Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

APA RETEA/APA OSMOZA
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Fri Sep 07, 2007 9:21 pm    Post subject: APA RETEA/APA OSMOZA Reply with quote

ce alegem intre cele doua? apa de la retea decantata sau apa rezultata prin sistemul de osmoza inversa?... sau cel mai bine ar fi amandoua combinate??
acum, la ora actuala, se pare ca apa de la retea a inceput sa faca victime printre pestii nostri; se pare ca exista ceva in apa!... dar cum putem sa ne dam seama, inainte sa facem schimbul de apa? o intrebare la care nu putem raspunde...
oricum, mai exista destule metode prin care sa filtram! icon_idea
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Sat Sep 08, 2007 11:35 am    Post subject: Reply with quote

Nu stiu situatia din alte localitati, dar cei care distribuie sa numita apa potabila in Targoviste sunt fishkiller-i. Oare nu am putea sa facem front comun si sa le pretindem daune?
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sebaolariu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 36
Location: timisoara

PostPosted: Mon Sep 10, 2007 6:03 am    Post subject: Reply with quote

in perioadele cu precipitatii debitele raurilor cresc foarte mult ajungand chiar la de zeci de ori debitul normal si datorita faptului ca apa din precipitatii care este raspunzatoare de aceste cresteri de debite antreneaza in drumul ei toate toate mizerile ,deseurile etc ducand la o crestere foarte mare de substanta organica in apa si mai mult la metale grele( pe cursurile de apa de obicei riveranii arunca tot felul de gunoaie care mai de care mai diversificate) si tinand cont de faptul ca aceasta apa este si potabila in majoritate localitatilor se foloseste apa de suprafata ca apa potabila sfatul meu este sa nu folositi apa de la retea atunci cand ploua !!! in aceste conditii pentru a aduce apa de suprafata la stadiu de "potabila" se folosesc cantitati mai mari si mai diversificate de substante...."rele" pentru pesti,clorul este cel mai bun exemplu.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Sep 10, 2007 9:18 am    Post subject: Reply with quote

Clorul este cel mai mic dintre necazuri. declorizarea fiind la indemana oricaruia dintre noi. M-am ales cu o hexamitoza "de toata frumuestea", fara sa introduc nici un peste nou in niciunul dintre acvarii, fara hrana vie, in fine apa (pregatita, evident) fiind singurul vector posibil. Surprinzator este faptul ca la statiile de epurare gasesti aparatura la greu, inclusiv de dedurizare. Niste flacai care aruncau cu lopata cloramina (cu figurile unor oameni care nu stiu de ce fac ceea ce fac) mi-au spus ca nu umbla la"alea" (rasini schimbatoare de ioni) ca le-a spus seful ca "e" scumpe si daca le strica... Oricum, dupa aceasta vizita (neoficiala), am facut o pasiune subita pentru apa plata, iar prezenta pestilor dun acvarii mi se parea un veritabil miracol. Concluzia? RO +UV.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sebaolariu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 36
Location: timisoara

PostPosted: Mon Sep 10, 2007 1:28 pm    Post subject: Reply with quote

asa cum spunea dragos nu clorul ar trebui sa ne speria pentru ca daca lasam apa sa stea chiar si numai o ora clorul dispare in mare parte si el totusi, teoretic macar ,este folosit in proportii admise dar sulfatul de cupru folosit la decantare? oare nu ne afecteaza cu nimica pestii? sau derivatii chimici ai clorului gen clorofenolul cu miros urat si intepator? eii acuma daca e sa fim optimisti folosim aquasafe de la tetra si gata.am fost si eu dragos la statia de captare si tratare a apei din buzias.......si te inteleg perfect de ce ai trecut pe apa plata icon_biggrin folosim ultraviolete dar cu pestii ce facem ca nu putem sa le punem ochelari de protectie ,oare ochii pestilor nu-i afecteaza ca pe ai omului sigur( am patito chiar eu) icon_frown
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Sep 10, 2007 2:00 pm    Post subject: Reply with quote

seba, lampa cu ultraviolete nu e "la vedere" (nici pentru om, nici pentru pesti). este incapsulata si se integreaza in sistemul de filtrare. sunt filtre externe care au lampa incorporata chiar in carcasa lor.
in rest, faza cu ploile este cat se poate de adevarata. cel putin eu, mereu am avut probleme in sezoanele ploioase. ploile "spala" toate "rahaturile" de la suprafata si le duce atat in rauri cat si in panza freatica. evident ca pentru "epurare" si cloramina introdusa va fi pe masura... asa ca o belea nu vine niciodata singura.


Last edited by ADX on Thu Jan 03, 2008 10:21 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sebaolariu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 36
Location: timisoara

PostPosted: Mon Sep 10, 2007 6:08 pm    Post subject: Reply with quote

pentru pesti se poate sa fie asa cum spui tu adica sa nu fie la vedere si atunci inseamna ca e un lucru bine pus la punct si chiar ar fi cazul sa ne gandim la asta inspre binele pestilor nostri nu stiu pentru ca nu am vazut dar pentru om este pentru am eu una iar in kitul ei se afla si o pereche de ochelari de protectie pe care uneori din motive greu de inteles adica fara nici o explicatie motivata nu ii foloseam iar acest lucru nu a fost bun deloc pentru ochii mei odata chiar am patit-o rau ;am stat toata noaptea cu feli de cartofi pe ochii icon_frown
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Sep 10, 2007 8:32 pm    Post subject: Reply with quote

icon_lol seba, vorbim de lucruri diferite... eu discutam strict de UV-ul pentru sterilizarea apei, nu despre cel pt "bronz" icon_biggrin
(in paranteza fie spus, cel pt sterilizare este nu numai intr-o alta "cutie", dar si intr-o alta banda spectrala)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sebaolariu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 36
Location: timisoara

PostPosted: Tue Sep 11, 2007 5:19 am    Post subject: Reply with quote

da adxx cred ca vorbeam de lucruri diferite.din cate stiu eu razele ultravolete sunt de 3 feluri a,b si c.cele de tip"a" si "b"sunt daunatoare ochiilor prin expunera indelungata sau exagerata prin afectarea corneei careia ii prvoaca arsuri ireversibile,si mai raman razele de tip "c" la care probabil te referi tu si care sunt cele strict legate de sterilizarea diverselor obiecte si banuiesc ca si a apei.oricum oricare in aparatele cu ultraviolete o vom folosi ea are o lampa care din pacate nu are viata asa lunga ma gandesc eu ca mai mult de un an nu tine nici lampa de tip"c" folosita pentru sterilizarea apei din acvariu si oare se gasesc lampi de schimb?ca aparatul in sine nu cred ca poate fi mai scump de 100 euro.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
sebaolariu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 36
Location: timisoara

PostPosted: Tue Sep 11, 2007 7:08 am    Post subject: Reply with quote

in tarile civilizate(si aici din pacate nu ma refer la romania) ca decantor primar si rapid se foloseste trioxidul de aluminiu.la noi lipseste cu desavarsire fiind foarte scump.in locul lui in cel mai fericit caz se foloseste trioxidul de fier din aceasta cauza apa de la robinet de multe ori este rosie sau are gust de fier sau mai mult are nisip in ea pentru ca acest trioxid de fier nu realizeaza o decantare foarte buna(la noi la romani e bun si asa).si intrun caz mai nefericit adica in statile de epurare vechi si deloc modernizate cum gasim la tot pasul in romania se mai foloseste si sulfatul de cupru pentru decantare. :shock: deci pestii nostri vor avea o viata grea cu apa de la retea pe care din pacate nu o vom putea schimba decat asa cum spunea dragos sa folosim ultraviolete combinate cu osmoza inversa care cred ca ramane singura solutie pentru o apa cate de cat buna asta in cazul in care osmoza inversa nu are si efecte adverse
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Sep 12, 2007 9:02 am    Post subject: Reply with quote

Apa de osmoza inversa are efecte adverse, prin insasi natura ei : duritate aproape zero. Excelenta pentru bazinele marine (ptr. completari) dar nu si pentru apa dulce. Discusii se vor bucura (si neonii etc.) dar plantele si alte specii de pesti ba. Lipsa sarurilor minerale, tot printr-un efect de osmoza, produce putrezirea inotatoarelor la discus. In "patria" lor, s-au masurat duritati totale incredibil de mici (soluri formate pe roci dure), dar o concentratie mare a Fe. Toate speciile de pesti si plante au o gama preferata de gH si pH. Folosind exclusiv apa RO ar trebui sa recream carcteristicile chimice, asa ca da-i cu acid tanic (sau turba) da-i cu ceva calcar, plantamin (sau echivalenti)... Munca de titan. Amestecul Ro + retea ramane solutia viabila.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Thu Oct 04, 2007 9:06 pm    Post subject: Reply with quote

icon_lol da! apa de osmoza jumatate si apa retea ;dar cineva imi spunea ca in momentul cand exista preludiu ,se scoate cca 75 % din apa si se inlocuieste cu apa de osmoza icon_cry ,desi din experienta proprie daca am inlocuit apa din acvariu cu apa de osmoza in acele momente nu ai nici un rezultat...sunt multe secrete icon_mrgreen
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jan 03, 2008 3:59 pm    Post subject: Reply with quote

viobank wrote:
:desi din experienta proprie daca am inlocuit apa din acvariu cu apa de osmoza in acele momente nu ai nici un rezultat...:

si totusi, dupa ce am inceput sa fac schimburi cu apa de osmoza inversa, o pereche s-a pus pe treaba! Se pare ca totusi omu' stia ce spune!
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
gmdh
New entry
New entry


Joined: 17 Jan 2008
Posts: 15
Location: Radauti, Suceava

PostPosted: Sun Jan 20, 2008 4:10 pm    Post subject: Reply with quote

Cand va vad cu cate convingere discutati despre apa de osmoza...si cel ce creste iepuri ar fi tentat sa-i tina in astfgel de apa. icon_surprised
Eu m-am tot uitat pe sit-urile astea insa nu am gasit un distribuitor de astfel de instalatii...Va rog sa-mi recomandati...pentru ca mi-ati format convingerea ca asta-i solutia pentru cresterea unor discusi sanatosi, frumos colorati si mancacioasi...ca sa nu spun si cu un libidou crescut ..OSMOZA + APA DE LA RETEA...(retetra si-a face fiecare..)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Tue Jan 22, 2008 3:19 pm    Post subject: Reply with quote

...este vreo 500-600 ron ........dar tine cont..1/2 apa normala +1/2 apa osmoza..........
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group