Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Filtru pentru un acvariu de 160 litri
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 10:34 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu am un Tetra Ex 700.Pe tur am montat un filtru normal de apa in care am pus vata,o curat la doua saptamini,curge din ea un fel de mil iar in canistra am pus primul strat ceramica(era in dotare) al doilea strat bactoballs,tot din dotarea filtrului si ultimul strat siporax(1 litru).
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 10:47 pm    Post subject: Reply with quote

Bactobals au suprafata foarte mica si ocupa mult loc, daca se compara cu siporax.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 11:20 pm    Post subject: Reply with quote

Nu cred ca face cineva comparatie,dar la vremea respectiva aveam doar un litru de siporax.De 5 luni nu am desfacut filtrul dar cind il voi desface voi inlocui bilele cu siporax.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Wed Dec 03, 2008 12:08 pm    Post subject: Reply with quote

Am cumparat azi un Resun sp-1100 ,la cere pot adapta un burete sau pot pune cutia de la el in care sunt ceva bile si ceva tampon fin,o sa inlocuiesc bilele alea cu vata sau stiu io... ,sau in cel mai rau caz pun un burete a power head ,de ala de la bolborositor.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Dec 03, 2008 3:52 pm    Post subject: Reply with quote

Inainte de a-l scoate din apa pentru spalare e bine sa pui un vas sub el, ca altfel curge toata zeama murdara din el inapoi in acvariu.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Wed Dec 03, 2008 4:40 pm    Post subject: Reply with quote

Asa icon_lol ms de sfat icon_lol
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mita_mtu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Mar 2008
Posts: 57
Location: satu mare

PostPosted: Thu Dec 04, 2008 10:18 am    Post subject: Reply with quote

si eu am un filtru ex 700 la un bazin de 250 l si tot la 3 saptamani trebuie sa desfac furtunele si capul de la filtru unde se leaga furtunu si sal curat ca are un fel de mucus maro si ii scade foarte mult debitu filtrului ce ar trebui sa fac sa scap de acel mucus? Furtunele nu au lumina deci nu cred cae vorba de alge sertarele de la filtru sunt puse exact ca si pe cutie numai ca la sertaru de sus am mai adaugat un strat de vata de la sera de aia fina pentru a scapa de impuritatile mai mici care nu isi face treaba mai de loc de acea la tur am un burete de ala de la piatra de aer ca imi tot intra impuritati care imi blocheaza gaurile de la teava de retur.Ce ar trebui sa modific sau sa fac sa scap de munca de curatare a furtunelor? icon_question
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Dec 04, 2008 10:53 am    Post subject: Reply with quote

Sa ma autocitez,foloseste prefiltrarea;pe tur [inaintea filtrului] se monteaza un filtru de apa [policarbonat] costa cam 35 ron plus 2 ventile de gradina de 3/4 [pastic] 30 ron ;daca vreti gasiti prefiltre pe e-bay de la resun sau eheim.

P.S.Am pus la album o poza cu prefiltrul.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Dec 04, 2008 3:44 pm    Post subject: Reply with quote

mita_mtu wrote:
... imi blocheaza gaurile de la teava de retur.Ce ar trebui sa modific sau sa fac sa scap de munca de curatare a furtunelor? icon_question
Eu am avut asa ceva in urma cu cativa ani, o singura data. Nu stiu de ce si cum s-a intamplat. Poate de la un anumit tip de hrana? Granulatul ar putea fi cauza. Si daca pui un furtun ceva mai gros?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Fri Dec 05, 2008 9:25 am    Post subject: Reply with quote

Salutare,si mie si se inegresc repede furtunele ,il curat si se vede cum creste debitul,dar nu stiu cum sa curat capacu unde ii rototu ca si acolo ii plin de mizerie.Am incercat sa bag acel resun de 500 l/H dar este prea mare ,invarte tare apa si pesti nu stau linistiti,nu stiu ce as outea face ,cred ca pana la urma trebuie sa imi iau un filtru mai mare,am si comandat un ex 700 ,nu mai mai complic.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
seicul
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jan 2008
Posts: 98
Location: C-TURZII ;CLUJ

PostPosted: Fri Dec 05, 2008 6:06 pm    Post subject: Reply with quote

"resun de 500 l/H dar este prea mare ,invarte tare apa si pesti nu stau linistiti,nu stiu ce as outea face ,"
Poti sa pui un tub indoit la un unghi de 130-145 grade ,la capatul resun-ului ,care sa devieze jetul de apa inspre suprafata a.i. sa formeze la suprafata apei acel aspect al unui izvor.In functie de cat de tare se ridica apa lasi mai jos sau ridici filtrul resun.Merge sigur.


Am modificat deschiderea unghiului pentru ca am postat gresit.Poti de asemenea sa pui un tub de lungime 15-35 cm drept ,cu gauri pe laterale si la partea superioara,dar cu capatul infundat.


Last edited by seicul on Sat Dec 06, 2008 7:24 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Sat Dec 06, 2008 11:05 am    Post subject: Reply with quote

Am sa incerc sa vad da de pot face cumva sa nu invarta apa in acvariu....o sa revin cu poze dupa ce am rezolvat problema
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Dec 07, 2008 3:52 pm    Post subject: Reply with quote

Sa-l faci sa nu invarta apa in acvariu-i simplu.
Fixeaza un burete cu pori cat mai mari la esirea din pompa.
Daca-s prea mici porii scade prea mult volumul de apa pompat.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mita_mtu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Mar 2008
Posts: 57
Location: satu mare

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

da saculetu de carbune din ex 700 are rost sa-l tin in filtru, sau sa pun alceva in locu lui?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Jan 06, 2009 12:53 pm    Post subject: Reply with quote

Nu il tine,nu are rost,este activ cam o luna dupa care are "prostul obicei" sa deverseze in acvariu tot felul de combinatii toxice.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group