Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

primii Discusi - cum sa fac?
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun May 18, 2008 1:53 pm    Post subject: Reply with quote

Buretii originali sunt excelenti. Ideea ca un mediu filtrant care are pori mai mici e mai bun decat cel original e falsa. Filtrarea particolelor mici nu se face reducand dimensiunea porilor, pentru ca astfel se reduce drastic si rapid volumul apei vehiculate, deci si a filtrarii. Daca se produce asa de multa murdarie incat sa colmateze filtrul in 2-3 zile, ori se produce anormal de multa pentru un acvariu obisnuit, ori este produsa intr-un acvariu de crestere intensiva pentru puiet. In mod obisnuit un filtru intern se colmateaza cam dupa 10-20 de zile, in functie de cata murdarie se aduna. Particolele fine, de care se plang incepatorii ca le tulbura apa, pot fi vietuitoare microscopice, de exemplu infuzori, sau murdarie aflata in suspensie. Imediat dupa spalare este curata si neteda suprafata porilor buretelui din filtrul rapid (il denumesc asa pentru a-l putea deosebi de filtrul biologic intern), ceea ce face ca particolele mai mici decat porii sa poata trece prin burete, spre iesirea din filtru. Situatia aceasta se schimba dupa 1-2 zile, pentru ca bacteriile din particulele de murdarie depuse pe burete produc o substanta gelatinoasa, care acopera suprafata porilor micsorandu-le diametrul si retinand din acest stadiu chiar si particole fine din cauza ca se lipesc de acest strat gelatinos. Aparitia unor particole care tulbura apa intr-un acvariu sunt un indiciu pentru o functionare deficitara a filtrului biologic, pentru ca in acesta, daca este ciclat si functioneaza bine, exista in permanenta stratul gelatinos care retine particolele fine. Acesta este, printre altele, unul din motivele importante pentru care este necesara evitarea spalarii substratului cu bacterii. Infuzorii sau alte organisme care tulbura apa nu pot fi retinute de stratul gelatinos, pentru ca se pot desprinde singure si ajung inapoi in acvariu. In acest caz nu ajuta decat lampa cu radiatie ultravioleta, schimburile de apa nefacand altceva decat sa creeze acestor organisme conditii mai bune de viata si reproducere, situatia aceasta nefasta putandu-se perpetua multe luni de zile, dupa cum ne poate confirma bunul meu prieten si colegul nostru de forum Mark.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Sun May 18, 2008 5:15 pm    Post subject: Reply with quote

Va multumesc mult ptr. explicatii. Acum, fiindca vad ca chiar mi se raspunde la intrebari, as mai avea una: exista vreo problema daca la schimbarea apei se sifoneaza pietrisul de pe fund? Asta intreb ptr. ca am vazut pareri impartite: unii zic ca trebuie sifonat fiecare cm (la fiecare schimb de apa) altii ca trebuie sifonat in etape (ptr. a nu inlatura bacteriile benefice). Vorbesc acum de un acvariu plantat, nu unul steril unde mi s-ar parea logic ca sifonarea sa se faca zilnic.
Din pacate timpul nu-mi permite sa schimb apa mai des de o saptamana (numai in week-end pot face acest lucru) - desi stiu ca ptr. discus nu este chiar recomandat, asa ca v-as mai intreba ceva: cata apa ar fi bine sa schimb o data? Apa de schimb este un amestec RO-robinet in proportie de 75-25%, sta intr-un butoi cu gura larga cam 4 zile, o incalzesc inainte de introducerea in acvariu, PH-ul este acelasi cu cel din acvariu (7.2), KH = 5.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Sun May 18, 2008 6:34 pm    Post subject: Reply with quote

proportia RO-apa robinet ar fii cea mai buna 50-50%,...
dar sa stea cca 4 zile in butoi apa de la robinet, este cam mult dupa parerea mea...
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Sun May 18, 2008 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

Daca amestec 50-50 obtin un PH cam de 8 (apa avand un PH de 8.5 la robinet) si mi se pare cam mult.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Mon May 19, 2008 11:57 am    Post subject: Reply with quote

Sambata am mai luat 10 neoni rosii si 2 SAE. Pana astazi inclusiv nu am detectat nici amoniac, nici nitriti. Acum acvariul are 8 cory, 18 neoni rosii si 2 SAE. Tinand cont de aceasta bio-incarcatura pot trage concluzia ca filtrul biologic merge?

Tin sa mentionez ca o data cu introducerea ultimilor pesti am inceput si un tratament cu Sera Nitrivec (care dureaza 10 zile, conform producatorului).
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon May 19, 2008 4:03 pm    Post subject: Reply with quote

Asa pare. Dar ca sa fii sigur va trebuii sa masori mai departe o data la 2-3 zile.
viobank wrote:
sa stea cca 4 zile in butoi apa de la robinet, este cam mult dupa parerea mea
Si eu fac greseala asta, icon_frown . De ce-i cam mult?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue May 20, 2008 10:20 am    Post subject: Reply with quote

Abu wrote:
exista vreo problema daca la schimbarea apei se sifoneaza pietrisul de pe fund?

E chiar indicat. Chiar daca ai o circulatie buna a apei in acvariu (un curent), la nivelul substratului oricum raman suficiente dejectii si resturi neantrenate catrre filtre. Indiferent de speciile complementare si nevertebrate, o parte din hrana se va "piti" prin pietris. Profunzimea? Cat mai adanc, cu atat mai bine (cu grija insa la radacinile plantelor). Este adevarat ca in stratul superior, mai aerat, al substratului se vor instala culturi de bacterii benefice ("batranii" ne invatau ca la instalarea unui acvariu sa punem ceva nisip dintr-un bazin "rodat" pentru grabirea ciclarii). Dar o granulatie si grosime potrivita pentru "plantate" va oferi in straturile profunde conditii pentru bacteriile anaerobe. Mediile de cultura din filtrul exterior ofera spatiu suficient bacteriilor necesare.
Abu wrote:
cata apa ar fi bine sa schimb o data? Apa de schimb este un amestec RO-robinet in proportie de 75-25%, sta intr-un butoi cu gura larga cam 4 zile, o incalzesc inainte de introducerea in acvariu, PH-ul este acelasi cu cel din acvariu (7.2), KH = 5.
.
Acvariul plantat are o stabilitate net superioara. Problema este ca pe langa pH si kH sunt multi parametrii ai apei (unii greu detectabili pentru posibilitatile unui amator) ce devin specifici acelui acvariu. Nu va fi un soc de pH, dar unul osmotic ramane posibil...
Cu o filtrare buna, acvariu stabilizat, mai "usor" populat, 30% la un schimb, saptamanal, consider suficient (categoric aici sunt multe pareri icon_biggrin ).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Mon Jun 02, 2008 10:08 am    Post subject: Reply with quote

Ieri am luat si discusii - 8 la numar. Marimea ~7-8cm.
S-au acomodat destul de repede, in sensul ca nu stau pititi (cum mi s-a spus de mai multe ori ca voi pati intr-un acvariu plantat) - insa daca fac vreo miscare brusca pe langa acvariu se cam sperie (aici va trebui sa lucrez cu mine icon_smile
As avea o intrebare (de fapt doua): tinand cont ca acvariul e plantat iar curatenia se face saptamanal (chiar nu pot mai des), mai pot da mixtura de vita ca hrana sau e recomandabil sa merg doar pe varietati de hrana uscata? Daca credeti ca pot da si mixtura, imi puteti spune de unde pot achizitiona asa ceva (deja preparata adica)?

Multumesc.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jun 02, 2008 10:41 am    Post subject: Reply with quote

Abu wrote:
...mai pot da mixtura de vita ca hrana sau e recomandabil sa merg doar pe varietati de hrana uscata?
poti da si mixtura, dar putin si de calitate. ti-as recomanda sa bagi in bazin (daca nu cumva ai deja) si doi - maxim trei melci (pomacea). sunt cei mai buni "sanitari". mineralizeaza eficient orice reziduu alterabil, numai ca nu trebuie sa exagerezi cu numarul lor. in legatura cu mixtura "de-a gata", ia legatura cu diskusfun si fa rost de o geanta frigorifica eficienta.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Jun 02, 2008 11:10 am    Post subject: Reply with quote

Daca ai acvariu plantat cu substrat iti trebuie neaparat si un furtun de sifonare pt pietris. Se gaseste in pet shopuri si face treaba destul de buna.
Daca nu ai un asemenea furtun iti va fi aproape imposibil sa mentii o curatenie cit de cit acceptabila pt un bazin cu discusi pt ca toate resturile de mincare se duc in substrat. Daca pestanii nu sunt speriosi poti sa-i inveti destul de repede sa manince mixtura din mina ( e mai greu pima isi face curaj primul sa vina la mina ca ceilalti il vor urma ) si astfel nu vor mai cadea resturi prea multe in substrat happy0144
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Mon Jun 02, 2008 11:28 am    Post subject: Reply with quote

OK, atunci trebuie sa vorbesc cu Discusfun - l-am sunat ieri inainte de a-mi lua pestii sa-l intreb daca mai are (pesti) la vanzare insa nu m-a dus capul sa-l intreb si de mixtura.

Furtun ptr. sifonare am, din ala de la Hagen si sunt foarte multumit de el (am cautat unul cu diametrul mic a.i. sa am loc sa manevrez printre plante).

Din pacate am observat (dupa o saptamana in care am fost plecat din tara) ca plantele au cam inceput sa aiba probleme. Nu am experienta necesara sa va zic motivul insa am testat apa iar nitratii sunt ~20mg/l iar PO4 ~0 (ceea ce nu prea cred ca e bine). Acu sper ca vor aparea ceva fosfati odata cu introducerea discusilor, tinand cont de incarcatura biologica. Daca are cineva sfaturi (as putea pune o poza cu frunzele ca sa vedei despre ce vorbesc) e binevenit.
Din pacate nu am bani (si nici sustinere din partea consoartei) sa investesc intr-o instalatie de CO2.

Multumesc inca o data ptr. sfaturi.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Jun 02, 2008 3:18 pm    Post subject: Reply with quote

Pana la CO2, incearca cu nutrienti lichizi (gen Tetra Plantamin). Nu te astepta la "minuni" peste noapte, dar garantat ajuta. + o iluminare potrivita, se rezolva.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Thu Jun 05, 2008 12:53 pm    Post subject: Reply with quote

Dupa 4 zile de la cumpararea lor pestii mei tot nu mananca. Nu zic ca se pitesc dupa plante dar stau tot timpul grupati si cand le dau de mancare fug repede in partea cealalata a acvariului, foarte speriati.
Ailalti pesti n-au nici o treaba, manaca de rup, ceea ce ma duce cu gandul ca nu e nici o problema cu apa. la fel si testele de apa sunt OK.

Am incercat sa le dau diverse feluri de hrana uscata (granule) speciala ptr. discus dar nu e vorba ca o scuipa, nici macar nu se duc sa o miroasa. Mixtura nu am de unde sa iau fiindca Diskusfan sta tocmai in Berceni si mi-e groaza sa strabat Bucurestiul, eu venind de la Ploiesti.

Mai aveti vreun sfat si ptr. mine?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Jun 09, 2008 1:05 am    Post subject: Reply with quote

Au inceput sa manance?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Mon Jun 09, 2008 8:28 am    Post subject: Reply with quote

Da, au inceput, insa nu vin in fata la mancare: stau intr-o latura a acvariului si ciugulesc de pe jos. Trebuie sa ma misc ca o balerina pe langa acvariu sa nu-i deranjez icon_smile
Asa sunt Discusii in general, sfiosi, sau am nimerit eu unii mai fricosi?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group