Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Primii discusi
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Sun Dec 21, 2008 8:06 pm    Post subject: Reply with quote

frumos ``tablou``!!!
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sun Dec 21, 2008 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

Ai un acvariu foarte frumos dar nu stiu cit de bine o sa fie pentru discusi.Mai bine iti mai iei un acvariu de 100l si inca vreo 4 pesti iar dupa ce se fac mai mari poti tine doua perechi in plantat.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Mitica
New entry
New entry


Joined: 17 Dec 2008
Posts: 9
Location: Bucuresti-Titan

PostPosted: Mon Jan 05, 2009 11:53 pm    Post subject: Reply with quote

Au trecut 3 saptamani, nici o victima. De fapt se pare ca s-au adaptat bine, acum vin la papa si au inceput un pic sa se coloreze. Pigeoni au multe puncte negre pe ei, astea sunt mostenire genetica sau apar datorita conditiilor?
Temp in acvariu: 27-28 icon_biggrin
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 12:03 am    Post subject: Reply with quote

Mitica wrote:
Pigeoni au multe puncte negre pe ei, astea sunt mostenire genetica sau apar datorita conditiilor?


Ambele. Sau mai corect: sunt mostenire genetica si pot fi influentate de mediu sa fie mai vizibile sau mai putin vizibile.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 8:43 am    Post subject: Reply with quote

punctele negre pentru pigeon sunt ca dungile transversale (stress bars) pentru non-pigeoni.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 10:09 am    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
punctele negre pentru pigeon sunt ca dungile transversale (stress bars) pentru non-pigeoni.

Aici te contrazic: pistruii de la pigeon n-am vazut sa dea vreodata inapoi, in timp ce dungile de stres pot fi mai pregnante sau pot dispare cu totul in 10 sec.
La niste pui de melon am observat un fel de dungi transversale, mai mult ca niste umbre. Dar erau mai mult sau mai putin pregnante, functie de conditiile de moment.
Raman la parerea ca "piperul" pigeonilor este stimulat de iluminarea intensa. Masculul de pigeon pe care l-ai vazut, l-am "piperat" in perioada in care am folosit capac din oglinzi. Eficienta iluminarii a fost de exceptie, dar pana sa-mi dau eu seama, din rosu cu ceva puncte negre l-am facut negru cu puncte rosii.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 11:16 am    Post subject: Reply with quote

Dinamica evidentierii / ascunderii punctelor negre la pigeoni si a dungilor verticale la nonpigeoni este oarecum asemanatoare, in sensul ca se bazeaza pe factori de excitatie, atat interni, cat si externi. Sunt pigeoni la care, la maturitate, in lipsa unor factori de excitatie, piperul "se ascunde" total sau cvasi-total. La fel se intampla si cu dungile transversale ale nonpigeonilor: se ascund, sau se evidentiaza, in functie de aproximativ aceeasi factori. Nici macar un singur punct la unii, sau o singura bara la ceilalti, nu dispare cu desavarsire si definitiv, niciodata, pe parcursul intregii vieti. Doar se ascund. Exista intr-adevar senzatia ca se raresc, atunci cand pestele e mai mare, deoarece acelasi nr de puncte este raspandit pe o suprafata mai mare...

Iata ce spune NADA referitor la "piper":

"Pepper is a characteristic shared by all pigeon based discus. These small, black specks of pigment usually appear on the nose and face and are more prominent when the discus is stressed or ill"

Cam acelasi lucru (din p d v al evidentierii) se spune si despre dungile transversale.

Eu consider insa ca cei doi factori pe care i-a "incriminat" NADA, nu sunt nici pe departe singurii. Asa cum am mai spus, sunt si foarte multe "emotii pozitive" care pot influenta evidentierea punctelor / dungilor... de exemplu, atunci cand masculii vor sa-si arate "barbatia" pentru intimidarea altor masculi, sau pentru a impresiona o femela.

Pseudo dungile transversale pe care le-ai observat la pigeonii respectivi (si e foarte bine ca ai adus vorba de ele!!!) dispar in cateva luni, pentru totdeauna.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 12:50 pm    Post subject: Reply with quote

Raman totusi cu o indoiala.
Dungile transversale sunt inchise la culoare, dar nu neaparat negre. Depind si de fondul coloristic al pestelui. Apar/dispar cu rapiditate si sunt un indicator al starii de excitatie in sensul general al cuvantului. Extinderea piperului se produce in timp de saptamani, luni poate. Cert este ca fenotipic, apar initial cateva bobite (probabil la ele se refera Nada) care se inmultesc treptat. Presupun ca starea de sanatate a pestelui influenteaza secretia de melanina, iar fondul genetic conduce la concentrarea acesteia in mult dicutatii pistrui. Faptul ca viteza si desimea pistruilor este influentata de iluminare, este o observatie personala, dar nu as cere drepturi de autor ca parca am mai auzit asa ceva. Ca punctele pot fi mai reliefate sau nu ... Sincer, n-am bagat de seama asa ceva, dar refuz sa cred ca in 3 ani, de cand s-a piparat, pigeonul meu nu s-a simtit si el macar o data bine (sau rau, ma rog...). Nu am avut nici un pigeon care cu trecerea timpului sa piarda din piper, poate chiar dinpotriva... Inculpatul meu are cam 5 ani.

Cu pseudo dungile transversale , asa este; nu le-am vazut decat la unii juvenili (2-3 luni maxim).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group