Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

teste
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Sat Oct 11, 2008 8:42 pm    Post subject: teste Reply with quote

imi spune cineva valorile normale la ph,gh,kh,? eu am asa bazin plantat 130l;ph 6,8 kh 0 gh 14 bazin steril 70l;ph 6,4 kh 0 gh 7 ce e normal si ce nu ,va rog
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Mark
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 06 Oct 2007
Posts: 104
Location: Arad

PostPosted: Sat Oct 11, 2008 10:13 pm    Post subject: Reply with quote

Prima data ar trebui sa ne spui daca apa din bazine este toata de la retea sau din ce apa provine si daca ai masurat-o inainte ce valori avea ?
Ph si Kh este OK, iar diferenta de la Gh ar putea sa vina din partea nisipului din acvariu plantat.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Sun Oct 12, 2008 8:10 am    Post subject: Reply with quote

nu folosesc osmoza toata apa e de la robinet dar care ar fi valorile normale? e prima data cand masor kh si gh
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Oct 12, 2008 8:20 am    Post subject: Reply with quote

ovidiuaylin wrote:
imi spune cineva valorile normale la ph,gh,kh,?

Eu am asa:
bazin plantat ..130l; ph 6,8...kh 0 gh..14,
bazin steril.......70l; ph 6,4...kh 0 gh....7

ce e normal si ce nu ,va rog

kH=0 nu-i ok. Trebuie ridicata duritatea peste 2°kH, pentru ca in lipsa carbonatilor apar variatii prea mari si prea rapide de PH.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Mark
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 06 Oct 2007
Posts: 104
Location: Arad

PostPosted: Sun Oct 12, 2008 9:05 am    Post subject: Reply with quote

Nu te lua dupa Ioan ca habar nu are. icon_biggrin Cum se explica un Kh 0 la Gh 14?
Ce intelegi prin valori normale, pentru ca in bazinele pentru crestere am o duritate iar la depunere alta duritate.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Oct 12, 2008 9:37 am    Post subject: Reply with quote

icon_biggrin icon_biggrin icon_biggrin Mai atotstiutorule sa vezi tu ce-ti fac io cand pun mana pe tine!
Pune-te si-i scrie la om care-i "o" si care-i "alta" ca daca n-o faci tu o fac io si iara pici pa locu 2.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Sun Oct 12, 2008 11:23 am    Post subject: Reply with quote

ovidiuaylin de care teste folosesti individuale sau 5 in 1 ?
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Mark
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 06 Oct 2007
Posts: 104
Location: Arad

PostPosted: Sun Oct 12, 2008 12:34 pm    Post subject: Reply with quote

Adica sa dau eu cu presupusu? icon_rolleyes Intrebam si eu asa ca sa ma aflu in treaba ce valori are apa de la retea si de unde-i diferenta asa mare dintre Kh si Gh ca la mine nu am vazut aceste valori asa ca nu-mi pot da cu parerea, deci las expertul sa se pronunte.
Si cu valorile astea normale sau optime sunt destule de spus, dar daca nu stiu pentru care categorie il intereseaza pe Ovidiu. icon_frown
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Sun Oct 12, 2008 12:43 pm    Post subject: Reply with quote

de asta intrebam si eu ce testere foloseste caci si eu cind foloseam 5 in 1 imi rezultau niste valori imposibile icon_biggrin fata de ceea ce era real
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Sun Oct 12, 2008 2:42 pm    Post subject: Reply with quote

nu vreau sa va certati ,folosesc 3 in 1 de la dajana pet
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Sun Oct 12, 2008 2:48 pm    Post subject: Reply with quote

mi s-a parut suspect kh 0 dar am testat apa de robinet si mi-a dat:ph-6,8 kh-0 gh-7.un profesionist daca ar vrea ar spune cat are el in bazin steril pentru reproducere:in bazin plantat etc.nu v-am spus ca in bazinul plantat 130l am doua buturugi mari si in cel steri una mica de 100 cm cred ca ele mentin ph-ul ca eu nu am intervenit de mult la valoarea lui
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Mark
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 06 Oct 2007
Posts: 104
Location: Arad

PostPosted: Sun Oct 12, 2008 6:39 pm    Post subject: Reply with quote

ovidiuaylin wrote:
nu vreau sa va certati...

Nici eu, da ma enerveaza Ioan asta la culme. icon_evil
ovidiuaylin wrote:
...folosesc 3 in 1 de la dajana pet

Si eu folosesc tot 3 in 1 de la HANNA si se poate sa nu fie destul de bine calibrat testerul dar imi arata aceleasi valori cu astea de la Tetra.
Nu-i o regula dar la ultima depunere cand au eclozat ce-l mai bine icrele am avut in bazinul cu perechea Gh11 Kh7 pH 6,8 iar pestii maturi ai tin in Gh 6-12, Kh 5-7 pH 6-7. Acuma si perechile astea nu-s la fel, la unele eclozeaza icrele in duritate mai mica iar altele scot pui si in cafea (cum bine zice fretenutzu meu). Am observat ca la unele perechi, mai ales la femelele care stau mult pentru depunere intr-o apa prea moale, desi eclozeaza icrele mai bine, le apar gaurile in cap.
Pentru eclozarea icrelor unii spun ca Kh 2-3 Gh 3-4 si pH 6-6,5 ar fi ideal asa ca icrele de la ultima depunere le-am mutat in astfel de apa din cauza ca apa in care era perechea nu era pregatita, iar acum puii ai cresc fara parinti.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Mon Oct 13, 2008 12:11 am    Post subject: Reply with quote

mersi mult
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Oct 14, 2008 5:21 pm    Post subject: Reply with quote

ovidiuaylin wrote:
nu vreau sa va certati

OK, cred ca-i adevarat ce ti-a scris, promit sa nu-l mai enervez, si nu ma mai cert cu el.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Tue Oct 14, 2008 6:37 pm    Post subject: Reply with quote

scuze mi sa bulibasit calcu si am reinstalat windowsul
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group