Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Plante recomandate in acvariile cu discusi
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
andir
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Feb 2008
Posts: 37
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Mar 21, 2008 1:16 pm    Post subject: Plante recomandate in acvariile cu discusi Reply with quote

sugestii pentru cateva plante care sa reziste la temperatura ridicata+ph 6,5,
si daca se poate ce plante are fiecare si ce temperatura are in acvariu
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
cristian rosu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 15 Mar 2008
Posts: 31
Location: constanta

PostPosted: Fri Mar 21, 2008 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

eu am in acvariu...echinodore, si anubii....@29* C.....
_________________
big patience=healthy discus
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Apr 09, 2009 11:02 am    Post subject: Reply with quote

Si eu sunt interesat sa aflu. Nu se mai inghesuie nimeni? icon_frown
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Thu Apr 09, 2009 11:41 am    Post subject: Reply with quote

Pai... multa lume in general este adepta acvariilor sterile, daca e sa vorbim de discusi. O alta parte din lume incerca sa puna accent pe necesitatile pestilor nu pe ale plantelor, iar daca vrei o cale de mijloc cum intrebi tu "sugestii pentru cateva plante care sa reziste la temperatura ridicata+ph 6,5" cam astea sunt... "eu am in acvariu...echinodore, si anubii....@29* C....."

Eu personal am Echinodorusi, anubii, Bacopa, Valisneria gigantica... Da am si o Nimpheia Lotus, dar cum nu sunt mare doctor... cat anume va tine te voi anunta.
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Apr 09, 2009 1:37 pm    Post subject: Reply with quote

Echinodorus amazonicus, E. grandifolius, E. tenellus, Bacopa, Alternanthera, Ceratopteris, Vallisneria gigantea, Nimphaea lotus var. red, Higrophila, Anubias nana ... La 29 gr stramba din nas alteranthera. La pH 6,5 nu am ajuns niciodata in acvarii plantate (doar daca luam in calcul frunza cu icre puse la eclozat in 3 l), dar din cate cunosc, majoritatea s-ar simti bine.
Ocazional, plantele enumerate au ajuns la 32-33 gr din motive cunoscute de toti discusarii. Timp de o saptamana au rezistat fara probleme, atat ca nu au crescut neam. Si tratamentul cu metro pe o perioada mai luga le pune pe ganduri.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Thu Apr 09, 2009 5:28 pm    Post subject: Reply with quote

Tin in acvariul cu discusi Eusteralis stelata, Lymnophilla aromatica, Blixa japonica, Rotala machrandra, Barclaya longifolia, Hetheranthera zosterifolia,multe specii de Crypto si de Echinodorusi. Temperatura 28,5C pH-6,5, gH-2-3. Si inca nu s-au plans....
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 6:54 am    Post subject: Reply with quote

Barclaya mi se pare cea mai indicata planta pentru acvariile cu discusi pentru ca-i place caldura si accepta sa creasca la lumina nu foarte intensa.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 11:56 am    Post subject: Reply with quote

Din propria experienta pot sa spun ca poti sa bagi practic orice tip de planta, numai ca daca are nevoie de un ph mai mare sau mai mic decat ale discusilor, maresti intensitatea de lumina si dupa o perioada mai indelungata se adapteaza si acestea. Eu am in acvariu si VALISNERIA care se spune ca are nevoie de o apa intre 18-24C dar la mine creste bine mersi si la 30 C. La inceput am marit timpul de iluminare al acvariului. Dar daca te intereseaza sa cresti discusi frumosi si sanatosi, lasai pana ajung la dimensiunea de 8-9cm in acvariu steril, fiindca o sa fie mai rezistenti.Totul este legat de experienta tutun si rabdare. Bafta icon_smile
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Jun 01, 2009 8:35 pm    Post subject: Reply with quote

Inca o planta care rezista foarte bine chiar in conditii in care 90% dintre plante se duc iar restul abia abia mai rezista este nucusul (nu stiu denumirea stiintifica ) . La un tratament termic de 34 de grade pt vreo 2 saptamini e singura planta care nu numai ca a rezistat dar as putea sa zic ca a si crescut foarte frumos . Toate celelalte plante (echinodorusi de citeva feluri , anubiasi , si ceva criptocorine ) au cam fost facute ciorba de temperatura respectiva .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 5:21 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Inca o planta care rezista foarte bine chiar in conditii in care 90% dintre plante se duc iar restul abia abia mai rezista este nucusul (nu stiu denumirea stiintifica )


La Hygrophila corymbosa cred ca te referi. I se mai spune si nucus. Nucus crestat e Hygrophila difformis.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare


Last edited by Ciprian Marcu on Mon Jun 08, 2009 6:52 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Jun 08, 2009 6:49 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu am Valisneria (cea cu frunze mai mari) si creste la 30 grade foarte bine. A trebuit sa mai tai din ea ca ajunsese in partea opusa icon_biggrin .
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
TankCla
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 15 May 2009
Posts: 50
Location: Galati, Romania

PostPosted: Sun Aug 02, 2009 10:13 am    Post subject: Reply with quote

Domnilor, pe langa echinodorus, eu am marsilea si va pot spune ca la ph 6,5 si 29-30 gr creste extraordinar de bine. In doua saptamani s-au triplat. Cei drept si substratul e important.
_________________
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sun Aug 02, 2009 10:20 am    Post subject: Reply with quote

Claudiu ai uitat sa mentionezi CO2-ul,care e mult mai important decat substratul in cazul marsilei icon_mrgreen
Aveti aici un link unde puteti afla multe despte plantele care merg cu discusii : http://forum.simplydiscus.com/forumdisplay.php?f=37
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Sun Aug 02, 2009 3:31 pm    Post subject: Reply with quote

ReBella wrote:
Claudiu ai uitat sa mentionezi CO2-ul,care e mult mai important decat substratul in cazul marsilei

Nu-mi place sa contrazic dar marsilea hirsuta ( daca despre ea este vorba ) are pretentii foarte mici. Nici vorba despre CO2. Nici lumina prea multa. Poate te gandeai la glossostigma cand pomeneai de CO2.
Later edit ... pe tropica.com gasesti destul de multe info despre plante si au si o sectiune cu plantele care merg in acvariile cu discusi. Folositi cu incredere.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sun Aug 02, 2009 7:16 pm    Post subject: Reply with quote

Eu ma refeream ca CO2-ul o face sa creasca si sa se inmulteasca mai mult si mai repede fata de substrat.Fa un experiment daca vrei : intr-un acvariu pune marsilea fara CO2 dar cu substrat si in celalalt pune marsilea cu CO2 si fertilizant lichid sau chiar fara.Vezi care creste mai repede icon_smile

PS Tropica cred ca o stiu toti...ca sursa de informare intiala.Insa nu sunt toate plantele acolo.Prefer google si ma informez intodeauna din mai multe suse cand vreau info despre o planta sau un peste etc.Iar ceea ce am scris eu mai sus este din propria experienta,deci nu prea ai ce contrazice decat daca faci si tu experimentul propus de mine mai sus icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group