Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

iar se dau discusii bolnavi
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Oct 14, 2008 8:17 am    Post subject: iar se dau discusii bolnavi Reply with quote

Salutari. Am cumparat acum vreo saptamina citiva discusi noi . La inceput am observat la ei o secretie de mucus ( ramineau in spatele lor un fel de dire de mucus) iar suprafata corpului era ca sa zic asa matuita.
Acum astia s-au insanatosit fara sa intervin cu altceva decit cu niste sare de salina . Problema e ca a aparut boala respectiva si in acvariul mare (cei 5 discusi noi sunt in alt acvariu) cu toate ca am incercat sa nu fac contact intre cele doua acvarii .
Simptomele bolii sunt urmatoarele :
Discusii incep sa nu mai fie foarte interesati de mincare pina cind in cele din urma nu mai maninca deloc.
Pe corpul pestilor apare ca o picla (ca un mucus albicios)
Cei care pot se inchid la culoare
Uneori tremura ca si cum ar vrea sa dea jos mucusul
Aripioarele capata o culoare albicioasa
Aveti idee ce boala poate fi asta si cu ce se poate trata ?
As aplica tot tratamentul cu sare dar nu mai am sare de salina iar in oras nu gasesc nicaieri sare neiodata. Sarea de mare sau sarea iodata poate fi folosita ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Oct 14, 2008 3:46 pm    Post subject: Reply with quote

Am auzit si eu de-o boala care se transmite prin umezeala (nu apa!) ramasa pe maini. Se spune ca e cam naspa.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Tue Oct 14, 2008 5:07 pm    Post subject: Reply with quote

aquarium.ro - boli si tratamente - ciuma discusului
URGENT!!!!
sau aici la Radio discus - molima
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Oct 14, 2008 5:54 pm    Post subject: Reply with quote

A mai fost ceva asemanator:

http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=266
http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=333

Vezi daca recunosti ceva. Poti sa pui si niste poze? Discusii nou cumparati sunt din import? icon_rolleyes
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 5:31 pm    Post subject: Reply with quote

Cred ca seamana cu ce a avut cristim . Am mai observat ca boala s-a extins foarte repede la toti discusii . Deasemenea a si evoluat foarte repede.Acum 3 zile mincau toti si erau ok iar acum toti stau retrasi, nu mai maninca , au pe corp mucus cu aspect de catifea , si cei ce pot se innegresc . Au mai aparut niste semne pe aripioarele laterale (chiar la baza lor ) unii dintre pesti au ca un semicerc de puncte albe mucilaginoase . Pina in momentul de fata am bagat in apa doar sare grunjoasa (care din pacate are si iod dar nu am gasit alta ) o lingura la 25 l de apa . Din ce am vazut la cristim el a incercat o gramada de tratamente dar cu care a trecut boala oare??? Sare + oodinopur ?

Da discusii noi sunt din import dar la ei cu toate ca la inceput au avut un exces de mucus ,au refuzat mincarea (nu s-au innegrit ca nu pot) si aveau aripioare franjurate si albite acum sunt ok ( ieri a inceput ultimul dintre ei sa manince )

Miine voi pune poze ca acum nu am cu ce sa le fac dar in principiu arata ca cei ai lui cristim .

PS: Am aflat cred si cum s-a transmis boala. Sotia le-a dat niste hrana congelata la cei nou cumparati si ce a ramas a dat la discusii vechi....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 7:33 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Din ce am vazut la cristim el a incercat o gramada de tratamente dar cu care a trecut boala oare??? Sare + oodinopur ?


Nu a folosit decat sare si Oodinopur din ce-mi aduc aminte ca am discutat la telefon. Cu toate ca nivelul de Cu arata 0. Asta am pus-o pe seama folosirii de Aqutan. Acesta contine E.D.T.A. care "inactiveaza" Cu si alte metale. Dar nu sunt foarte sigur ca asta era motivul pentru care indicatia era zero.

cristim wrote:
La aproximativ 5 ore de cand am facut tratamentul cu Sera Oodinopur, starea generala m-i se pare ca e imbunatatita. Par mai vioi si nu mai sunt asa inchisi la culoare.
In plus in acvariu au aparut resturi de mucus (cred) imprastiate pe fundul acvariului exfoliate, se pare, de pe discusi.
Am pus poze aici.

Poza

E posibil sa se "repare" ca si discusii noi sau ca si cei ai lui "cristim" DAR daca discusii pe care-i ai acum bolnavi nu s-au confruntat cu asa ceva pana acum e foarte probabil sa faca o forma mai grava. Asa cum cei veniti din import si fiind purtatori probabil au si ceva imunitate dezvoltata si au scapat mai usor.

Daca poti sa schimbi 100% apa fara probleme eu as merge pe ce am indicat in postul asta:

http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=333 Desi e un tratament cam agresiv sunt sanse mari de vindecare in opinia mea. O mica greseala poate sa coste totusi. Decizia iti apartine.

dragos wrote:
PS: Am aflat cred si cum s-a transmis boala. Sotia le-a dat niste hrana congelata la cei nou cumparati si ce a ramas a dat la discusii vechi....


Adica a plimbat mancarea dintr-un acvariu intr-altul, a introdus mana in apa sau cum? icon_rolleyes
Verifica si parametrii apei sa nu ai si alte bucurii.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 9:18 pm    Post subject: Reply with quote

da a bagat mina cu hrana intr-un acvariu si restul de hrana congelata a bagat-o in celalalt acvariu cu aceiasi mina : character0110

Cum se fac baile cu formol ? nu am facut niciodata asa ceva . Care e doza exacta? e riscant sa le fac ?

Parametrii apei sunt cei obisnuiti :
-ph 6,4
-kh 3
-gh intre 7 si 14(nu am tester care sa-mi indice precis)
no2-0
no3-10mg/l
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 9:59 pm    Post subject: Reply with quote

Doza de formol (formaldehida 37%) poate fi undeva intre 0.025ml/litru si 0.04ml/litru pentru baie de lunga durata(nu cred ca te ajuta prea tare in cazul asta). Adica la 100l doza poate fi 2.5-4ml(mililitri). Eu prefer doza superioara de multe ori. Este necesar sa se creasca aerarea in timpul tratamentului si sa nu aplici formol in apa daca ai pesti cu rani, zgarieturi adanci etc.

Ca si baie semiscurta ca sa zic asa eu am folosit 0.16ml/l pentru 3ore. Dupa asta schimb de apa 100% si continuat cu antibiotic(vezi postul respectiv). Este important ca apa care o schimbi sa fie la aceeasi parametrii si lipsita de clor, bule de aer si alte cele. De asta am intrebat daca poti sa schimbi atata apa odata. Chiar daca parametrii sunt aceeasi daca apa vine cu bule de aer poti avea probleme serioase (pestii adica) pentru ca formolul "arde" din mucus si lasa pestii destul de vulnerabili. Din acelasi motiv nu trebuiesc manipulati pestii ci tratati in bazin.

Poti folosi si sare impreuna cu formolul pentru lunga durata. In baia semiscurta nu, dar dupa e OK cat timp nu folosesti doze mari de sare.

P.S. Trebuie sa fii atent la concentratie, aerare, reactia pestilor etc. pentru ca dintr-o "mica" neatentie fomolul poate deveni din prieten dusman si pestii "destul de morti" ca sa zic asa. Dar daca esti atent n-ar trebui sa fie probleme.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 11:18 pm    Post subject: Reply with quote

Nu stiu cum sa fac ca nu prea am unde sa tin la pastrare asa multa apa
mai ales ca apa de robinet are ph cca 7,5 fata ce 6,4 cit am eu in acvariu in momentul de fata . Inca o problema e faptul ca nu am decit 2 acvarii si ambele sunt ocupate deci voi fi nevoit sa le fac tratamentul in bazinul de 240 l in care sunt pestii acum .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Oct 15, 2008 11:35 pm    Post subject: Reply with quote

Daca lasi apa la pastrat sau o trateazi cu ceva mai coboara pH-ul? Daca da, in cat timp?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Oct 16, 2008 5:21 pm    Post subject: Reply with quote

Ar trebuii gasita mai intai cauza bolii inainte de a aface tratamentul adecvat.
Acesta este tratamentul cu formalina, cum il faceam eu in acvariile mele.
10ml / 100l (0,1ml/1l-1ml/10L) Formalina cu concentratia de 35-37%
max.12h
t max = 27-29°C.
Eu am pus la inceputul tratamentului 5ml, iar dupa 5-6 ore inca 5 ml, pentru ca se atenueaza efectul formalinei din cauza ca actioneaza asupra materiei organice din toata apa si nu doar asupra pestilor.
E mai bine sa se faca teratamentul in apa cat mai proaspata.
Apa trebuie agitata in asa fel incat formalina mai densa sa nu se poata aseza in concentratie mai mare la baza acvariului.
Nu se trateaza in acvariu cu substrat.
Nu se trateaza pestii prinsi recent in plasa, sau cu leziuni ale stratului de protectie al pielii. (Gelatina)
Poate aparea o inmultire exploziva de bacterii care consuma mult oxigen, iar aceasta poate duce la asfixia pestilor, din care cauza se recomanda ca tratamentul sa fie facut sub observatie permanenta.
Pesti care se freaca de obiecte din bazin si-si leszeaza pielea trebuie scosi imediat si mutati in apa curata.
Acest lucru este dificil de facut fara a determina leziuni ale celorlalti pesti care se ating in timp ce se feresc de plasa, asa ca este bine sa nu existe obiecte in acvariu.
Tratamentul distruge toti viermii paraziti din branchii si de pe piele, (Gyrodactylus si Dactylogyrus) dar nu si ouale acestora.
Schimbari bruste de PH de 2-3 unitati nu mi-au afectat pestii niciodata, daca valoarea acestuia n-a depasit pragurile de toleranta dintre PH5 si PH7,5.
O activitate intensa a bacteriilor din filtrul biologic produce mult CO2 si deci scaderea PH-ului apei.
Inca nu se stie sigur daca formolul este carcinogen sau nu, asa ca se recomanda insistent aerisirea intensa a camerei si acoperirea acvariului, pentru a impiedica cat mai mult inhalarea de catre om.
Formalina veche, in care s-au decantat depuneri, sau care a fost expusa un timp mai lung la temperaturi sub 20°C devine foarte toxica pentru pesti si-si pierde efectul terapeutic.
Folositi doar solutie proaspata!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Oct 16, 2008 10:45 pm    Post subject: Reply with quote

Din cate stiu e in regula sa fie pastrata sa fie pastrata la temperatura camerei si am de vreo 2-3 ani cred in aceste conditii. Dar sub 4-5gr.C se formeaza paraformaldehida (precipitatul alb) si devine toxica. Sa mai spunem ca nu e indicat sa se amestece sub nici o forma cu permanganatul de potasiu.

Ioan tratamentul are o gama larga de actiune fiind urmat si de antibiotic(e). Important e sa se respecte si modul de lucru ca sa zic asa.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Oct 17, 2008 2:49 am    Post subject: Reply with quote

@ Ioan - Cauza bolii sunt mai mult ca sigur cei 5 pesti de import. Altceva nu avea ce sa transmita boala ca nu am introdus nimic nou in acvariu de 1 luna iar boala a evoluat foarte repede .La 2 zile dupa ce am observat primul peste bolnav s-au inbolnavit toti ceilalti. Un singur pigeon pare sa aiba o oarecare rezistenta la boala .E singurul care are doar putina catifea pe el si care nu refuza hrana .
@Ciprian - Apa de robinet daca o tin in butoaie isi modifica ph de la 7,5 la 7,2 in cca 1 saptamina . Fac schimb de apa cca 20-25% pe sapt si ph se mentine in acv in jurul valorii de 6,5 - 7 . Va trebui sa cumpar un acvariu nou pentru a face tratamentul cu formol deoarece in cel cu discusii am pietris si e si prea mare iar in cel pt tratamente am cei 5 discusi de import . Am observat ca sarea pare sa-i ajute putin . Pare ca a incetinit evolutia bolii .
Nu stiu daca pot folosi ceva pt conditionarea apei proaspete care sa nu influenteze eficacitatea tratamentului . Voi cumpara un acvariu de cca 30 - 40 l(doar atita apa veche am) pt tratament si voi incerca sa fiu cit mai delicat la prinderea pestilor
Tratamentul cu formol trebuie repetat si daca da la cit timp ? sau il fac o singura data .
Inca o problema e cum sa dezinfectez acvariul mare daca tratamentul nu il voi face in el ? Dupa tratament pestii vor capata imunitate si-i voi putea baga inapoi in acvariu ? sau sa arunc tot din acvariu inclusiv mediiile filtrante sa-l dezinfectez si sa tin pestii in acvariu neciclat dupa tratament .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Fri Oct 17, 2008 8:05 am    Post subject: Reply with quote

da...se pare ca ai observat ca pana la urma sarea ajuta la vindecarea lor; dupa mine se poate rezolva si altfel : sare+baktopur direct+temperatura 33-34 grade.........si care scapa , scapa, iar cine crapa asta e....oricum exemplare mai slabe o sa crape...

oricum ai observat ca nu mai au pofta de mancare...solutia : TUBIFEX...

bafta,
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Oct 17, 2008 8:54 am    Post subject: Reply with quote

sau neoni pt pofta de mincare:P(glunesc) Am vrut sa bag acun vreo luna niste neoni cu discusii si pina sa pot interveni sa scot neonii erau deja 2 morti
Vio ai cumva vre-o info. cu privire la boala asta? ai avut asa ceva in acvarii ?
Sarea ajuta intr-adevar . Discusul de care ziceam ca are o anumita imunitate la aceasta boala deja da semne de insanatosire . Momentan am in acvariu cca 3 linguri de sare iodata la 20 L ADAUGATA CITE O LINGURA LA 20L pe zi timp de 3 zile . Inca vreo 4 discusi cu toate ca au inca catifeaua pe ei azi au iesit la plimbare prin acvariu dar mai am si unu care sta culcat pe o parte (ieri aveam vreo 3) . Catifeaua s-a transformat in niste dire de mucus albicioase care s pe corpul pestilor . Nu stiu daca e de bine sau de rau lucrul asta .
E riscant sa mai adaug sare (daca e iodata ca altfel nu am gasit ) ? stie cineva ?
Apropo am un razbora care a ramas de mai mult timp prin acvariu si el nu e afectat de boala deci banuiesc ca la alti pesti nu se transmite .
PS: Discusii nou cumparati arata exact ca cei din semnatura lui vio(ca cei doi de la mijlocul semnaturii)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group