Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

rezultatul testelor
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 2:27 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

Eu credeam ca aici ne impartasim experienta in cresterea si reproducerea discusilor nu ca ne dam balene la borcan.Am gresit.Scuze.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 2:34 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

Iar ca sa nu PLAFONAM NIVELUL se putea scrie mult mai simplu.Fratilor, exista 3 sisteme tampon care fac ca ph-ul sa revina desi noi punem zilnic acid(oricare ar fi el) in apa.La un moment dat, se va produce o saturatie in apa si valoarea ph-ului scade brusc producand un soc de ph.De aceea aceasta metoda e bine sa fie folosita numai de cei cu experienta si care au langa acvariu plicul cu bicarbonat.Nu conteaza ca apa provine de la osmoza inversa sau schimb de ioni.Inca ceva - nu zapaciti discusii in acvariul comunitar cu ph-ul.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 5:09 pm    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
... aceste rasini nu functioneaza la nesfarsit. Din cand in cand, ele trebuie regenerate, proces in care lucrurile se petrec exact pe dos: dau calciu si primesc sodiu. Sigur ca aceasta apa rezultata in procesul de regenerare trebuie aruncata.
Cand se regenereaza rasinile se inlocuiesc calciul si magneziul colectate din acvariu, cu sare. Cand colecteaza rasinile calciul si magneziul din acvariu, elibereaza in schimb sarea. Si apa aceea trebuie aruncata? Ce logica e asta? Rasinile care functioneaza pe acest principiu nu sunt facute pentru acvarii cu apa moale. Pentru acestea exista alte rasini, care se regenereaza altfel.
mmdiscus wrote:

Cum sa fie gh=o(duritatea generala) cind kh=3 (duritatea carbonatilor)???
Cred ca te referi la duritatea data de anioni(duritate permanenta) si nu la gh ca duritate generala.
Sigur ca duritatea generala o include si pe cea temporara, dar exista si cazuri in care duritatea temporara este mai mare decat cea permanenta.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 12:27 am    Post subject: Reply with quote

Nu sint niste discutii asa de savante,este doar un pic de chimie.

drdiscus nu este multa chimie la medicina.


Last edited by mmdiscus on Fri Mar 27, 2009 12:33 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 12:29 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Rasinile care functioneaza pe acest principiu nu sunt facute pentru acvarii cu apa moale. Pentru acestea exista alte rasini, care se regenereaza altfel.

Asa este răşinile schimbătoare de ioni sunt de două feluri, răşini schimbătoare de cationi şi răşini schimbătoare de anioni. răşina schimbătoare de cationi īnlocuieşte ionii īncărcaţi pozitiv, cum ar fi calciu, magneziu, plumb, cupru sau aluminiu cu ioni de hidrogen īncărcaţi pozitiv. Răşinile schimbătoare de anioni īnlocuiesc ionii īncărcaţi negativ din apa de la robinet (de exemplu nitraţi, sulfaţi şi fosfaţi) cu ioni īncărcaţi negativ de clor sau hidroxid. Acestea se folosesc īn principal ca filtre pentru nitraţi.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 12:44 am    Post subject: Reply with quote

Asta-i o confuzie. Exista rasini care elimina duritatea generala si nu se regenereaza cu sare. Nu intru in amanunte pentru ca oricum nu intereseaza multa lume, si nici chiar asa simpla nu-i treaba cum pare descrierea de aici. Ce-i soda caustica stie aproape oricine si multi nu vor neaparat sa aiba dea face cu ea. Rasinile sunt demodate si nerentabile. Cu nitratul n-au acelea mult dea face.
Cele pentru nitrat sunt altele. De ex. "Levatit M-600", ce-i drept cam iesite din uz, pentru ca cine nu poate sa schimbe apa are la dispozitie intre timp metode mai curate de eliminat nitrat. Chiar ca n-are rost sa mai invatam chimie avansata pentru a putea tine si reproduce discusi.
Si joaca cu acizi anorganici,...dac-ar putea vorbi pestii,...va imaginati ce schimbari se produc in compozitia apei cand incepem sa turnam chimicale in ea? Dar,...poate scoatem niste discusi cu puncte, liniute, cercuri si,...numele posesorului pe flancuri. mad0034
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 12:12 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

Sunt multe tipuri de rasini.Intr-adevar, unele anionice si cationice care se incarca cu sare(eu aveam 3 cilindri, 2 cu rasini si unul in care puneam sare cand trebuia sa le incarc).Bagam sare sub forma de tablete si lasam apa sa curga incet aprox. 1 ora.Dupa dizolvarea sarii mai lasam apa sa curga intr-o galeata pe care o aruncam si apoi puneam in bazin.Am facut ceva discusi asa.Mai am o rasina care dedurizeaza apa singura fara sa fie in combinatie cu alta rasina si se incarca tot cu sare dupa 500-600l de apa.Si mai am o rasina trimisa de cineva din Germania care se incarca cu acid citric(sare de lamaie) dar scoate apa in jur de 10.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 12:24 pm    Post subject: Reply with quote

Inainte sa mergem mai departe cu discutia cu anioni si cationi este cazul sa facem distinctie intre cele doua metode de dedurizare a apei. Cele care folosesc sare nu sunt bune pentru acvaristica. In schimb exista rasini schimbatoare de anioni si cationi, in doi cilindrii sau combinate (mixedbed) intr-un singur cilindru prin care trece apa si iese cu duritate scazute. Prin Romania este cam greu de gasit asa ceva (chiar daca la Victoria exista o fabrica care producea asa ceva). Nu sunt inepuizabile si trebuiesc regenerate cu acid tare si o baza tare in flux continuu. Cele mixate se inlocuiesc deoarece nu pot fi regenerate. Dezavantajul ca nu opresc microorganismele si atomii neutrii.
Rasinile pentru eliminarea nitritului din apa sunt de alt fel si nu am auzit daca se regenereaza sau nu. Ce am vazut eu se aruncau dupa ce trecea prin ele o anumita cantitate de apa.
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 1:21 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

Cele mixate NU se inlocuiesc(sau cel putin nu toate) ci se incarca cu sare.Am eu asa ceva.Este adevarat ca am citit undeva ca nu ar fi bune.Eu am reprodus discusi cu asa ceva.Inca odata scriu din experienta mea nu din ce am auzit sau am citit.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 3:09 pm    Post subject: Reply with quote

Este adevarat ca daca nu se constata aparitia unor probleme la discusii tinuti mult timp in apa mai sarata decat cea la care sunt adaptati, va fi greu de dovedit ca ar fi daunator pentru ei. Este totusi de presupus ca fiecare celula a corpului lor va contine mai putina apa decat daca ar trai in apa fara sare. (Osmoza!) Tocmai urmarea acestui fapt n-o cerceteaza oricine, dar ar putea fi cauza unor probleme care poate ca vor fi puse din nestiinta pe seama altor factori. Eu nu ma pronunt impotriva folosirii metodei, dar n-o aplic personal, pentru ca consider ca cele mai bune conditii de viata pentru ei sunt cele la care au avut timp sa se adapteze de cand au aparut.
septi wrote:
Cele mixate (rasini) se inlocuiesc deoarece nu pot fi regenerate.
Intre timp exista procedee de separare a rasinilor combinate, care permit regenerarea separata, dar trebuiesc trimise filtrele la firmele care le regenereaza. Acestea se folosesc in acvaristica si se comercializeaza in prezent.
septi wrote:
Rasinile pentru eliminarea nitritului din apa sunt de alt fel si nu am auzit daca se regenereaza sau nu.
N-am auzit de rasini care sa elimine nitrit. Nitrat se elimina de cativa ani buni cu sulf si bacterii, care nu se regenereaza, sau cu bacterii anaerobe, in filtre adecvate scopului.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 3:49 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

Ioan, apa rezultata din filtrarea prin rasini nu este sarata.Sarea se elimina dupa 1-2 galeti pe care le arunci.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 5:46 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
septi wrote:
Rasinile pentru eliminarea nitritului din apa sunt de alt fel si nu am auzit daca se regenereaza sau nu.
N-am auzit de rasini care sa elimine nitrit. Nitrat se elimina de cativa ani buni cu sulf si bacterii, care nu se regenereaza, sau cu bacterii anaerobe, in filtre adecvate scopului.


Sunt o droaie de dracarii disponibile cu diverse aplicatii. Solutii pentru apa potabila(inclusiv eliminare de nitriti):
http://www.dow.com/liquidseps/prod/pt_n.htm
Daca sunt pentru apa potabila e de presupus ca nu ar trebui sa fie o problema utilizarea in acvaristica.
Aplicatie pentru acvaristica:
http://www.jbl.de/factmanager/index.php?lang=en

Nici eu nu am folosit dar inaintea aparitiei pe scara larga a instalatiilor de osmoza inversa erau utilizate in cresterea discusilor. Acum RO e mai practic si mai avantajos de utilizat de catre acvaristi. Sunt mai putini cei care folosesc rasini schimbatoare de ioni la dedurizare acum.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 5:52 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

Corect.Tocmai de aceea mi-am luat si eu acum 8 luni un RO.Este mai practic si mai comod.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Mar 27, 2009 9:52 pm    Post subject: Reply with quote

Rasinile care se regenereaza cu sare pastraza o parte din ea pe suprafata lor si o elibereaza in schimbul substantelor pe care le preiau din apa.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mAku
New entry
New entry


Joined: 12 Jun 2009
Posts: 5
Location: Bucuresti - Rond Cosbuc

PostPosted: Wed Jun 24, 2009 4:04 pm    Post subject: calitatile apei Reply with quote

salutare tuturor in primul rand... in al doilea rand, dupa ce am cicit toate posturile din acest topic am tras concluzia (sper corecta ) ca caracteristicile apei de la mine ar fi ok pentru diskusi: PH= 7,2; KH= 3.2; GH= 10... as mai adauga NO2=5 si NP#= 25... sper sa nu ma insel... nu prea am fost eminent la chimie icon_biggrin

l.e. dypa ce am pus apa in acvariu (pregatesc un acvariu steril pentru noii mei locatari), la o noua masuratoare, am obtinut ph = 6.8 si Gh= 7... sper sa fie mai ok acum...


Last edited by mAku on Thu Jun 25, 2009 9:27 am; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 3 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group