Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

pietris rosu?
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Fri Jul 25, 2008 10:01 pm    Post subject: pietris rosu? Reply with quote

s ar putea sa sune penibil dar am si eu o intrebare am un acvariu de 120 L 2 DISCUS 10 NEONI (deocamdata) .Acvariu este plantat echinodorus si anubia dar as vrea sa intreb dc pietrisul rosu este bun pt DISCUS avind in vedere k le dau TETRA DISKUS(pe linga celelalte) si au aceeasi culoare.Banuiesc k si pestii au miros.....simt ce manink si ce gasesc pe substrat?????ma poate dumiri si pe mine cineva chiar dc suna putin stupida problema mea??stima
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Jul 25, 2008 10:56 pm    Post subject: Re: pietris rosu? Reply with quote

Salut.

Am adus topicul la sectiunea asta deoarece intrebarea pusa, cam aici isi gaseste cel mai bine locul.

Alecs, tu ai citit regulamentul ala scurt, pe care il are acest forum? Banuiesc ca nu, pentru ca daca l-ai fi citit, cele cateva randuri pe care le-ai scris ar fi aratat altfel. In primul rand nu ai fi folosit prescurtari gen IRC si in al doilea rand s-ar fi inteles ceea ce vrei sa intrebi. In al treilea rand, desi nu este obligatoriu, poate ca ai fi trecut si pe la rubrica "Date personale", ca sa incercam sa ne si cunoastem un pic...

alecsblondu wrote:
...as vrea sa intreb dc pietrisul rosu este bun pt DISCUS avind in vedere k le dau TETRA DISKUS(pe linga celelalte) si au aceeasi culoare.

Din ce scrie mai sus se intelege ca tu stii ca pietrisul rosu este bun pentru discus, dar nu stii de ce... Acum te intreb eu: de unde ai aceasta informatie (cum ca pietrisul rosu ar fi bun)?

Cu un oarecare efort insa, ne dam seama ca de fapt tu intrebi "daca pietrisul rosu este bun pt DISCUS...?" In cazul in care asta este intrebarea, raspunsul este NU.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sat Jul 26, 2008 8:38 am    Post subject: Reply with quote

mii de scuze daca nu am respectat regulile dar pur si simplu recunosc ca nu am citit regulamentu dar nu de lene ci din lipsa de timp.
revenind la pietris am pietris amestecat verde alb si negru si am pus si rosu (am vrut sa pun in evidenta mai mult contrastele de culori) dar dupa ce l am bagat pe cel rosu m am gindit ca nu ar putea fi bun pentru discusi.
acum am aflat de la ADX ca pietrisul rosu nu ar fi bun dar se poate sa aflu si eu mai multe detalii? de ce nu e bun si ce pietris pot pune?stima si astept un raspuns neaparat
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Jul 26, 2008 10:17 am    Post subject: Reply with quote

Salut.

Scuzele se accepta, ca deh, oameni suntem, si in consecinta supusi greselii icon_biggrin

Alecs, plecand de la premisa ca pietrisul colorat este colorat "ecologic", adica pigmentul respectiv (ca e rosu, verde sau albastru, ca e colorat natural sau artificial, nu conteaza) nu este toxic pentru pesti, pietrisul colorat nu este indicat chiar si pentru simplul fapt ca un bazin cu discusi si cu pietris colorat reprezinta un kitch (adica chici icon_biggrin). Pe de alta parte pietrisul, daca are o granulatie prea mare, devine o ascunzatoare perfecta pentru granulele cu care hranesti pestii, acestea se altereaza si consecinta se numeste amoniac (adica otrava). Daca te-ai hotarit totusi sa cresti discusii intr-un bazin cu substrat si decor interior, foloseste macar un pietris natural de rau, necalcaros, cu granulatie variata, dar in care sa predomine granulatia bobului de orez. In completarea decorului poti folosi o buturuga de mopan + anubiasii despre care ne-ai spus deja ca ii detii. Cam astea sunt sfaturile mele...

l.e. avazut ca ai deja o radacina de vita de vie. este foarte buna.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sat Jul 26, 2008 8:53 pm    Post subject: acvariul meu Reply with quote



am schimbat pietrisul cu unul mai bun si eu sper k am facut o alegere perfecta astept pareri.
eu zic k pentru inceput am reusit sa realizez un acvariu simplu si cu bun gust cum am zis astept pareri.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Jul 26, 2008 9:42 pm    Post subject: Reply with quote

De ce nu folosesti substrat si pietris de ls o firma cunoscuta?Uite aici
http://www.discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=394 ce a realizat un discusar fara substrat in acvariu.
Nu vreau sa fiu malitios dar unde sint discus-ii din acvariul tau?. icon_eek
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Sat Jul 26, 2008 9:47 pm    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
unde sint discus-ii din acvariul tau?. icon_eek
dupa buturuga..
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Jul 26, 2008 10:02 pm    Post subject: Reply with quote

Parca se vede un cap in partea stinga,Ceva poze pe dupa buturuga ne arati si noua.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sun Jul 27, 2008 5:30 am    Post subject: :)) Reply with quote

normal ca sint dar erau dupa buturuga promit ca o sa postez o poza si cu discusii cind ajung acasa pt ca acum sint la munca.eu vroiam sa aflu o parere despre cum arata acvariu cu pietrisul nou(am renuntat la pietrisul colorat-am auzit din mai multe surse ca e o prostie)

cind ajung acasa o sa postez mai multe poze cu DISCUSII mei
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sun Jul 27, 2008 7:48 am    Post subject: poze DISCUS Reply with quote

sper sa va placa discusii mei ....









ASTEPT PARERI !
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
MAXX
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Jun 2008
Posts: 68
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sun Jul 27, 2008 9:30 am    Post subject: Reply with quote

Ma intreb acuma si te intreb manca discusi tai ca nu ii vad intr-o forma prea buna ... unu deasta am si eu care nu l-am vazut sa mance de cand l-am luat , si inca o intrebeare de ciclat acvariu l-ai ciclat?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sun Jul 27, 2008 4:50 pm    Post subject: :) Reply with quote

acvariul e ciclat iar de mincat sa nu mai zic .sint super bine.eu sint multumit de ei.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
MAXX
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Jun 2008
Posts: 68
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sun Jul 27, 2008 5:10 pm    Post subject: Reply with quote

Atunci e ff bine , probabil i-ai luat curand si la cine au fost nu a avut prea mare grija de ei ...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Sun Jul 27, 2008 7:21 pm    Post subject: da Reply with quote

ei sint un pic stresati pentru ca tocmai l eam schimbat pietrisul si decorul si trebuie sa se reobisnuiasca.....dar e ok .tu ce discusi ai?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
MAXX
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Jun 2008
Posts: 68
Location: TIMISOARA

PostPosted: Sun Jul 27, 2008 10:53 pm    Post subject: Reply with quote

http://discus-club.ro/phpBB2/album_personal.php?user_id=115
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group