Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Probleme cu algele

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
PomPidu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Dec 2007
Posts: 63
Location: Baia Mare

PostPosted: Tue Feb 26, 2008 9:27 pm    Post subject: Probleme cu algele Reply with quote

Imi invadeaza alegele acvariu la greu icon_frown . Imi pute-ti da ceva sfaturi cum sa scap de ele? icon_biggrin
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 1:09 am    Post subject: Reply with quote

Ai prea mult nitrat si lumina. Schimba apa mai des si stinge lumina 2-3 ore la amiaza.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
PomPidu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Dec 2007
Posts: 63
Location: Baia Mare

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 9:35 am    Post subject: Reply with quote

Ce fel de neoane folosesti?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Feb 27, 2008 5:19 pm    Post subject: Reply with quote

Eu?, neoane cu lumina alba, de zi, pentru ca n-am plante, si-s interesat sa vad culorile pestilor nefalsificate. Doar la pui folosesc lumina care intensifica culorile, ca sa pot sorta cat mai devreme exemplarele pe care trebuie sa le vand ca sa obtin mai mult spatiu pentru cei pe carei cresc pana la maturitate.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
bazil88
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Jan 2008
Posts: 89
Location: Alba Iulia

PostPosted: Thu Feb 28, 2008 8:45 am    Post subject: Reply with quote

De ce nu detaliezi putin ...ce tip de lumina ai, cati wati, volum acvariu, pozitionarea acestuia,substrat, schimburi de apa, etc. Poate asa te putem ajuta cu ceva sfaturi
_________________
Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa
stii ca poti sa vrei.


http://www.youtube.com/user/bazil88#p/a/u/1/ex_IPv22fHk
http://www.discus-club.ro/cpg14x/index.php?cat=10040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
pcmarius
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 04 Mar 2009
Posts: 21
Location: brasov

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 2:30 am    Post subject: iluminare Reply with quote

Sal , am un acvariu de 80*35*45 volum 112 are 2 neoane aquael T8 18w din dotare.
Ce parere aveti de cele Hagen, sera si daca stii care e diferenta intre ( Aqua Glo,Flora Glo,Power Glo,Sun Glo) eventual daca stiti cati " K" au fiecare.

Cineva a recomandat sun-glo + aqua-glo , aqua glo pus in fata.

Eu m-as axa pe unul mai tare la temperatura 7000-9000K gen acvariu marin, combinat cu inca un tub dar nustiu care ar merge........banuiesc unul mai moale pt plante red-blue.

Alfel voi ce recomandati?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Max
New entry
New entry


Joined: 12 Nov 2008
Posts: 8
Location: Piatra Neamt

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 10:02 am    Post subject: Reply with quote

Pentru a scapa de alge am folosit cu succes o priza programabila pusa pe instalatia de lumina , prin care "rupeam"continuitatea iluminarii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
robert18
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 02 Mar 2008
Posts: 123
Location: Satu Mare

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 10:02 am    Post subject: Reply with quote

Salut , la acvariu meu de 160 L (80/40/50)am 3 tuburi de 18 W , 2 sun glo si un aqua glo (in fata).Alge nu prea am numai pe anubiasul de pe buturuga , in rest nimik.Plantele sa zicem cresc destul de bine , chiar daca ar mai trebui macar un tub in +.numai bine si pesti sanatosi!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group