Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

probleme alge

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Tue Dec 30, 2008 5:38 pm    Post subject: probleme alge Reply with quote

de curind am luat de la un prieten niste anubias pe un mopan.Numai ca am avut o problema : planta era plina de alge.Frunzele erau pline de ceva negru si radacinile la fel(nu i stiu denumirea algei).Prietenul meu mi a zis sa o tratez cu apa oxigenata dar eu am preferat sa rup toate frunzele cu alge si firele de radacina si sa las ce i sanatos.Acuma ma confrunt cu o intrabare.Poate alga sa revina? Eu am pus mopanul cu anubiasul in acvariu de carantina.Am in acvariul mare UV.....Cum ma sfatuiti sa fac pentru ca anubiasul este matur si mi a placut cum arata la el.Astept sfaturi.
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Dec 30, 2008 6:50 pm    Post subject: Reply with quote

Sfatul prietenului era bun. Se mai putea si cu hipoclorit, dar este riscant.
Daca in acvariu nu ai probleme cu algele, poti pune linistit anubias-ul.
Primele alge , pe el vor apare, datorita cresterii mai lente.
Dar este o planta robusta si se va reface.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Tue Dec 30, 2008 7:00 pm    Post subject: anubias Reply with quote

mersi mult .chiar acum l am pus in acvariu si sint super multumit.stima
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu Jan 01, 2009 5:00 pm    Post subject: Reply with quote

Alga e BBA. Scufunda Anubiasu' un spirt sanitar vreo 30 secunde si apoi spala-l. Tine-l citeva ore in apa curata si poti sa-l bagi in acvariu. Frunzele sanatoase rezista.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group