Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Acvariul cu discusi

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Wed Jan 07, 2009 11:25 pm    Post subject: Acvariul cu discusi Reply with quote

am deosebita placere sa va prezint in format video icon_biggrin acvariul meu cu discusi si restul....




http://www.youtube.com/watch?v=H53RugReMhA
astept reactii.
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Fri Jan 09, 2009 5:27 pm    Post subject: Reply with quote

multumesc multumesc...
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Jan 09, 2009 8:45 pm    Post subject: Reply with quote

mariusrudaru wrote:
multumesc multumesc...

icon_lol
Mariuse, la faza asta chiar mi-ai placut icon_mrgreen
Hai sa incep eu, : per ansamblu, treaba imi pare ok, desi nu sunt cel mai in masura sa apreciez un plantat cu discusi... ca design, eu as alege cel mai "urat" decor de interior, cu doua - trei plante zalude, dar cu provenienta amazoniana, una - doua buturugi, doua - trei vreascuri, o frunza intrata in descompunere... si cam atat icon_mrgreen
Referitor la pestani, cei doi turquoise au desen si culoare de exceptie, numai ca sufera la capitolul "proportii". Ochii sunt mult prea mari si prea apropiati de margine. Asta denota faptul ca au suferit in perioada de crestere. Pot ajunge insa niste reproducatori buni iar progeniturile, bine crescute, sa-ti dea satisfactie la toate capitolele... Fata de pigeoni nu ma pronunt, pt ca eu am alte preferinte in materie de discus... (nu suport "piperul" nici macar pe peste icon_biggrin)

Cel mai important insa este sa fie sanatosi (si pare ca sunt), deci stapanul lor merita toate laudele happy0034
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Sat Jan 10, 2009 1:09 am; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Sat Jan 10, 2009 12:57 am    Post subject: Reply with quote

fiind prima transa sunt acceptate micile defecte.

intr-adevar pigeonu fara piper ar fi total diferiti dar sincer i-am ales dupa gradu de dezvoltare nu dupa culori.
dar cum se spune ca epsista mereu o generatie de sacrificiu , voi fi cu siguranta mult mai atent (si mult mai informat) la urmatoarele achizitii.
multumesc ptr sinceritate..
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Jan 10, 2009 12:10 pm    Post subject: Reply with quote

Eu trebuie sa bag mereu de vina. Scuze scuze icon_smile
Marius, mie personal mi-ar place daca ai filma si de la distanta un pic mai mare, sa se vada tot acvariul, si sa nu misti aparatul asa mult, ca seamana a cutremur. icon_smile
Daca nu-s eu instare sa filmez, cel putin sa dau lectii la altii icon_smile
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Sat Jan 10, 2009 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

ma voi stradui ioan,
acest filmulet a fost facut in joaca dar voi face ceva mai profi.
mutumesc
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Sat Jan 10, 2009 4:25 pm    Post subject: Reply with quote

Ei bine, eu ca mort dupa plantate, o sa fiu mai rautacios:
- Acvariul da senzatia de provizorat. Plantele par sanatoase, in stare buna de vegetatie, dar parca abia acum aduse din balta.
- Musai un fundal. Preferabil negru. Pastii par suspendati.
- Toata aparatura la vedere, chiar ostentativ.
- Prea multi bulburuci. Se observa un curent destul de puternic.
- Prea multa inghesuiala. Combinatia, asocierea este reusita, dar densitatea... Si cu discuseii mici...
- Pestii mi se par in forma, bine ingrijiti. La unii inca se observa o atitudine ezitanta - probabil mai noi, sau pur si simplu stresati de un mediu schimbat intr-un fel. Multi "high body" dar asta poate sa fie o impresie data de unghiul de filmare sau de setarea formatului.
- Sustin parerea lui Adx privind tarele tineretilor la turqoise, dar nu sunt cu aceleasi gusturi cu privire la decor. Daca ar fi sa respectam ambianta amazoniana, ar mai trebui si niste "tulbureala", extract de turba sau mai stiu eu ce, ca sa admiram pestii numai in mincioc jumping0039 .
Asta ca o gluma, pentru ca am inteles decorul tern, pe baza de lemn, cu fundal lutos, la care se refera. Sincer, am vazut putine reusite in acest sens, oricum rezervate numai avizatilor. Musafirii (aici intra si sotiile) vor aprecia intotdeauna un "olandez" populat cu discusi. confused0089
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Jan 10, 2009 5:06 pm    Post subject: Reply with quote

Desi nu inteleg de ce a fost folosit substratul ala intr-un "nature-biotop", iata un exemplu de setup care ar trebui luat ca model.

http://www.discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=852

p.s. stiu ca nu seamana foarte mult cu ceea ce am descris eu, dar scuze, imi dau seama ca am cam exagerat cu epitetele... icon_razz
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 1:34 am    Post subject: Reply with quote

stiu trebuie un background, e putina aglomeratie si voi rari
am 4 hy body ai observat bine.
adx sa inteleg ca substratul ales de mine nu e recomandat?

deja m-ati pus pe ganduri si ma gandesc serios la un restart.
sa schimb substratul? sa pun nisip?

plantele desi au 2 luni nu au dat inainte decat anubiasii care au 2 frunze in plus.

astept pareri
multumesc anticipat
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 2:01 am    Post subject: Reply with quote

mariusrudaru wrote:
adx sa inteleg ca substratul ales de mine nu e recomandat?
eu ma refeream la substratul din bazinul pe care l-am dat exemplu. desi bazinul respectiv are un setup de exceptie, albul acelui substrat mi se pare f agresiv. si nici nu stiu daca acel pietris cuartos se afla pe acolo de unde vine discusul.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
George_Dan
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Mar 2008
Posts: 53
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jan 25, 2009 2:09 pm    Post subject: Reply with quote

Sa-ti traiasca pestanii si sa e bucuri de ei
Multa Bafta icon_wink
_________________
NOUL ALBUM
Contact:0766911082 / 0723989885 (GEORGE)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group