Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Filtrare mecanica - hardware pro sau contra

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Tue May 26, 2009 6:46 pm    Post subject: Filtrare mecanica - hardware pro sau contra Reply with quote

Incerc sa deschid acest subiect in speranta ca ne va ajuta pe cei ce inca mai cautam solutii.
Ideea de baza ar fi sa enumeram din exeprineta de acvaristi ce filtrare mecanica am folosit sau folosim si respectiv avantaje si dezavantaje!

Am sa incep primul - La un Juwel Rio 180 am avut pana nu demult filtrul intern standart care ma satisfacea mai mult decat m-am asteptat. Am avut apa mereu cristal. 10-15 minute dupa mese sau sifonari aveam bazinul lacrima. S-a ars pompa asa cum nu am gasit instantaneu un cap de pompa de la producator am bagat in acvariu un filtu de la Ferplast Bluemodular care are chiar o capacitate mai mare decat care a avut-o pompa Juwel. 900l/h... il am de 2 zile insa mereu am in apa partcule ce plutesc. si un curent imens in tot acvariul. Daca Reduc debitul particulele plutitoare apar si mai multe. icon_frown Obositor se foarte deranjant.

Astept si alte pareri despre alte filtre interne din experientele voastre dragi colegi.

Multumesc
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed May 27, 2009 7:24 am    Post subject: Reply with quote

Daca am inteles eu bine: folosesti un singur filtru, intern. In acest caz nu este vorba numai de filtrarea mecanica, iar goangele ce zburda prin apa sunt efectul deciclarii (de fapt al neciclarii) filtrului. Pe masura ce se imbacsesc buretii se limpezeste si apa, iar jetul se va modera.
Revenind la subiectul declarat, in bazinele mai pretentioase folosesc combinatii de filtre, fie clasicul extern (bio) + intern (mecanic) fie chiar 2 interne dar cu tratament diferentiat. Am observat ca de la un nivel in sus (pretentii deosebite ale speciilor, densitate), filtrele interne nu mai sunt eficiente.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Wed May 27, 2009 7:47 am    Post subject: Reply with quote

NU Dragos am la acelasi acvariu si un fltru extern Tetra Tec 1200 strict Biologic, adica am un burete pe capatul tubul de tur. Am facut referire cu acest subiect strict la filtrarea mecanica care ma doare. (si am scris mai sus de ce). Tu ce filtre interne ai (spune-mi macar la un acvariu 2 daca detii mai multe)

Merci
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed May 27, 2009 11:50 am    Post subject: salut Reply with quote

Eu am 3 bazine de decor.Unul de 250l cu scalari, unul de 250l cu discusi si unul de 700l cu carasi.La toate am filtrare de 5-6 ani prin pietris.La cele de 250l am cate o pompa Fan3 care trage apa de sub pietris iar la cel de 700l am 2 capete de pompe Fan3.Apa este cristal la toate.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed May 27, 2009 1:05 pm    Post subject: Reply with quote

Resun, Fan 1 (2 modele), o chuestie italana (parca Shark?) foarte desteapta dar e pitita in plante si nu-i vad numele (poate cand intervin la acvariu). Toate au dat si dau rezultate bune in cazul bazinelor mici si medii (60-120 l) slab populate si cu pretentii cam pana la scalar sau 2-3 discusi in steril. Problemele apar datorita eternului compromis filtrare biologica/mecanica, deoarece se realizeaza in general cu acelasi suport (burete) asa ca zapacesti saptamanal bacteriile. Filtrele interne "mai dotate" ocupa prea mult spatiu in acvariu, iar tehnica devine ostentativa.
Acum folosesc la un acvariu de 100 l un Fan si un burete "cu bulbuci". Buretele il clatesc lejer cam la 2 luni, pe cand Fan-ul saptamanal. Rolul lor este evident si tin foarte bine acvariul pana la o anumita densitate, pe care o ating cam la 2 luni (rata cresterii puilor de ancistrus si guppy).
Folosesc 5 tipuri/variante diferite de filtrare, dar de departe cel mai eficient este extern bio + intern mecanic.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed May 27, 2009 1:47 pm    Post subject: salut Reply with quote

Aquael Fan3 de la care folosesc numai capul de pompa.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Wed May 27, 2009 1:50 pm    Post subject: Reply with quote

Hmm drdiscus, ai cumva si o poza? Caci ori am vazut eu putine ori nu sunt in stare sa deduc cum arata insatalatia asta.
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed May 27, 2009 3:13 pm    Post subject: Reply with quote

Am vreo 4-5 "Shark"-uri poloneze (Cred! Ca n-am nici unul prin preajma, sa verific provenienta. Le-am facut vant afara-n magazie. sign0024 )
N-au nici o posibilitate de influentat viteza apei la iesire si in multe cazuri este mult prea mic. Buretii parc-au fost facuti din resturi, ca-s vreo 4-5 buc. mici, pe-o sita tubulara. Cand se colmateaza cel de sus se deformeaza si lasa apa sa treaca direct prin sita, nefiltrata.
E o chinezarie ratata. Mai am vreo 3-4 "Aquael"-uri de diferite marimi, care au putere suficienta, (a nu se citi "buna"!) si vase de retinere a murdariei aproape multumitoare, pentru ca-s prea joase si tot curge o gramada de apa murdara din ele cand le scot pentru curatare.
Pe langa neajunsurile astea, l-i se mai si crapa izolatia cablului de alimentare la toate, daca se umbla des la ele si clar ca trebuie curatate barem la 14 zile, daca nu saptamanal. Asa ceva pune in pericol viata celor care le folosesc, pentru ca nu se obsearva imediat ca intra apa la bobinajul pompei, si nici nu se poate cere acvaristului sa se fereasca de acvariu ca de o bomba atomica. Poate c-au schimbat cablurile intre timp, dar cu ale mele asa am patit.
Mai am cateva filtre de alte tipuri, dar cred ca le arunc, ca oricum nici nu mai stiu pe unde le-am aruncat, si raman la "Fluval"-uri.
Cele vechi au putere buna si vas de retinere foarte bun. Au la evacuare stutzuri la care se poate adapta usor un furtun sau o mestereala de redus curentul de apa, fara sa se reduca in acelasi timp si volumul pompat. (De ex. burete cu pori cat mai mari.)
Singura deficienta pe care trebuie s-o mentionez este ca se rup usor barele grilajului de la admisia apei. Ah, si inca una: vasul filtrului se desprinde prea greu de pompa. Trebuie presata pompa pe marginea mesei si miscat vasul finutz, dar cu putere, ca sa iasa.
Deci: nota 9+. Ultima generatie, "Fluval 1; 2; 3; 4 Plus" au consum redus de energie la putere mare, sunt usor de manuit, buretii sunt usor de confectionat in 3 minute, dar n-au pahar de retinere. Le gasesc totusi asa de bune incat mi-am cumparat 3 buc. (Nu-s chiar ieftine!) si in afara de clipele cand le scot din acvariu, sunt suuuper multumit cu ele. Altele mai bune nu cunosc. Unul singur curata lejer apa in care tin 10 Discusi maturi hraniti cu darnicie. Le folosesc cu priza cu temporizator, ca sa nu haleasca ele mancarea pestilor.
Bine-nteles ca am in functiune permanent 2-3 canistre ciclate si deparazitate (85°C) de rezerva, in afara de cele atasate la acvarii. Acvariul plantat are o canistra de 5L cu lava, un filtru intern biologic cu lava si inele de sticla sinterizata, cu volum de cca. 40 L si doua rapide (mecanice)Fluval 4, dintre care functioneaza de obicei doar unul, ca sa amestece CO2-ul in toata apa.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed May 27, 2009 3:46 pm    Post subject: salut Reply with quote

PapaKarlo wrote:
Hmm drdiscus, ai cumva si o poza? Caci ori am vazut eu putine ori nu sunt in stare sa deduc cum arata insatalatia asta.
Este un gratar din plastic care se gaseste la pet shopuri si din care iese un tub in varful caruia pui un cap de pompa.Peste acest gratar se pune substratul.Capul de pompa trage apa de sub substrat si o arunca pe sus.Substratul este mediul filtrant, pe care-l sifonezi saptamanal cand schimbi apa.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu May 28, 2009 7:28 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Am vreo 4-5 "Shark"-uri poloneze (Cred! Ca n-am nici unul prin preajma, sa verific provenienta. Le-am facut vant afara-n magazie. sign0024 )
N-au nici o posibilitate de influentat viteza apei la iesire si in multe cazuri este mult prea mic. Buretii parc-au fost facuti din resturi, ca-s vreo 4-5 buc. mici, pe-o sita tubulara. Cand se colmateaza cel de sus se deformeaza si lasa apa sa treaca direct prin sita, nefiltrata.
E o chinezarie ratata.

Clar vorbim despre produse diferite. Ce am eu este de la Sicce, ilalian adica, are 4 trepte de circulare, bureti mari, curatire super lejera, pentru ca se poate scoate numai vasul, ce se fixeaza de compartimentu pompei printr-un sistem de magneti. Singurul dezavantaj ar fi curentul care oricum se manifesta.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu May 28, 2009 7:53 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Ultima generatie, "Fluval 1; 2; 3; 4 Plus" au consum redus de energie la putere mare, sunt usor de manuit, buretii sunt usor de confectionat in 3 minute, dar n-au pahar de retinere. Le gasesc totusi asa de bune incat mi-am cumparat 3 buc.

Si io-s foarte multumit de Fluval 4 plus happy0034 , e cel mai bun filtru intern din cite-am folosit. Unu' d-asta mi-a dus un acvariu cu cichlidae de Malawi citiva ani ....... iar acuma tot un Fluval 4 plus isi face singur treaba in sarcofagu' de 1.200 litri c-a intrat in greva canistra. Si nici nu simt nevoia s-o repar.

In acvariu de acasa de 450 litri am tot un Fluval 4 plus si vreo 20 discusi maturi. Asta nu se pune c-am schimb de apa la picatura vreo 50 litri zilnic icon_mrgreen .

Nu sustin ca-i bine cum fac io ....... da' asa se intimpla la mine.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu May 28, 2009 8:12 am    Post subject: Reply with quote

Ha ha! Lasīca stim noi ca-i bine, chiar daca n-o sustii tu icon_biggrin
Unii n-au nici la ei acasa, in baltoacele umbrite 50 de litrii de apa proaspata pe zi, dar ,...asta-i o poveste luuuungaaaaa.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
goamanu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 May 2009
Posts: 174
Location: TIMISOARA

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 4:14 pm    Post subject: Reply with quote

Hai ca va zic io una si mai tare:
Acvariu 230L, instalatie la picatura (osmoza) 50L/zi si filtru extern Fluval 300
... si acum vine faza tare icon_mrgreen
1 (un) discus matur
Foarte stresat, evident, ca e singur icon_neutral
Asta de vreo luna, ca inainte, timp de doi ani am avut... 2 (doi) discusi maturi, care acum au pui pe ei, in acvariul 'mic' de 100L
Asa e cind exagerezi! icon_redface
Am renuntat cu greu la filtrarea interna, tot acum vreo luna icon_lol
Dar ce naiba sa fac daca nu se gaseste nimeni sa-mi doneze vreo 20 discusi icon_mrgreen
P.S.
E drept ca folosesc apa din acvariul mare ca apa de schimb la pereche... dar totusi, nu o fi putin exagerat? icon_rolleyes
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group