Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

mixtura
Goto page Previous  1, 2, 3
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
TICU
New entry
New entry


Joined: 13 Mar 2009
Posts: 1

PostPosted: Fri Mar 13, 2009 2:41 am    Post subject: Reply with quote

STIE CINEVA DE UNDE POT CUMPARA MIXTURA SUNT DIN CONSTANTA 0723400276
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
province
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Nov 2008
Posts: 23
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Mar 13, 2009 9:02 am    Post subject: Gasit ulei de peste Reply with quote

Am gasit o sursa de ulei de peste. La Crefour sunt sticlute cu 54 lei.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Mar 13, 2009 1:25 pm    Post subject: salut Reply with quote

Cel mai bine si mai ieftin mixtura ti-o faci singur.Sunt retete pe forum.Daca nu vrei sau nu ai timp poti sa te duci la pet shopul din piata unirii.Acolo are mancare congelata pentru discusi.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
province
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Nov 2008
Posts: 23
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Mar 14, 2009 8:17 pm    Post subject: Prima mixtura Reply with quote

Azi am facut prima portie. Am gasit inima de manzat la Metro, 1,6 kg o bucata. Foarte putine tendoane si grasime dar fiind prima data cand curat, am ramas doar cu 900 grame din 1600 icon_smile.
Am pus 150 g spanac, 10 tablete de spirulina, usturoi, boia dulce, 4 galbenusuri de oua de prepelita, ceva vitamine picaturi de la Sera, ulei de peste 10 ml.
Am trecut prin sita de 6 si apoi de 2 ori prin 3 mm.
Gelatina aferenta la sfarsit.
Am pus rezultatul in forme de cuburi de gheata (umplute partial, cam cat papa la o hranire). Am facut si 3 tablete de 8 -10 mm.
Au ajuns rapid la congelator.

Nu am rezistat tentatiei si le-am dat pestanilor sa vad daca le place. Si le-a placut mult. De la cei de 3 cm pana la cei de 15, toata discusimea a fost incantata. Sper ca maine dimineata sa-i gasesc in forma buna icon_smile
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Mar 15, 2009 8:12 am    Post subject: Reply with quote

Eu prepar mixtura da cativa ani s-am observat ca partea cea mai dificila la toata operatia este amestecarea gelatinei in carne. Ma-ntreb dac-ai reusit sa faci treaba asta asa ca sa iasa cum trebuie. Cand ajunge in apa nu se destrama? nu se raspandeste si tulbura apa ca un praf? Ai folosit gelatina foi sau praf? Ne descrii cum ai amestecat-o in carne?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
province
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Nov 2008
Posts: 23
Location: Sibiu

PostPosted: Sun Mar 15, 2009 9:58 am    Post subject: Reply with quote

Am folosit gelatina praf de la Dr Oetker. Un plic la 500 ml apa rece, 10 minute. Apoi topita in baie calda. Cand inca era foarte fluida am amestecat-o cu restul (asta pentru 1kg mixtura). Nu s-a intarit decat foarte tarziu.
In apa sta foarte bine si doar tarziu a inceput sa se desfaca (dupa ce a inceput batalia pe papa).
Consider foarte utile formele de cuburi de gheata in care am pus amestecul la inghetat. Un cub imi ajunge la o hranire.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Mar 15, 2009 11:39 am    Post subject: Reply with quote

Mi se pare multa apa 500ml la 1kg de mixtura. Nu reusesc sa-mi inchipui cum arata-n final.
Ce se intampla cu gelatina cand sta in apa rece? Se dizolva si formeaza o masa gelatinoasa compacta cu toata apa, sau mai ramane apa fara gelatina in vas, care se poate indeparta? Daca da, in ce proportii gelatina inmuiata-apa?
province wrote:
Nu s-a intarit decat foarte tarziu.
Ce inseamna "Foarte tarziu"?
province wrote:
In apa sta foarte bine si doar tarziu a inceput sa se desfaca (dupa ce a inceput batalia pe papa).
Asta are avantajul ca nu se decongeleaza decat dupa cum o mananca pestii, si nu se altereaza asa repede.
province wrote:
Consider foarte utile formele de cuburi de gheata in care am pus amestecul la inghetat.
Dar se congeleaza tarziu (dupa vreo ora!)in mijloc! Eu m-as teme ca ca incepe sa se altereze. Din pacate nu se poate verifica.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
province
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Nov 2008
Posts: 23
Location: Sibiu

PostPosted: Sun Mar 15, 2009 5:33 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Mi se pare multa apa 500ml la 1kg de mixtura. Nu reusesc sa-mi inchipui cum arata-n final.


Este destul de moale dar mi-a fost foarte usor sa o portionez.

Ioan wrote:
Ce se intampla cu gelatina cand sta in apa rece? Se dizolva si formeaza o masa gelatinoasa compacta cu toata apa, sau mai ramane apa fara gelatina in vas, care se poate indeparta? Daca da, in ce proportii gelatina inmuiata-apa?


Se dizolva rezultand o masa gelatinoasa compacta dar daca este multa apa, este foarte fluida.

Ioan wrote:
Ce inseamna "Foarte tarziu"


10-20 minute.

Ioan wrote:
Dar se congeleaza tarziu (dupa vreo ora!)in mijloc! Eu m-as teme ca ca incepe sa se altereze. Din pacate nu se poate verifica.


Hmmm ... nu sunt intru totul de acord. "Cuburile" sunt defapt niste trunchiuri de piramida cu inaltimea de maximum 1 cm (cam cat ar avea o placa). Fiind cu laturile de 2x3 cm, cred ca se congeleaza mai bine decat o placa mult mai mare.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Mar 15, 2009 8:32 pm    Post subject: Reply with quote

Da, inteleg ce-i cu cuburile. Eu aveam in gand dimensiunile cuburilor mele de gheata, care-s ceva mai mari.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Apr 04, 2009 1:38 pm    Post subject: Reply with quote

Reteta si mod de prelucrare pentru mixtura:

Pentru Discusi faceam inainte (acum il fac mai simplu)un amestec din mai multe feluri de hrana,
-1kg muschi de inima de vita curatat de grasimi, vene, tendoane si pielite, fac 30-40% din total, (curatat atent 30%, curatat din topor 40%)
-150-400g de spanac blansat (oparit 10 sec. in apa clocotita si racit in apa rece, (uneori se gaseste gata blansat in magazine), sau si mai bine
-frunze de urzici, numai primele 4-5 din varful plantei,
-2-4 galbenusuri crude de oua de gaina,
-10-250g de usturoi,
-1-2 ardei grasi,
-100-200g de granulat, care absoarbe apa lasata de ardei,
-o lingurita (6-7g) de boia dulce de ardei,
-vitamine pentru pesti, dupa indicatiile de pe cutie, (din Petshop)
-8ml de ulei de peste cu concentratie cat mai mare de acizi nesaturati(din farmacie, varsat e mai ieftin) sau
-250g fileu de peste, un fel de biban rosu din mare sau ocean (Sebastes mentella, sau Sebastes marinus, nu-i cunosc numele romanesc)si
-gelatina care se folseste in bucatarie la prajituri, torturi etc., tot dupa indicatiile de pe plicul cu foi. (Nu cu praf!)
Inainte de macinare amestec carnea taiata in bucati de ca.30-50g cu celelalte ingrediente
pentru ca untura de peste si vitamina C incetinesc intr-o oarecare masura procesul de alterare deosebit de accelerat al carnii tocate.(Suprafata enorma de contact cu oxigenul din aer favorizeaza actiunea bacteriilor)
Carnea o macin o data prin masina cu sita de 6mm, iar a doua oara prin sita de 3mm.
Dupa macinare nu se mai pune mixtura in frigider, pentru ca nu-i bine sa fie prea rece cand se amesteca cu gelatina, dar nici sa fie mai calda de 15°C!
Pun foile de gelatina necesare cantitatii de mixtura (6 foi la 500g) in apa rece. (6-15°C)
Dupa ca. 5 min. pun 6 foi intr-un ibric pe care-l asez intr-un vas mai mare cu apa fierbinte (atentie sa nu se rastoarne)care sta sa fiarba dar nu a dat inca in clocot, (85-90°C)unde se topeste in ca. douazeci de secunde. Intre timp cantaresc 500g de mixtura si o pozitionez intr-una din jumatatile vasului in care am cantarit-o, ca sa am loc sa torn gelatina fierbinte in cealalta jumatate libera.
Din acest moment trebuie lucrat repede si exact, pentru ca de asta depinde cat de bine leaga gelatina mixtura.
Se amesteca cu mixerul cate putin din mixtura in gelatina (nu invers, de obicei scrie asta si pe plic)pana s-a amestecat cam un sfert (125g) din cantitatea intreaga, dupa care se poate amesteca la voia intamplarii, dar repede, si se pune imediat in punga pregatita dinainte cu marginile rolate de cateva ori in jos, anume pentru congelator, cu continut de 1,5L, cu colturile ca la perna, si nu pliate spre interior, atentie la cumparare.
Cu ajutorul a doua placi de sticla cu suprafata fin neregulata,(adanciturile au ca.0,2-0,3mm) cu laturile de ca. 0,4-0,5 x 30 x 50cm de pe care aluneca punga usor, (nu se lipesc) presez mixtura in forma de placa cu dimensiunile de ca. 0,8 x 18 x 22cm.
Inaintea sau in timpul presarii intre placile de sticla trebuie facute gauri cu un ac (las atza in el ca altfel il pierd)in punga, ca sa iasa aerul prins in mixtura.
Este bine daca se indoaie capetele pungii sub aceasta ca sa nu iasa mixtura cand se intinde la presare.
De pe placa de sticla se trece mixtura pe un gratar de frigider, pe care incap de obicei doua placi (sau se dimensioneaza placile in pungi asa ca sa incapa) si se pun cat mai repede in congelator (Se altereaza rapid, ca-s calde de la gelatina fierbinte) Placile si gratarele se aseaza in congelator cu distanta intre ele ca sa se raceasca mai repede. Din aceste placi congelate pot sa tai imediat dupa scoaterea din congelator, cu un cutit cu lama rigida fasii de 0,5mm pentru pui de 1,5cm, sau cu un cutit cu lama flexibila, dupa ca. 5 min. fasii ceva mai groase, de 1-2mm pentru pesti mai mari.
Nu numai ca nu tulbura apa, dar nici nu se destrama usor cand rup pestii din fasie. As recomanda sa fie lasat usturoiul deoparte daca mananca pestii mixtura cu placere fara el, ca se face destul de bine (mai degraba prea) simtit in casa, si oricum nu foloseste decat la schimbarea mirosului, pentru a fi mai atractiv pentru pesti. Celelalte calitati propovaduite sunt fantezii, cel putin in starea in care se afla in mixtura, iar pestii il lasa de multe ori pe fundul acvariului.
Ingrediente si alte imagini.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
XabaCs
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 25
Location: Tg.Mures

PostPosted: Fri May 01, 2009 5:19 pm    Post subject: Reply with quote

Wow, impresionant. confused0068
Insa am cateva intrebari:
De ce nu pui si spirulina? are vre-un efect negativ?
Deci usturoiul nu ajuta la evitarea viermilor intestinali?
Maxim cat se poate tine mixtura la congelat?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri May 01, 2009 8:45 pm    Post subject: Reply with quote

XabaCs wrote:
... am cateva intrebari:
De ce nu pui si spirulina? are vre-un efect negativ?
Pentru ca consider (parere personala, poate diferi de a altora) ca nu-i cu atat de mult mai buna decat urzicile, (sunt mai bune decat spanacul) incat sa justifice cheltuiala. pe care prefer s-o fac pentru ceva ce le foloseste mai mult. (Apa, spatiu etc.)
XabaCs wrote:
Deci usturoiul nu ajuta la evitarea viermilor intestinali?
Aparuse candva, in urma cu decenii, svonul ca una din principalele substante pe care le contine ar extermina flagelate. (Nu viermi intstinali.) Acum se stie ca substanta actioneaza doar in stare pura, adica daca inoata flagelatele in ea, ceea ce e relativ greu de realizat in stomacul discusilor, fara sa-i extermine si pe ei. Se mai svoneste c-ar fi totusi buna substanta respectiva contra unor bacterii, dar n-am gasit informatii exacte. Eu am pus totusi azi in mixtura, pentru ca le place mai mult asa.
XabaCs wrote:
Maxim cat se poate tine mixtura la congelat?
Vreo jumatate de an, pana se pierd vitaminele. (Svon neverificat! Habar n-am cat tin vitaminele nealterate la --18°C.) Eu fac cam tot la 3 luni intre 5 si 12kg, dupa cati pesti am.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Fri Aug 21, 2009 2:21 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
XabaCs
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 25
Location: Tg.Mures

PostPosted: Sat May 02, 2009 8:14 am    Post subject: Reply with quote

Ok, mersi pt. raspunsuri.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group