Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

bataie discus

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
daniel.mitu
New entry
New entry


Joined: 25 Apr 2008
Posts: 8

PostPosted: Fri Apr 25, 2008 9:44 pm    Post subject: bataie discus Reply with quote

am un discus si ieri am luat unul...unul din ei, cel mia vechi este portocaliu cu negru, iar cel nou este albastru...cand l-am pus in acvariu ce cel nou cel vechi incerca sa se dea pe langa el, acuma il alearga in tot acvariul pe cel nou....ce este???acomodarea???va multumesc
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Apr 25, 2008 10:06 pm    Post subject: Reply with quote

salutare.
la inceput, cand "veteranul" "se dadea pe langa cel nou", facea niste miscari oarecum ondulatorii? daca da, ala e un dans care precede agresiunea. oricum, de cele mai multe ori, problema descrisa de tine nu se rezolva de la sine... si singurul lucru pe care il poti face este sa mai aduci cateva exemplare (inca vreo 5, daca litrajul si accesoriile iti permit) pt a se forma un mic grup, in care se va stabili ierarhia. si in cazul asta insa, e posibil sa ramana unul "ciuca bataii"...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Apr 26, 2008 2:45 pm    Post subject: Reply with quote

Daca continua sa fie stresat, cel nou se va inbolnavi. Desparte-i pana gasesti o rezolvare. Cel mai bine ar fi sa se poata vedea, dar sa nu poata ajunge unul la celalalt. Eu despart acvariile cu plase de sarma din fier vopsit cu plastic. Se poate folosi si fier nevopsit, dar sa nu fie zincat sau cadmiat. Metalele care protejeaza fierul contra ruginii sunt toxice pentru pesti. Plasa trebuie sa fie sudata nu impletita, pentru ca cea impletita nu e destul de rigida ca sa stea fixata intr-o anumita pozitie. In orice caz ai problema greu de rezolvat cu pestii. Eu nu cunosc o rezolvare simpla pentru asta, iar una complicata presupune modificari pe care cred ca nu esti dispus sa le faci.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Sat Apr 26, 2008 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

Ca sa primesti niste sfaturi care sa te ajute , cred ca ar trebui mai intai de toate sa ne spui mai multe detalii, cum ar fi de exp : litrajul, plantat sau neplantat, varsta pestilor (cel vechi si cel nou).
De regula cand achizitionezi discusi se procedeaza in felul urmator:
1. Iti faci un plan al acvariului, adica ce specii vor convetui cu discusii.
2. Te documentezi asupra necesitatilor acestei specii (parametri apei, filtrare,temperatura,etc.)
3. Cand achizitionezi discusi , cumperi minim 4-5 (puiet) pe care ii cresti in acvariu steril pana la varsta de 8-12 luni, dupa care ii poti muta (redecora acvariul) intr-un acvariu plantat.
Mai departe vei primi sfaturi de la altii care au rabdare sa scrie... icon_biggrin
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
daniel.mitu
New entry
New entry


Joined: 25 Apr 2008
Posts: 8

PostPosted: Mon Apr 28, 2008 1:44 pm    Post subject: s-a mai schimbat treaba Reply with quote

de 2 zile nu il mai alearga ca la inceput....il mai lasa in pace...dar astazi iar il alaerga prin tot acvariul....acvariul are 60 de litrii, si e plantat cu anubias si in o planta pe care nu stiu cum o cheama....ca specii de pesti, mai am gupi(2 exemplare) 2 sanitari, si 2 zebre....temperatura apei este de 29 de grade iar ph-ul inca nu ul stiu...
ma gandeam sa fac cum a zis ADX, sa mai iau inca un exemplar....poate se calmeaza situatia....

va multmesc
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Apr 28, 2008 10:30 pm    Post subject: Reply with quote

Iti garantez eu pe ce vrei ca nu se calmeaza.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Apr 29, 2008 1:31 pm    Post subject: Reply with quote

la mine in acvariu aveam deasemenea un bataus ( dar nu era asa grav ca la tine ca aveam 13 discusi in total si nu putea unu sa i bata pe toti prea tare ) si l am linistit bagind in acvariu inca 4 discusi mai mari pe care nu ii poate bate . La mine a mers fiindca sunt multi dar nu stiu daca la tine in acvariu ( cu numai 2 discusi in acvariu ) va da rezultate solutia asta .... E posibil ca daca bagi unu mai mare sa i bata ala pe ceilalti 2 si tot acolo ajungi . Cred ca cel mai bine e sa cumperi din aceiasi sursa inca vreo 3 sau 4 discusi mai mari ca batausul . In felul asta va fi doar unu ciuca batailor ( asta nu cred ca se poate evita ) iar ceilalti vor fi ok cu toate ca se vor mai ciondani intre ei

PS: daca te hotarasti sa ti mai iei discusi ar fi de preferat sa scapi de ceilalti pesti mai ales ca acvariul e destul de mic
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
daniel.mitu
New entry
New entry


Joined: 25 Apr 2008
Posts: 8

PostPosted: Tue Apr 29, 2008 9:40 pm    Post subject: Reply with quote

se calmeaza....azi au fost prieteni....se plimbau impreuna...si cu ceilalti pesti se impaca bine....nu au treaba cu ei...ar fi misto sa se inverseze rolul....imi poate spune cineva niste plante care le plac la discusi?
merci frumos
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group