Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Un pic de ajutor va rog:)
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
tezeu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Feb 2008
Posts: 30
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Feb 24, 2008 11:41 pm    Post subject: Un pic de ajutor va rog:) Reply with quote

Salut:) ma numesc Alex si sunt acvarist de ceva timp ... dar pana in prezent nu am avut si nu am crescut discusi:) ... ideea este ca vreau si eu sa fac parte din "elita" acvaristilor de apa dulce. Asa ca m-am hotarat ca de asta intr-o sapatamana sa am 6 pui de discusi in acvariul meu numai ca intampin cateva probleme,si anume:
- am cativa pesti la care nu vreau sa renunt(in cel mai rau caz pot incerca sa ii mut prin alte acvarii mai mici o perioada) si aici ma refer la: 4 scalari(care din cate am citit sunt purtatori de boli daunatoare discusilor), 2 sylver shark(care sunt cam agitati pentru ambinetul in care trebuiesc crescuti discusii).
- nu stiu sa folosesc testele pentru apa(ma refer la cel de ph,duritate, ect.) dar am sa invat in momentul in care am sa achizitionez si testele cu pricina.
Informati suplimentare: acvariul in care vreau sa incep cresterea discusilor masoara 180litri plantat(echinodorusi in mare parte) + cativa locatari:
- 3 perechi de balck molly(care se pot muta in alt acvariu daca este neparat nevoie)
- 4 scalari ... o pereche depuatoare, un mascul si un pui voalat
- 2 sylver shark marisori si vioi
- 2 pleco pui
- 3 cory
- 10 neoni
Acum intrebarile mele sunt:
La ce pesti este absolut nevoie sa renunt pentru ca discusi sa nu intampine probleme?
Pui vor avea undeva la 5cm dimensiuni, ce parere aveti sunt mici sau destul de marisori pentru a nu avea probleme?
Acvariu este ciclat, va trebui cumva apa schimbata dat fiind faptul ca in prezent am pesti mai sus enumerati si pe deasupra la ora asta scalarii imi depun?
Dupa ce ii aduc acas si ii pun in acvariu(28 grade celsius mi-am propus sa le ofer) tre sa le aplic ceva metode de dezinfectie?
Ce mancare ar trebui sa am pregatita pentru ei?
Cine imi poate raspunde la aceste prime intrebari ii voi ramane dator:) ... Multumesc anticipat:)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Feb 25, 2008 8:44 am    Post subject: Reply with quote

"Fara sa-mi ramai dator" icon_lol , iata parerea mea:
- Marea problema in asocierea discusilor este temperamentul speciilor complementare, asa ca: fara rechini, fara molly. Sunt specii energice, iar juvenilii pe care-i doresti au suficiente probleme si fara ei. Scalarii sunt suscceptibili de a transmite "boala gaurilor" la discusi, dar pericolul este real in cazul introducerii de exemplare de origine dubioasa. Tinand cont ca cei 4 nu sunt "noi veniti" , ne intoarcem la primul aspect: la depunere, scalarii sunt destul de agresivi. Cu pleco, parerile sunt impartite, dar tinand cont ca sunt pui, s-ar putea sa mearga. Stai cu ochii pe ei, i-am surprins "sugand" la discusi.
- La 5 cm sunt chiar micuti. In acvariu plantat, va trebui sa faci curatenie exemplara. In conditii asemanatoare, am avut cateva esecuri: adaptare greoaie, stagnari in dezvoltare. Ideal ar fi sa-i cresti cateva luni in acvariu "steril", dar asta nu inseamna ca nu vei reusi si in conditiile actuale.
- Acvariu ciclat este perfect. Intereseaza-te in prealabil in ce conditii au fost crescuti (pH, gH). O diferenta semnificativa poate conduce chiar la pierderi. Pentru ca este plantat, ar fi bine sa masori si nitratii si nitritii, cu toate ca daca plantele merg bine si nu ai invazie de alge, cel mai probabil ciclul azotului este in ordine. Un kit de masurare a principalilor parametrii, mai ales la inceputurile "discusariei" sunt absolut necesare.
- 28 gr. cam putin la pui. Preferabil 29-30. O hrana apreciata de dicusi este artemia (congelata). Intreaba furnizorul cu ce au fost crescuti si in prima perioada hranestei similar. Ulterior, dupa adaptare, poti sa le compui meniul. Tratamente preventive (parerile sunt impartite) nu le aplica imediat dupa introducere; sunt si asa destul de stresati.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
tezeu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Feb 2008
Posts: 30
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 25, 2008 10:29 am    Post subject: Reply with quote

Bun am inteles ce ar trebui sa fac in prima faza(renuntarea la pestisori mei preferati:( ) ... referitor la dimensiunile puilor tipul de la care urmeaza sa ii cumpar mai are la vanzare aceleasi varietati o idee mai mari (7cm) dar si o idee mai scumpi. Oare cei mari se vor acomoda mai bine, mai repede, sunt mai rezistenti? Acvariu steril? adica un acvariu gol cu apa cat mai curata? Am un acvariu dar este cam micut (30 litri) si pentru 4-6 pui de 5 cm fiecare nu este cam mic?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
tezeu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Feb 2008
Posts: 30
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 25, 2008 12:19 pm    Post subject: Reply with quote

Rectific ... acvariul steril pe care il pot pune la dispozitie celor 4 - discusi(5 cm bucata) masoara 45 litri brut deci cam 38-40 litri net. Este mic litrajul pana cand mai cresc si ii pot pune in acvariul mare?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Feb 25, 2008 1:15 pm    Post subject: Reply with quote

Precizare: am omis la primul raspuns sa-ti spun ca 6 pui sunt cam la limita inferioara a populatiei. Au nevoie de card. Cu cat sunt mai putini, cu atat creste riscul unei ierarhii stricte, cu rezultate nefaste pentru elementele dominate.
Eu as opta pentru cei de 7 cm, efortul financiar de acum avand serioase sanse sa compenseze pierderi ulterioare....
Acariul disponibil este prea mic pentru discusi, chiar si la 5 cm. Gandeste-te ca daca totul merge bine, in 1-2 luniva fi mare inghesuiala.
Asta este parerea mea. Sa vedem ce spun si ceilalti colegi de forum.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Feb 25, 2008 4:20 pm    Post subject: Re: Un pic de ajutor va rog:) Reply with quote

tezeu wrote:
Acum intrebarile mele sunt:
La ce pesti este absolut nevoie sa renunt pentru ca discusi sa nu intampine probleme?
La toti.
tezeu wrote:
Pui vor avea undeva la 5cm dimensiuni, ce parere aveti sunt mici sau destul de marisori pentru a nu avea probleme?
Sunt la dimensiunea ideala pentru cumparare si crestere.
tezeu wrote:
Acvariu este ciclat, va trebui cumva apa schimbata dat fiind faptul ca in prezent am pesti mai sus enumerati si pe deasupra la ora asta scalarii imi depun?
Se pot transmite boli la care purtatorii sunt deja imuni, in ambele directii. Orice compromis facut in favoarea celorlalti se va repercuta negativ asupra discusilor.
tezeu wrote:
Dupa ce ii aduc acas si ii pun in acvariu(28 grade celsius mi-am propus sa le ofer) tre sa le aplic ceva metode de dezinfectie?
Pui de discusi mai mici de 7cm nu se tin sub 29°C, mai bine la 30-31, ceea ce nu-i bine pentru ceilalti, acesta fiind unul din numeroasele motive pentru care se tin pui de discus fara alte specii, in bazine fara substrat. Orice alta alternativa este un compromis care costa scump daca se inbolnavesc si trebuie tratati, mai ales daca se fac si in acest caz alte compromise pentru a menaja ceilalti colocatari. Tratamentul facut fara diagnoza trebuie intrerupt daca apar boli impotriva carora nu este eficient acest tratament. Exista boli care trebuie tratate fara intarziere, de ex. infectii ale branchiilor, cu medicamente care in combinatie cu cele folosite anterior pot avea urmari imprevizibile. In general se recomanda insistent sa nu fie combinate medicamente diferite fara indicatii specificate anume. Trecerea de la un tratament la urmatorul presupune o perioada de pauza de cel putin o zi pentru a se asigura eliminarea medicamentelor folosite anterior si ramase in corpul pestilor, dupa ce s-a schimbat 100% apa acvariului, ceea ce este foarte dificil intr-un acvariu cu substrat. In concluzie, tratamente se fac doar in cazul existentei bolilor, si de preferat in bazine fara substrat.
tezeu wrote:
Ce mancare ar trebui sa am pregatita pentru ei?
In primele zile cea folsita inainte de cumpararea pestilor, iar daca nu era potrivita se va trece treptat la obisnuirea lor cu granulat, care contine tot ce le trebuie. Mixtura facuta corect este o hrana foarte buna, dar mult prea riscanta pentru incepatori fara experienta. Hrana congelata, cu exceptia larvelor negre de chironomus acceptate fara deosebit entuziasm de catre discusi, este prea putin hranitoare.
tezeu wrote:
38-40 litri net. Este mic litrajul pana cand mai cresc si ii pot pune in acvariul mare?
Eu am crescut 30 de pui pana la 4cm in 50 de litrii. Acum au 5 cm si am alaturat inca un acvariu de 50 de lirtii la primul. Pana la 7cm incap lejer in 50 de litrii daca tii apa curata. Pot aparea probleme din cauza numarului mic, dar asta nu justifica dublarea sau chiar triplarea numarului, ci impune masuri de atenuare a agresivitatii, prin crearea de locuri de retragere pentru cei mai slabi, sau despartirea acvariului in 2-3 zone prin care sa poata circula apa.
Puii de discusi nu sunt pesti care ornamenteaza un acvariu, pentru ca nu sunt dezvoltate culorile si desenul. Cand este vorba de discus nu se mai iau in considerare decat aspectele care conteaza la crearea conditiilor optime cresterii. In acest caz aparte este deosebit de dificil pentru un incepator fara experienta sa asigure, chiar si in acvarii fara substrat, conditii optime de crestere, nu in ultimul rand din cauza ca aseamana discusii cu alte specii, sau se bazeaza pe informatii false, si se deplaseaza de la o extrema la alta, incercand sa duca apa la PH-6, cand ei cresc foarte bine la PH-7, valoare mult mai usor de pastrat stabila, sau tratand pestii cu medicamente la cea mai mica banuiala, cand o usoara ridicare a temperaturii sau un schimb de apa ar rezolva problema. Tocmai aceste fluctuatii ale calitatii mediului in care cresc provoaca mereu probleme noi, din ce in ce mai complicate, cu cat se fac mai multe incercari nereusite de corectare a situatiei.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Mon Feb 25, 2008 5:57 pm; edited 4 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tezeu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Feb 2008
Posts: 30
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 25, 2008 4:30 pm    Post subject: Reply with quote

Pai asta ziceam si eu acvariul mic este provizoriu pana cand mai invat si eu una alta despre discusi si pana mai cresc si ei un pic, atunci am sa ii pun in acvariul cel mare plantat. Mie cam greu sa cumpar 6 bucati din cei mari(nu stau asa de bine financiar in perioada asta, un accident cu masina ect.) cu un efort as putea sa-mi cumpar 6 dintre cei mici(5cm) + ca mai trebuiesc cumparate diverse: aqua safe, mancare speciala pentru discusi,niste medicatie in caz de urgenta ect. Si eu am alocat undeva la 2 mil. si un pic pentru toata treaba asta. Dar ma intreb oare daca cumpar pentru inceput 6 "pitici" si ii pun in acvariul mic gol decat cu un filtru aquael FAN1, un incalzitor adecvat + schimburi dese de apa si cu aspiratie zilnica a acvariului nu reusesc sa ii pastrez sanatosi pret de vreo 2 luni si mai apoi sa ii pun in cel mare?
Daca mai aveti sfaturi de dat va rog sa o faceti relativ repede ca de duminica incolo voi avea puiutii icon_smile
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Feb 25, 2008 4:55 pm    Post subject: Reply with quote

Va fi greu sa observi aparitia nitritului. Fara un filtru biologic care sa functioneze stabil si sigur va fi foarte greu sa tii apa curata, avand in vedere ca vei arunca in fiecarte zi mancare in apa, care mancata sau nu, va fi tot acolo si o va altera. Filtrul este mai important decat volumul acvariului, de fapt el este cel mai important lucru la un acvariu. Un "Aquael" nu este un filtru biologic apt sa reduca nitritul produs de 6 pui, pentru ca nu ofera loc unei cantitati suficiente de bacterii si vehiculeaza apa cu viteza mult prea mare. Acesta este un filtru mecanic, care este facut sa retina particule aflate in suspensie in masa apei. O data spalat isi pierde si cantitatea infima de bacterii adunata in cateva zile, pana se colmateaza cu resturi de hrana si fecale. Mentionez ca puii trebuie sa manance putin si des, fara pauze mai mari de 4 ore.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tezeu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Feb 2008
Posts: 30
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 25, 2008 5:06 pm    Post subject: Reply with quote

Imi cer scuze dar nu stiu ce insemna filtru biologic:( din ce este el compus si cum pot comfectiona unul ... cum se poate observa aparitia nitritului?
Inca o intrebare daca le puna o mana de pistia dauneaza? din cate stiu acest gen de planta are rol de a mentine un echilibru in acvariu.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
tezeu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Feb 2008
Posts: 30
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 25, 2008 5:37 pm    Post subject: Reply with quote

Daca filtrul biologic reprezinta acel filtru in care se regasesc ca si medii filtrante ceramica si carbunele activ, cred ca pot adapta filtrul meu fan 1 prin taierea buretelui in jumatate si amplasarea a doi saculeti(unul cu ceramica iar celalat cu carbune activ) ... mai am un filtru mai mare si am in el acesti saculeti despre care vorbeam + ca filtrul acela este deja intr-un acvariu deci am si bacteri vii.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Feb 25, 2008 6:25 pm    Post subject: Reply with quote

Am incercat "upgradarea" unui Fan 1. Concluzia: NU MERGE!
Incearca un filtru tip "cascada". Sunt mai multe modele, unele la preturi modice, iar pentru 40 l, sunt suficiente.
Filtrarea biologica presupune un substrat pentru cultura bacetriilor denitrificatoare. Sunt bureti cu o porozitate adecvata, bioballs, siporax, etc. Carbunele activ are alt scop, cu toate ca multi producatori sustin (partial adevarat) ca indeplineste si rolul de mediu de cultura .
Concentratia nitritilor si nitratilor se determina cu kit-uri de masurare (cu o precizie suficienta).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
tezeu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Feb 2008
Posts: 30
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 25, 2008 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

Cum adica nu merge? nu functioneaza ca si filtru biologic sau nu incap mediile filtrante? deja am pus in functiune acvariul(cam 70% apa din acvariul plantat iar restul apa "potabila" de la ghiuveta) + filtrul(ce are pe langa burete un saculet cu, carbune activ si bucatele de ceramica) + un incalzitor(setat la sfaturile voastre la 30grade celsius) .... urmeaza niste aqua safe si macar niste teste de ph si duritate. Apoi ca si mancare am sa le ofer granule de la sera(sper sa nu faca figuri la mancare pentru ca mixtura de vita nu stiu si inca nu le pot prepara). Sper sa reusesc sincer si am sa tot rasfoiesc toate articolele legate de cresterea discusilor, dar macar sa nu imi incep "cariera" de, detinator de discusi cu stangul(decese ale pestisorilor).
Daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi in plus si legate de medicatia pe care tre sa o am pregatita in momentul in care aduc pui acasa mi-ai fi de ajutor.
Oricum tin sa va multumesc frumos pentru ajutorul de pana acum:)
P.S. trebuie sa dezinfectez apa dat fiind faptul ca marea ei parte provine din acvariul cel mare in care convietuiesc pesti mai sus enumerati? ce pot folosi pentru dezinfectie daca este cazul? tripafan, verde de malachit, albastru de metil?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Feb 25, 2008 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

tezeu wrote:
Imi cer scuze dar nu stiu ce insemna filtru biologic:( din ce este el compus si cum pot comfectiona unul ... cum se poate observa aparitia nitritului?
Filtrul biologic este compus dintr-un substrat care asigura suprafata de ordinul unui stadion de footbal necesara colonizarii cu o cantitate de bacterii apte sa reduca in timp de ordinul minutelor tot amoniul-amoniacul si nitritul produs in apa pe care o filtreaza. Un astfel de material este format din sticla sinterizata, burete, pietris marunt, de 0,5-1cm de lava vulcanica etc. Colonizarea cu bacterii a acestui substrat dureaza in conditii obisnuite cca. 40-50 de zile, si depinde de conditiile de viata oferite acestor bacterii de catre acvarist. In comert se gasesc culturi de bacterii care se pot introduce in apa filtrata prin substratul filtrului in scopul scurtarii perioadei de formare a culturii. Substratul poate fi pastrat intr-un vas cunoscut sub denumirea de "Canistra", care dispune de o pompa pentru deplasarea apei prin substrat, sau poate fi un perete de burete fixat paralel cu unul din peretii acvariului, prin care se trece apa acestuia cu ajutorul unei pompe de apa sau a unui ridicator de apa cu perle de aer.
tezeu wrote:
Inca o intrebare daca le puna o mana de pistia dauneaza?
Nu dauneaza decat in masura in care se aduna hrana in ea si nu mai poate fi accesata de pesti, deci trebuie scoasa prin sifonare, dar este absolut inutila.
tezeu wrote:
din cate stiu acest gen de planta are rol de a mentine un echilibru in acvariu.
Fata de cate deseuri produc 6 pui de discus, ceea ce poate sa faca acea planta este cu totul neglijabil.
tezeu wrote:
Daca filtrul biologic reprezinta acel filtru in care se regasesc ca si medii filtrante ceramica si carbunele activ, cred ca pot adapta filtrul meu fan 1 prin taierea buretelui in jumatate si amplasarea a doi saculeti(unul cu ceramica iar celalat cu carbune activ) ... mai am un filtru mai mare si am in el acesti saculeti despre care vorbeam + ca filtrul acela este deja intr-un acvariu deci am si bacteri vii.
Ceramica este un substrat cu suprafata infima fata de cea necesara filtrarii biologice in acest caz. Carbunele poate oxida resturi de clor ajunse accidental in apa acvariului, dar mai mult nu se poate astepta de la acesta pentru ca are capacitate limitata de absorbtie. Se foloseste la eliminarea toxinelor, daca se presupune existenta acestora, din apa care se pregateste pentru urmatorul schimb, deci nu in acvariu.
In "Fan1", sau orice alt filtru mecanic nu incape un substrat cu suprafata necesara. Pentru 6 pui de discusi este nevoie de cel putin un litru de sticla sinterizata, sau un burete cu laturile de 30 x 30 x 6cm prin care sa treaca incet apa acvariului. Eu personal as propune o canistra cu volum de 2-4 litrii, in care sa se filtreze prin burete cu pori cat mai mari si cilindrii de "Siporax" pentru acvarii. (Exista si cilindrii mai mari, pentru iazuri!)
tezeu wrote:

P.S. trebuie sa dezinfectez apa dat fiind faptul ca marea ei parte provine din acvariul cel mare in care convietuiesc pesti mai sus enumerati?
Ar fi mai bine dac-ai avea apa proaspata in care sa pui "Aquasafe" si s-o lasi sa stea cateva ore sa iasa gazele din ea.
tezeu wrote:
ce pot folosi pentru dezinfectie daca este cazul? tripafan, verde de malachit, albastru de metil?
Asta depinde de ce se intampla. Daca respecti sfaturile primite merge totul struna.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
tezeu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 24 Feb 2008
Posts: 30
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 25, 2008 7:41 pm    Post subject: Reply with quote

Pai chestia cu filtrul biologic ma cam descurajeaza:( pentru ca deja am bagat ceramica si carbunele in filtru + buretele lui si acum aflu ca nu prea ajuta:( fara chiar nu se poate? adica vreau sa diminuez costurile la minim si doar catre strictul necesar sa ma indrept, dar ceva stiu sigur ... Vreau Discusi:) si cand spun asta nu ma refer la tot ce insemna discus(munca pe care trebuie sa o depun pentru el dar si placerea pe care o voi avea privind un acvariu cu cateva exemplare mature de discusi crescuti de mine). In viitoarul apropiat am sa imi cumpar un filtru extern si cred ca voi avea parte de o mai buna filtrare in acvariul mare(acolo tot un filtru mecanic am dar care d.p.m.d.v. face fata )
Sper sa iasa bine dar nu imi vine sa cred cat de sensibili pot fi discusi:(
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Feb 25, 2008 8:20 pm    Post subject: Reply with quote

Filtrul biologic nu se foloseste numai la discusi. Particularitatile acestei specii si in special ale juvenililor, impun o atentie sporita acestui aspect. Am avut peste 40 de specii in acvarii si in toate urmaresc filtrarea biologica.
Ca ciclid ce este, discusul nu este atat de sensibil pe cat ti se pare; este pur si simplu "altfel".
"Regele acvariilor de apa dulce" are regulile lui. Am facut discusi mari (cu ratarile de rigoare) dar nu am reusit la alte specii...
Apeleaza la cele 2 calitati de baza ale acvaristului: rabdare si perseverenta!
_________________
Hope for the best, expect the worst


Last edited by Dragosdiscus on Mon Feb 25, 2008 9:30 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group