Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

tratare buturuga
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sun Aug 24, 2008 11:22 pm    Post subject: tratare buturuga Reply with quote

am gasit la tara un ciot de radacina dar sa fiu sincer nu stiu daca e salcim , prun,corcodus......are o forma super interesanta.ma atras si am luat o acum problema este daca e buna pentru acvariu sau nu.daca da cum pot sa o tratez corect....am si eu nevoie de niste sfaturi.stima
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Aug 25, 2008 7:21 am    Post subject: Reply with quote

Mai toate buturugile pot fi folosite ca decor in acvaristica. Mai putin lemnul de rasinoase (in mod deosebit pinul). Cum lemnul contine tananti, s-ar putea sa-ti coboare putin pH-ul, spre bucuria discusilor. O usoara nuanta galbuie a apei este deasemeni posibila. Fierbe bine buturuga inainte de a o folosi, pana cand apa ramane curata. Nu este masura de dezinfectare ci o "extragere" de tananti si alte substante din structura lemnului.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Mon Aug 25, 2008 9:30 am    Post subject: buturuga Reply with quote

pai si dezinfectarea cum se face?
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Aug 25, 2008 10:56 am    Post subject: Reply with quote

dezinfectarea este implicita.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Mon Aug 25, 2008 11:44 am    Post subject: buturuga Reply with quote

mersi
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 11:59 am    Post subject: Reply with quote

Sau daca vreai sa fii sigur in buturuga ta, dupa ce ai fierto, puneo intr-un vas mai mare care in prealabil ai umpluto cu apa si ai pus o cantitate imensam de sare. Atunci ai sa fii sigur. Ca nai scapat nimic deoarece sunt anumite bacterii care rezista si la temperaturi de 100C.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 6:07 pm    Post subject: Reply with quote

acvailie wrote:
[...] sunt anumite bacterii care rezista si la temperaturi de 100C.

... si cam care-s bacteriile alea care rezista la 100 gr C?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 6:14 pm    Post subject: Reply with quote

Ea o carte de Ihtiopatologie si documenteazate.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 6:31 pm    Post subject: Reply with quote

acvailie wrote:
Ea o carte de Ihtiopatologie si documenteazate.

multumesc de informatie... asa am sa fac. excelent raspunsul tau, chiar genial as putea sa spun.
daca te rog sa-mi spui si autorul si editura te-ai supara pe mine?... in felul asta o gasesc mai repede, nu vreau sa pierd timpul.


apropo... "Ea", asa se numeste cartea ori ai vrut sa scrii "Ia o carte". icon_lol multumesc incaodata.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

Cartea se numeste: Tratat de Ihtiopatologie. Dar pentru tine.... scuze probabil e scris de oameni, nu de rangul tau. Imi сer scuze.

fighting0061


Last edited by acvailie on Fri Apr 10, 2009 7:49 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 6:44 pm    Post subject: Reply with quote

ar trebuii sa-ti raspund pe masura... dar n-am s-o fac.


ori esti glumet din fire, ori ne-ai luat de prosti.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 6:53 pm    Post subject: Reply with quote

mda... frumoasa eschivare:) dar ea in serios caci exista paraziti din care pestii sunt a doua gazda si rezista pana la 300C si nu e o gluma.Daca crezi ca fierberea omoara absolut tot.... ii opinia ta. Dar inainte de a da o replica rasfoieste o carte de Ihtiopatologie. icon_smile bafta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 7:50 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
dar ea in serios
dar ia in serios
Quote:
exista paraziti din care pestii sunt a doua gazda
...pentru care pestii...
Elgreco- daca gasesti ceva interesant in tratat scrie tu pe forum,te rog ( unii nu inteleg rostul unui forum)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 8:47 pm    Post subject: Reply with quote

pe langa faptul ca o da prin balarii cand scrie(dar daca nu-i roman il iertam) are dreptate cu bacteriile. singura solutie sigura este o saramura serioasa, avand in vedere ca in sare chiar nu traieste nimic viu.. acum e foarte discutabil cat de multa sare, etc... dar per total daca fierbi ceva cu sare inainte sa pui in acvariu ai cam rezolvat treaba icon_smile

p.s. nu e singurul care scrie asa dar asta ma face sa cred ca exista oarecum o diversitate de nationalitati pe forum...
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 10:47 pm    Post subject: Reply with quote

Imi ņer scuze pntru " balarii" dar tastatura mii si in RUSA si se mi schimba si automat plus ca nu pot remedia problema, ca sa nu imi corecteze automat in engleza ceea ce scriu. Sory. Cat despre tratat chear zilele astea am sa gasesc un pic de timp si o sa schitez anumite boli care sunt destul de grave si greu de vindecat. Apropo de origine sunt ROMAN.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group