Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Upgrade site
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Despre forum
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Feb 29, 2008 10:41 am    Post subject: Reply with quote

Ceva mai personalizat: ASTA este perechea; ASTA este bazinul; ziua1, ziua2...
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Feb 29, 2008 11:05 am    Post subject: Reply with quote

ok, pai haideti sa vedem... cine, pentru ce articol se baga? ... din lista lui Cristi + propunerea lui Dragos + orice alt subiect. ar fi bine sa le anuntati inainte de a incepe, pentru a nu munci doi oameni separat, pentru acelasi articol. articolele pot reprezenta o sinteza a ceea ce s-a scris pe forum + informatii preluate din articole gazduite de site-uri cu renume (cu precizarea sursei) + experienta personala. de asemenea, cu acordul autorului , pot fi traduse integral articole de referinta pt un subiect anume.
repet, este suficient un subiect "de caciula" pentru membrii mai activi si se vor strange suficiente pentru a forma "pachetul de baza". astept in continuare sa vad ce imi ramane mie icon_smile

p.s. ca sa nu fim off-topic, o sa schimb titlul topicului icon_smile
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Radu Luchian
New entry
New entry


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 16
Location: Suceava

PostPosted: Fri Feb 29, 2008 2:09 pm    Post subject: Reply with quote

Ziua buna colegilor forumisti si impatimiti ai discusilor,

Ma bucur ca v-a fost pe plac bannerul, eu l-am realizat asa de mic fiindca se suprapune perfect peste fosta imagine cu PHPBB (daca o tineti minte), in sensul ca are exact aceleasi dimensiuni astfel facand ca schimbarea sa se poata face simplu prin suprapunerea fisierelor. Am vrut sa il fac pe nuante maronii (si cu alt discus pe el, desigur), dar date fiind tonurile albastre ale forumului am decis ca este mai adecvat albastru pentru el.

Sper sa apuc astazi sa fac si o interfata pentru site, asa cum am promis, sper de asemenea sa rezulte ceva superb, nu doar frumos, sa mearga perfect buna-stare cu care m-am simtit primit in comunitatea asceasta, asa cum ii spuneam si lui ADX. Trebuie doar sa impart timpul cum trebuie, ca ieri am aranjat acvariile iar astazi ar trebui sa il pun in functiune pe cel in care va sta perechea de red-turqoise.

Multa bafta si o zi frumoasa!
_________________
Aquatic Gardens
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Feb 29, 2008 4:06 pm    Post subject: Reply with quote

O sa incerc sa scriu un articol in ce am experienta: ceva despre specii compatibile, temperament. Incerc sa includ si aspecte despre agresivitatea discusului, pentru ca un articol "luptele la discus" ar avea cateva randuri. Cred ca tot aici ar merge si cate ceva despre plante, asta daca nu se inscrie cineva la un articol mai amplu.
Ma mai gandesc la titlu, dar cam asta ar fi ideea.
@ADX: o sa te sacai pe pm pentru sfaturi la editare. Tu ai vrut-o! icon_lol
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Feb 29, 2008 5:35 pm    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
@ADX: o sa te sacai pe pm pentru sfaturi la editare. Tu ai vrut-o! icon_lol
abia astept ! icon_mrgreen
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Fri Feb 29, 2008 11:15 pm    Post subject: Reply with quote

ce pestan frumos...??
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Radu Luchian
New entry
New entry


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 16
Location: Suceava

PostPosted: Sun Mar 02, 2008 4:42 pm    Post subject: Reply with quote

Ce parere aveti de acest layout?
In sectiunea varietati va fi un slideshow in format *.swf, mai exact acesta.

Ce ziceti?
_________________
Aquatic Gardens
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Sun Mar 02, 2008 7:11 pm    Post subject: Reply with quote

Numai sa nu afecteze viteza.
Mai am o propunere de design: varietatile sunt superbe, dar supuse "capriciilor modei". Ca logo, sau alta imagine emblematica, eu m-as gandi la un wild ceva, oricum imagine de Discus ca gen, nu ssp. sau var.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Mar 02, 2008 9:09 pm    Post subject: Reply with quote

Radu Luchian wrote:
Ce parere aveti de acest layout?
In sectiunea varietati va fi un slideshow in format *.swf, mai exact acesta.
Ce ziceti?


Ce sa spun... E profi! icon_smile

Nu-mi ramane decat sa fac cateva comentarii "de forma":

1. Discusul albastru... parca ar da mai bine daca ar fi cu capul spre interior.

2. Bannerul... numai coltul din dreapta-jos imi sugereaza ca ar fi o imagine subacvatica... poate ca ar trebui gasit ceva autentic "de Amazon" si sa rezolvam si cu drepturile de autor (adica sa obtinem acordul celui caruia ii apartine poza) - acest lucru este valabil pentru tot materialul foto pe care il vom utiliza. Daca identifica cineva o poza "super" pe net, sa ne-o indice si o sa incerc eu sa fac cererea de rigoare ... sau poate se inceraca un decupaj tot din poza asta , pe care o am si la rezolutie mai mare.

Pana atunci, am facut un subdomeniu: www.new.discus-club.ro
Radu, daca vrei, imi poti trimite fisierele pe mail (adxx_ro@yahoo.com) si le urc pe subdomeniul respectiv, pana cand o sa cadem cu totii de acord ca s-a ajuns la forma finala si ca a venit momentul sa facem schimbarea happy0034
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Mar 03, 2008 2:02 am    Post subject: Reply with quote

Fain happy0144. Dar "Discus Club" presupune ca se vehiculeaza niste cunostinte mai serioase despre discus decat pe un forum obisnuit nu? Cum spunea si Adi trebuie ceva "autentic" si in biotopul discusului nu prea sunt plante. Bazin super plantat desi arata foarte fain nu reprezinta biotopul discusului. Desi e putin cam fortata propunerea "Amazon autentic" pentru ca noi nu crestem salbatici si nici nu avem in tara dupa stiinta mea. Ma insel? Sa avem un banner cu ceva ce nu avem? Poate sa ramanem la ceva domestic atunci?
Poate si in meniul principal inaintea titlurilor un discus mic(ut) pe post de buton? Sau o poza sau mai bine o imagine grafica sau ceva de genul care sa faca trimitere la ce se intampla la capitolul respectiv. Daca afecteaza viteza nu stiu sa spun ca nu e punctul meu forte. Daca tot se cheama Discus Club Romania n-ar fi bine ca si steagul sau culorile nationale sa fie reprezentate cumva, undeva? Poate butoanele mici sub forma de discusi? Poate nu ne confunda strainezii cu vreun club din Ungaria sau Bulgaria icon_mrgreen .
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Radu Luchian
New entry
New entry


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 16
Location: Suceava

PostPosted: Mon Mar 03, 2008 8:45 am    Post subject: Reply with quote

1. Discusul este indreptat spre exterior fiindca in interiorul paginii va fi informatia/linkurile/imaginile etc. deci plina va fi, e indreptat spre exterior pentru a compensa fundalul paginii, fara prezenta altor elemente. Daca il indrept spre interior totul va fi "prea" concentrat in centru si va da impresia ca este inghesuit.

2. Motivul pentru care discusul este albastru este faptul ca si pagina este albastra, ca si tematica forumului, daca schimb discusul schimb si pagina, nu pot sa fac discusul de varietate salbatica (un brun sa zicem) si restul albastru, nu se asorteaza, ori eu nu pot sa-mi incalc principiile esteticii cand vine vorba de asa ceva in domenul graficii. Schimband discusul albastru se va schimba si restul layoutului si nu se va asorta cu forumul (ar trebui introdus un skin nou pt forum?)

3. ADX, nu pot folosi imaginea pe care mi-ai dat-o, adica pot... dar sunt prea multe culori in ea si e prea intensa (de discusi nu am spus nimic, sunt superbi), iar folosita pe post de banner poate stresa ochiul. Daca toata pagina este concentrata pe o nuanta oarecum comuna, atunci ansamblul va fi mai relaxant.

4. La banner, imaginea cu mediul acvatic se poate schimba, nu e bai, daca se ofera cineva sa imi procure niste imagini sa am de unde selecta ar fi superb. Ar merge ceva amazonian, nu conteaza ca nu sunt multi la noi care sa aiba mediul natural reprodus in acvariu, conteaza mai mult ca reprezinta habitatul de origine al discusului, zic eu.

5. Nu am inteles exact ce sa fac in stanga titlurilor de la meniu. As fi preferat sa nu pun discusi fiindca incarc pagina cu prea multe elemente cu trimitere la discus, stiu ca e club dedicat acestor pesti, dar dupa parerea mea e prea stresant daca totul "e cu discusi".

6. Ma gandeam ca implementez cumva si tricolorul undeva in pagina... in banner cumva, dar nu stiu inca modul in care sa fac asta, fiindca as vrea sa fie cat mai subtil, sa nu sara-n ochi din prima.

7. Ciprian ("Dar "Discus Club" presupune ca se vehiculeaza niste cunostinte mai serioase despre discus decat pe un forum obisnuit nu?"), ce treaba are asta cu layoutul? Eu am realizat interfata, de structura am spus de la inceput ca nu ma ocup nefiind in masura sa fac asta din lipsa de experienta, in plus: nu deja se cheama asa situl?... si nu are nimic in plus fata de cele prezentate in layout.
_________________
Aquatic Gardens
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Mar 03, 2008 9:23 am    Post subject: Reply with quote

Radu Luchian wrote:
7. Ciprian ("Dar "Discus Club" presupune ca se vehiculeaza niste cunostinte mai serioase despre discus decat pe un forum obisnuit nu?"), ce treaba are asta cu layoutul? Eu am realizat interfata, de structura am spus de la inceput ca nu ma ocup nefiind in masura sa fac asta din lipsa de experienta, in plus: nu deja se cheama asa situl?... si nu are nimic in plus fata de cele prezentate in layout.


Observatia cu pricina nu era legata de munca ta happy0034 ci doar o mentionare ca biotopul discusului e foarte sarac in plante si arata cu totul altfel, iar pentru un club care se ocupa de asa ceva nu ar fi profesionist sa lasam lumea sa creada ca mediul natural arata ca in in banerele cu acvarii plantate, desi foarte placute ochiului. Nu s-a vrut o critica a muncii tale icon_wink .
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Radu Luchian
New entry
New entry


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 16
Location: Suceava

PostPosted: Mon Mar 03, 2008 9:28 am    Post subject: Reply with quote

Ah, m-ai lamurit. Nu era vorba de critica sau ceva, accept critica, atata timp cat este bine fondata, dar nu intelegeam ce legatura avea asta cu layoutul, acum am inteles ce vroiai sa zici. Merci! icon_wink
_________________
Aquatic Gardens
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Mar 03, 2008 12:33 pm    Post subject: Reply with quote

haideti sa alegem prima data poza ce urmeaza a fi prelucrata pentru banner. am gasit niste imagini ale unor "reproduceri amazoniene" foarte reusite aici
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Mar 03, 2008 3:22 pm    Post subject: Reply with quote

pentru inspiratie icon_mrgreen

http://www.youtube.com/watch?v=5BjlCo3Fi-c
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Despre forum All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group