Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Bazin plantat(cat de cat)
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sun Jan 04, 2009 3:20 pm    Post subject: Bazin plantat(cat de cat) Reply with quote

Pe scurt, in ultimii 20 ani am avut mai mereu un acvariu(de vreo 10 ani ,doua) in casa...
Experienta mea nu e vasta, am inceput cu vivipari(normal)- avea cineva aici o semnatura interesanta si adevarata -"respect the gupp".
Dupa inmultirea cu succes a catorva specii de vivipari, am trecut la ciclide:
am crescut si inmultit cu succes scalari si cichlasome, ale caror progenituri ajungeau la "baietii din Obor" contra hrana(imi era mila sa-i arunc si nici n-am facut o afacere din vandutul alevinilor).
De cand am devenit membru al acestui forum si pana acum am tot citit articole si m-am decis sa-mi fac un setup pentru 5-6 discusi. Revin cu
Din pacate, plantele nu arata prea bine, au avut de suferit.
Dupa o prima ciclare de o luna, am observat melci!
Am folosit cu succes JBL Schnecktol, dar mi-a cam distrus plantele si mi-a deciclat acvariul.
A urmat o alta ciclare , am pus pestii, dupa care a trebuit sa pun metronidazol.Bineinteles, iar s-a deciclat acvariul.Deh, discusi in acvariu plantat...au mare dreptate cei cu experienta in discusarie.
Din pacate, (30 grade C temperatura) cred ca in afara de echinodorusi si anubias nu prea o sa mai raman cu plante, poate valisneria.
Momentan am 3 acvarii - unul de carantina de 40l si acestea doua:

1 - Eheim MP Aquapro 180l:
iluminare - Phillips 840 30W + Sylvania Daylight 765 30W + folie autocolanta argintiu lucios;
filtrare - Eheim 2226(Eheim Substrat Pro + Eheim Mech);
incalzire - Eheim Jager 150W - 30 grade C;
background 3D;
plante - Anubias, Cladophora aegagropila, Cryptocoryne wendtii, Echinodorus tenelus, amazonicus, bleheri, Lilaeopsis, Marsilea Hirsuta, Moss, Valisneria gigantea,spiralis;
fertilizare PPS Pro;
pesti - 8 discusi, 4 SAE



2- Homemade 60l:
iluminare - Phillips 14W;
filtrare - Hailea SL-206, extern, cascada;
incalzire - Aquael 100w - 26 grade C;
background autocolant;
plante - zero, doar nisip negru, doua bututrugi si cateva pietre din Marea Neagra;
pesti - o pereche de Cichlasoma Nigrofasciatum si puii lor.

_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry


Last edited by puiutu on Thu May 14, 2009 1:09 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jan 04, 2009 4:05 pm    Post subject: Reply with quote

La multi ani!

Foarte reusit bazinul si decorul pentru discusi. In timp o sa arate si mai bine... happy0034 Sper ca pana la urma acel bazin sa gazduiasca una sau doua perechi (de discusi maturi, evident) icon_biggrin
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Sun Jan 04, 2009 7:53 pm    Post subject: Multumesc. Reply with quote

Multumesc, si eu imi doresc acelasi lucru.
Meritul, recunosc meritul e in principal al background-ului.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Jan 05, 2009 8:45 am    Post subject: Reply with quote

Imi plac ambele bazine, cu putin efort de imaginatie (cum va arata cel cu discusi dupa dezvoltarea vegetatiei).
Iluminarea (la primul bazin) mi se pare putin "agresiva". Asta poate si explica pigmentarea cam timpurie a pigeonului.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Mon Jan 05, 2009 9:54 am    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Iluminarea (la primul bazin) mi se pare putin "agresiva". Asta poate si explica pigmentarea cam timpurie a pigeonului.

Ai perfecta dreptate, dar aveam doua variante de iluminare:
- o lumina slaba, preferata de discus, dar renuntam la plante;
- o lumina pentru bazin plantat(minim 0,5W/litru).
Am ales o varianta de compromis(0,3W/litru), renuntand sa mai adaug inca un neon in capac.
Sper ca dupa ce-si revin plantele si incep sa se dezvolte sa nu mai para asa luminos.
Aici, insa , apare o alta problema:folosesc Aquasafe din cauza apei de la retea, care iarna , in afara clorului de care putem scapa tinand apa o zi,doua in recipiente inaintea introducerii in acvariu, contine cam mult aluminiu - http://www.apabucur.ro/files/buletin%20analiza%20apa%2032.pdf.
Si se stie ca Aquasafe leaga metalele, inclusiv fertilizantii pentru plante...
Dar vom vedea ce iese.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Jan 05, 2009 11:15 pm    Post subject: Reply with quote

Salut si bine ai venit happy0207 Sa te bucuri de acvariu si de locatari.

puiutu wrote:
Si se stie ca Aquasafe leaga metalele, inclusiv fertilizantii pentru plante...
Dar vom vedea ce iese.


O intrebare totusi. De unde se stie ca Aquasafe "leaga" fertilizantii pentru plante? Ai ceva informatii in sensul asta?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 8:22 am    Post subject: Reply with quote

puiutu wrote:
... dar aveam doua variante de iluminare...

Mai este una:
Alege neoane cu lumina calda (gen Philips TLD 830) sau speciale scopului, situatie in care se folosesc perechi (gen seria Glo a lui Hagen cu aqua glo + sun glo). La 0,5 W/l intensitatea va fi potrivita, daca nu, apeleaza la plante emerse, gen Ceratopteris sp., pana se salta Vallisneria gigantea.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 8:37 am    Post subject: Reply with quote

Merci de pont.
aqua glo + sun glo...
Al treilea?
un 865?
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry


Last edited by puiutu on Tue Jan 06, 2009 8:58 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 8:46 am    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Salut si bine ai venit happy0207 Sa te bucuri de acvariu si de locatari.

puiutu wrote:
Si se stie ca Aquasafe leaga metalele, inclusiv fertilizantii pentru plante...
Dar vom vedea ce iese.


O intrebare totusi. De unde se stie ca Aquasafe "leaga" fertilizantii pentru plante? Ai ceva informatii in sensul asta?

MERCI PENTRU URARI!
Pai..."Tetra Aqua Safe.Conditioneaza apa transformand-o intr-un mediu sigur pentru pesti si plante.
Inlatura substantele care contamineaza apa, neutralizeaza clorul si metalele grele in mod eficient, stabil si pe termen lung.
Adauga in apa substante active neutralizante. Contine magneziu si vitamina B impotriva stresului.
Se recomanda in momentul schimbarii apei, cand transportati pestii sau in cadrul tratamentelor de carantina. "
Cred ca se refera si la neutralizarea mineralelor din apa, respectiv micronutrientii.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 9:36 am    Post subject: Reply with quote

puiutu wrote:
Merci de pont.
aqua glo + sun glo...
Al treilea?
un 865?

TLD 830 sau sun glo. Aqua glo va da o nuanta liliachie (spectru rosu + albastru pentru asimilatia clorofiliana si punerea in evidenta a culorilor), care uneori poate deranja in raport 1:1, cu toate ca intensitatea este sub sun glo.

Nu sunt foarte sigur ca aquasafe ar avea ceva impotriva fertilizantilor. Una la mana, conditionerii pentru intretinerea curenta a acvariului se pun in apa pregatita pentru schimb, nu in acvariu direct. Asta presupune ca reactiile se desfasoara in majoritate in volumul de apa pentru completare, deci mic in raport cu cel al acvariului in care se adauga fertilizanti.
In al doilea rand, nu am intalnit pe nici un prospect vreo atentionare in ce priveste incompatibilitatea celor doua grupe de substante (asta nu inseamna prea mult, ca nici pe un prospect al unui medicament de firma - nu spun care ca dau in antireclama - nu pomenea nimic despre deciclare).
In al treilea: folosesc de vreo 8 anisori, la fiecare schimb de apa aquasafe (alt conditioner nu gaseam in Targoviste). Am folosit fertilizanti lichizi, fara sa observ vreo interferenta, asa ca daca exista, nu este totusi notabila.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 11:43 am    Post subject: Reply with quote

Afirmatiile tale vis-a-vis de aquasafe le drept bune - eu n-am apucat inca sa vad daca neutralizeaza fertilizantii(din cauza ca plantele mele au plecat prost de la inceput).
Ce parere ai despre Phillips Aquarelle in loc de Hagen AquaGlo?
Eu am auzit ca se bucura algele de el icon_mrgreen
Daca raman la 60w ce sa pun?
Ca totusi 90W mi se par prea multi pentru discusii mei carora nu le plac 60W, chiar daca spectrul de lumina va fi altul?
Multumesc de sfaturi.
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry


Last edited by puiutu on Wed Sep 02, 2009 2:42 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 12:05 pm    Post subject: Reply with quote

puiutu wrote:
Ce parere ai despre Phillips Aquarelle in loc de Hagen AquaGlo?

Merge Aquarelle + TLD 830.
puiutu wrote:
Eu am auzit ca se bucura algele de el icon_mrgreen

Algele sunt si ele tot plante, deci se vor bucura de tot ce vei face pentru prosperitatea vegetatiei acvatice. Daca plantele superioare sunt in numar suficient si in stare buna de vegetatie tin sub control proliferarea algelor.
puiutu wrote:
Daca raman la 60w ce sa pun?
Ca totusi 90W mi se pare prea mult pentru discusii mei carora nu le plac 60W, chiar daca spectrul de lumina va fi altul?

Cum bazinul este cam golut, 60W vor fi suficienti, cel putin pe moment. Poti apela la oricare din variantele "combo" oferite de Philips, Juwel, Hagen, Sera ... Un tub pentru plante si unul pentru ambianta.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 12:43 pm    Post subject: Reply with quote

puiutu wrote:

Si se stie ca Aquasafe leaga metalele, inclusiv fertilizantii pentru plante...
Dar vom vedea ce iese.



Puiutu tu ai spus ca leaga fertilizantii nu Ciprian.Si eu eram curios daca stii ceva.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 1:00 pm    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:

Puiutu tu ai spus ca leaga fertilizantii nu Ciprian.Si eu eram curios daca stii ceva.

Asa e, eu am spus asta tragand concluzia(gresita,vad) din prospectul conditionerului respectiv.
Cand am spus ca le iau drept bune, ma refeream la :
Dragosdiscus wrote:
Nu sunt foarte sigur ca aquasafe ar avea ceva impotriva fertilizantilor. Una la mana, conditionerii pentru intretinerea curenta a acvariului se pun in apa pregatita pentru schimb, nu in acvariu direct. Asta presupune ca reactiile se desfasoara in majoritate in volumul de apa pentru completare, deci mic in raport cu cel al acvariului in care se adauga fertilizanti.
In al doilea rand, nu am intalnit pe nici un prospect vreo atentionare in ce priveste incompatibilitatea celor doua grupe de substante (asta nu inseamna prea mult, ca nici pe un prospect al unui medicament de firma - nu spun care ca dau in antireclama - nu pomenea nimic despre deciclare).
In al treilea: folosesc de vreo 8 anisori, la fiecare schimb de apa aquasafe (alt conditioner nu gaseam in Targoviste). Am folosit fertilizanti lichizi, fara sa observ vreo interferenta, asa ca daca exista, nu este totusi notabila.

_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Jan 07, 2009 8:29 pm    Post subject: Reply with quote

puiutu wrote:
Pai..."Tetra Aqua Safe.Conditioneaza apa transformand-o intr-un mediu sigur pentru pesti si plante.
Inlatura substantele care contamineaza apa, neutralizeaza clorul si metalele grele in mod eficient, stabil si pe termen lung.
Adauga in apa substante active neutralizante. Contine magneziu si vitamina B impotriva stresului.
Se recomanda in momentul schimbarii apei, cand transportati pestii sau in cadrul tratamentelor de carantina. "
Cred ca se refera si la neutralizarea mineralelor din apa, respectiv micronutrientii.


Unele firme folosesc (sau cel putin foloseau) acelasi agent chelator si in reteta de conditioner pentru apa si in fertilizantul lichid. Asta impiedica in fertilizant tranformarea fierului feros (divalent si asimilabil de catre plante) in cel feric (trivalent) care nu poate fi utilizat spre exemplu.

Nu mi-as face probleme ca fertilizantii nu o sa fie asimilabili din cauza conditionerului. icon_mrgreen Ar putea fi alte cauze. Unele din ele... valoarea pH-ului sau natura substratului.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Date personale All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group