Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Acvariu 260 L fara substrat
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Wed Mar 12, 2008 12:21 pm    Post subject: Acvariu 260 L fara substrat Reply with quote

Salut,
se preteaza acest acvariu pentru discusi?

[img] http://www.discus-club.ro/phpBB2/album_pic.php?pic_id=255 [/img]

Cateva caracteristici
260 L brut (150 / 35 / 50 [cm])
filtrare: eheim 2228
incalzitor: jeebo ht600, 300w
lumina: 1 x sera plant color 36 watt, 120 cm
1 x sera tropic sun Royal 36 watt, 120 cm
substrat: nu
plante: microsorium pteropus
anubias barteri var barteri
anubias afzellii
anubias barteri var nana petite
decor: mopani, cioate de vita de vie

Sper sa fi postat unde trebuie, poate ar fi trebuit la hardware dedicat...
Ce parere aveti? Mai trebuie ceva?
Intentia mea este urmatoarea: sa achizitionez cativa neoni rosii (aprox 25 buc) apoi cativca puigani de discus la vreo 5 cm. Ca si varietate as opta pentru ceva pe rosu (red melon, san merah). Ar merge si cativa pe albastru? Cativa corydoras sterbai s-ar preta pentru acest acvariu?

Vreau sa fie un acvariu cu un design placut pentru living dar sa am si posibilitatea sa duc la maturitate 2 perechi de discus in acvariul asta. Incerc sa impusc doi iepuri dintr-o lovitura. Nu stiu daca o sa tina, dar incercam...
Sugestiile si comentariile sunt bineventite, momentan eu sunt in pana de idei, mai ales la capitolul specii compatibile.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Mar 12, 2008 2:21 pm    Post subject: Reply with quote

Salut.
Bazinul chiar se preteaza la ceea ce doresti sa faci si intregul plan mi se pare ok, cu exceptia radacinilor din partea superioara a bazinului, in care, un discus speriat, se poate rani. Apoi, toata treaba care iti ramane e sa nu exagerezi cu numarul de pestani.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
menthor
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 57
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Mar 13, 2008 9:47 pm    Post subject: Reply with quote

Da, da... imi place ! In locul tau, as pune substrat in acel bazin, as umple radacinile de jawa moss si ar iesi un biotop splendid happy0034
Aaa... ma scuzati... am uitat ca voi aveti damblaua asta cu mixtura de vita... caz in care.... l-ai pune pe butuci rapid.... sign0171 ...(cu craci cu tot evilgrin0030 )
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Thu Mar 13, 2008 10:16 pm    Post subject: jawa moss Reply with quote

Intr-adevar moss-ul este in plan, dar substratul sub nici o forma pana nu raman doar cu 4 pretendenti la titlu icon_mrgreen

Ce urmaresc momentan este posibilitatea efectuarii schimburilor zilnice de apa intr-un mod cat mai usor si mai convenabil pentru mine. Si intr-adevar ai voi hrani cu mixtura... si bloodworms congelati poate.


@menthor
Quote:
Aaa... ma scuzati... am uitat ca voi aveti damblaua asta cu mixtura de vita


De ce dambla ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
menthor
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 57
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Mar 14, 2008 11:07 am    Post subject: Reply with quote

dambla (cu ghilimelele de rigoare)! ... pentru ca eu n-am fost vreodata adeptul acestui tip de hranire. in opinia mea, este o practica invechita, preluata si ridicata artificial la rang de cea mai buna practica, cu tentinde de standardizare.
probabil ca si in ceea ce priveste acest subiect, ca in multe alte domenii, se face simtita diferenta intre "good practice" si "best practice".
pentru mine acest subiect este inchis de mult timp, iar desi nu-mi face placere, iti dau acest link http://www.aquarium.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?13769
multi-periat, dar din care iti poti forma o idee.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Fri Mar 14, 2008 1:00 pm    Post subject: Reply with quote

Da, da... imi place! icon_mrgreen
Exista acolo cateva post-uri care spun multe despre granita dintre hobbyist si crescator si in special despre modul in care un posesor de discusi ar trebui sa gandeasca despre pestii lui.

Eu sunt un hobbyist dar genul ala de hobyyist care nu se multumeste doar cu a cumpara un acvariu, echipamente, pesti si gata treaba.

Nu vreau topicul transformat in polemici pe tipul de hrana sau mai stiu eu ce. Am spus cu ce m-am hotarat sa-i hranesc si asa voi face. Va rog nu considerati aspectul asta cu hrana ca o incapatanare din parte mea. Nicidecum. Fiecare are dreptul sa faca ce crede el ca e mai bine pentru pestii lui, iar acolo unde nu stie ce sa faca are dreptul sa-i intrebe pe cei care stiu, nu are dreptul insa sa pretinda si un raspuns. Parerea mea...

Se incumeta cineva sa faca o selectie de specii (si numarul lor) care ar merge in acvariul asta alaturi de discusi? Sau sa formulez altfel intrebarea: este pacat sa mai pun si altcvea in afara de discusi in acest acvariu?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Mar 14, 2008 1:36 pm    Post subject: Reply with quote

Este un post, la aceasta sectiune "Specii compatibile", din care te poti inspira.
Din formulare deduc ca te temi ca introducerea unor specii complementare poate diminua valoarea estetica. In nici un caz (poate doar daca te straduiesti in sensul asta); oricum vedetele raman discusii.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
menthor
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 57
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Mar 14, 2008 1:41 pm    Post subject: Reply with quote

marius.a wrote:
Fiecare are dreptul sa faca ce crede el ca e mai bine pentru pestii lui, iar acolo unde nu stie ce sa faca are dreptul sa-i intrebe pe cei care stiu, nu are dreptul insa sa pretinda si un raspuns. Parerea mea...

absolut de acord !

marius.a wrote:
este pacat sa mai pun si altcvea in afara de discusi in acest acvariu?

atita timp cat nu vei pune substrat in el, iar bazinul va deveni unul "semi-steril", parerea mea este ca o specie in plus ar veni ca nuca-n perete estetic vorbind... cu alte cuvinte, daca nu doresti un bazin de decor, care ar fi motivul adaugarii unei specii suplimentare ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Fri Mar 14, 2008 3:54 pm    Post subject: Reply with quote

@dragos

Am citit acel post, dupa cum ai spus si tu, ma intereseaza valoarea estetica si cel mai important compatibilitatea intre specii. Cum nu am tinut discusi impreuna cu alte specii doresc idei de la cei care au tinut si altceva cu discusii si au vazut acvariul meu (la poza ma refer).

@menthor

Bataia lunga (sa-i spun asa) este pentru un acvariu de decor. Dar nu din acest stadiu (moment). Cand vor ramane 4 adulti atunci se va transforma in acvariu de decor. As vrea sa am posibilitatea sa am de unde sa fac o selectie de 4 pesti dintr-un grup initial de 8 - 10 la 5 cm sa spunem. Iar eu am o parere (parerea mea nu e nevoie sa o dezbatem aici): schimburile zilnice de apa si o dieta corespunzatoare sunt cheia obtinerii unor pesti sanatosi si frumosi. Pentru a obtine acest lucru vreau sa pun la punct un sistem semiautomat de schimbat apa. Voi vorbi si despre asta ceva mai incolo. In acest stadiu substratul ma va incomoda considerabil. Dupa selectie ai voi trece pe mancare mai putin poluanta, schimburi de apa mai rare.
As fi vrut sa-i acomodez de la bun inceput cu o eventuala alta specie (neoni rosii sa zicem) si sa nu-i supun stresului provocat de introducerea altor pesti (specii) in acvariu cand ei au stat un an de zile singuri. Mai este si riscul introducerii anumitor paraziti nedoriti.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Mar 15, 2008 8:59 am    Post subject: Reply with quote

A trebuit sa editez postul... anumite afirmatii puteau fi interpretate ca si atac la persoana. (ADX)

Pe de alta parte insa, nu-i cinstit nici sa profiti de nestiinta incepatorilor ca sa le vinzi "granule scumpe" fara sa le spui ca avantajele fata de alta hrana buna nu justifica diferenta de pret, ( cand am criticat atitudinea asta vanzatorul a crezut de cuviinta sa ma ameninte, dar nu direct, in fata, ci ca un misel, prin interventia unui cunoscut de-al meu) sau sa afirmi ca intensitatea culorilor unor discusi creste foarte mult daca-i tii in acvariu plantat, (afirmatie facuta de niste crescatori din Iasi), cu toate ca stii foarte bine ca nu depinde coloritul lor doar de existenta plantelor, ci de felul cum se simt ei, de calitatea apei, a hranei, de existenta sau lipsa diferitilor paraziti, de starea lor generala de sanatate fizica si psihica, de mediul in care traiesc, de felul in care se comporta crescatorul cu ei, si printre altele. de caracterul celorlalti pesti intre care traiesc, lista aceasta nefind terminata. Ar fi de amintit aici si faptul ca se discrediteaza toti crescatorii daca l-i se trimit clientilor care comanda discusi pesti cu defecte grave.

Se mai spune ca infuzorii, apa laptoasa, algele si restul problemelor ce parvin in bazinele cu discusi, sunt vesnicele repercursiuni ale hranirii cu inima de vita... Daca afirmatia asta-i adevarata cum se explica zecile de mii de acvarii cu discusi hraniti cu mixtura, in care nu apar aceste probleme? De ce nu le-am avut eu niciodata? Sau a vazut cineva poze cu acvariile mele intesate de infuzori? Sau apar infuzorii doar in acvariile cu discusi?

In legatura cu grasimea din inima de vita: Vrea cineva poze facute instant cu suprafata apei din oricare dintre acvariile mele? In timp ce infuleca discusii mei mixtura?

marius.a wrote:
Nu vreau topicul transformat in polemici pe tipul de hrana sau mai stiu eu ce.
Preferi sa afli o singura parere?

marius.a wrote:
Am spus cu ce m-am hotarat sa-i hranesc si asa voi face. Va rog nu considerati aspectul asta cu hrana ca o incapatanare din parte mea.
Imi cade greu sa-ti indeplinesc dorinta, dar ma straduiesc. As dori totusi sa cunosc motivele pentru care te aventurezi ca orasean in jungla canibalilor. Mixtura nu-i o hrana la indemana incepatorilor. In privinta asta are @menthor dreptate, nu-i posibil sa elimini toata grasimea din carne, in felul in care se prepara mixtura obisnuit. Daca nu stii exact cu ce ai de-a face si o faci totusi risti sa inveti cate ceva dureros, nu din experienta altora, ci pe pielicica ta. In cazul asta nu ajunge sa vrei, ca sa obtii rezultate acceptabile.

marius.a wrote:
Fiecare are dreptul sa faca ce crede el ca e mai bine pentru pestii lui, iar acolo unde nu stie ce sa faca are dreptul sa-i intrebe pe cei care stiu,
Mda, e o idee buna.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Fri Mar 28, 2008 11:03 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Mar 15, 2008 12:24 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare tuturor!
Hranirea discusilor este unul dintre cele mai importante si controversate subiecte luate in discutie, datorita faptului ca are implicatii directe in dezvoltarea armonioasa a acestora, ba mai mult, poate avea implicatii directe chiar in supravietuirea anumitor exemplare. Daca ar exista "reteta suprema", care sa intruneasca toate calitatile la modul superlativ (siguranta din p d v patogenic, aport nutritional maxim etc.), ar sti toata lumea despre ce este vorba si ce trebuie facut... DAR CUM ASA CEVA NU EXISTA, subiectul se dezbate... si se tot dezbate...

In consecinta, in mod public, vreau sa ii rog pe cei care au deja un punct de vedere format in ceea ce priveste acest subiect, in speta pe Ioan si menthor (stiu ca mai sunt si altii, pe care ma abtin insa sa-i nominalizez, pentru a nu considera ca vreau sa fac vreo presiune icon_cool), sa ne ofere propriile concluzii, bazate pe experientele personale, sub forma unui articol postat la sectiunea "Hrana si nutritie". Va rog sa va ganditi la faptul ca practic veti consuma aceeasi energie ca si in cazul dezbaterii subiectului intr-un topic, sub forma de polemica, cu diferenta ca articolele vor avea permanent vizibilitate maxima (atat pe forum cat si pe site), in contextul in care apar din ce in ce mai multi incepatori care, pana gasesc un topic pe unul dintre forumuri care sa abordeze acest subiect (topic, care este posibil mai mult sa-l zapaceasca decat sa-l lamureasca) isi va hrani discusii cu ce-i recomanda (eventual) vanzatorul din pet-shop. In cazul in care vor exista unul sau mai multe articole, de sine-statatoare, bine structurate si bine argumentate, "omul" va putea alege un model sau altul, intr-o mai buna cunostinta de cauza.

In legatura cu acest topic... haideti sa discutam si alte aspecte ale bazinului de 260 litri, fara substrat... icon_wink
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Sat Mar 15, 2008 12:53 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Mar 15, 2008 2:07 pm    Post subject: Reply with quote

Ar fi, cred eu, mai util sa dezbatem subiectul obiectiv. Ce ma irita este ca se fac afirmatii subiective, care se bat cap in cap cu ce vad eu zi de zi si se expun pe forum ca litera de lege. N-are nici un rost sa facem afirmatii contradictorii atata timp cat nu le putem demonstra valabilitatea. Ar trebui sa comparam ce am aflat in timp, sa stabilim de ce apar diferente de pareri, si sa scriem articolul dupa ce am eliminat componentele subiective. E clar ca am observat lucruri diferite in timp ce cresteam discusi, dar de aici pana la a afirma sau a sugera ca aspectele negative ale hranirii cu mixtura apar in toate acvariile in care se face asta este cale lunga, si nu are nimic de a face cu realitatea. Nu-mi comvine ca se exagereaza intentionat problemele care apar la neinitiati din cauza folosirii mixturii sau a unor mixturi preparate gresit. Cinstit este sa se etaleze obiectiv experientele pozitive si negative facute cu hrana aceasta, si nu sa se pausalizeze.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Mon Mar 17, 2008 9:08 pm    Post subject: mixtura Reply with quote

Referitor la hrana. Optez pentru mixtura din inima de vita si bloodworms. De ce?!
Motivele sunt urmatoarele:
1. Am foarte mare incredere in cel de la care cumpar mixtura (un mare iubitor si crescator de discusi). Am mai cumparat de la el si totul a fost ok. Deci excludem posibilitatea ca as putea gresi eu cu ceva in modul de preparare al mixturii.
2. Schimb de apa zilnic. Voi schimba zilnic 15-20 % din apa bazinului. Schimbul de apa se va face prin aspirarea bazinului in primele 5-6 luni. Dupa aceasta perioada voi selectiona 4 discusi si voi introduce substratul. Schimbul de apa se va face automat iar mixtura va fi administrata in cantitati mai reduse. Voi incerca sa-i trec pe granule.

Ar trebui sa existe vre-un motiv pentru care sa procedez altfel? Va rog detaliati (pro sau contra mixtura) in functie de situatia descrisa de mine.


Momentan am reusit sa fac rost de niste jawa moss, am acoperit o portiune din radacinile din partea superioara si mi se pare ca arata destul de ok. Cat de curand si o fotografie. Aporpos: daca are cineva de vandut moss...

Din pacate, o data cu introducerea a 2 anubias barteri var nana petite am reusit (spre rusinea mea) sa introduc si niste melci mici si ciudati. Ciudati in sensul ca se inmultesc extraordinar de rapid. Plantele le-am spalat in prealabil (nu foarte bine se pare) si le-am tratat, intr-un vas separat, cu abioseptina pentru dezinfectie. Este posibil sa fi fost si niste oua de melc pe acolo.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Mar 19, 2008 9:23 pm    Post subject: Reply with quote

Invata-i de pe acum cu granule. Odata obisnuiti cu "fineturi", sunt capabili sa intre in greva foamei ca sa le obtina.
Sunt prea mic pentru un razboi asa de mare happy0203 , asa ca nu ma pronunt asupra mixturii. Dar folosesc, si in conditii de acvarii plantate. O observatie personala: discusii care nu au acceptat granule nu s-au dezvoltat ca fratii lor mai putin mofturosi.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Wed Mar 19, 2008 10:06 pm    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Sunt prea mic pentru un razboi asa de mare happy0203 , asa ca nu ma pronunt asupra mixturii.


Razboi...?! unde? cand? cum? cine? icon_question
Pe mine ma intereseaza sa extrag esentialul din cele expuse aici.

Intentia mea este sa tin un fel de jurnal al acestui proiect, un jurnal din care alti pasionati care asi doresc ceva asemanator sa aiba de unde sa se inspire.
Nu as fi vrut sa dau nastere unor dispute pe baza anumitor subiecte (cum ar fi hrana) dar daca s-a intamplat (fara voia mea zic eu) atunci nu este nimic, fiecare sa citeasca si sa extraga ce crede de cuviinta din discutie.
Pestanii inca nu au ajuns. Trebuie sa mai creasca nitel la crescator. Sa speram ca in cateva saptamani voi avea ce sa arat. icon_mrgreen

Haideti sa discutam putin despre schimburile de apa intr-un semi-plantat ca acesta.
A pus cineva in functiune un sistem de schimbat apa automat?
Intentionez sa folosesc un water level sensor. Apa schimbata va fi un mix intre apa de osmoza si apa retea, proportia o voi stabili cand o sa ajunga echipamenlete si voi face si testele de rigoare.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group