Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

depunere
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Mon Dec 29, 2008 12:00 pm    Post subject: depunere Reply with quote

Am prima mea depunere ,in acvariul comun,pe o frunza de echinodorus.Din pacate,chiar daca la prima vedere este un trio,doi masculi si o femela perechea este intre pigeon mascul si blue femela.Deocamdata isi apara icrele,mai mult femela.Va tin la curent cu evolutia icrelor.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sun Jan 04, 2009 9:16 pm    Post subject: Reply with quote

Gasca de rodostomus din acvariu au mincat icrele dar azi au depus din nou.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sun Jan 04, 2009 10:09 pm    Post subject: Reply with quote

Intrebare:cum se pregateste apa pentru depunere?As vrea sa stiu cum faceti voi ,"BATRINII" ,ce caracteristici sint necesare,ce filtrare etc.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 10:05 am    Post subject: Reply with quote

Eu folosesc apa de robinet,filtrat prin turba.Kh 3,Ph 6.5.folosesc un filtru intern mic in colt,in care bag cateva granule de turba.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 10:16 am    Post subject: Reply with quote

aarden69 wrote:
Eu folosesc apa de robinet,
Si eu, dar apa mea-i prea dura. Ca sa-i scad duritatea si pH-ul cu turba mi-ar trebuii prea multa, asa ca inmoi apa de la robinet intai cu apa din osmoza si o filtrez pe urma prin turba, pana obtin pH 6.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 11:26 am    Post subject: Reply with quote

Din pacate,nu la fiecare dintre noi ,curge din robinet apa de 110 microsiemens.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Feb 07, 2009 9:09 am    Post subject: Reply with quote

Am separat perechea intr-un acvariu mic(50 l) si azi noapte au eclozat pui din depunerea in acvariul asta (mic/steril).Puii stau pe con si dau din coada.
Stiu ca scrie pe forum dar daca nu e cu suparare as vrea sa mai repetati raspunsurile la intrebarile de baza:cind urca puii pe parinti?;cind le dau prima masa de naupli?.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Feb 07, 2009 10:31 pm    Post subject: Reply with quote

Dupa cit timp de la eclozare urca puii pe parinti ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 1:16 am    Post subject: Reply with quote

A treia zi, cam tot atata cat le-a trebuit icrelor sa eclozeze. Mai trebuie amintit faptul ca este foarte posibil ca puii sa se raspandeasca prin tot acvariul pana gasesc parintii, de aceea este bine ca nivelul apei sa fie mai scazut sa nu aiba asa mult de cautat. In rest trebuiesc mentinute calitatile apei cat mai optime si cam din a treia zi dupa ce s-au urcat pe parinti sa adaugi apa cu duritate mai mare. Prin a 5 zi dupa ce s-au urcat pe parinti poti sa introduci si artemia proaspat eclozata. Dupa 10-14 zile poti sa ii separi de parinti si sa ii cresti doar cu artemia.
Ti-am raspuns eu deoarece cred ca esti prea stresat sa mai stai sa cauti si sa citesti ce s-a scris deja pe forum. happy0203
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 1:27 am    Post subject: Reply with quote

Pai cam in 3 zile... dar nu dintr-o data. La inceput se desprind de pe con, dar "vigilentii" ii prind si ii scuipa inapoi in cuib. De multe ori nu le reuseste din prima si pot repeta operatiunea asta de mai multe ori. Unii le mai scapa pe gat, altii se aleg cu rupturi de coloana etc... (totusi, procentul este destul de mic). E bine insa ca parintii sa nu fie stresati in aceasta perioada. Treptat, se vor desprinde de pe con din ce in ce mai multi, iar cei adusi inapoi in cuib se vor desprinde din nou atat de repede, incat parintii se vor lasa pagubasi... Asta este momentul care nu trebuie pierdut. Daca trec mai mult de 36 de ore dupa ce s-au desprins de pe con si nu au inceput sa suga, slabe sanse de recuperare.

Naupli le poti da dupa vreo 5 zile de cand au iesit la zbor.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 9:34 am    Post subject: Reply with quote

In urma unui accident nefericit,pana de curent noaptea trecuta,am pierdut ponta si femela,pe mascul l-am "aruncat" rapid in acvariul mare si da semne sa-si revina.

P.S.Am terminat pentru o perioada cu reproducerea,macar pina imi revin psihic.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
gabi_1980
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 15 Dec 2008
Posts: 89
Location: Tg-Jiu

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 1:49 pm    Post subject: Reply with quote

"Salutarile" noastre celor de la Electrica fighting0076
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 2:33 pm    Post subject: Reply with quote

puii ca puii, da de ce si femela?
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 3:56 pm    Post subject: Reply with quote

Probabil asfixiata. Din pacate nu este singurul care a avut parte de astfel de binefaceri de la "Electrica".
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 4:02 pm    Post subject: Reply with quote

morometii lor de Electrica.
Vad ca la mine in pantelimon s au mai potolit cu penele de curent.
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group