Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

rezultatul testelor
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sun Dec 07, 2008 7:50 pm    Post subject: rezultatul testelor Reply with quote

Buna ,am facut niste teste de apa.
PH -7,5
KH -7
No2 - 0 mg/l
No3 -25 mg/l

Ce ziceti?fac schimburi de apa destul de dese,am un bidon de 40 de litrii in care pun apala declorinat 24 de ore dupa aceea o incalzesc cu un termoplonjor casa pot face schimbu.Ce ziceti de aceste valori?

acuma e bine ,am incurcat no2 cu no3:P


Last edited by robert18 on Sun Dec 07, 2008 8:16 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Dec 07, 2008 8:12 pm    Post subject: Reply with quote

Dar pesti nu mai ai in apa aceea cu cu 25mg/l NO2, sau? Poate ca-s buni ca hrana pentru bacteriile care se formeaza? icon_lol
Esti sigur ca n-ai confundat ceva cifre p-acolo?
Si ai grija la termoplonjor ca unele elimina cupru in apa, daca-s mai vechi si le-a cazut cromul de protectie.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sun Dec 07, 2008 8:17 pm    Post subject: Reply with quote

am corectat icon_razz
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Dec 07, 2008 8:40 pm    Post subject: Reply with quote

icon_biggrin Aha, asa mai merge. Nu trebuie sa exagerezi cu schimburile, dar daca esti sigur ca-i buna apa nu le strica la pesti.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sun Dec 07, 2008 8:55 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
dar daca esti sigur ca-i buna apa nu le strica la pesti.

ce intelegi prin asta?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Dec 07, 2008 9:23 pm    Post subject: Reply with quote

Mi se realateaza des ca apar probleme dupa ce se fac schimbari de apa. Asta poate fi din cauza ca se mai gasesc urme de clor in ea sau alte substante chimice folosite in agricultura, ierbicide, pesticide, deseuri din industria chimica etc.
Mai bine decat s-o schimbi des ar fi daca ai putea sa-i reduci duritatea la 6°dgH, si eventual sa scazi pH sub 7 cu turba in apa pe care-o pregatesti pentru schimb.
Ar fi bine s-o aduci la valorile necesare inainte de a o turna in acvariu.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sun Dec 07, 2008 9:41 pm    Post subject: Reply with quote

maine voi lua turba pt ph ,dar cu ce pot scadea kh?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Dec 07, 2008 10:10 pm    Post subject: Reply with quote

N-are rost sa iei turba daca nu poti scadea duritatea. Poate doar ca s-o ai la indemana pentru cazul ca,...mai sti, se plictisesc si vor sa faca urmasi, candva. icon_biggrin
Carbonatii si acidul din turba se anuleaza reciproc, iar valoarea pH-ului este rezultatul acestui proces. Daca carbonatii anuleaza prea mult acid, devine apa alcalina, invers, daca acizii anuleaza mai multi carbonati, devine apa acida.
Ca sa scazi duritatea trebuie sa adaugi apa de ploaie sau din osmoza la cea pe care o ai la dispozitie.
Nu merita sa cumperi solutii scumpe de scazut duritatea decat eventual daca vrei sa reproduci pestii.
Altfel traiesc bine-mersi si in cea cu duritatea de 7-12°dgH, la pH de 7-7,5.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Mon Dec 08, 2008 7:22 pm    Post subject: Reply with quote

Am luat azi test de Gh si mia iesit 10-11 Gdh.Cum e?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Dec 09, 2008 1:07 am    Post subject: Reply with quote

Ca apa mea.icon_smile Nu-i grozava, dar merge. In orice caz la duritatea asta iti trebuie foarte multa turba sa scazi pH-ul. Nu merita osteneala. Daca tii neaparat sa-l scazi, inmoaie apa intai pana pe la 4-5°dgH si incerci sa vezi ce obtii, dar daca cobori cu duritatea mai jos e mai bine sa stii ce faci.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Tue Dec 09, 2008 8:27 am    Post subject: Reply with quote

Mersi de raspuns!Il las asa atunci,eventual cand vor creste o sa incerc sa scad duritatea.mersi mult
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
pcmarius
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 04 Mar 2009
Posts: 21
Location: brasov

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 2:56 am    Post subject: infoo Reply with quote

Ce parere aveti legat de testul meu?

Test facut cu Tetra 5in1

Apa robinet:
NO3 0
NO2 0
GH 6
KH 3
PH 7.2

Apa Acvariu:
NO3 10
NO2 0
GH intre 6-10
KH intre 3-6
PH intre 7.2-7.6

E bine ca val ptNo2 si No3 sa fie asa mici ? PH nu este cam mare?
Am pus si tetra algium ce contine turba dar nu a scazut Ph deloc.

Teoretic apa de la robinet e BUNA , in cazul asta mai trebuie sa pun in apa aqua safe si/ sau sa o las la decantat 48 h? sau merge si sa o las juma de ora sa cada clorul si vira in acvariu?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 9:00 am    Post subject: Reply with quote

pcmarius wrote:
Ce parere aveti legat de testul meu?
Ca-l afisezi prea des, in prea multe locuri pe forum si o sa ai probleme cat de curand cu cu adminul!!! fighting0040
Nu c-ar fi baiat rau, dar si rabdarea lui are o limita. sick280
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Sun Mar 22, 2009 5:27 pm    Post subject: Reply with quote

Buna la toata lumea. In sfarsit am scos si eu de la naftalina tot ce detin pentru viitorii mei copilashi. Si cu mare nerabdare am facut in primul rand testul de apa. GH, KH si PH. Toate tetra separate.
Ce am obtinut...
PH - 7,5
GH - 17-18
KH - 9
POstez pt ca m astept la diferite reactii din partea voastra si resoectiv va rog sa arubcati niste sfaturi daca exista ceva solutii sa le imbunatatesc calitatea mediului discusilor ce vor urma.

Multumesc
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Mar 22, 2009 6:48 pm    Post subject: Reply with quote

Duritatea se reduce amastecand apa dura cu apa moale din osmoza, sau dedurizand-o cu rasini schimbatoare de ioni, iar pH-ul se reduce adaugand acid tanic din turba. Valorile dorite sunt: dGH-4-7°, dKH-2-4°, pH-5,8-6,8.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group