Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Razboiul genelor
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Genetica si taxonomie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Apr 17, 2008 10:57 pm    Post subject: Razboiul genelor Reply with quote

florinmacri wrote:
...cei mai tari si mai mari si mai cum vreti voi in ale discusului sunt asiaticii, deci acolo se obtin rezultatele cele mai bune in ale discusilor si nu numai. Fireste ca sunt si la ei "uscaturi" , cei care trimit pesti cu miile, pe care nu-i intereseaza acvaristica sau mai bine spus nu privesc cu aceeasi ochi cum privim noi cei impatimiti, PASIONATI, ei sunt pur si simplu niste comercianti si vad asta ca o afacere. De aceea au si preturi mici, pentru a vinde mult si mai cred ca acesti pesti ce sunt comercializati de ei provin de la diversi crescatori, ca mine,ca Ciprian si ca multi altii. Interesant este ca acesti pesti vin sanatosi. Adica in punga de transport sunt impecabili ca mai apoi sa faca "explozie".Aici este intrebarea , sunt pestii bolnavi sau suntem noi de vina ca nu stim cum se face acomodarea acestora. Sau poate stim dar nu dam prea mare importanta. Nu zic ca poate vin si cu ceva "bube" dar buba mare cred ca este la noi, in apa infecta care vine la retea.
In alta ordine de idei, noi nu ne permitem sa cumparam pesti direct de la sursa,adica sa mergem pina la Ivan Seah sau la Jack W. si sa zicem ca-l vreau pe ala sau pe ala , asa ca ne multumim cu aceste importuri unde se mai strecoara si cateva exemplare reusite.


................................................................
................................................................

florinmacri wrote:
In ce priveste interventia lui Ioan tind sa-i dau si nu prea dreptate.
Dreptatea nu se da sau se ia, ci se are sau nu.
florinmacri wrote:
Adica, cei mai tari si mai mari si mai cum vreti voi in ale discusului sunt asiaticii,
Da, asa este, ei produc cele mai multe variante de kitsch, in cele mai multe domenii."Made in Taiwan" are renume mondial. Ce-i drept cam prost, dar mondial. Ei sunt pe placul celei mai largi paturi ale populatiei, fericite sa obtina aproape gratuit o jucarie colorata de plastic. Cu adevarata valoare n-are asa ceva nimic de a face, oricate premii si distinctii ar obtine kitsch-urile lor.
florinmacri wrote:
deci acolo se obtin rezultatele cele mai bune in ale discusilor si nu numai. Fireste ca sunt si la ei "uscaturi",
Am fost la unul dintre cei mai buni crescatori de Discus, care obtine pesti la care orice crescator din Asia abia daca poate sa viseze. Si asta fara sa apeleze la metode nenaturale. El nu-si vinde pestii, ci-i ofera altor crescatori de talia sa. Acestia formeaza un cerc din care un Discusar de teapa mea n-are nici o sansa sa obtina vreun peste, asa cum nu orice desenator tehnic poate avea acces la un Rembrandt sau van Gogh. Ei nu-si afiseaza rezultatele in internet, sunt putin cunoscuti si pestii lor nu apar la nici un concurs. Vizita mea, in urma cu 8 ani, a fost posibila datorita unei cunostinte comune. Probabil ca a fost prima si ultima mea vizita de acest fel. Cand am avut ocazia sa intervin in conversatia celor doi, l-am intrebat ce parere are despre evolutia cresterii Discusilor din Asia. Raspunsul a fost scurt si taios: "Aceia nu-s Discusi". Ce conceptie ciudata avea! Adica o bucata rotunda de lemn, pentru care se antreneaza unii sportivi ani de zile ca sa scape de ea cat mai repede si s-o arunce cat mai departe are dreptul sa fie numita discus in germana, iar varianta asiatica a lui Symphysodon Discus nu? Nu-i simpla de priceput o astfel de logica.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Fri Apr 18, 2008 10:14 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:

Ei nu-si afiseaza rezultatele in internet, sunt putin cunoscuti si pestii lor nu apar la nici un concurs.

Atunci, pun si eu o intrebare : la ce se mai organizeaza acele concursuri unde participa nu numai asiatici iar premii primesc pestii de cea mai buna calitate?
Ioan wrote:

Da, asa este, ei produc cele mai multe variante de kitsch, in cele mai multe domenii.

Sa nu uitam ca datorita lor noi avem posibilitatea de a "butona" si mai avem posibilitatea de a conduce o TOYOTA , HONDA, etc. Dupa cum am mai spus "padure fara uscaturi" nu exista, iar din pacate la noi intra in tara pesti ce intra in aceasta categorie de multe ori.
Nu tot ce este nemtesc este si bun , mai dau si ei cu" stangu' in dreptu'".
Ioan wrote:

Dreptatea nu se da sau se ia, ci se are sau nu.

Daca ai trait in Romania ai inteles foarte bine ce am vrut sa spun iar acest mod de exprimare exista "de cand lumea si pamantu' ".
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Apr 18, 2008 11:07 am    Post subject: Reply with quote

Plecand de la acest schimb de replici, am putea dezvolta subiectul, incluzand opinii despre evolutia genetica a celor doua "ramuri": Europa de vest + USA vs Asia.

Inainte de toate cred insa ca ar trebui definite sintagmele pe care le utilizam... spre exemplu, "ce este ala un discus valoros?" cum poate fi recunoscut? care sunt elementele de baza care il definesc? ce principii de selectie au fost respectate in vest dar au fost incalcate in Asia? ... sirul de intrebari poate continua...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Fri Apr 18, 2008 1:34 pm    Post subject: Reply with quote

desi fiecare are dreptate in felul lui,eu cred ca discutia nu va avea vreo finalitate cu "unanimitate".dealtfel e si imposibil sa fie asa.si eu am avut cam aceleasi argumente cu ale lui florin(pe un alt forum),dar ar trebui sa incercam sa punctam putin(cum bine zice adxx).ce este ala un discus perfect(nu ma intrebati acum la ce:marime,forma,colorit,etc)?si mai ales,cine hotaraste asta?chiar si un rembrand,ioane,are detractorii lui!
revenind la crescatorii aceia exclusivisti de care vorbeai:nu stiu de ce dar i-am alaturat imediat ce ii descriai(precum si modul lor "de lucru")cu colectionarii de opere de arta furate de prin muzee sau colectii private,si care le tin incuiate intr-un seif,ca sa le priveasca din cand in cand,doar ei.
se spune ca asia produce kitch.se poate,dar ce ne-am face fara el!?sunt ferm convins ca nici 5%din detinatorii actuali de discus din romania nu ar fi dispusi sa plateasca nici macar un pret dublu pentru discusii pe care ii cumpara,ca sa nu vorbesc de un pret de 10-20 ori mai mare!si atunci?cel putin forumul asta ar dispare din lipsa de activisti(in ale discusului nu de partid icon_lol ).parafrazand:'daca kitch nu e,nimic nu e!"desi am serioase indoieli pana si in clasificarea asa numitului kitch!repet,cine hotaraste ca un lucru e arta iar altul kitch?de ce ar trebui eu sa cred ce spune un critic despre brancusi,de exemplu,si de ce nu ar fi opinia mea adevarata,indiferent care ar fi ea?de ce aruncam cu noroi in munca unor oameni si rezultatele lor(asa cum sunt ele,bune-rele),cand fara acest gen de munca astazi nu ar exista sute de rase de caini,pisici,cai,si enumerarea ar putea continua,dar teama mi-e ca ar fi enorm de lunga!eu incerc sa inteleg si perceptul"intoarcerea la natura"dar nu cu denigrarea celor care nu tin cu dinadinsul s-o faca.
si sunt nevoit din nou sa-l citez pe amicul florin:"atunci la ce se mai organizeaza concursuri internationale"(si,spun eu,supervizate de unii dintre cei mai mari crescatori mondiali),in care,culmea,aceste kitch-uri sunt cele mai premiate?
asa cum spuneam,dreptatea probabil e undeva la mijloc.dar mai spunea cineva odata(daca nu ma insel discusfun):cati romani crede-ti ca ar fi dispusi sa si dea pretul cerut pe un discus provenit din crescatoriile europene(desi stiu cu certitudine ca si in cele europene sunt adusi discusi din asia-asta ca o paranteza icon_lol ),sau in alta ordine de idei,chiar crede cineva ca in asia nu s-ar gasi discusi de valoare?adica ce-i al meu e bun,ce-i al tau e prost!personal,ma indoiesc.
gata,am fost cam lung!si-acum sa vezi frate:focurile pe mine!nu ma mai spala nici tibrul,eufratul,gangele si podul de pe raul kwai(pentru cine a citit-o acum vreo 30 ani!).
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 18, 2008 3:28 pm    Post subject: Reply with quote

Inainte de a raspunde, ca sa va dati seama despre ce ne intretinem aici, incercati sa gasiti informatii despre singurul care a reprodus Heckeli. Va pot da chiar si numele sau, Hans Georg Petersmann, ca sa nu ma acuzati ca cer prea mult si nu va dau dau nici un ajutor. Este unul dintre cei care apare din cand in cand intre discusarii pe care noi ii numim "buni", dar nu l-a vazut nimeni la vre-o expo si nici pestii lui nu apar niciodata acolo. Si totusi exista cateva imagini pe internet, cu reproducerile facute in urma cu cateva decenii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
diskusfun
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 14 Sep 2007
Posts: 62
Location: Bucuresti-bdul Brancoveanu

PostPosted: Fri Apr 18, 2008 8:42 pm    Post subject: Reply with quote

stiti de ce acei oameni tin atit de strict ascunsa munca lor ?...pt ca pe orice piata ea nu ar avea finalitate...pt ei este un hobby , sunt oameni cu bani, pe care nu-i intereseaza sa scoata ceva profit din munca lor cu discusii...super pasiune...cel putin asa vad eu lucrurile...

iar in mod cert ei nici nu s-au gindit vreodata la ce ar vrea piata...acei discusi nu au fost produsi pt a fi vinduti...sunt convins ca atunci cind vorbesti de un exclusivism dus pina la acest nivel, discusii trebuie sa fie fabulosi...dar fi-ti siguri, ca nu si vandabili...pt ca sunt convins ca fiind atit de exclusivisti, s-a si muncit si investit enorm in acele linii... iar pretul la care ar trebui sa fie vinduti,daca s-ar tine cont de regulile pietei, ar fi peste ce ar putea accepta aceasta...

oricum ideea cu linii stabile este folosita de ani buni de zile si in Asia...Wayne in Hong Kong, Goh Eng Koon si Lee Koon Yen in Penang...ai caror discusi se vind exclusiv cu certificat de producator...care-ti garanteaza linia...genotipul...iar pretul este in consecinta...totusi , pina si la acesti discusi, nimeni nu-ti va garanta fenotipul !!!...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Fri Apr 18, 2008 10:46 pm    Post subject: Reply with quote

dragii mei,va rog lamuriti-ma si pe mine:despre ce discutam noi aici!?
mai fratilor,daca nu existau asiaticii cu ce fac aia acolo,nu vorbeam azi de pigeon blood(si de tot ce inseamna variatiuni pe aceeasi tema),blue diamond,snakeskin,leopard,san merah,gold,white,adica(ca ma plictiseste enumerarea)tot ce inseamna piata de discus din romania!nu inteleg ce sens are sa facem pe noi(scuzati expresia,dar asta se intampla!) cu chestii de genul:sunt unii nu stiu unde care fac nu stiu ce,acolo pe scara blocului lor,in care nu au acces decat ei!ce sa-ti spun,nu mai pot eu de ce fac aia acolo!pe mine ma intereseaza ce gasesc eu pe piata,ce pot avea eu in bazine,sa ma bucur de ei si sa incerc sa-i reproduc.nu ma intereseaza sa primesc vreun premiu nobel,ceva,ca am facut nu stiu ce!atunci cand pronunti cuvantul"discus"vorbesti despre toate varietatile lui,si nu numai despre heckel.si cum,eu personal,nu am vazut inca un heckel in carne si oase,in schimb din astia asiaticii vad in fiecare zi,dati-mi voie sa ma intereseze despre ei si nu altceva.
scuzati-ma daca gresesc,dar nu am auzit inca o parere constructiva in acest topic!discutii sterile despre ce crede unul sau altul(inclusiv si in primul rand eu!)nu stiu ce rezultat ar putea aduce,dar nu ma pot opri sa nu remarc vesnica "servilitate"ce ne-a caracterizat o istorie intreaga!m-am saturat sa nu vedem lucruri bune decat in curtea vecinului,iar realizarile noastre sa le minimalizam pana la extintie!pe cuvantul meu daca nu cred ca ar fi mult mai util sa discutam despre ce are unul si altul dintre noi,cum sa facem sa avem discusi cat mai sanatosi si frumosi,sa descoperim micile"mari secrete"ale discusului impreuna,sa vedem ca si in tara la noi s-a facut acvaristica in niste conditii de "ev mediu"dpdv al aparaturii si al altor lucruri atat de utile unui pasionat,decat sa ajungem,pe fata sau mai voalat,sa spunem ca ce avem noi acum in acvarii nu sunt discusi!de ce?pentru ca asa a zis nu stiu cine(nu ma refer la tine ioane,ci la persoana la care ziceai ca erai in vizita).sa fie sanatos,el sa aiba singurii discusi din lume,si eu sa am alti pesti(treaba mea daca eu vreau sa-i numesc tot discusi,nu-i asa?).dar as fi fffff.curios:persoana in cauza are cumva mercedes?pentru ca daca e asa,atunci mai mult ca sigur ca alte chestii pe roti care sa se numeasca masini,in conceptia lui,nu cred sa existe.si atunci tare ma duce pe mine gandul ca nici macar nu as dori vreodata sa stau de vorba cu un asemenea "fenotip"uman!genul care le stie pe toate,are intotdeauna dreptate si,noi,astalaltii,suntem pleava societatii.niste pigmei in lupta cu "maria sa atotcunoscatorul"!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Apr 18, 2008 11:17 pm    Post subject: Reply with quote

In esenta, valoarea de catalog a unui exemplar (si nu cea sentimentala) are, in mod normal doua componente:

- una care se vede, si anume caracteristicile fizice (forma, culoare etc)

- una care tine de istoria genetica a exemplarului respectiv.

Este real faptul ca vesticii respecta regulile dupa care poti realiza dezvoltarea unei linii genetice, mult mai riguros decat asiaticii, care, dimpotriva, nu se dau inapoi nici de la metode mai putin ortodoxe (gen iradierea icrelor pentru a provoca mutatii genetice), ca sa nu mai vorbim despre consangvinizarea excesiva, care de cele mai multe ori are "efecte secundare" foarte grave.
Cred ca la asta s-a referit Ioan cand a clamat diferenta de valoare dintre liniile genetice din vest si cele asiatice.

In ce ma priveste, consider ca Asia a mai adaugat o chiftea in "povestea discusului", si anume ceea ce se numeste Pigeon blood - si nu pentru faptul ca exista ca varietate, ci pentru faptul ca genele lui se gasesc in aproape tot ce exporta Asia in materie de discus (atentie, nu am spus "tot" ci "aproape tot").

Pe de alta parte, sunt intru totul de acord ca nu trebuie sa fim chiar atat de radicali incat sa-i punem la zid pe asiatici, deoarece, e cat se poate de clar faptul ca au si ei o contributie foarte importanta in dezvoltarea unor linii genetice valoroase. De fapt, a celor mai multe linii genetice valoroase...
In ceea ce priveste vandabilitatea, eu cred ca la nivel de mase, un discus valoros din vest, nici la aceasi pret nu ar avea vreo sansa in fata unui asiatic ale carui culori "iti iau ochii"... si din acest moment, toate intrebarile lui remus devin cat se poate de legitime...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Apr 19, 2008 2:16 am    Post subject: Reply with quote

@diskusfun intelege intr-o oarecare masura despre ce-i vorba, dar mai lipseste totusi cate ceva in descrierea situatiei. Eu insumi cresc si selectionez Discusi a caror origine provine din Asia, si asta demonstreaza ca nu subapreciez realizarile acelor crescatori. Dar de aici si pana la aafirma ca "cei mai tari si mai mari si mai cum vreti voi in ale discusului sunt asiaticii, ", sau ca "acolo se obtin rezultatele cele mai bune in ale discusilor " e cale lunga si demonstreaza lipsa de informare. Din cate am citit am inteles ca n-are rost sa incerc sa prezint situatia asa cum este, pentru ca interesul celor mai multi se limiteaza la ce se petrece in imediata lor vecinatate, unde intr-adevar nu s-a depasit stadiul chinezariei titulata ca perfectiune absoluta. Cine se scoala de dimineata departe ajunge. (Daca nu bate pasul pe loc!) Se pare c-am potrivit desteptatorul prea devreme si oamenii vor sa mai doarma. Somn usor!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
diskusfun
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 14 Sep 2007
Posts: 62
Location: Bucuresti-bdul Brancoveanu

PostPosted: Sat Apr 19, 2008 7:52 am    Post subject: Reply with quote

sigur, Ioane...eram constient ca inteleg partial, pt ca altfel nu ar mai fi fost o sarada, ci pur si simplu ne-ai fi decris situatia in amanunt...in ce consta diferenta intre aceste gene...

insa pe scurt, situatia se prezinta , dpmdv asa: gene bune=calitate=linie=pret !

ideea fiind , citi pot suporta acel pret , pt ca aceste gene valoroase sa se extinda in detrimentul celor modeste, oarecare...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
diskusfun
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 14 Sep 2007
Posts: 62
Location: Bucuresti-bdul Brancoveanu

PostPosted: Sat Apr 19, 2008 8:18 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
sau la Jack W.


Florine, NU vrei discusi de la Jack Wattley...iti spun eu sigur...nu ai vazut aratari mai mari...ciurucuri...

Jack Wattley nu mai detine crescatoria...se ocupa altcineva...iar acum un an a fost un reportaj pe un site american...ce a putut sa-si ia tipul respectiv, nu-ti poti inchipui...iar perechile prezentate in acel reportaj te faceau sa plingi...nu erau doi pesti la fel...

a , si inca o chestie...cel care se ocupa de crescatorie acum importa din Asia in draci...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Sat Apr 19, 2008 8:40 am    Post subject: Reply with quote

Fiecare are dreptul la o opinie si asta nu inseamna lipsa de informare Ioane.
In majoritatea posturilor tale , iarta-ma ca-ti spun, dar joci rolul lui "GICA CONTRA", te legi mai mult de modul de exprimare al unuia sau altuia.
Cand am afirmat ca asiaticii sunt cei mai tari, m-am referit ca ei au avut de-a lungul timpului cele mai multe premii castigate pe la concursuri, tot la ei sunt scoli, facultati specializate pe acest domeniu unde se invata cresterea pestilor exotici precum la noi cresterea ovinelor. Eu nu am auzit in Germania sa existe vreo scoala de acest gen. De aceea am spus ca ei sunt cei mai tari.
Tot la ei se fac mutatii genetice, deci munca de"chinez chinuit" de ani de zile, pentru ca noi sa ne putem bucura de Snow White, Red Passion, White Peackok si altele pentru ca altfel am fi mers cu undita pe Amazon .
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Apr 19, 2008 11:36 am    Post subject: Reply with quote

diskusfun wrote:
sigur, Ioane...eram constient ca inteleg partial, pt ca altfel nu ar mai fi fost o sarada, ci pur si simplu ne-ai fi decris situatia in amanunt...in ce consta diferenta intre aceste gene..
Nici dac-as cunoaste raspunsul la intrebarea asta nu mi-ar folosi aproape deloc. La ce? Sa obtin si eu pesti ca cei pe care i-am vazut cand am fost in vizita la crescatorul de care scriam mai inainte? Sunt sigur ca tu stii ca cunostintele de genetica sunt in acest caz un lucru elementar, de la care se porneste, dar pe langa care mai este nevoie sa cunosti metode de hranire si obtinere a hranei optime, de pregatire a apei, de asociere intre pestii din acelasi bazin, de selectie,...dar nu la nivelul la care facem noi asa ceva.
diskusfun wrote:
insa pe scurt, situatia se prezinta , dpmdv asa: gene bune=calitate=linie=pret !
Nu-i vorba de pret. De pret poti sa amintesti daca se vinde sau se cumpara ceva. Pestii la care ma refer eu nu se comercializeaza, sau cel putin nu in afara acelui cerc de crescatori. Nu ajung in acvariile pe care le poate vedea oricine. Ei sunt rezultatul unei munci facute cu pasiune din orgoliu propriu. Asa ceva nu se pune la indemana oricui.
diskusfun wrote:
ideea fiind , citi pot suporta acel pret, pt ca aceste gene valoroase sa se extinda in detrimentul celor modeste, oarecare...
Nu-i telul lor sa raspandeasca in lume pestii pentru obtinerea carora au muncit decenii, si sa fie automat exclusi din randul celorlalti ca ei, fara de care n-ar fi ajuns la aceste rezultate. Nu pentru bani.
florinmacri wrote:
Fiecare are dreptul la o opinie si asta nu inseamna lipsa de informare Ioane.
De ce-mi amintesti asta? Ar fi o dovada de proasta crestere si nerusinare din partea mea, dac-as incerca sa te opresc sa-ti expui opniile. Eu ti-am reprosat ca pretinzi ca Discusii din Asia sunt cei mai buni din lume si asta nu-i o opinie ci o afirmatie. Daca afirmai ca nu stii sa existe Discusi mai valorosi decat cei produsi in Asia nici nu-ti raspundeam la post, sau cel mult ti-as fi scris ca eu am vazut asa ceva. Exprimarea unei opinii se incepe cu: "Eu cred, eu sunt de parere, eu am impresia": Cu "Eu stiu ca..." se exprima o certitudine sau o afirmatie. Lipsa ta de informare este demonstrata de faptul ca afirmi ca Discusii din Asia sunt cei mai buni din lume, cu toate ca judecand logic, nu exista nici un om care sa cunoasca toti Discusii existenti prin crescatorii private, care nu apar in public.
florinmacri wrote:
In majoritatea posturilor tale , iarta-ma ca-ti spun, dar joci rolul lui "GICA CONTRA", te legi mai mult de modul de exprimare al unuia sau altuia.
Exprimarea gresita duce la interpretari gresite si discutii interminabile.
Off-Topic: "Gica Contra"ma flateaza. Sa ma declar de acord cu orice opinie, de dragul de a nu cadea in dizgratia cuiva ar fi pentru mine injositor si demn de mila. O asemenea atitudine de "Gica Contra" pentru care-ti ceri iertare ca ma acuzi (multumesc pentru lauda icon_biggrin )a provocat revolutia, cu toate urmarile ei bune si rele.
florinmacri wrote:
Cand am afirmat ca asiaticii sunt cei mai tari, m-am referit ca ei au avut de-a lungul timpului cele mai multe premii castigate pe la concursuri, tot la ei sunt scoli, facultati specializate pe acest domeniu unde se invata cresterea pestilor exotici precum la noi cresterea ovinelor. Eu nu am auzit in Germania sa existe vreo scoala de acest gen.
Florine, asa ceva afirmi tu, ca asistent medical?(Sau ma insel in privinta specializarii?) Intr-un forum pe care-l poate citi oricine intelege limba asta?
florinmacri wrote:
De aceea am spus ca ei sunt cei mai tari.
Tot la ei se fac mutatii genetice, deci munca de"chinez chinuit" de ani de zile, pentru ca noi sa ne putem bucura de Snow White, Red Passion, White Peackok si altele pentru ca altfel am fi mers cu undita pe Amazon.
Si altele? Te referi la pestii fosforescenti? Sau la cei tatuati? Sau la Red, Green, Blue, Yelow Parrot? Apreciezi in mod deosebit aceste rezultate? Cei mai buni Discusi salbatici, nu cei mai buni Discusi din lume, icon_biggrin se prind in afluentii si lacurile din zona inundabila a Amazonului, cu lanterna si cu minciocul, noaptea, cand pestii "dorm". Nu se importa din Asia, si nici nu se pescuiesc cu undita. Cat despre concursuri, oricate premii va obtine o minge de plastic la un concurs intre mingi de plastic pentru copii, la campionatele mondiale se va juca tot cu una care n-a castigat nici un premiu la acel concurs. Exemplul asta-mi garanteaza ca voi fi inteles cel putin de catre microbistii de fotbal. Scuze dac-am scris "Football" gresit, eu nu sunt microbist icon_biggrin
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Sat Apr 19, 2008 2:18 pm    Post subject: Reply with quote

jumping0039
pun pariu ca mingea aia cu care se joaca la un turneu final e facuta in asia!
tii pariul ioane? icon_lol tor!tor!tor!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Sat Apr 19, 2008 2:20 pm    Post subject: Reply with quote

Mi se pare ca v-ati aprins pentru nimic. Cei mai frumosi si cei mai spectaculosi discusi ii avem fiecare dintre noi in acvariul de acasa. Orice vedem la altcineva nu poate fi la fel de frumos ca ceea ce avem noi, chiar daca acesta este corcit sau spalacit.
Intr-adevar sa asemeni o minge de plastic cu una de piele este destul de greu dar se pare ca inauntrul lor tot aer se gaseste.
Dar la pesti nu cred ca se poate face asa o comparatie. Cred ca pot fi asemanati pestii asiatici cu cei din restul lumii.
Daca reuseste cineva sa imi demonstreze contrariul este invitat sa o faca, dar va expun eu argumentele in favoarea acestei afirmatii:
- interiorul este la fel (cine are bani si inima sa ia doi reprezentanti ai celor doua zone si sa ii disece sa vada daca am dreptate),
- numarul de gene este acelasi,
- solzi au si unii si altii,
- etc.
Deci pentru mine nu conteaza daca sunt din Asia sau din alta parte a lumii atata timp cat culorile de pe ei sunt naturale, sunt crescuti fara a folosii hormoni, sunt sanatosi si au o forma generala buna.
Acestea fiind spuse va las pe voi sa judecati daca se poate face impartirea pe Gene asiatice si restul lumii.
Pana la urma, cel putin in Romania nu cred ca este unul (chiar din cei cu foarte multi bani) care sa dea un pret cel putin dublu pe un peste care este provenit din SUA sau Europa dar care arata la fel cu cel venit din Asia.
Asa ca cei mai frumosi pesti sunt cei care ii avem noi. Cine tinde spre perfectiune este liber sa o faca mai ales daca o face pe banii lui.
Cel putin in Romania sunt sceptic in privinta asta. Cei care au bani nu se sinchisesc sa duca o pasiune la nivel de perfectiune, la ei acvariul este un moft si pestii pot fi inlocuiti folosind banii care le prisosesc. Pana la urma nu se sinchisesc nici macar sa schimbe apa din cand in cand, ci cumpara serviciile unuia dintre noi, care le face SERVISAREA.
Iar cei ca majoritatea dintre noi, cei pasionati, nu avem banii necesari sau sunt alte prioritati financiare, care ne fac sa nu putem sa investim in perfectiune.
De asemeni nici piata din Romania nu este foarte ofertanta, deoarece degeaba ai produce o gramada de pesti acestia nu s-ar vinde in Pet-shopuri decat daca ar avea pret mult mai mic (gen scalari, ramirezi). In consecinta tot nu poti investii mai departe intr-o linie genetica considerata valoroasa. Pana la urma pentru ce sa investesti intr-o asemenea linie daca nu are cine sa o aprecieze (sau o apreciaza un numar foarte restrans de oameni).
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Genetica si taxonomie All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group