Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Acvariu nou Hans
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele
View previous topic :: View next topic  
Author Message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Thu Nov 13, 2008 2:42 pm    Post subject: Reply with quote

Si ai mei mananca Hiari ca si tetra. Chiar si motanul a venit atras de miros dar lui nu i-am dat inca. icon_lol
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Sat Nov 15, 2008 11:10 am    Post subject: Reply with quote

Dupa 1 saptamana cu noii locatari, dupa ce am invatat destule cu discusii sper ca s-au cam acomodat: stau "afara" cam tot timpul - mai ales cei 3 leoparzi. Cand intra cineva in camera se ascund dar ies dupa 5-10 min. Se pare ca nu-i deranjeaza prea tare latratul catelului. Cand ma misc pe langa acvariu tot cei 3 vin la geam. De mancat mananca din cele toate 3 tipuri de mancare ( granule - doua tipuri si congelata). Din pacate red mellonul nu mananca ca ceilalti cu toate ca pare "seful" - aici chiar mi se pare un comportament ciudata: cel rosu pare seful - ii alearga pe toti dar se ascunde primul si iese ultimul iar la mancare - nu prea se inghesuie foarte tare. De ceva timp am descoperit si o problema la unul dintre leoparzi - ii lipseste aripioara dreapta pectorala ( sper ca asa-i spune - dea dintre aparatul egnital si cap, de jos). Nu are rana acolo deci nu-i de curand - asa s-o fi nascut sau ...whatever.
Le schimb cam 15-20 l de apa ilnic cu apa statuta 24 ore si tratata cu jbl biotopol.
Mancare - de 3-4-5 ori pe zi, in functie de cum si cat sunt plecat - granule si congelata.
Lumina - 12 ore pe zi de la un bec ergonomic.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Nov 15, 2008 1:53 pm    Post subject: Reply with quote

Metronidazolul actioneaza doar impotriva bacteriilor anaerobe, adica a celor care traiesc in medii fara oxigen.
Asta-i cauza pentru care nu afecteaza bacteriile din filtru, care sunt aerobe.
Este gresit sa tratezi cu jumatati de masura, pentru ca unele bacterii care supravietuiesc unui medicament prea slab, sau facut in timp insuficient, dezvolta rezistente si nu mai pot fi combatute in cazul unei imbolnaviri cauzate de imultirea lor peste masura in care pot fi tolerate de pesti.
Aceasta este o problema si din cauza ca cea mai frecventa inbolnavire care apare la Discus este inmultirea flagelatelor.
Se afirma uneori ca rezistenta dobandita de catre aceste flagelate persista cam jumatate de an, timp in care se mai pot combate doar cu alte medicamente, iar acestea nu au efecte asa de bune ca metronidazolul folosit corect, adica 500-750mg/100l-4max.5 zile.
Folosire mai indelungata sau in concentratie mai mare (750mg depaseste deja cu 250mg concentratia care s-a dovedit letala pentru flagelate)poate produce afectiuni grave ale ficatului si altor organe interne, care nu se fac observate imediat. O concentratie mai mare nu-i mai daunatoare pentru flagelate ci pentru pesti.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Tue Nov 18, 2008 9:30 am    Post subject: Reply with quote

Salut din nou. Se pare ca s-au acomodat destul de bine pestanii. Vin spre mine cand ma apropii de acvariu si mananca din toate tipurile de hrana pe care le-o dau. Mai putin cel rosu ( o fi din cauza voastra - ca spuneati ca nu are ce cauta pe acolo ?). Cand ma apropii de acvariu el se departeaza usor - dar nu se ascunde. In rest sta putin departat de grup. Cand se apropie vre-un alt locatar de el il cam fugareste. Chiar nu inteleg - cel mai tare, ii bate pe toti si totusi nu mananca ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Sun Nov 23, 2008 4:24 pm    Post subject: Reply with quote

Au mai trecut cateva zile. Sunt din ce in ce mai voiosi. Si "roscovanul" a inceput sa amnace, mai ales dupa ce le-am introdus in meniu si artemia congelata. Cred ca suntem pe calea cea buna.
Un amic mi-a spus ca-i posibil ca roscovanul sa fie o femela care ar vrea sa depuna si de aceea ar sta mai retrasa si i-ar fugarii pe ceilalti. Se pare ca baietii ar trebuii sa se cam inghesuie la coada ei :lol
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Nov 23, 2008 6:20 pm    Post subject: Reply with quote

hans wrote:
Chiar nu inteleg - cel mai tare, ii bate pe toti si totusi nu mananca ?
Da, se intampla frecvent. Ei nu sunt slabiti din primele doua trei saptamani. Rezista luni de zile fara hrana si daca au mancat bine inainte de a se inbolnavi slabesc abia foarte tarziu, incepand de pe la sfarsitul lunii a doua. Robustetea e un semn amagitor. Se poate intampla sa-i si alunge cei sanatosi pe cei bolnavi dintre ei.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Wed Dec 10, 2008 2:03 pm    Post subject: Reply with quote

Salut din nou. Am mai pus ceva poze cu ei. Update: Dupa aproape 2 saptamani cu un bec ergononic de 20W am inceput sa le aprind care 3 ore pe zi si unul dintre cele 2 neoane din dotarea acvariului. Este prima zi cand stau acasa (cand se aprinde si a doua lumina ) dupa mult timp si vad ca nu sunt mai de loc stresati. De mancat mananca din ce in ce mai bine - artemia, 2 tipuri de carne si granule. Cei mai mancaciosi sunt leoparzii. Au 2-3 mese pe zi, in functie de cat de mult stau acasa. Le schimb o 1/3 din apa din acvariu la 2 zile. Destul de des se ciondanesc dar nu exista un lider sau o ciuca a batailor. Par a se fi acomodat cu mine ( si si eu cu ei)
Acum mai am o "problema": Asa cum am mai spus, am un filtru eheim 2324. Returul de la filtru este in partea stanga sus a acvariului. Acesta produce un mic curent la suprafata acvariului, indreptand mai toata mancarea spre partea drapta - jos a acvariului. Din acest motic cred ca si pestanii stau mai mult acolo. Ma tot gandesc sa schimb putin orientarea apei care vine din filtru...dar nu stiu cum. Are cineva vre-o idee ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Dec 10, 2008 2:37 pm    Post subject: Reply with quote

hans wrote:
...Are cineva vre-o idee ?


Solutia cu ajutorul careia, nu numai ca reduci curentul de apa, dar te alegi si cu un mic wet & dry, ar fi sa...
ADX wrote:
...iar apa de retur sa nu "cada" direct in acvariu, ci intr-o cutie de plastic cu suprafata cat mai mare si fundul ciuruit, agatata de marginea acvariului. in cutie sa pui un burete cu porii foarte mari, astfel incat, daca nivelul apei este sub cutie, apa "sa ploua" in acvariu. evident, cutia poate fi si semi-scufundata (nivelul apei din bazin sa depaseasca cu cativa mm fundul cutiei).

_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Sun Dec 21, 2008 5:14 pm    Post subject: Reply with quote

icon_redface Azi i-am surprins pe doi dintre ei ( un leopard si un blue diamond ) facand curatenie pe o bucata din peretele acvariului. Mai ales leopardul caruia am incercat sa-i fac o poza cu macro. Am pus si un filmuletz pe youtube. Ce parere aveti. Care-i barbatul si care femela ? Sau doar fac exercitii pentru cand or sa fie mai maricei ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
seicul
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jan 2008
Posts: 98
Location: C-TURZII ;CLUJ

PostPosted: Sun Dec 21, 2008 5:58 pm    Post subject: Reply with quote

Cel din poza este femela.Se pregatesc de depunere,probabil ca deja au si depus.Succes!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Dec 21, 2008 6:15 pm    Post subject: Reply with quote

he, he, gata, ai deja o pereche icon_biggrin leopardul este femela happy0034
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Mon Dec 22, 2008 7:59 pm    Post subject: Reply with quote

Se pare ca a fost doar un antrenament. Au stat cumintei azi - s-au comportat ca pana ieri - au mancat, s-au ciondanit si nu au mai incercat sa depuna. Sau oare leopardita asteapta un mascul in stare sa duca mai departe jobul ? Am inteles ca blue diamonds sunt printre cei mai puturosi la depus, ca se apuca tarziu. Asa-i ?
Oricum, sunt bucuros ca acel leopard este femela - este unul dintre favoritii mei.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Sun Jan 04, 2009 3:53 pm    Post subject: Reply with quote

Salut si La Multi Ani! Pestanii au stat 2 zile singurei in preajma revelionului. AU trecut foarte bine prin aceasta "pauza". Toti par OK. S-au diferentiat deja pe marime, dupa cat de mult mananca. Sunt 2 in top - 2 leoparzi care mananca cam tot ce le dau. Urmatorul este un blue diamond care mananca si el destul de bine. La toti trei se vede burta mai proeminenta. Pe urmatorul loc este cel rosu care nu se prea inghesuie la mancare dar este aproape cat ceilalti trei. Pe urmatorul loc este tot un leopard care se inghesuie la mancare dar nu prea a crescut. Ultimul este un blue diamon care are botul putin stramb. Nu prea se inghesuie nici la mancare si este si cel mai alergat de ceilalti. Ma gandeam sa-i fac o zona numai a lui in acvariu astfel incat sa nu-l alerge nimeni.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Jan 04, 2009 4:07 pm    Post subject: Reply with quote

La multi ani!

Bucurosi sa aflam toate astea..., dar ce se mai aude cu perechea? icon_biggrin
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Sun Jan 04, 2009 8:30 pm    Post subject: Reply with quote

....perechea nu mai da semne ca ar fi pereche. Poate era doar un exercitiu de adolescenti ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 4 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group