Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Acvariu nou Hans
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele
View previous topic :: View next topic  
Author Message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Thu Jan 22, 2009 10:46 am    Post subject: Reply with quote

icon_lol Prima depunere adevarata ( si cu icre de data asta). Se pare ca acel red melon era de fapt o femela care se tot pregatea sa depuna si de aia nu prea ii ardea de mancare. In cele din urma, aseara a depus cateva icre (in jur de 50). Tot aseara, doi din cei 3 leoparzi erau pe langa femela/icre. Spre mirarea mea, icrele au rezistat pana dimineata cand ramasese doar unul dintre cei doi leoparzi langa icre, impreuna cu femela. O sa incerc sa fac ceva poze.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Jan 22, 2009 11:16 am    Post subject: Reply with quote

Gata, esti "bunic".

FELICITARI!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Thu Jan 22, 2009 11:42 am    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
Gata, esti "bunic"
. Sincer, din ce am citit pe aici nu stiu daca-s sanse sa reziste icrele. Ma tot gandesc sa mai iau un acvariu si sa mut perechea in el. Dar inseamna muuulta logistica si, din pacate, nu am timpul necesar.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Thu Jan 22, 2009 5:25 pm    Post subject: Reply with quote

icon_frown Le-au mancat pe toate pana acum. Dar nu ma grabesc. Oricum, sunt bucuros ca au depus. Se pare ca le place acvariul in care au poposit si modul cum ii tratez. icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Sat Feb 07, 2009 2:00 pm    Post subject: Reply with quote

Inca ceva timp trecut - discusii cresc, mananca ( mai putin cel rosu care cred ca mananca pe ascuns ) si se ciondanesc toata ziua. Bineanteles ca unii sunt mai mari si altii mai mici. Mancare - granule, mixtura de inima de vaca de la diskusfun, artemia si discus formula de la ocean nutrition. Le schimb din apa 1/3 de acvariu la 1-2 zile ( in functie de cat de obosit sunt seara cand ajung acasa ), le dau de mancare de 2-3-4-5 ori pe zi in functie de cat de mult stau pe acasa. Astept sa depuna ...si, sa-mi dau seama care-s fete si care-s baietii.
Parametrii apa:
KH ~ 7
NO3/NO4 -> 0
NO2 -> 0
NO3 ~ 25
GH ~ 10
KH ~ 4
Ma gandeam ca in viitorul apropiat sa le bag un filtru UV si eventual o gasca de characide ( mi-e tare teama sa bag ceva nou in acvariu sa nu aduca vre-o boala ) si cei 3 ottocinculus care mi-au mia ramas intr-un alt acvariu. Va tin la curent in acest topic care a cam devenit un "jurnal de bord"
..later edit ...am uitat sa spun ca orice comentarii-s binevenite
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Sat Feb 07, 2009 6:21 pm    Post subject: Reply with quote

Un nou update....Iar au depus. De aceasta data am descoperit femela - este un leopard. Acum are langa ea doar un blue diamond care-i cel mai mare. Restul sunt alergati de presupusul mascul. Din pacate acesta doar ii alearga pe ceilalti, nu-si ia rolul de barbat in serios . Va tin la curent.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Wed Apr 01, 2009 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

Un nou update. Nu au reusit inca sa scoata pui, nici nu ma asteptam. Vestea buna este in schimb ca cel rosu a inceput sa manance - si bine de tot, ca ceilalti. Din pacate este printre cei mai micuti. O sa-si revina oare ? ( ma reffer la dimensiuni ...)

Last edited by hans on Tue Apr 21, 2009 10:59 am; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Apr 02, 2009 12:01 am    Post subject: Reply with quote

hans wrote:
O sa-si revina oare ? ( ma reffer la dimensiuni ...)
Daca este inca rotund (si nu s-a alungit) si / sau nu i-au crescut "aripile" sau ochii prea mari in comparatie cu corpul, nu ar trebui sa-ti faci probleme.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Tue Apr 21, 2009 11:23 am    Post subject: Reply with quote

Un mic update: dupa 2 depuneri nereusite ale femelei leopard, acum s-a ales - cred o pereche noua - cei doi blue. Masculul este cel mai mare peste din acvariu iar femela cea mai mica. Azi au depus a 3-a oara, am pus si o poza la album. Ma tot intreb daca are sau nu rost sa le fac un acvariu steril si sa-i mut acolo. Ma mai gandesc la aceasta posibilitate, si mai ales la logistica pentru asta. Ciudat - sau nu - femela leopard nu a mai depus cam de 6 saptamani.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Apr 21, 2009 12:59 pm    Post subject: Reply with quote

Deci o pereche adevarata, blue diamond!
Cu riscul de a fi admonestat, repet, daca tot este sa reproducem o specie, macar sa o facem cu responsabilitate. Nu stiu cati dintre noi ar avea posibilitatile izolarii unei noi varietati, asa ca tot intarim trupa de corcituri mai mult sau mai putin inspirate. De parca n-ar fi suficienta progeniturile orientale de mana a 4-a .
Scuze pentru off topic dar nu m-am putut abtine.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Apr 21, 2009 12:59 pm    Post subject: Reply with quote

Cel putin in poza, pare o pereche superba!

hans wrote:
Ma tot intreb daca are sau nu rost sa le fac un acvariu steril si sa-i mut acolo.
de trei ori "DA"! icon_biggrin ... e pacat de ei sa nu obtii macar o ponta.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 9:30 pm    Post subject: Reply with quote

Salut. Un nou update: Dupa 6 luni de acvariu cu discusi, totul este bine. Au trecut printr-o perioada de stat aproape singuri acasa - la sfarsitul lui martie cand am fost plecat 10 zile si trecea mama la 2 zile sa le dea putina mancare o data la 2 zile fara sa le schimbe apa. Dupa ce am venit din acel concediu, perechea de blue a inceput iara sa depuna ca disperata - cam la 3-4 zile. Fiind acvariu comun, nici o sansa de iesit pui. Acum iar am fost plecat de acasa - de data asta mai mult- 6 saptamani. In prima luna a avut grija sotia de ei - le dadea de mancare normal si le schimba apa la 2 zile ( cum facem eu cand eram acasa ) am stat tot timpul cu camera web pe ei si cu mare grija. Se pare ca s-au inteles destul de bine - albastrii au depus, ...Dupa aceea a venit si ea dupa mine - am avut si o mica vacanta de 2 saptamani, mama preluand iar schimbul la pestani - neschimbat apa si mancare putina la 2 zile. SI am ajuns acasa si totul bine. Putine alge verzi pe geamul din fata - nesemnificative. Sper sa vina o perioada mai linistita si sa am timp sa ma ocup de un alt acvariu, steril, pentru perechea de blue ( tineti-mi pumnii, tre sa obtin acordul sefei icon_lol ). Am uploadat si o poza la galerie. Sper sa va placa.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed Jul 08, 2009 10:49 pm    Post subject: Reply with quote

Neaparat trebuie sa obtii pui din perechea de blue....daca vrei o rugam si noi (in cor) pe "sefa".
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Thu Jul 09, 2009 2:37 pm    Post subject: Reply with quote

DIn pacate cam are dreptate--ca sa fac loc de inca un acvariu in casa, ar trebui sa refac mobila de sufragerie. Si ..... e mult de munca. Dar o sa ma apuc si de acest proiect
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Nov 09, 2009 11:04 pm    Post subject: Reply with quote

Noutati? icon_smile
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 5 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group