    Post subject: Reply with quote

Daca vrei gazon ar fi bine sa ai pe cineva care sa scoata mancarea de acolo, ca discusii...hm.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jan 08, 2009 6:45 pm    Post subject: Reply with quote

Khuli. sign0173
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Thu Jan 08, 2009 8:35 pm    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Khuli. sign0173

Sincer, nu prea cred ca ajung. Chiar daca-s incepator in cresterea discusilor, am avut cativa ani un acvariu pentru plante. Si am avut ceva succes. Dar, din pacate, nici un peste si nici o nevertebrata nu reusea sa scoata din covorul format din diverse plante. Si am avut in acel acvariu doar pesti gen khuli, creveti, characide, etc.
Sincer, nu cred ca merge sa faci un covor - in adevaratul sens al cuvantului, cum vezi pe la concursuri - de plante intr-un acvariu pentru discusi. Ori este acvariu pentru discusi, ori unul pentru plante. Ca merge sa faci un compromis - asa cum incerc eu sa fac - un acvariu de discusi cu substrat si cu ceva plante, eu sper sa mearga. Dar nu cred ca o sa reusesti cu ce ti-ai propus tu, "ronnabof"
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Jan 09, 2009 8:18 am    Post subject: Reply with quote

Cam 1/3 din suprafata supstratului dintr-un acvariu este un covor de Echinodorus tenelus. Este un paradis pentru khuli. Prin sifonari saptamanale (chiar cu riscul de rupe cateva frunze) tin in parametrii normali NO3. Hrana o administrez pe cat posibil in zone mai libere de vegetatie.
@ronnabog se refera la un cobor de riccia, situatie in care suportul oricum se scoate periodic din acvariu pentru tundere. Ce te impiedica sa speli cultura cu apa din acvariu?
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Fri Jan 09, 2009 1:11 pm    Post subject: Reply with quote

Riccia este o plantuta cu destul de multe pretentii - lumina, CO2 si fertilizanti daca vrei sa faci covor cu ea pe substrat. Plus ca-i muult mai deasa decat un tenellus. Cat despre hrana, oricum se duce cam pe unde o dirijeaza pestanii/curentii de apa din acvariu.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Mon Jan 19, 2009 4:14 pm    Post subject: Covor Reply with quote

Poti face un covor cu plasa folosita in constructii la izolatii exterioare.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
pc.ciprian
New entry
New entry


Joined: 18 Jan 2009
Posts: 15
Location: Constanta

PostPosted: Mon Jan 19, 2009 7:07 pm    Post subject: Reply with quote

Salut, nu stiu daca ai rezolvat-o pana acum, ce pot sa iti spun este ca si eu sunt pur si simplu fascinat de asa zisele "covoare" de riccia, asa ca am cautat, si am cautat, si am cautat, si am gasit aici este o solutie super buna, pe care am incercat-o si chiar in momentul de fata am pietre cu riccia in acvariu
ideea este simpla si destul de "ieftina" as putea spune ...

ca si materiale necesare ai nevoie de
-plasa baie (o gasesti in comert la orice magazin de casnice, chiar si la magazinele faimoase unde "orice produs X ron" ; pret estimativ -> 1-2Ron

-pietre rau(pentru cei care nu au rau pe aproape puteti incerca la magazinele de decoratiuni si cadouri -ale mele sunt luate de la bamboo carrefour si fierte foarte bine) icon_exclaim icon_exclaim atentie daca le cumparati de la mag de decoratiuni, fierte foarte bine pentru ca sunt sanse foarte mari sa fie date cu ceva solutii mirositoare si asa mai departe icon_exclaim icon_exclaim ;
pret estimativ - gratis pentru cei ce au la indemana / din magazine de decoratiuni -> 15-20Ron/punga (eu am luat 2)

-asa zisele "cozi de soricei" veti vedea atasat in poze la ce ma refer ; pret estimativ -> 100buc 4-6 Ron

- riccia - pret estimativ 10-20-30 Ron ,in functie de cantitate si vanzator

- multa rabdare in cazul in care ai multe pietre

pasii sunt urmatorii, si sunt sigur ca vei intelege exact cum sa faci





Tu avand o suprafata foarte mare la volumul de apa care il ai, poti face fie cu bucati de geam(sau orice altceva care este greu si sta pe fund) la dimensuni mai mari puse pe substrat, fie o plasa, intinsa si ancorata cu pietre in substrat, dar daca ai rabdare destul de mare, poti incerca exact metoda aceasta

Cam asta ar fi ... toate drepturile rezervate Project Aquarium
(sper ca nu e considerat reclama, nu am nici cel mai mic interes, intentia mea este pur informativa si de ajutor) daca cineva o considera reclama, voi edita postul fara nici o problema icon_rolleyes
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
dorin
New entry
New entry


Joined: 21 Nov 2008
Posts: 1
Location: Bucuresti - Titan

PostPosted: Tue Jan 20, 2009 10:48 am    Post subject: Reply with quote

in aceeasi idee se mai poate folosi plasa de tantari, este sintetica, nu putrezeste (4 ron - 2 mp). Recomandarea mea este ca pietrele pe care se pune riccia sa fie cat mai plate. daca este mai inalta piatra si riccia nu are lumina, nu va rezista.

Atasez si o poza, poza e mai neclara, tocmai umblasem in acvariu sa pun tentativa de pomisor. piatra avea cam 2 cm inaltime, iar pe margine nu a rezistat riccia, asa ca am ingropat-o in nisip.
http://img242.imageshack.us/my.php?image=resizedp1130106fh8.jpg
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 1:28 pm    Post subject: Nu se preteaza plantele de tip "gazon" la discusi Reply with quote

Ioan wrote:
Daca vrei gazon ar fi bine sa ai pe cineva care sa scoata mancarea de acolo, ca discusii...hm.


"Batranii" au intotdeauna dreptate... sign0188
Eu am renuntat intre timp la Java Moss, Marsilea Hirsuta si Echinodorus tenelus din acelasi motiv.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group