Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

catifea?
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Thu Apr 17, 2008 8:44 pm    Post subject: Reply with quote

Vesti bune!
In urma bailor cu formol efectuate in ultimele 3 zile , problema s-a rezolvat. Din pacate nu am salvat puii, am gasit "leacul" prea tarziu.
In ce priveste interventia lui Ioan tind sa-i dau si nu prea dreptate. Adica, cei mai tari si mai mari si mai cum vreti voi in ale discusului sunt asiaticii ,deci acolo se obtin rezultatele cele mai bune in ale discusilor si nu numai. Fireste ca sunt si la ei "uscaturi" , cei care trimit pesti cu miile, pe care nu-i intereseaza acvaristica sau mai bine spus nu privesc cu aceeasi ochi cum privim noi cei impatimiti, PASIONATI, ei sunt pur si simplu niste comercianti si vad asta ca o afacere. De aceea au si preturi mici, pentru a vinde mult si mai cred ca acesti pesti ce sunt comercializati de ei provin de la diversi crescatori, ca mine,ca Ciprian si ca multi altii. Interesant este ca acesti pesti vin sanatosi. Adica in punga de transport sunt impecabili ca mai apoi sa faca "explozie".Aici este intrebarea , sunt pestii bolnavi sau suntem noi de vina ca nu stim cum se face acomodarea acestora. Sau poate stim dar nu dam prea mare importanta. Nu zic ca poate vin si cu ceva "bube" dar buba mare cred ca este la noi, in apa infecta care vine la retea.
In alta ordine de idei, noi nu ne permitem sa cumparam pesti direct de la sursa,adica sa mergem pina la Ivan Seah sau la Jack W. si sa zicem ca-l vreau pe ala sau pe ala , asa ca ne multumim cu aceste importuri unde se mai strecoara si cateva exemplare reusite.
Altceva, in fixarea unui diagnostic cu oarecare precizie intervin cativa factori care la noi nu exista. Adica un laborator specializat unde sa se faca o antibiograma, personal specializat in primul rand, asa ca noi vom continua in a face tratamente dupa ochi si dupa experienta altora care s-au confruntat de-a lungul timpului cu diverse boli si au avut ceva succese in a le trata.
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Dec 16, 2008 3:11 pm    Post subject: Reply with quote

Scuze ca raspund asa tarziu, abia cum am vazut postul.
Epidemia discusilor nu se poate confunda cu altceva asemanator, de ex. cu alergia la chimicale din agricultura, pentru ca in cazul epidemiei apare structura de plasa, tesatura, a gelatinei de pe corpul pestilor, care nu apare la alta boala. Tratamentul eficient si sigur a fost publicat pe acest forum, ramane doar sa existe acasa medicamentele si sa fie dispus acvaristul sa-l faca asa cum trebuie.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Sat Jan 10, 2009 11:04 pm    Post subject: maladie Reply with quote

florinmacri wrote:
Am revenit cu ceva precizari! Am folosit tot ce se gaseste la noi in Romania pentru tratarea Oodiniazei si nu am avut nici un rezultat. Pana la urma am trecut la bai de scurta durata cu formol si antibiotic, dupa care pestii i-am introdus in apa curata.Asta am inceput sa fac in urma cu 2 zile si se pare ca lucrurile se indreapta. Pestii deja sunt curati, a cazut "patura albicioasa" in care erau inveliti. Masculul deja a inceput sa manince cateva granule.
poti sa-mi spui ce cantitate de formol ai folosit si ce antibiotic?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Jan 10, 2009 11:48 pm    Post subject: Reply with quote

Ca sa poti da vina pe calitatea apei sau pe cel care-i ingrijeste, ar trebuii sa cumperi pestii de la un singur crescator, sa provina din acelasi acvariu, sa fi fost acolo cel putin o saptamana, si sa nu fie pusi in contact cu alti pesti, sau cu apa in care au stat alti pesti. E foarte probabil, aproape sigur, ca vin cu "bube", pe care le fac cu placere cadou noilor colocatari, in schimbul "bubelor" acestora. Asta se poate intampla foarte bine si cu pesti cumparati in Europa, dar cele mai grave tot din Asia au fost importate. Am mai descris eu undeva fenomenul. (Epidemia si boala rasucirilor. Tubifex!)
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group