Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

discusi care stau cu capul in jos? fecale albe!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Sat Feb 20, 2010 11:22 pm    Post subject: discusi care stau cu capul in jos? fecale albe! Reply with quote

Va salut,
Speram sa nu ajung prea repede aici icon_frown Discusii de care va povesteam cu mandrete la alte sectiuni au inceput sa aiba probleme.Acum sunt 12, 8 de la discusmaniac, 3 mici....toate ok pana luni cand luat de la donatii un white discus, care am inteles ca nu ar fi la prima donatie. Intelesesem ca este sanatos, nu prezenta probleme la prima zi de carantina deci a ajuns, prea repede, recunosc, cu ceilalti. Nu prea a mancat, dar am zis ca se acomodeaza. Foarte agresiv cu ceilalti. Astazi l-am scos in jurul pranzului. Problema este ca intorcandu-ma acasa, am sperat sa-i gasesc mai linstiti dar....un blue diemond sta intre furtunele de aerisire de la un filtru, cam cu capul in jos, nemiscat. da usor din aripioare si parca are operculii foarte desfacuti. Si celalalt blue diemond parca nu e in apele lui, inoata la 45gr cu capul in jos, iar culoarea la toti parca a disparut, ei inchizandu-se la culoare. Nu au mancat f bine de ieri. niciunul din cei 11, in afara de cei 3 mici. Cand am plecat am schimbat apa curatand fundul. le-am dat larve rosii. Intorcandu-ma, am gasit fecale albe f multe. sa nu fi mancat larvele si sa se fi albit? sau fecalele sunt asa?
Pentru inceput le-am bagat flagil, 6 pastile la 126l, temperatura 31 grade constant. Aerare am 2 filtre cu bureti deci cred ca e suficient. ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Astept sfaturile voastre. ce sa cumar de dimineata? multumesc!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Sun Feb 21, 2010 9:03 am    Post subject: Reply with quote

Din pacate in aceasta dimineata, discusul era tot intre furtune, in bataia bulelor dar....decedat icon_frown . Ceilalti sunt toti pititi intr-un colt. Fecalele albe de aseara au disparut....sa fi fost larve si le-au mancat??? Testele din dimineata asta:
PH 7,0-7,2 , no2 <0,5, NO3=0, alteceva nu am avut sa fac. Ce sa le dau? omnipur sau bactopur sau doar sare? sau continui cu metro??? heeelp, chiar nu vreau sa-i pierd icon_frown .
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Feb 21, 2010 11:25 am    Post subject: Reply with quote

Prezenta nitritului si absenta totala nitratului indica lipsa ciclarii. Verifica cu teste care indica corect si remediaza deficientele, daca-i cazul. Daca apare nitrit masurabil trebuie intotdeauna obligatoriu adaugata sare 5g/100L si pastrata concentratia pana la disparitia nitritului. Diferenta dintre aspectul larvelor si a fecalelor albe este foarte usor de constatat. Uita-te mai atent si nu mai trata la intamplare. Fa-ti rost de o lupa buna ca nu-i scumpa, dar te poate scuti de multe greseli. Operculele aparent deschise neobisnuit de mult si probabil o respiratie agitata, dar ineficienta din cauza nitritului care impiedica sangele sa transporte oxigenul, indica o sufocare. Pestii se ineaca in apa in conditiile astea.
Informatiile pe care le-ai dat pana acum nu indica probleme majore cauzate doar de flagelate. Tratamentul cu medicamente, in lipsa unei diagnoze cat de cat corecte mi se pare inutil in stadiul acesta, poate mai degraba daunator.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Sun Feb 21, 2010 11:30 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun Feb 21, 2010 11:26 am    Post subject: Reply with quote

De la flagelate discusii nu mor asa de repede. Deasemenea nu sunt multe boli care sa afecteze toti pestii odata ... Eu iti recomand sa faci un schimb mai marisor de apa si sa pui un conditioner pentru apa (pt toata apa din acvariu) . Filtrarea prin carbune activ deasemenea e buna daca ai la indemina carbune .

Intrebari: Discusul nou introdus e si el bolnav?
Larvele cu , care i-ai hranit nu erau sigur alterate?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sun Feb 21, 2010 11:46 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:

Larvele cu , care i-ai hranit nu erau sigur alterate?


Si eu inclin spre o toxiinfectie,mai ales ca acvariul pare deciclat.Atentie la apa de schimb sa aiba aceeasi parametri de temp,duritate si ph cu cea din acvariu,deasemenea eu nu as folosi apa calda de la robinet,conditionarea temperaturii poti sa o faci incalzind apa rece intr-o oala pe aragaz.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Sun Feb 21, 2010 12:07 pm    Post subject: Reply with quote

va multumesc pentru sfaturi. Acum am revenit acasa si discusii au mancat ce le-am dat dmineata. Acum le-am dat din nou dar nu se omoara, sper ca e un semn bun, au iesit mai indrazneti. CUrios este ca cei mai neafectati sunt cei mici care au cam 4cm (pigeoni de la viobank) acum ca raspunsuri:
-discusul pe care l-am luat ultima oara nu prezenta probleme, era doar agresiv, dar am scapat de el.
-larvele nu stiu daca erau alterate...sunt cumparate din horenbach congelate...
-o sa pun sare, am inteles ca cea gronjoasa este indicata? cam cat inseamna in lingurite 5g? icon_confused
-continui meddicatia cu flagil?
-sa cumpar omnipur/bactopur sau mai astept sa vad cum evolueaza?
-temperatura sa o cresc/sa o scad, acume 31gr constant.
-carbune activ nu am dar daca considerati o sa cumpar.
o alta intrebare, referitoare la ciclare. Am confectionat 1 filtru extern DYE cu bureti, vata si torbec - batoane de turba activa. Momentan am 2 bureti cu piatra sa aer, si un filtru Aquaell turbojet 650l/h. sa scot filtrul ntern sa-l montez acum pe cel extern sau sa-i las sa se faca bine?
poate intrebarile mele sunt stupide pentru unii dar cred ca la inceput toti si le pun icon_biggrin Multumesc mult !
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Sun Feb 21, 2010 1:04 pm    Post subject: Reply with quote

Torbec nu are ce cauta in filtrul ala.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Feb 21, 2010 1:52 pm    Post subject: Reply with quote

Da sarea grunjoasa fara iod ar fi buna. Intr-o lingurita incap ca. 6g. Ca-s 4 sau 7g nu-i un dezastru. Pune simplu o lingurita la 100L si-i ok.
Dac-ai inceput tratamentul e bine sa stii ca tratamentele cu antibiotice trebuie facute pana la sfarsit, dupa recomandari, pentru ca altfel raman agenti patogeni in viata si devin rezistenti la actiunea medicamentelor.
Omnipur si bactopur e bine sa ai la indemana, dar sa le folosesti cu grija, dupa ce te-ai convins ca n-ai alta alternativa.
Lasa temperatura deocamdata la 30°, pana se poate elimina probabilitatea unei infectii cu bacterii, pentru ca bacteriile se dezvolta accelerat la caldura.
Carbunele activ se foloseste la eliminarea unor eventuale toxine aflate in apa de retea. As vrea sa cred ca nu s-a ajuns pana acolo incat sa se inbolnaveasca discusii din cauza lor, dar,...nu m-as mira dac-ar fi altfel, cu toata coruptia si lacomia din zilele noastre. O analiza costa mult si ar trebuii facuta cel putin lunar.
Daca se elimina toate cauzele celelalte si pestii tot nu se simt bine se poate trece si apa retelei prin carbune activ, dar asta-i o stiinta pentru sine, nu se filtreaza oricum cu rezultate bune. Cand se ajunge la asa ceva e bine sa se puna intrebarea daca nu-i mai ieftina si mai sigura filtrarea prin osmoza si adaugarea de saruri la permeat. Eu am ales optiunea asta pentru ca aveam deja osmoza acasa.
In filtru nu se pune turba pentru ca-i mai greu de scos de acolo, decat daca-i atarnata intr-un sac de marginea acvariului si se consuma prea repede din cauza spalarii intense in curentul puternic de apa, producand variatii rapide si mari de ph. Turba nu-i neaparat necesara. Se pot face usor greseli la folosirea ei. In apa moale poate provoca moartea pestilor. Incearca sa renunti la ea pana afli cum se foloseste corect si pentru ce. Lasa totul asa cum e acum dar pune si filtrul extern. Banuiesc din ce in ce mai mult ca n-ai destule bacterii pentru o filtrare biologica. Cei 2 bureti ar putea fi insuficienti. Nu-i spre binele tau sa crezi ca exista intrebari stupide. Stupide pot fi doar unele raspunsuri.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Feb 21, 2010 3:29 pm    Post subject: Reply with quote

discusul white este de la mine! eu il am de la allex! dupa ce l-am luat a stat in carantina 15 zile (34grade si sare). dupa aceea a fost bagat in acavriu cu inca 12 discusi unde a stat pana a ajuns la tine! cu exceptia faptului ca era in stare sa manance fara nicio pauza nu a manisfestat niciunsemn de boala! Fecalele au fost in permanenta normale. Si inainte si dupa aceea, ceilalti discusi nu au avut nici ei vreun semn de boala si nu au!

de aceea ma indoiesc ca aceasta ar fi cauza...!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Sun Feb 21, 2010 5:56 pm    Post subject: Reply with quote

Ciprian, nu am zis ca discusul tau este cauza. Ideea este ca toate s-au intamplat in perioada asta, si voiam sa stiu de unde ar fi putut veni problema. Vad ca discusii au incept sa prinda curaj. O sa continui cu flagil si sare cateva zile cu schimburi de apa sa vad ce rezultate voi avea.
A'propos de apa, cea de la retea o trec prin filtru acvator. Am postat despre el. apa o incalzesc ulterior. Teoretic asta ar trebui sa ajute: are ceva carbon, o sita f fina din argint am inteles si retine metale grele, reziduri, rugina si elimina mare parte din clor. Am discutat cu cei ce le produc si mi-au zis ca vand constant la acvaristi si sunt multumiti...Doamne ajuta, o sa va tin la curent.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ciprian01
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Apr 2009
Posts: 236
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Feb 21, 2010 7:26 pm    Post subject: Reply with quote

se gaseste metronidazol la orice farmacie dona!
eu mereu am gasit daca am avut nevoie!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Feb 22, 2010 7:14 am    Post subject: Reply with quote

Parerea mea e ca ar fi bine pe linga schimburile de apa si sare macar o zi sa nu le mai dai pestilor nimic de mincare dar in ziua aia sa schimbi cit mai multa apa. Dupa o zi masoara no2 inainte sa ii hranesti si daca acesta va fi nedetectabil vezi cum se comporta cind ii hranesti . Masoara deasemenea NO2 la 3 - 6 ore dupa ce le-ai dat sa manince .
Nu ar strica sa mai adaugi in acvariu un conditioner pt apa (aquasafe , aquatan ,etc ) . Daca dupa 24 de ore fara mincare si cu schimburi de apa nu mai ai NO2 si se simt mai bine pestii inseamna ca asa cum ti-a spus ioan de la inceput probabil filtrarea bio nu e destul de eficienta si de acea pestii nu se simt bine .Intr-un acv semiciclat depinde foarte mult la cit timp dupa hranire este masurat no2 .Daca masori dimineata inainte de hranire vei constata ca e mult mai mic decit daca masori la 3-6 ore dupa ce le-ai dat ceva mai multa hrana .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group