Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

mixtura
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 4:17 pm    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Proteinele nu au unde sa se duca

dar se pot descompune. In aminoacizi parca...
Dar oricum, ai dreptate. Eu n-as mai asezona chimic hrana pestilor.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 4:22 pm    Post subject: Reply with quote

poate gresesc,dar asa am invatat,ca din carnea proaspat taiata se evaporeaza si o cantitate de proteine in timpul racirii.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 4:31 pm    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Ciprian Marcu wrote:
Proteinele nu au unde sa se duca

dar se pot descompune. In aminoacizi parca...
Dar oricum, ai dreptate. Eu n-as mai asezona chimic hrana pestilor.


Pai in aminoacizi se descompun si in timpul digestiei. icon_smile.Proteina respectiva ca atare nu poate fi asimilata si trebuie descompusa in aminoacizi sau in lanturi mai scurte de aminoacizi. Am vrut sa spun ca proteina nu se "scurge" sau nu dispare fizic.

aarden69 wrote:
poate gresesc,dar asa am invatat,ca din carnea proaspat taiata se evaporeaza si o cantitate de proteine in timpul racirii.


aarden69 apa se evapora. E ca la gatit. Cand pui o bucata de carne in tigaie de teflon, gratar etc. la foc devine mai mica pentru ca se incalzeste si se evapora apa. Poate sunt ramas in urma dar n-am auzit de vapori de proteine icon_confused . Cred ca e o greseala sau poate n-ai inteles bine. Parerea mea.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 5:04 pm    Post subject: Reply with quote

Dragi colegi,m-ati obligat sa sterg praful de pe notitele din facultate.
deci,cu sangerarea animalului se stinge introducerea oxigenului in tesute.scade redoxipotentialul si se incepe glicoliza.prin intermediul glicolizei,glicogenul se transforma pe o parte de CO2,pe alta parte de acid lactic.
Din cauza maririi dioxidului de carbon,nivelul ATP-ului si a fosfatului de creatina scade,iar din cauza acidului lactic se scade si Ph-ul in carne.Acestia duc la denaturarea proteinelor si la exudatie(decolorare)
Din cauza scaderii Ph-ului,se elibereaza catepsinele,care duc la desfacerea proteinelor.
Cam asta ar fi biochimia racerii carnii proaspete
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 7:09 pm    Post subject: Reply with quote

Nu vad de ce sa scada adenozintrifosfatul cand creste concentratia de CO2. Dar deja iesim din discusologie ...
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Jan 11, 2009 8:25 pm    Post subject: Reply with quote

aarden69 wrote:
Dragi colegi,m-ati obligat sa sterg praful de pe notitele din facultate.


pai asa trebuie icon_biggrin

aarden69 wrote:
deci,cu sangerarea animalului se stinge introducerea oxigenului in tesute.scade redoxipotentialul si se incepe glicoliza.prin intermediul glicolizei,glicogenul se transforma pe o parte de CO2,pe alta parte de acid lactic.
Din cauza maririi dioxidului de carbon,nivelul ATP-ului si a fosfatului de creatina scade,iar din cauza acidului lactic se scade si Ph-ul in carne.Acestia duc la denaturarea proteinelor si la exudatie(decolorare)
Din cauza scaderii Ph-ului,se elibereaza catepsinele,care duc la desfacerea proteinelor.
Cam asta ar fi biochimia racerii carnii proaspete


Ideea e ca industria carnii foloseste nitrati pe post de condervanti din anumite motive. Unele din ele: sa-si mentina culoarea si sa previna infestarea cu bacterii care produc botulismul. Tu trebuie sa stii mai bine daca esti in domeniu. Si in business-ul cu carne banuiesc ca se utilizeaza si ca element de siguranta, adica mai bine se adauga un pic de conservant(care are si el efecte secundare "acceptate") decat sa se produca o inbolnavire in masa si sa fii dat in judecata. Asta nu ar fi de dorit. Dar in cazul mixturii pe care o mesteresti repejor si o bagi la congelator carnea nu o sa sufere o degradare asa de serioasa incat sa puna sanatatea in pericol. Mai ales ca zici ca ai inima pentru mixtura proaspata. Conservantul nu-si are rostul. Banuiesc ca pentru consumul propriu nu pui conservant pe carne si apoi o pui la congelator.
Si in magazine, in frigider sau chiar la congelator daca o bucata de carne este scoasa de prea multe ori se observa ca-si schimba culoarea in exterior chiar spre...verde sta prea mult in galantare spre exemplu. Schimbarea asta de culoare incepe de la exterior la interior si bineinteles e de evitat sa fie folosita la consum.

P.S. Pana la urma tot nu se evapora proteinele. icon_smile Desi inteleg cam ce vrei sa zici.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
narcis
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 May 2008
Posts: 36
Location: Brasov

PostPosted: Wed Jan 21, 2009 12:35 am    Post subject: Reply with quote

Mixtura din inima de vita

Ingrediente:
- Inimă de vită
- Spanac
- Gălbenuş de ou
- Ulei de peste
- Grăsime de peste
- Boia de ardei dulce
- Vitamine
- Gelatină

Mod de preparare:
Se curăţă inima de vită de toată grăsimea şi tendoanele cu atenţie, se taie în cuburi mici şi se controlează amănunţit deoarece grăsimea rămasă prezintă un risc însemnat de îmbolnăvire. După curăţare se cântăreşte carnea rămasă, pentru stabilirea cantităţii celorlalte ingrediente. Se amestecă 150 grame spanac blanşat, două gălbenuşuri, o linguriţă de boia de ardei dulce, 8 ml. ulei de peste, 30 ml. grăsime de peşte la fiecare kilogram de carne. Se macină această compoziţie o dată prin sita de 6 mm şi pe urmă de 2 ori prin sita de 3 mm a maşinii de tocat, astfel încât să fie destul de măruntă chiar şi pentru peşti mai mici. Se înmoaie foile de gelatină în apă cat mai rece cel puţin 10 minute, şi se topeşte într-un ibric cufundat în apă fierbinte. Intr-un vas se cântăresc 500 grame de carne peste care se va pune gelatina topită. Cele două ingrediente se vor amesteca cat mai repede şi trebuie introduse în pungă înaintea închegări compoziţiei.

Mod de conservare:
Se vor folosi pungi pentru congelat alimente de 1,5 litrii în care se introduce mixtura sub formă de plăci cu grosimea de 6-10mm. Plăcile se pun la congelator în aşa fel încât să rămână spaţiu între ele pentru a se congela în cel mai scurt timp.

Mod de hrănire:
Se scoate o placă de la congelator şi se lasă pană se poate tăia cu cuţitul in fâşii subţiri pentru pui iar pentru adulţi în fâşii mai groase. Aceste fâşii se administrează peştilor congelate imediat după taiere.

Observaţii:
Trebuie sa fiţi atenţi la cantitatea de hrana pe care o administraţi, deoarece neconsumată se alterează foarte repede la 28 – 30 grade si totodată duce la alterarea calităţii apei.

La acestea mai poti adauaga sprulina pisata(praf)cca.1tableta la 100 gr inima de vita si usturoi foarte bine pasat(3 catei la 500 gr inima de vita).
Gandestete ca discusii tai se vor simti bine intre 28-30 grade.Ce or sa-ti faca plantele atunci???
_________________
Vladimir Ilici Lenin:"Invatati,invatati si iar invatati ! "
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Jan 21, 2009 8:57 pm    Post subject: Reply with quote

narcis wrote:
Mod de hrănire:
Se scoate o placă de la congelator şi se lasă pană se poate tăia cu cuţitul in fâşii subţiri pentru pui iar pentru adulţi în fâşii mai groase. Aceste fâşii se administrează peştilor congelate imediat după taiere.


E bine sa nu se lase pana se poate taia pentru ca incepe sa se dezghete chiar si superficial, iar mixtura incepe sa se degradeze in procesul de scos - lasat pe masa - reintrodus in congelator. Daca nu sunt placile prea groase se poate taia imediat fara probleme portia necesara fara a fi nevoie sa se lase "la inmuiat". De asemenea daca se tine placa de mixtura cu o manusa groasa, prosop, carpa etc. se previne dezghetarea asta superficiala. Conteaza mai ales daca sunt mai multe guri de hranit si operatiunea cere un pic mai mult timp. icon_smile
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 6:59 pm    Post subject: Reply with quote

Vroiam sa va intreb : Se poate folosi vitamine de uz uman? adica centrum de la a-z.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 10:18 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am inceput de cativa ani sa folosesc metoda asta si am ramas la ea, doar ca acum folosesc o placa de plastic mai mare in locul celei de lemn. E mai usor de curatat si nu se imprima mirosul carnii in ea. Si alt cutit mai...barosan. icon_smile
Prosopul bineinteles ca nu vede congelatorul, iar din punga tai cat e nevoie de fiecare data. Mai nou, dupa ce am uitat o bucata de aproape un kg afara si s-a decongelat, tai din placa mare cate o bucata de 100-150g si las restul in congelator.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ancistrus
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Feb 2008
Posts: 28
Location: Tg. Mures

PostPosted: Sun Feb 22, 2009 1:23 am    Post subject: Reply with quote

aarden69 wrote:
Dragi colegi,m-ati obligat sa sterg praful de pe notitele din facultate.
deci,cu sangerarea animalului se stinge introducerea oxigenului in tesute.scade redoxipotentialul si se incepe glicoliza.prin intermediul glicolizei,glicogenul se transforma pe o parte de CO2,pe alta parte de acid lactic.
Din cauza maririi dioxidului de carbon,nivelul ATP-ului si a fosfatului de creatina scade,iar din cauza acidului lactic se scade si Ph-ul in carne.Acestia duc la denaturarea proteinelor si la exudatie(decolorare)
Din cauza scaderii Ph-ului,se elibereaza catepsinele,care duc la desfacerea proteinelor.
Cam asta ar fi biochimia racerii carnii proaspete


Auleo ! icon_eek
Ma simt f. mic comparativ cu voi dupa o explicatie cu ATP, catepsin, ..., dar sincer ma bucur ca am de unde sa invat.
_________________
Acvaristica - o boala incurabila
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
province
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Nov 2008
Posts: 23
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Feb 28, 2009 8:50 am    Post subject: Ulei si grasime de peste Reply with quote

Unde gasesc si eu ulei si grasime de peste ca nu mi-a venit nicio idee ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Sat Feb 28, 2009 12:01 pm    Post subject: Reply with quote

@province, cauta prin farmacii. mai greu de gasit dar se gaseste.

succes!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
province
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 16 Nov 2008
Posts: 23
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Feb 28, 2009 2:26 pm    Post subject: Reply with quote

elgreco wrote:
@province, cauta prin farmacii. mai greu de gasit dar se gaseste.

succes!


Merci. A incercat cineva cu capsule "omega3" sau ceva similar ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Mar 01, 2009 1:18 am    Post subject: Reply with quote

Da merge, dar unele au mai putini, altele mai multi acizi grasi. Produsul "Feniko" de la firma "Furnier Pharma" contine cel putin 60%. Cele mai multe au doar 30%. In plus mai are si alte calitati net superioare celorlalte produse.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group