Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

pui de discus care refuza tetra discus
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Apr 14, 2008 10:56 am    Post subject: pui de discus care refuza tetra discus Reply with quote

Acum citeva zile am inceput sa le dau la discusi tetramin fulgi pe care il consuma foarte bime. Beleaua e ca dupa ce au prins gustul la fulgi au inceput sa refuze tetra discus pe care pina acum se bateau . Ce sfat imi puteti da? Credeti ca ar trebui sa nu le mai dau fulgi sau sa le dau tetradiscus numai dimineata cind maninca orice?
Inima o maninca la fel de bine ca si inainte .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Apr 14, 2008 12:51 pm    Post subject: Reply with quote

Poti sa le dai dimineata cum ai spus. Sau e posibil ca granulele sa fi fost expuse la aer, caldura, etc. si sa fie oxidate si sa prefere Tetramin acum. Cat timp ii mananca bine nu ar trebui sa-ti faci probleme.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Apr 14, 2008 1:36 pm    Post subject: Reply with quote

tetra discus se poate strica daca sta la caldura sau daca este expus la aer?? icon_question icon_eek
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Apr 14, 2008 8:59 pm    Post subject: Reply with quote

Ma tem ca da, ca si orice hrana sub forma de granule, fulgi, peleti etc.

Baga un ochi aici: http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=210&start=15

al doilea post. Poti sa faci un mic experiment. Dintr-o cutie pe care abia ai desfacut-o ia o lingurita sau cat vrei tu sa sacrifici si pune-o pe o bucata de hartie, farfurie etc. expusa la aer. Daca e si caldura, umezeala si lumina cu atat mai "bine". In fiecare zi cand le dai mancare pestanilor din cutiuta compara mirosul cu cel al hranei expuse la aer. O sa se deprecieze din ce in ce mai tare si o sa-ti dai seama si dupa miros care e total diferit fata de mirosul hranei bune sa zicem.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 8:59 am    Post subject: Reply with quote

Incerc sa completez aici ca oarecum problema mea are aceasi natura. Am luat 9 pui de discus acum 4 zile de la un crescator, toti din acelasi loc - puii au 3-4 luni. Foarte vioi, curiosi si hrapareti (porcusori adevarati). Doar ca... LA mister Discusar erau hraniti doar cu mixtura, pe care o papa cu inversunare in continuare, insa de Tetra nici nu vor macar sa auda. Le pluteste pe langa nas, ochi, gura, iar ei o ignora cu desavarsire. Poate mai incearca cate unul sa o guste, dar o scuipa imediat.

Are cineva un sfat cum le fac acomodarea la hrana granulata ca mi-e mila de ei sa-i tin doar pe mixtura.

P.S. Tetra desigilata acum 4 zile odata cu venirea lor si valabila pana in 2010.
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 9:29 am    Post subject: Reply with quote

mda la fel patesc si eu... mixtura mananca, tetra discus sta in apa pana se strica
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 1:13 pm    Post subject: Reply with quote

Si va inversunati in continuare sa-i convingeti ca au gusturi proaste? Asta o sa va coste o gramada. Ai mei n-au atins nici un fel de granulat, dar au mancat mixtura ca nebunii dupa a doua administrare. Nu va mai amestecati in gusturile lor, ca stiu ei mai bine ca voi ce le face bine si ce nu. Indiferent de ce ati auzit, n-o sa cresteti niciodata si in nici un caz pui de discus mai bine, cu nici un fel de granulat, decat cu o mixtura buna.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 3:17 pm    Post subject: Reply with quote

Da Ioan, de acord, ce are mixtura aia in ea poate nu ofera granulatul, nici cel de marca. Dar cum ramane cu diversificarea meniului? As face 2 mese mixtura 2 granulat. Dar... sunt rasfatati copii.
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 3:30 pm    Post subject: Reply with quote

In mixtura poti sa pui tot ce vor ei:spanac, galbenus, banane, usturoi, boia, creveti, artemia, vitamine, carne de peste, carne de scoici, ficat, inima de curca, conopida, ardei, frunze de urzici, gamarusi, larve de tantari, imaginatie, creativitate, pasiune, icon_biggrin
Nici un granulat de pe lume nu le contine pe toate astea.
Dac-ai stii ce surprins vei fi cand vei vedea ca dupa ce-i obisniesti cu el, mananca spanac blansat sau castravete asa cum mancam noi merele.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 3:40 pm    Post subject: Reply with quote

Pot sa inteleg ca ii pot trata doar cu mixtura, atata timp cat bag acolo din mai multe cate putin?

Ma gandeam ca diversitatea are si ea avantajele ei si efecte benefice pentru tot ce e viu si mai ales in crestere. Bine diversitatea componentelor din mixtura o pot considera suficienta (isi iau ei tot ce este necesar cresterii), dar ca relax pentr tractul digestiv sau alte functiuni vitale?
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 4:02 pm    Post subject: Reply with quote

Sigur ca da, poti sa folosesti mixtura ani de zile neintrerupt si exclusiv ca hrana unica. Poti sa-ti faci si mixturi de diferite feluri, dar nu face multa daca nu esti sigur c-o faci pe placul lor, ca ramai cu ea in congelator si o sa-ti zica: "Pap-o tu!"
Nu pricep ce intelegi prin "Relax pentru tractul digestiv", dar mai poti sa adaugi si minerale si microelemente pe langa vitamine.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 8:37 pm    Post subject: Reply with quote

ioan este in mod evident(trag concluzia asta din imaginile de la album si interventiile pe forum) un adevarat cunoscator in crestera discusului si cu toate ca inteleg optiunea sa de a nu da retete fixe pentru succes, sunt sigur ca orice sfat clar al sau va duce intr-un final la un rezultat pozitiv
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 10:57 pm    Post subject: Reply with quote

Mie penibil sa fiu scos in fata plutonului, si dat ca exemplu de fruntas, stiind ca in pluton au ramas unii din experienta carora as avea multe de invatat.
Dar multumesc pentru aprecieri. "Servesc forumul" love0029
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Apr 27, 2009 10:40 am    Post subject: Salut Reply with quote

Eu compar granulele pentru discusi cu mancarea uscata pentru caini.Daca unui caine ii dai numai boabe uscate le mananca fara probleme dar daca il spurci la mancare gatita nu-ti mai papa boabele decat foarte greu.Am vazut caini superbi crescuti numai cu boabe.Am vazut si discusi superbi crescuti numai cu granule.Trecerea de la mixtura la granule trebuie sa fie lenta.Se baga granule in mixtura si apoi se mareste cantitatea de granule.Se mai poate incerca cu granule dimineata cand sunt infometati.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Mon Apr 27, 2009 7:11 pm    Post subject: Reply with quote

Cred ca trebuie citeva precizari:
Quote:
Poti sa-ti faci si mixturi de diferite feluri,
sa FACI nu sa cumperi !!
Mixtura pe care o cumperi nu prea are legatura cu mixtura de care vorbeste Ioan
Quote:
spanac, galbenus, banane, usturoi, boia, creveti, artemia, vitamine, carne de peste, carne de scoici, ficat, inima de curca, conopida, ardei, frunze de urzici, gamarusi, larve de tantari,
si mai ales
Quote:
imaginatie, creativitate, pasiune, icon_biggrin
, iar sa faci mixtura....pentru un incepator... cam greu.. de la alegerea inimii la curatarea perfecta de grasimi, la dozarea ( pe gustul pestilor ) a tuturor componentelor, la granulatia compozitiei... etc. ( despre asta Ioan nu prea vorbeste,..... oare in cit timp a ajuns la reteta pe care o foloseste azi? )
Asa ca , nu va bazati numai pe mixtura, trebuie sa manince si granule!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group