Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

un pic de ajutor pls.
Goto page 1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Mar 28, 2008 10:11 am    Post subject: un pic de ajutor pls. Reply with quote

In primul rind Salutare si bine v am gasit.
Am avut acvarii inca de la 10,12 ani(acum am 30:P) si am inmultit vreo 20-30 de specii de pesti dar m am lasat de vreo 2 ani . Acum vreau mi fac un acvariu din nou. Am mai avut mai demult 4 discusi dar nu am avut nici o idee despre cum trebuie avut grija de ei .... nu schimbam apa decit o data la 2 , 3 luni le dadeam numai chironomide si tubi cumparate din piata ii tineam intr un acvariu cu carasi,moli balon , scalari si alte alea dar cu toate astea au crescut frumos 3 dintre ei ( unu era orb sau partial orb si nu reusea sa manince decit daca i dadeam mincarea din mina iar ceilalti trei il bateau ) .oricum in cele din urma discusul mai mic a murit impreuna cu inca unu ( cred ca din cauza la vreo boala care au luat o de la tubi ) iar ceilalti 2 au ajuns la vreo 10 - 12 cm dar i am dat unui prieten cind am desfiintat acvariile . Cam asta a fost experienta mea cu discusii . Dupa ce am citit pe net si pe acest forum majoritatea articolelor imi dau seama ca am fost cu adevarat un discus kiler si ma mir ca mi au trait 2 dintre ei dar deh... atunci nu aveam net si nici nu cunosteam vreo un crescator....
Vreau sa mi fac un acvariu cu discusi deocamdata pt frumusete dar cind se vor maturiza cred ca nu ma voi putea abtine sa nu incerc sa i inmultesc . Astazi urmeaza sa mi ajunga acvariul ( un Rio 240 ) si as dori daca se poate un pic de ajutor . As vrea citeva informatii:

1. cam citi discusi pot sa pun in acest acvariu ( mentionez ca va fi un acvariu plantat si deasemenea voi mai avea in el inca vreo 4 , 5 ancistusi sau 2,3 plecostomus )
2. de unde se pot cumpara discusi frumosi si sanatosi ? Cunoasteti vreo un crescator mai aproape de Focsani ? ca nu as vrea sa dau comanda la pet shop si sa nu stiu ce mi aduce
3. Ce indicatii puteti sa mi dati pt pregatirea acvariului si ptr intretinerea lui ?

Va multumesc
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Mar 28, 2008 11:17 am    Post subject: Reply with quote

PS: Apa din Focsani avea ph: 6,5 - 7 si duritatea 15-18 acum 2,3 ani ca de atunci nu am mai masurat-o dar banuiesc ca sunt tot aceiasi parametri si acum. Oricum voi da comanda de niste testere la un pet shop.
Cunoasteti crescatori care sa creasca discusi in apa cu parametri apropiati de acestia ? ( pt a se acomoda mai usor la mine in acvariu )
Deasemenea poate careva sa mi dea vreo indicatie cu privire la care testere sunt mai bune?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Mar 28, 2008 2:40 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare si bine ai venit in club!

Sa le luam pe rand...

1. Din punctul meu de vedere, imaginea perfecta a unui plantat cu discusi este cu doua perechi. In felul asta vei asigura un ciclu optim al azotului si intr-adevar, vei putea spune ca faci acvaristica "de placere". Daca o sa bagi juvenili, sfatul meu este sa achizitionezi exemplare de minim 7 - 8 cm. Astfel de juvenili poti pune vreo 8 bucati, ca sa ai de unde alege mai tarziu, perechile favorite...

2. Probabil ca daca exista crescatori in apropiere de Focsani, sau chiar si mai departe, dar care iti pot oferi ceea ce te intereseaza, se vor autosesiza si vei primi un pm... Daca nu, o vizita la magazinele din Bucuresti, cu siguranta ca nu iti va strica.

3. Aici cred ca ar trebui sa pui intrebarile mai "la obiect". In general, ai grija la substrat sa nu fie calcaros, ai grija sa nu creezi "spatii semi - inchise" unde sa se poata ascunde discusii (pt ca chiar o vor face)... si in general, un decor de amazon trebuie sa fie destul de saracacios (chiar si in plante), lemnul trebuie sa fie prezent, dar cu forme rotunjite pentru a nu-i rani atunci cand se sperie brusc (rar, dar se mai intampla).
O filtrare externa de 1200 l / ora si o piatra de aerare (eventual un burete bolborositor) sunt suficiente. Iluminarea va trebui sa fie la limita de jos a necesitatii plantelor pe care le vei baga in bazin.

4. Apa cu un pH de 6,5 - 7 este f buna si cred ca majoritatea crescatorilor, cam pe aici au si ei valorile.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Mar 28, 2008 9:46 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pt. sfaturi ADX . Astazi mi a sosit acvariul .Pina acum am stat sa montez mobilierul sa spal pietrisul sa.... dar acum e gata mai trebe doar sa l mai las vreo saptamina si pot sa bag pestanii ( numai sa i gasesc:P )
Aaa si daca e cineva care sa aiba discusi de vinzare prin Focsani,Bacau ,Buzau, Galati, Braila ... sau ma rog mai aproape de Focsani trimiteti un mail pe rosiorudragos@yahoo.com
As prefera totusi niste discusi de pina in 6 cm deoarece am observat ca la toate speciile de pesti puii cu cit sunt mai mici cu atit se obisnuiesc mai repede la un nou mediu si m as mira ca la discusi sa fie altfel. Si in afara de asta ... puii de 5,6 cm costa si mai putin icon_mrgreen icon_redface
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Mar 28, 2008 10:59 pm    Post subject: Reply with quote

Lasa-l mai mult la ciclat de o saptamina iar in acvariul plantat mai bine bagi discusi de 7-8cm ptr ca se obisnuiesc fii fara grija.
Ptr achizitii ai sectiunea "vind" pe acest forum iar un exemplu:
discusmaniac wrote:
vand discusi productie proprie(pigeon blood, red tangerine,red-turqoise) intre 4 si 7-8 cm,preturi intre 20 si 35 lei,functie de marime.tel.0740018615
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sebaolariu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 09 Sep 2007
Posts: 36
Location: timisoara

PostPosted: Sat Mar 29, 2008 6:59 am    Post subject: Reply with quote

daca e vorba de pret asa-i cu cat sunt mai mici cu atat sunt mai ieftini insa cu cat sunt mai mari cu atat sunt mai rezistenti.cu cat ii iei mai mici cu atat vei avea mai multe probleme cu ei.pietrisul l-ai spalat bine,l-ai fiert?lasa apa la ciclat nu te grabi sa bagi pestii in apa mai devreme de o luna.baga dupa o saptamana ancistrus si plantele discusii mai lasa-i
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Mar 29, 2008 1:59 pm    Post subject: Re: un pic de ajutor pls. Reply with quote

dragos wrote:

Am avut acvarii inca de la 10,12 ani(acum am 30:P) si am inmultit vreo 20-30 de specii de pesti
Si in toti anii astia n-ai aflat ce este ciclul azotului?
dragos wrote:
3. Ce indicatii puteti sa mi dati pt pregatirea acvariului si ptr intretinerea lui ?
Va multumesc
Sa aflii cum se pregateste si se intretine filtrul biologic. Si mai ales ce rol are.
dragos wrote:
Deasemenea poate careva sa mi dea vreo indicatie cu privire la care testere sunt mai bune?
Cele lichide, solutii. Testerul pentru nitrit va fi cel mai important. De alte teste vei avea nevoie doar daca incepi sa jonglezi cu duritatea, dar pan-acolo mai e cale lunga.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Mar 29, 2008 4:25 pm    Post subject: Reply with quote

ok deci voi cumpara pui mai marisori multam pt sfaturi.

In ce priveste filtrul biologic am luat niste solutie cu bacterii de la magazin dar nu stiu cit de buna o fi ca nu am testere pt a masura amoniacul nitritii sau nitratii si nici nu gasesc prin Focsani....
Oricum nu mi s a intimplat niciodata sa mi moara pestii cind i am bagat dupa o saptamina intr un acvariu nou mai ales ca e si destul de mare acvariul iar densitatea de pesti va fi destul de mica cel putin la inceput=>amoniac mai putin=>nitriti mai putini....


Last edited by dragos on Sat Mar 29, 2008 4:55 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Mar 29, 2008 4:40 pm    Post subject: Reply with quote

Cam la ce virsta ,marime este posibil sa se deosebeasca masculii de femele?
Intreb lucrul asta pt ca as dori daca e posibil sa cumpar 4 baieti si 4 fete
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Sat Mar 29, 2008 5:06 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
...as dori daca e posibil sa cumpar 4 baieti si 4 fete

Printr-un noroc chior. In conditii exceptionale discusii dau "semnale sexuale" de pe la 8 luni. Caracterele certe mascul/femela practic nu se vad decat la depunere (forma papilei genitale), aspectul general fiind deseori inselator.
Am pus si eu pesti intr-un acvariu nou-nout, la 7 zile de la instalare. Daca-mi aduc bine aminte, cei mai pretentiosi "chiriasi" erau molly...
Asculta-ma ca sunt patit: si eu m-am crezut mare cunoscator pentru ca am avut ani lungi acvarii si am reprodus vivipari si nu numai. La discusi, totul este altfel. Cea mai importanta achizitie acvaristica pentru tine, in acest moment este un test nitriti si nitrati. Dupa ce se stabilizeaza circuitul azotului, verifica si gH+pH ca sa stii "pe ce picior stai". Apoi te poti gandi la discusi. Pana atunci plante ( eu i-asi tine totusi cateva luni pe steril) si eventual niste loricariidae mai putin mofturoase.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Mar 29, 2008 5:35 pm    Post subject: Reply with quote

Ok atunci mai astept putin cu discusii . De testere am dat comanda ca nu aveau la magazin si trebuie sa ajunga saptamina viitoare.Oricum timp este
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Apr 02, 2008 11:52 am    Post subject: Reply with quote

Am introdus de simbata citiva neoni in acvariu (ca sa verific daca apa e ok ) si se simt foarte bine . Intrebarea e daca sa incep deja schimburile de apa saptaminale chiar daca acvariul l am amenajat de vinerea trecuta sau daca schimb acum apa (25 - 30% ) nu fac decit sa lungesc perioade de formare a bacteriilor necesare intr un acvariu?
Cu alte cuvinte incep schimburile de apa din prima saptamina dupa amenajarea acvariului sau las acvariul asa vreo 2 sau 3 saptamini ?
Momentan am bagat in acvariu doar vreo 7 neoni deoarece stiu ca sunt una dintre cele mai sensibile specii in cea ce priveste calitatea apei.
Am mai pus in apa niste aquasafe si inca niste solutie pt grabirea procesului de nitrificare (sau cum icon_evil so numi ) plus un burete dintr un filtru folosit in filtrul acvariului nou .

ps: Cam in cit timp dupa amenajarea acvariului credeti ca e sigur sa bag pestanii (discusii bineinteles ) ca s mai grabit decit fata mare la maritis:P
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Apr 02, 2008 2:54 pm    Post subject: Reply with quote

dragos, nu se inghesuie nimeni sa-ti raspunda, pt ca esti cam la limita... cu schimburile de apa mai poti astepta cateva zile. nu inteleg un lucru... daca tot ai pus buretele dintr-un bazin deja ciclat, de ce nu pui si apa din acelasi bazin? in felul asta ai fi scurtat semnificativ perioada de ciclare si probabil ca acum ai fi putut baga 3 - 4 discusi. oricum, nu-i baga pe toti odata. ia-o treptat. cantitatea de amoniac si de NO2 eliberate in apa, trebuie sa creasca simultan cu colonia de bacterii.

- metoda sigura (cea prezentata si in articol) este aceea in care nu ai pesti in bazin, fortezi producerea de amoniac si NO2, fapt ce va genera dezvoltarea de bacterii aerobe, pana la realizarea echilibrului.

- o metoda mai riscanta este de a introduce treptat sursele de amoniac si NO2 (recte, lighioanele) si dezvoltarea concomitenta a coloniei de bacterii.

daca preferi cea de-a doua varianta, o faci pe riscul tau, dar tinand cont ca mai ai un bazin, il poti folosi pe respectivul in caz de necesitate... tu decizi... oricum, categoric iti spun, nu te arunca sa iei din prima toata populatia de discus! (din mai multe motive)
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Wed Apr 02, 2008 3:24 pm    Post subject: Reply with quote

Sfat : trebuie sa te duci tu sa cumperi ! la metoda cu livratul la domiciliu poti avea surprize ( din 10 pesti 1, 2 sa fie din specia " discus pitic" care la 1 an sa aiba aceiasi dimensiune. In plus poti verifica daca maninca, parametrii apei... Trebuie sa cumperi si ceva mincare cu care sunt obisnuiti, te va ajuta foarte mult pina se acomodeaza cu noua locatie.
Multa bafta!!!
P.S : cu buretele si apa din alt acvariu sa ai mare grija la boli ! sa nu incepi si tu cu stingul. icon_rolleyes


Last edited by valentin_is on Wed Apr 02, 2008 4:09 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Apr 02, 2008 3:33 pm    Post subject: Reply with quote

Si inainte de a-i cumpara invata ce trebuie sa stii ca sa poti deosebi pestii de valoare de cei fara valoare. Asta va trebuii sa aflii cat mai curand ca te va scuti de multe necazuri.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3  Next
Page 1 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group